admiraal Dewey, die geen vriend van de Duitscher is en de vreemde handelwijze van den Duitschen admiraal in de Filippijnen in 1898 vergeven noch vergeten kan. De wey wantrouwt de vlootpolitiek van keizer Wilhelm. De toestand in China. De tegenwoordige toestand in China wordt door den Times-correspondent te Peking als zeer bevredigend geschetst, vooral tengevolge van het energieke bestuur van Pe-Tji-U's nieuwe onderkoning Joean- Sji-Kai. De houding van alle Chineesche autoriteiten is zeer vredelievend en geeft den gezanten alle reden tot voldoening. Wat de Mandjsoerijsche kwestie betreft, nemen de Chineezen, sinds den dood van Li-Hoeng-Tsjang, een besliste houding aan en verklaren zij geen enkele overeenkomst te zullen sluiten, die de positie der regee ring zou kunnen verzwakken of zou ingrijpen in de verdragsrechten der andere mogend heden. Wat al goed nieuws uit dat Hemelsche rijk, waaromtrent zooveel kwade noten gekraakt werden I En hoe dubbel jammer, dat het rooverwezen er nog zoo welig blijft tieren! Pas hebben we den moord vermeld van een Franschen missio naris in Kwang-Si door »roovers" om nu weer meldt een telegram uit Tientsin, dat een Duitsche luitenant, Mutius geheeten, die eergisteren nabij Tsjoeng-Liang-Tsjeng, 26 mjjlen ten oosten van Tiensin, op pa trouille was, plotseling door een geweer kogel in de longen getroffen, gevaarlijk gewond werd. Die dit misdrijf pleegden, waren alweer roovers. Freiherr Mumm von Schwarzenstein, de Duitsche gezant, zal nu vermoedelijk evenals zijn Franschen collega Beau, van de Chineesche regeering vol doening en bestraffing der schuldigen eischen. Als men ze maar vinden kan 1 De Duitsche Keizer heeft zijn toestemming gegeven voor de oprichting van een stand beeld ter eere van baron Von Ketteler, den in Peking vermoorden Duitschen gezant het zal geplaatst worden in een park bij bet kasteel te Munster. Staüb- en Gewestelijk üïieuws. Schiedam, 24 Januari 1902. Oud-Archief. In verband met de stappen, die eerlang door B. en W. zullen worden gedaan om de oude rechterlijke archieven terug te be komen, zal door hen een reglement op het gebruik van het oud-archief aan den minister van Binnenlandsche zaken worden ingezon den. De volgende regeling wordt daarom voorgesteld op het gebruik van het oud archief der gemeente. Het Oud-Archief is voor het publiek geopend Woensdag en Zaterdag des namiddags van 1 tot 4 uur. De inzage van boeken en archiefstukken geschiedt kosteloos, doch elk bezoeker verbindt zich om, wanneer hij van zijn nasporingen gebruik maakt tot het samen stellen van eenig werk, dat gedrukt of op eenige wijze mechanisch vermenigvuldigd wordt, hiervan een exemplaar aan het archief aan te bieden. Voor het vervaardigen of doen vervaardigen van kopieën van archiefstukken, kaarten of platen, is verlof noodig van den archivaris. Deze verleent het verlof niet voor het kopieeren van geheele werken, zonder machtiging van Burgemeester en Wethou ders. Het maken van korte aanteekeningen is geoorloofd. De archivaris kan de inzage van stukken weigeren, wanneer hij meent, dat dit tot nadeel van de gemeente zoude kunnen strekken. B. en W. kunnen, zoo noodig, inzage van bepaalde archiefstukken in het algemeen verbieden. Deze weigering geschiedt zonder opgave van redenen. Van de weigering door den archivaris, boven vermeld, bestaat beroep op B. en W. Het is verboden op het archief te rooken, ol sigaren enz, aan te steken. Boeken kunnen, met toestemming van den archivaris, tijdelijk ter leen bekomen worden, tenzij deze de voortdurende aanwe zigheid van dit boek voor het gebruik van het archief noodzakelijk acht. Archiefstukken worden niet aan bijzondei e personen afgegeven, dan in bijzondere geval len, met toestemming van B. en W. Zij kunnen met toestemming van B. en W. tijdelijk op een vreemd archief, hetwelk geacht kan worden voldoende zekerheid op te leveren, gedeponeerd worden. Grondrerkoop. De Stearine-kaarsenfabriek »Apollo" had aan den raad dezer gemeente verzocht haar een gedeelte gemeentegrond groot pl. m, 2500 vierk. M. te verkoopen voor f 4 per vierk. M. Dit terrein ligt aan de zuidzijde der fabriek. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar de som van f 4 veel te laag schijnt; zij zouden f 10 willen berekenen, daar de aar.legkosten die aan bedoelde terreinen hun waardevolle ligging hebben geschonken op f 7 per vierk. M. geschat mogen worden, zoodat voor den ondergrond een prijs van f 3 per vierk. M. overblijft. Overwegende, dat bedoelde grond op geen enkel punt meer dan 110 M. van vaarwater voor zeeschepen is gelegen en de vorm van het te verkoopen tevens eenigzins moet gewijzigd worden, teneinde het oeverterrein langs de Oosterhaven een zooveel mogelijk regelmatige begrenzing te verschaffen, stellen zij voor te berichten, dat de Raad niet bereid is bedoelden grond voor f 4 te verkoopen, maar wel om te ver koopen een terrein, groot ongeveer 2300 cA., gelegen langs de zuidelijke grenslijn der fa brieksterreinen, begrensd ten Westen door een rechte lijn, getrokken evenwijdig aan den kant van den kaaimuur der Voorhaven, uit het zuidwestelijk grenspunt van het fabrieks terrein ten Zuiden door een rechte lijn, ge trokken door de punten welke gelegen zijn op een afstand van 15 M. uit de Zuider grenslijn van het fabrieksterrein ten Oosten door een rechte lijn, getrokken evenwijdig aan de Noordwestelijke oeverlijn der Ooster haven uit het snijpunt van de Zuid-oostelijke grenslijn van het fabrieksterrein met de Westelijke grenslijn van het aan de firma A. F. Smulders verkocht terrein, en zulks onder de navolgende voorwaarden lo. De koopprijs bedraagt f 10 per cA. De juiste oppervlakte waarvoor de koopprijs is te betalen is die, welke door de ambte naren van het kadaster zal worden vast gesteld. 2o. De gemeente behoeft in geen geval bij te dragen tot de kosten van afscheiding langs de grenslijnen van het verkochte terrein. 3o. Alle werken, welke in de grenslijnen noodig mochten zijn tot keering van grond, moeten binnen door B. en W. te bepalen tijd door en voor rekening van de koopster worden gemaakt en voortdurend worden onderhouden. De koopster is van deze ver plichtingen ontheven, zoodra de aanliggen de terreinen worden opgehoogd tot een peil, hooger dan 3.65 M. boven Nieuw Amsterdamsch peil. 4o. De koopster verkrijgt de bevoegdheid door haar te maken grondophoogingen tot bovengenoemd peil voort te zet,en op het aanliggend gemeente-terrein tot op een afstand van hoogstens 6 M. uit de grenslijn van het verkochte terrein." Door B. en W. is ingevolge het door het raadslid, den heer P. C. M. Jansen, te kennen gegeven verlangen, aan den raad overgelegd een opgave van het aantal betalende en niet-betalende leerlingen der openbare lagere scholen. Daaruit blijkt, dat aan de scholen alhier 147 leerlingen betalen naar volle heffing, 115 naar gedeeltelijke heffing, 385 naar tarief voor scholen le klasse, 566 naar tarief 2e klasse, terwijl er 1210 leerlingen kosteloos ouderwijs genieten. Naar aanleiding van een schrijven van de commissie van toezicht op het L. O. alhier stellen B. en W. voor, het aantal leden dier commissie uit te breiden tot elf, en zulks met het oog op de meerdere werkzaamheden van genoemde commissie. Veruer worden o.a. als wijzigingen voor gesteld de commissie kan haar vergade ringen door één of meer onderwijzers, als adviseurs, doen bijwonen, terwijl zij zich ook voor het toezicht op en de beoordeehng van het onderwijs in nuttige handwerken en koken door deskundigen kan laten bijslaan. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van J. C. Vredenbregt, om continuatie van huur van het pad laugs de Konijnen buurt en zulks op dezelfde voor waarden als vroeger d. w. z. voor f 10 per jaar. De huurder is tevens verplicht te zorgen voor het uitdiepen en schoonhouden der daarlangs loopende sloot. Van de op Donderdag 16 dezer door B. en W. gehouden aanbesteding voor bouw- matrialen zijn nu ook gegund de volgende overige perceelen aan de na te noemen inschrijvers 1. H. J. Rosman te Rotterdam f 2684. 2. Van Pelt en Hooykaas te Rot terdam- 345.12 3. J. W. Burgers te Beuningen 3263.70 4. J. C. van Vliet Dzn. Gouderak - 75. 6. J. de Bie Ginneken. .- 467. 9. Penn en Bauduin te Dordrecht - 295.60 Voor de raadsleden is ter visie gelegd, ten einde in de eerstvolgende vergadering behandeld te worden, een schrijven van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Overschie, daarbij krachtens een op hen rustende verplichting, toestemming verzoe kend tot het vervreemden van een inschrijving op het grootboek der Nationale Schuld, met preadvies daarop van B. en W. Naar wij vernemen, zal aanst. Zondag, ter gelegenheid van het Tnduum in de O. L. Vrouw Visitatiekerk, onder de Hoog mis door het koorgezelschap worden gezongen de 4-stemmige mis van H. A. Viotta, door een geacht ingezetene aan bedoeld gezelschap geschonken. In een circulaire aan de voorzitters der atdeeliugen van den N. Z. A. V., ons eerst in den namiddag ter inzage gegeven, wordt voor de opneming te Schiedam van eer. Tehuis voor AtnKaauscne uitgewekenen, door de afd. Schiedam vau den N. Z. A. V. den steun der zusier aiaeeimgen gevraagd. Gisteren-avond is door een slager uit de Gorzen bij de politie aangifte gedaan dat door eenige opgeschoten jongens een potje met zult uit zijn winkel was ontvreemd. De slager liep de jongens na en ontnam hen het ontvreemde. De zelfde jongens maakten zich schuldig aan diefstal van een zak inhoudende 7 kilo lood, dat zij bij een uitdrager verkochten. Heden-ochtend gingen de paarden, ge spannen voor een meelwagen, toebehoo- rende aan den heer Kranen, toen zij in het Groeneweegje eenige oogenblikken onbe heerd stonden, aan den haal, doch kwamen tot staan aan de brug bij de St. Anna-Zuster- straat, waar zij gegrepen werden. Bij het oprichten van een der paarden, dat was gevallen, geraakte een molenaars knecht aldaar in de gracht doch was spoedig weer op het droge gebracht. Heden-middag ongeveer 12 uren is een 68 jarige vrouw aan de Broersvest in elkaar gezakt. Nadat zij weder spoedig was bijgekomen kon zij zich met haar man naar hare diebt- bijzijnde woning begeven. Wegens zwaren mist was er gisteren veel vertraging in het scheepvaatverkeer op de rivier voor Rotterdam. Van een geregelde vaart kon geen sprake zijn. Men schrijft ons uit Overschie dato 24 Januari Bepaalde de herdenking van het vyt-en- twintigjarig pastoorschap van onzen zeer- eerw. Herder èn om den Advent èn om den Quatertemperdag den 18en December 1.1. zich meer tot eene kerkelijke viering, den 22en Januari en ook gisteren-middag en avond bood ZEw. zijnen parochianen en den kinderen een waarlijk grootsch contra- feest aan. ZEw. had daartoe den alom gunstig bekenden heer M. P. Okhuijsen geëngageerd, die alle drie de keeren zich zeiven overtroffen heeft. Waren de verwachtingen, die door den roep over hem en door het vroeger genieten van zijne vtooverkunsten" gewekt waren, hooggespannen, het weder optreden van den hof-illusionist te dezer plaatse heeft opnieuw zijnen roem en dien zijner adsistenten bevestigd. Goocheltoeren, komi sche voordrachten, werken met sprekende poppen, alias buikspreken, vertoonen van lichtbeelden, enzhielden het publiek aangenaam en gezeliig bezig. Voeg daarbij het uitreiken van portret van den zeereerw. jubilaris en andere geschenken aan grooten, tracteeren der kleinen, enz. en ge kunt U eenigszins een denkbeeld maken van hetgeen ZEw. der geheele parochie bereid heeft. De geestdrift, die dan ook voortdurend heerschte, was zeer groot en steeg ten top, toen aan 't slot van het vertoonen der lichtbeelden het portret van den jubilaris met lauwerkrans vertoond werd. Eere aan Okhuijsen, maar vooral eere, hulde en dank aan onzen beminden Pastoor, die den band van liefde, welke reeds tusschen Herderen Kudde bestond door zijn mildheid en vrij gevigheid nauwer aanhaalde, ja onver breekbaar gemaakt heeft. De directeur der Polytechnische School prof. J. Krau3, is gisteren-namiddag van zijn verlof naar Chili te Delft teruggekeerd en heeft gisteren zijn ambt weer overge nomen van den tijdeljjken directeur, prof. Mr. B. H. Pekelharing. BIJiSEXLJLSJ). Z.K. H. Pr ins Hendrik heeft het eere-lidmaat- schap aanvaard van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in Den Haag. De Prins heeft ook het eore-voorzitterschap van de vereeniging »Die Haghe" aangenomen. In de naam- en ranglijst der officieren van het Nederlandsche leger van dat in Ned.-Indië, alsmede van de landmacht in West-Iudië voor 1902, komt voor de eerste maal voor Z. K. H. de Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg als generaal- majoor a la suite bij de landmacht zoowel van het leger hier te lande ais in Ned.-Indië. Men schryft aan de ei uit Schwerin dato 22 dezer: Z. K. H. Prins Hendrik is gister-avond te 8.35 te Schwerin aangekomen, begeleid door zijn adjudant jhr. Hooft Graafland en den kamerjonker Von Engel. Des avonds had er in het groothertogelijk slot een galabal plaats ter eere van den verjaardag van Groothertogin Marie, de moeder van Prins Hendrik. Tegen 10 uur verscheen Prins Hendrik, die de Mecklen* burgsche generaals-uniform droeg, met zijn adjudant en den heer Von Engel op de hartelijkste wijze werd de Prins door zijn familie begroet. Prins Hendrik had aan het souper naast zich Prinses Christiaan van Denemarken, zuster van den Groothertog. Dr. J. C. L. Schroeder van der Kolk, hoogleeraar in de aardkunde aan de Poly technische Schooi, heeft de opdracht ont vangen Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, in wekelijksche samenkomsten, voor te lichten ten aanzien van de geologie van Nederland. De minister van Binnenlandsche zaken heeft de beide partijen die in pe werksta king in Enschedé tegenover elkander staan, doen uitnoodigen afgevaardigden naar zijn departement te willen zenden om morgen en Zaterdag de wederzijdsche belangen met hem te bespreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2