Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaar«r. Zondag 26 Januari 1902. No. 7209. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. tL«B.«KK> «VKHZKiÜ 1. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS YA3 DIT BLAD: foor Schiedam per 3 maanden .'ranse per pos. door penee: Nederland ificnderiiike Nummers 1 i.</v 0.05 25 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten van hetoorlogsterrein munten evenmin uit door overvloedigheid als door bijzondere belangwekkendheid en concern 'reeren zich steeds om de Kaapkolonie, die Mier aandacht vordert. Uit Kaapstad wordt aan de Daily Mail gemeld, dat de Kaïpsche regeering onge veer li/j millioen pond sterling voor mili taire doeleinden heeft geleend zonder wettige sanctie, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat het parlement spoedig zal worden bij - eengeroepeh om deze leening over te brengen op de geconsolideerde schuld. De schorsing van de grondwet brengt het Ka binet zeer in verlegenheid. Sommige stoke- brands, anti-Hollanders uit de oostelijke provincies, zijn omtrent dit punt zeer verdeeld. Het Westen en het Noorden verzetten *ich met hand en tand tegen den loop van *aken. Intusschen ziet men in groote verwachtingen naar de komst van Rhodes uit Engeland. Welke bedoelingen men °°k in Engeland met hem voor heeft, men 18 er zeker van, dat hij spoedig een benoe- udng zal ontvangen tol premier van de kaapkolonie. De leiders en de leden van de progressistische partij beschouwen hem a's den eenigen man, die in staat is de kolonie uit de moeilijkheden te helpen, die llJ als een gevolg van den oorlog tegemoet gaan en de gematigde Hollanders, zegt het bericht, zullen hem liever dan eenig ander saan van de progressieve partij volgen. AJs het parlement over een paar Uaanden bijeenkomt, zal Rhodes als 't Vare gedwongen worden als premier op te tr®den, Keuter seint uit Pretoria dd. 23 dezer Kolonel Kekewich bericht, dat den 22sten ®en patrouille van 12 man yeomanry, onder "'tenant Woodhouse, door 150 Boeren om- ^fgeld is. De patrouille vocht tot er zes Bewond waren. Vier Boeren waren gesneu veld, toen zij zich overgaf. Minister Brodrick verklaarde gisteren in bet Lagerhuis, dat de vreerode mogend- beden van tijd tot tijd door bemiddeling Va" het departement van buttenlandsche Zftken vertoogen hadden ingediend over hun ""esp. onderdanen, die krijgsgevangen zijn. ü'e vertoogen hadden meestal vrijstelling °P parool der gevangenen ten doel. Alle *rÜgsgevangenen, verklaarde Brodick, worden °P denzelfden voet behandeld, wat hun gevangenhouding betreft, zonder onderscheid nationaliteit. **Ue Londensche Daily Mail hoort, dat Koseberry de tusschenpersoon was op wie Morning Lader gezinspeeld heeft. Dit b»atste blad is evenmin als de Daily News bevredigend over Balfour's antwoord op de Bestelde vraagbeide denken, dat Balfour Waarheid achtergehouden heeft. PRIJS DBS ADYERTEXTIÈN: 7an i—8 regeis'ij... /O.eü Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaide plaatsing worden biiiijke overeenkomsten zanasiraan. Uit Engeland. Bij de parlementsverkiezing te Hampstead is gisteren de conservatieve candidaat Milvain gekozen met 3843 stemmen, waar door hij den liberalen candidaat Rowe ver sloeg, die er 2118 kreeg. Milvain komt in de plaats van den conservatief Brodie Hoar, die bedankt heeft. De Prins van Wales en gevolg vertrok ken gisteren even voor acht uur van Charing-Cross station te Londen en kwamen te 9.18 te Dover aan (op hun reis naar Berlijn). De Deensche Antillen. Het verdrag waarbij de Deensche be zittingen in West-Indië aan de Vereonigde Staten worden afgestaan, is gisteren te Washington geteekeni en zal onmiddellijk aan den Senaat worden voorgelegd. Aanslag op koning George De Weener bladen behelzen een telegram uit Athene, waarin melding gemaakt wordt var. een aanslag op den koning van Grie kenland, die echter mislukt is. De Trankfurter Zeitung verneemt uit Athene: Toen de Koning in den konink lijken tuin uit wandelen ging, wierp zich een man met een getrokken mes op den vorst. De tumopzichter wendde den op den Koning gemunten stoot ai en werd gewond. De aanvaller is in hechtenis genomen hij schijnt in zijn geestvermogens gekrenkt te zijn. Uit Athene wordt echter beslist verzekerd dat het gerucht van een aanslag op den koning van Griekenland vangrondontbloot is. ontving de Keizer het jonge paar in audiëntie. Koning Alphonsus. Z. H. de Paus zal den jongen Spaanschen koning Alpnonsus XIII bij gelegenheid van diens kroning op 17 Mei a.s. een prachtig mozaïek ten geschenke geven, voorstellende° de balisiek van Sint Pieter. Koning Victor Emanuel, Koning Victor Emanuel van Italië heeft een zijner beroemste onderdanen, den uit vin der van de draadlooze telegrafie Marconi, motu qropio benoemd tot commandeur van de orde van den Heiligen Lazarus. Prins Heinrich. De Amerikaansche senator Depew, heeft in een interview verklaard, dat prins Heinrich's zending ongetwijfeld een politiek doel had, maar dat zij als zoodanig waar schijnlijk mislukken zou. De keizer van China. Volgens den correspondent van do Tunes te Peking zijn de vreemde gezanten bij de audiëntie ten paleize getroffen door het tobberig uiterlijk van den Keizer. Hij zag er ziekelijk zwak en droefgeestig uit. Naar het Dagbl. verneemt, hebben HM. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder aanzienlijke giften geschonken aan de Com missie uit de alg. armen-vergadering, belast met het verschaffen van arbeid aan behoef - tigen (Duincommissie) in den Haag. In de Nieuwe Zaal van het Grootherto gelijk Museum te Schwerin worden eenige werken van den Berlijnschen portretschilder Heinrich Hellhoff tentoongesteld. Prins Hendrik heeft gisteren met Groot hertogin Marie en Hertog Adolf Fnedrich de tentoonstelling bezocht, waar de hooge gasten door den kunstenaar werden rond geleid. palingen, van het houden van loterijen, gemaakt wordt. Wij herinneren, dat op het nemen van maatregelen tegen dat misbruik in de Tweede Kamer bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1902 en nog onlangs bij het onderzoek van die begrooting in de afdeelmgen der Eerste Kamer met nadruk is gewezen. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciëns der infanterie, die eer. vorig jaar daarvan gedeeltelijk werden buitengesloten, weder een borstrok krijgen bij hunne indiensttreding. In sommige ge vallen b. v. bij sneeuwopruiming, mogen ook klompen ten laste hunner uitrusting en reserverekening worden aangeschaft. Zak doeken worden dit jaar nog alleen uitge reikt aan manschappen, onderworpen aan de strengere krijgstucht. De soldaten van de overige korpsen moeten het voorloopig zonder neusdoek stellen. Aartshertogin Elizabeth Marie. In de St. Jozefskapel van het keizerlijk paleis ,te Weenen is eergisteren het huwelijk ingezegend van de aartshei togin Elizabeth Marie met prins Otto Windisch- giiiiz. Mgr. Mayer verrichtte de plechtigheid der inzegening, welke werd bijgewoond door den keizer, vele aartshertogen en aartshertoginnen, prins Leopold en prinses Gisela van Beieren, de prinsen George en Koenraad van Beieren, Philip en Leopold van SaksenCoburg en Gotha, hertog Paul van Meckienburg Schwerin, graaf en gravin Lonyay, (respectievelijk stiefvader en moeder der bruid), de leden der vorstelijke familie Windischgratz en andere hooggeplaatste personen. Na het huwelijk De minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën verzocht in hunne adviezen omtrent aanvragen var. gemeenten om subsidie krachtens artikel 49 der Wet op het lager onderwijs, voor zooveel die aanvragen betrekking hebben op subsidie in de kosten van schoolbouw, voortaan genoegzaam inlichtingen te geven omtrent de behoefte aan den voorgenomen bouw, opdat niet het bouwen met rijkssubsidie op sommige plaatsen, waar het minder noodig is, wegens de beperktheid van het begrootingsartikel, den bouw op andere plaatsen, waar dringerder be hoefte bestaat, zal beletten. De minister heeft aangegeven welke opgaven in die adviezen behooren te worden opgenomen. De minister van Financiën maakt in de Stct (no. 21) bekend, dat aan te vangen in de maand April 1902, het in art. 2 van het Kon. Besl. van 7 Juni 1856 no. 80 (bijv. Stbl. 1856, no. 125) bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de be trekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op ten minste acht en ten hoogste tien. (Men zie de Stct.), Bij het ministerie van Justitie is een ontwerp in voorbereining om te keer te gaan het misbruik dat tegenwoordig] ten gevolge van het ontbreken van verbodsbe- Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening voor het maken eener nieuwe brug over het Noord zeekanaal in den Staatsspoorweg Den Helder Amsterdam, en voor verlegging van den spoorweg tusschen Zaandam en Amsterdam. Donderdag vertrok de heer H. H. van Kol, lid der Tweede Kamer voor Enschede, om een reis te ondernemen door de Neder- landsche Koloniën, zoo in Oost- als in West- Indië. Volgens bij deregeering ingekomen bericht is in Duitschlaud een prijsvraag uitgeschre ven voor de vervaardiging van een toestel voor nauwkeurige winddrukmeting, de be antwoording waarvan ook vreemdelingen worden toegelaten. Men zie voor bijzonder heden de Stct. No. 20. Naar de Tijd verneemt, werd doorZ. H den Paus het ridderkruis der Orde van den H. Gregorius den Groote verleend aan den heer D. J. Mes, te Middelburg. De Duitsche Kolonië in Den Haag en in de omstreken zal Zondag in »Royal" den verjaardag van den Duitschen Keizer fees telijk herdenken met een officieel banket, waarbij door de zangvereeniging ïLieder- kranz" eenige nummers ten gehoore gebracht zullen worden en de Duitsche gezant een feestrede op de Koningin en den Keizer zal houden. Naar aanleiding van den feestdag geeft de Duitsche gezant Maandag een groot diner. De zetel van het Italiaansche gezantschap in den Haag is, wegens den dood van baron Galvagna, tijdelijk overgebracht naar het Hotel des Indes, waar de secretaris en de attaché der legatie reeds sedert hun vesti ging daar ter stede intrek hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5