Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaarg. Zaterdag 25 Januari 1902. So. 7208. liü Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBUS TA» DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maanden franco per post door srensei Nerieriand Afzonder iiike Nummers 'WICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge- setenen Dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde- en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 2, door den heer directeur der ^jrecte belastingen te Rotterdam op den ^dsten Januari 1902 executoir verklaard, °P heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een jeder verplicht is, zijnen aanslag op den "ij de wet bepaalden voet te voldoen a'stnede dat heden de termijn van drie 'baanden ingaat, binnen welke de reclames tftgen dezen aanslag behooren te worden '"gediend. En is niervan afkondiging geschied, waar et behoort, den 24sten Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W. B. A-EUEJLEEJS OYEBZICHT. 24 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. ^'«desgerucht e n Schee pers Interventie. Met een hardnekkigheid reen betere zaak waardig" zouden wij haast zeggen, indien v°oral die laatste woorden hier niet geheel ten onpas bleken, blijven de vredesgeruchten *ich handhaven. De duif met den olijftak baddert voordurend door de lucht zonder dat het lang begeerde goed, waarvan zij ons het l'nnebeeld biedt, te bereiken blijkt. Volgens de parlementaire verslaggevers van de Daily News verzekert men met stellighejd, dat er voorloopige vredesonder handelingen geopend zijn, maar Milner is e®b onverzoenlijk bezwaar. Er is geen lwijfel aan of er is een vredespartij in het Kabinet, maar de ministers hebben zich aar> Milner gebonden, en nu ondervinden ZlJ. dat zij hem niet leiden en zelfs geen 'Moed op hem uitoefenen kunnen. De Morning Leader zegt met stelligheid, hat in de eerste week van Augustus 1901 he heeren Wessels, Wolmarans en Fischer, he vredesgezanten, die toen in den Haag verbleven, door een tusschenpersoon hebben Ongeboden, met de Engelsche regeering °oderhandelingen te openen. Het aanbod ^erd het Engelsche Kabinet voorgelegd, •baar ten slotte verworpen. In het Lagerhuis met betrekking tot de l°°pende vredesgeruchten ondervraagd, heeft he regeering die met de meeste beslistheid te&engesproken. In antwoord op de vraag °1 er soms voorstellen tot regeling van den °°rlog sedert de onderhandelingen van Kitchener met Botha vanwege de leiders her Boeren overgebracht waren aan een 'h van de regeering zei minister Balfour K'steren: »Ons heeft geen voorstel van hien aard bereikt, dat afkomstig was van 'emand, die uit naam van de aanvoerders de Boeren-krygsmacht kon spreken". PBIJS DEK AD YKRTEKTÏÊ»: Van 1—8 rsgeis'J /Q.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor 'nerhaaaae piaatsmg worden biiiijka overeenkomsten xancegaan. Minister Brodick verklaarde, dat Schee pers terechtgesteld was, nadat hij over tuigd was van verschillende misdrijven in- druischende tegen de oorlogsgebruiken. Dat hij krijgsgevangen gemaakt was, stelde hem niet vrij van vervolging wegens moordof eenige andere schending van de oorlogsregelen. In den Amerikaanschen Senaat kwam gisteren mede de terechtstelling van Schee pers ter sprake. Teller stelde zijn den vorigen dag ingediende motie betreffende Scheepers aan de orde. Hij zeide intusschen vernomen te hebben dat het vonnis al is uitgevoerd. Verscheiden senatoren hadden hem ge hekeld, daar de door hem ingediende motie aanstoot kon geven aan Engeland, maar als de conventie van Genève, waarbij Engeland en de Unie aangesloten waren, iets te beduiden had, moesten de Vereenigde Staten in zulk een zaak tusschenbeiden komen. Indien Scheepers gevangen was genomen, zooals gemeld is, terwijl hij in een hospitaal Jag, dan stond Engeland, door hem terecht te stellen, schuldig aan een laaghartigen moord. Teller las de arti kelen van de conventie voor, die toepasselijk waren in dit geval. Hij zeide, dat deze regelen van oorlogsvoering, die de Tsaar, het half beschaafde Turkije en het half barbaarsche Perzië zouden eerbiedigen, een zaak waren die de Vereenigde Staten aan ging. Daarom had de regeering zich van de feiten moeten vergewissen en protesteeren tegen de terechtstelling, Of zijn wij, vervolgde Teller, Zoo lam lendig, zoo bang om de gevoeligheden van Engeland te kwetsen, dat wij ons weer hielden onzen plicht te doen daar waar men op het punt stond de menschelijkheid met voeten te treden Teller sprak over Engelands pogingen om twee strijdende republieken te vernietigen. Hij verzekerde, dat als in de Engelsche olficieele rapporten de waarheid gezegd werd, er in het atge- loopen jaar meer Boeren geslacht waren dan Engeland erkend had, dan in geheel Zutd-Afrtka onder de wapenen hadden ge staan. Nu de terechtstelling reeds gebeurd was, verzocht Teller de behandeling van zijn motie voor onbepaalden tijd uit te stellen. Aldus werd besloten. Blijkt aldus uit Teller's rede, dat de Boerenvrienden in Amerika niet stil zitten, ook op andere wijze toonen ze, dat ze steeds weerbaar blijven om zoo mogelijk voor de zuster-repubiieken in Afrika een eervol einde van den strijd te bewerken. Aan de Daily Mail wordt uit New-York gemeld, dat een nieuwe vereeniging ge naamd de »American Society of Freedom' op het punt staat een krachtige campagne te openen ten behoeve der Boeren. Zij stelt zich voor een invloedrijk comité te benoemen om er bij het Congres op aan te dringen om een of ander interventieplan aan te nemen. Robert Roosevelt, de oom van den presidenten andere bekende mannen van Nederlandsche afkomst behooren tot de oprichters. Oorlogsnieuws Krijgs- gevangenen Hulptroepen. Van het oorlogsterrein is ook ditmaal weer bijzonder, weinig nieuws. Reuter seint uit Pretoria dd. 22 dezer Een paar dagen geleden waren een troep van 35 Kaffers aan de Liodikwispruit (de Lindikwidrift ligt in de Vaal ten W. van Vereeniging Red.) aan het gras snijden onder dekking van 25 yeomen. Zij werden verrast door 150 Boeren. Na een dappere verdediging, waarbij 6 Boeren sneuvelden en 4 gewond werden, moesten de Engel- schen zich aan de overmacht overgeven. Vier ongewapende Kaffers werden nader hand door de Boeren doodgeschoten. Een clubje Bóeren-krijgsgevangenen op Tucher's eiland (behoorende tot de Bermuda- groep) heeft tot den militairen gouverneur van het aldaar gevestigde kamp een merkwaardige petitie gericht. Deze mannen die zich noemen F. W, Chonke, burger- commandant en Jos. J. Hennig, W. A. Barcley, A. Venter, Y. G. Du Plessis, O. C. Hys, D. Rourke en P. A. Bothma, lijn- kapiteins, verklaren, dat hun en hunnen lastgevers de onmogelijkheid voor de Boeren om hunne onafhankelijkheid te behouden, duidelijk is gebleken, dat zij daarom de onverzoenlijke houding der nog te velde staande burgers afkeuren, daar deze voor het meerendeel of wel rebellen zijn, of wel mannen, die hun woord of den eed van trouw hebben geschonden en wier doel het alleen is te ontkomen aan straf of verbanning, dat zij verlangend zijn zich te verzoenen met de Britsche regeering, welker staatsregeling, edelmoedigheid, rechtvaardigheidszin en zachtmoedigheid jegens haar onderdanen zij nu genoeg zaam hebben leeren kennen, teneinde den eed van trouw af te leggen zonder te vreezen, dat zij hun vooruitzichten in de toekomst in gevaar zullen brengen of over hun stap ooit berouw zullen gevoelendat een groot aantal mannen in hun kamp zich vrijwillig overgegeven hebben en zij kunnen instaan voor ten minste 300 van hen, aio bereid zijn den eed van trouw af te leggen, terwijl de overigen den eed vanonzydigheid willen doen. Daarom, zoo besluiten de onderteeke naars, mocht de Britsche regeering een weg open zien, om ons na het afleggen van den eed van trouw naar Zuid-Afrika te doen terugkeeren, dan zou het ons doel en onze eerzucht zijn, naar best vermogen te doen wat de belangen van de Britsche regeering in Zuid-Afrika zou bevorderen en in 't bijzonder wat haar zou helpen den oorlog ten einde te brengen." Wat men van dit stuk dat door een volbioed-Jingo kon geschreven zijn ook moge denken het is zeker, dat het uit stekend van pas komt in de vredesagitatie die, zooals reeds hierboven bleek, met taaie voiharding levendig wordt gehouden door sommige Engelsche bladen. Wat intusschen aan de Times uit Mel bourne geseind wordt, getuigt niet van den naderenden vrede, maar van den voortdu- renden strijd. Het betrokken telegram luidt aldus Higgins, een pro-boer afgevaardigde,diende een verzoek in, geteekend door ongeveer 800 menschen uit Nieuw Zuid-Wales, Vic toria, Zuid-Auïtralië en Tasmanië, verzoe kende om de Australische soldaten uit Zuid-Afrika terug te roepen. Het verzoekschrift werd met stilzwijgen ontvangen. Minister Barton deelde dadelijk daarop mede, dat de regeering aan Cham berlains verzoek (om nog 1000 man) zou voldoen. (Toejuiching.) Uit de Fransche Kamer. De onverbeterlijke anti-clericalen in de Fransche Kamer hebben ook ditmaal weer een aanval op de begrooting gedaan. Op verzoek van den minister van buitenl. zaken Delcassé, heeft echter de Kamer met 341 tegen 206 stemmen de door de commissie, belast met het onderzoek der eeredienst- begrooting geschrapte som voor het gezant schap bij den H. Stoel gehandhaafd. Een nieuwe aanval, ditmaal op het crediet voor de oostersche missiën, wist do minister at te slaan door een beroep te doen op het patriotisme der Kamer. Deze nam met 316 tegen 205 stemmen het 9a hoofdstuk van de begrooting voor Duiten landsche zaken aan betreffende de sub sidie aan de katholieke missiën in het Oosten. Melasse-spiritus. In de Fransche Kamer is eergisteren een wetsontwerp behandeld en aangenomen dat voorgesteld.was door den heer L isies met het doel een einde te maken aan de bevoordeeling van de fabricage van melasse-spiritus. De stryd om Afghanistan. Mag men de geruchten uit indië gelooven, dan zullen ijsbeer en luipaard 't binnenkort met elkaar in Azië aan den stok krijgen. De Daily Chronicle verneemt uit invloedrijke bron, dat er in Indië geruchten loopeu over moeilijkheden, die er in het voorjaar in Afghanistan zullen rijzen. In Paadsjab gelooft men algemeen, dat er den geheelen winter een groote menigte Russische troepen aan de noordelijke grens vau Afghanistan worden opgehoopt; zoodra de sneeuw gesmolten is, zullen deze misschien in Afghanistan vallen. De Daily Chronicle verneemt, dat er aan den Engelschen kant van de grens verde digingsmaatregelen genomen worden om op alles voorbereid te zijn. Duitscliland en Amerika. In Engeland ziet men de vriendschaps betuigingen van broeder Jonathan voor zuster Germania blykbaar met leede oogen aan. Wellicht is aan die omstandigheid het volgende Times-bericht uit Washington te danken De ministers doen alle moeite om te voorkomen, dat prins Heinrich met hen politieke zaken zal trachten te behan delen. Het wordt opgemerkt, dat admiraal Evans prins Heinrich zal ontvangen en niet NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT pmntwwwwttwi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1