zeide de rijkskanselier Von Bulow, op een vraag van Barth, dat de regeering niet voornemens is wijziging van de Rijkskieswet voor te stellen. Tegenover de wetsont werpen, uit het initiatief van den Rijksdag voortgekomen, moeten de verbonden regee ringen geheel vrij kunnen blijven. Wat onze verhouding tot de Vereenigde Staten betreft, zeide Bulowkan ik slechts her halen, wat ik reeds drie jaren geleden in den Rijksdag verklaard heb en ik geloof dat de Rijksdag ook thans nog zal instem men met hetgeen toen uitvoeriger werd uiteengezet namelijk dat wij den levendigen wensch koesteren, op den grond slag van volkomen gelijke waardeering en behandeling wederzijds, de van ouds be staande goede betrekkingen tusschen ons en de Ver. Staten te bestendigen. Een blijk van deze goede betrekkingen is de reis van prins Heinrich naar Amerika en ik ben overtuigd, dat zijn ontvangst aldaar zal overeenstemmen met de gevoelens van vriendschap, die de beide volkeren voor elkaar koesteren. (Luide toejuichingen). In den loop der beraadslagingen zeide Bulow later nogAls ik gezegd heb, dat onze betrekkingen met Amerika bestendig zullen worden op den grondslag van volkomen gelijke behandeling en achting wederzijds, dan spreekt het van zelf, dat deze veron derstelling ook geldt bij onze betrekkingen tot alle andere staten in Europa en op de geheele wereld. Uit de Spaansehe Cortes. In de Cortes heeft de minister van finan ciën Urzaiz het wetsontwerp op de circu latie van bankbiljetten ingediend. Het ontwerp voorziet in eene missie- departement dat geheel onafhankelijk zal werken, en uitsluitend belast wordt met de uitgifte en het aan den omloop onttrekken van bankbiljetten. Er zijn 8 artikelen in het wetsontwerp. De bankbiljetten zullen geldig zijn in geheel Spanje en de Spaansehe bezittingen. Zij moeten door de openbare en particuliere kassen in betaling aangenomen worden, op gelijken voet met gemunt geld. De Chineesche kwestie. Een telegram van den correspondent der Times te Peking weidt uit over den veel vei beterden stand van zaken. De gezanten zijn er tevreden over. De Chineezen zijn algemeen voorkomender tegenover de vreem delingen. Het leger is belangrijk vooruit gegaan. De overdracht van de Chineesche tollen in Kanton aan de vreemdelingen ging ongestoord in zijn werk. De Chineezen blijven echter aandringen op overgave van het stadsbestuur van Tientsin, alsook van het bestuur van den spoorweg Peking Tientsin in Sjanhai-kwan, hetgeen alle onpartijdigen beamen, daar het vredespro- tocol de vreemdelingen geen recht geeft, Tientsin bezet te houden. De Engelsche regeering bestrijdt het voorstel van de andere mogendheden om de schadevergoe ding, die de Chineezen betalen moeten, op 450 miliioen tael te stellen. Het interoceanisch kanaal. De Amerikaansche commissie betreflende het Nicaraguakanaal zegt in haar rapport ook, dat de Panamakanaal-maatschappij Amerika een rechtsgeldigen eigendomstitel op het Panamakanaal kan verstrekken. Columbia keurt den verkoop van het kanaal goed. Koningin Margherita. Koningin Margherita van Italië zal in het begin der lente een jeis ondernemen naar Jeruzalem en andere plaatsen van het Oosten tot Damaskus toe en misschien nog verder. Mgr. Tarnassi. De Germania verneemt uit Rome dat in den toestand van Mgr. Tarnassi een aanmerkelijke verbetering i3 ingetreden, tengevolge waarvan de hoop mag worden gekoesterd, dat zijne Excellentie den voor hem bestemden post als nutius te Müochen zal kunnen aanvaarden. De pokken te Londen. Dinsdag-middag werd te Londen twaalf nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Het geheele aantal gevallen bedroeg tot gisteren te middernacht 892. De genees kundige raad voor Essex rapporteert, dat gedurende de week, eindigend met 18 Januari, 64 gevallen van pokken te Essex geconstateerd waren, tegen 48 gevallen in de voorafgaande 11 dagen. Te Grays kwamen 28 gevallen voor en te East Ham 13 gevallen. Brand te Kaapstad. In het midden van Kaapstad woedde gisteren avond een hevige brand. De brand was ontstaan in Robertson's magazijn. Men vreest, dat er ontzettend veel schade is aangericht. en (xewestelijk Xieuws. Schiedam, 23 Januari 1902. Zooals uit de Raadsagenda, gisteren in ons blad opgenomen, bleek, stellen B. en W. voor, het doen leggen van een nieuwe brug bij de Beurs. Ter verbetering van den hoogst defecten toestand der Beursbrug is volgens B. en W. alleen afdoende het leggen van een nieuwe brug, waarbij dan rekening zal kunnen gehouden worden met den aanleg van paardentramlijn naar de Beurs. Naar een globale raming zullen de kosten van die brug f16000 a f17000 bedragen. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de ledenvergadering van»Schiedam Vooruit", morgen (Vrijdag) avond 8 ure in »Musis" te houden, waarin de bespreking van het erfpachtvraagstuk aan de orde zal worden gesteld. Heden nacht overleed alhier de heer Willem Drektraan, praktizijn, als (jverig verzamelaar van een zeldzame collectie Schiedamsche oudheden algemeen bekend. Een jongmensch deed gisteren-avond aangifte bij de poiitie, dat hij aan den Singel door een drietal jongens uit de j. uwoianam was aangevallen en geslagen. Gisteren-avond is voorbjj de wissel aan den Rotterdamschen dijk van de tram die te 10.40 van hier vertrekt, de achterste wagen ontspoord. Toen de machinist de tram achteruit wilde zetten om den wagen wederom in de rails te krijgen, nam deze eene zij- waartsche beweging en kwam dwars over den weg in de sloot terecht. De wagen achter de locomotief volgde dezelfde beweging en kwam eveneens dwars over den weg te staan. Wijl daardoor het verkeer gestremd was, waren de passagiers genoodzaakt hunne reis verder te voet af te leggen. In den atgeloopen nacht is alles weer in orde gebracht. Heden-ochtend kon de tram wederom geregeld rijden. Heden-ochtend kwart voor vijf sprong in de branderij van den heer J. H. van Gent aan de Boterstraat het deksel van het mangat van den ketel der stoommachine gedeeltelijk los, waardoor het kokende water over de stelling spoot. Het personeel wist zich bijtijds uit de voeten te maken en stopte het gat zoo spoedig mogelijk. In het Poolsche koffiehuis te Rotterdam had gisteren een bijeenkomst plaats van voorstanders van de oprichting van een afd. Rotterdam van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. De bijeenkomst werd geleid door mr. S. L. J. van Aalten. Naar men verneemt, heeft dit huishoudelijk samenzijn niet tot de oprichting eener afdeeling geleid Uit Maasland wordt ons in dato 22 Januari gemeld Gisteren-avond vergaderde »R, en P." in de »Pynas". De heer M. J. Ham presi deerde en heette den zeereerw. pastoor A. M. Hammer, die voor het eerst de ver gadering bjjwoonde, welkom. Z.Ew, werd onder applaus tot eete-voorzitter benoemd. Pastoor Hammer dankte en wees den kiezers op hun plicht al staatsburgers. De notulen werden gelezenalles in orde. De heer C. L. Hofstede, het in Juli 11. gekozen katho lieke gemeenteraadslid, dankte voor het vertrouwen der kiezers. De penningmeester bracht verslag uit van zijn beheer batig saldo f 7.635 De aftredende bestuursleden C. L. van Mil, Jac. van Zeyl en B. J. Post werden herko zen zij namen debenoeming aan. Pastoor H. stelde aan de 40 vergaderden voor een schaal- collecte voor Z. H. den Paus te houden. Instemming. De kastelein beurde op zijn presenteerblad f 12. Niets meer te verhan delen zijnde, sloot de president. BIXXEXLASD. De aan H. M. de Koningin door de Ver- eeniging »die Haghe" aangeboden feest avond is tot Vrijdag 14 Februari verschoven Ook Prins Hendrik en H. M. de Koningin- Moeder hebben de uitnoodiging tot bijwoning aangenomen. De avond belooft bijzonder luisterijk te zullen zijn. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren middag te 3 uur Haar zuster, de Vorstin van Bentheim, aan het Staatsspoorstation aan den trein verwelkomd en in Haar rijtuig naar het paleis begeleid. Bij aankomst was er veel publiek op het perron en aan de buitenzijde van het station. H. M. de Koningin-Moeder eu H. D. H. de Vorstin van Bentheim habben gisteren avond het Diligentiaconcert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bijgewoond. De heer Bosdari, secretaris van het Italiaansche gezantschap, waarbij hij thans als zaakgelastigde optreedt, is heden in »Hotel des Indes" te 's-Gravenhage aan gekomen. Adjunct-inspecteurs van den arbeid. De minister van Binnenlandsche Zaken brongt in d» -9fCt. t«r Irannie van hftlftng- hebbenden dat in den loop van dit jaar een of meer adjunct-inspecteurs van den arbeid kunnen worden benoemd dat aan de betrekking van adjunct inspecteur van den aroeid is verbonden eene jaarwedde van f 1500, die bij gebleken geschiktheid kan gebraent women op 12500 dat zij die op 1 Januari 1902 hun 36e levensjaar nog met waren ingetreden en in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct-inspecteur van den arbeid, zich vóór 1 Juni a.s. bij gezegeld adres aan zijn departement kunnen aanmel den, onder overlegging van hunne geboorte akte en van diplomaas en verdere stukken, waaruit kan blijken, waar zij hunne the oretische kennis hebben verkregen en aan welke inrichtingen zij practisch werkzaam zijn geweest. Zij die zich zullen hebben aangemeld, zullen hetzij allen, hetzij een gedelte van hen door den minister vóór 20 Juni a.s. worden uitgenoodigd om zich, vermoedelijk in den loop der maand Juli a.s., te onderwerpen aan een examen, waarvan men het programma in de St.- Ct. vindt. Rijksveldwachters Door den minister van Justitie is de gelegenheid tot het indienen van verzoeken om plaatsing bij de rijksveldwacht voor korten tijd opengesteld. Bij voorkeur wordt gelet op dienaren van de gemeente-politie, onbezoldigde rijksveldwachters, eervol ont slagen militairen, alsmede op bewaarders in de gevangenissen en beambten in Rijks werkinrichtingen, die zich als zoodanig door goed gedrag, ijver, betrouwbaarheid en bekwaamheid hebben onderscheiden. De minister van Koloniën, jhr. mr. Van Asch van Wijck, verricht voorloopig zijn ambtsbezigheden ten zijnen huize en is dus niet aan zijn departement, Hoewel zijn gezondheidstoestand niet verontrustend is, zal de minister zich, op geneeskundig advies, in den eersten tijd van inspannend werk moeten onthouden. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de tweede helft der maand Februari 1905 een verge lijkend examen voor de betrekking van tweede-klerk bij het departement van oorlog zal worden gehcuden. Het examen zal loopen over de volgende vakkende rekenkunde, de stelkunst, de meetkunde, de aardrijkskunde, de vader- landsche geschiedenis, de algemeene ge schiedenis, de Nederlandsche taal, spraakleer en stijl, de beginselen der Franscho taal de beginselen der Engelsche of der Hoog- duitsche taal. Hr. Mr. pantserdekschip Zeeland heeft bij den ter reede van Tessel gehouden proeftocht aan de gestelde eischen voldaan. Bij het stoomen langs de gemeten mijl werd een vaartsnelheid verkregen van ruim 47 mijl. Het schip is in het Nieuwediep teruggekeerd, om verder voor de reis in gereedheid te worden gebracht. Naar aar, het Iïbl. wordt medegedeeld, hangt de vraag of het verkoopen van op muntbiljetten gelijkende papieren vervolg baar is, af van de beslissing der rechterlijke macht, die naar aanleiding van een proces verbaal wachtende is. Nog eensvoor Z. H. den Paus. Dr. Nolens wees er in de Venloosclie Cou rant op, dat de Paus bijzonder in de tegen woordige omstandigheden behoefte heeft aan het geld der Katholieken. De uitgaven, waartoe de H. kerk jaarlijks verplicht is, worden geschat op ongeveer tien miliioen franken. »Die inkomsten moeten sinds de overwel diging van den Kerkelijken Staat grooten- deels gevonden worden in den St. Pieters penning. Door verschillende invloeden en omstandig heden is de opbrengst van dezen verminderd. In Frankrijk door een min edele wraak neming van morrende en mokkende zooge naamde legitimisten. In Spanje en Amerika door de oorlogs kosten. In andere lander, door economische crisis sen en slechten gang van zaken. En overal door de stille kracht der inertie. Zóó dat reeds door de vijanden der Kerk voorspeld werd, dat de Paus zich ten slotte gelukkig zou achten zijn waardig verzet tegen de Italiaansche regeering op te geven en ^gepensioneerde" van het Quirinaal te worden. Immers door de Garantiewet van 13 Mei 1871 werd eene jaarlijksche uitkeering van ruim drie miliioen franken aan den Heiligen Stoel toegekend. Deze rente werd en wordt door den Heiligen Stoel geweigerd. Moet geweigerd worden. Maar dan is het ook plicht der Katho lieken, om op andere wijze in de behoeften van het hoogste kerkelijk gezag te voorzien. Wat men noemt de hofhouding werd reeds door PiU3 IX en meer nog door zijn opvolger tot het noodzakelijkste terug" gebracht. Maar het zou wreed, onwaardig en ver nederend zijn den Paus te dwingen het terrein van zijn weldaden en van zjjn actie te beperken door het onthouden van de noodige middelen. Hem die te verschaffen, is een plicht zijner onderdanen, zijner kinderen, een plicht van de Katholieken over de geheele aarde. En dus ook van de Katholieken van Nederland en die van het bisdom Roermond in het bijzonder." Werving vau Zwitsers voor Indië. Evenals in Zurich is nu Vrijdag ook i" Bern een werver van soldaten voor bet Nederlandsch Indische leger gearresteerd. Hij was daar aan het station met drie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2