op het slagveld, De Boeren beproefden nog den spoorweg naar Pietersburg op te blazen. Bij het passeeren van een trein ontplofte een patroon, maar geen schade werd aangericht. Reuter seint uit Pretoria dd. 25 dezer De kolonels Rawlinson en Keiz hebben den 22n Januari een nachtmarsch gemaakt naar Tafelkop ten zuiden van Frankfort. Zij maakten 40 Boeren van J. Strijdom's commando gevangen en een hoeveelheid vee buit. Een afdeeling «nationale verkenners1' is den 24n van Groot Olifantsfontein, ten Zuiden van Middelburg vertrokken. Zij kwamen heden-morgen terug met elf ge vangenen. De verliezenlijst, Zaterdag-avond te Londen openbaar gemaakt, vermeldt 7 dooden en 25 gewonden, meest behoorende tot de yeomanry te Trenafontein op 21 dezer. Men weet niets af van dit gevecht. 's Pausen Gezondheid. De Romeinsche correspondent der Figa ro meldt, dat Z. H. de Paus voortgaat langdurige, somtijds zéér langdurige audiën ties te verleenen als ware hij iemand in de kracht van het leven, terwijl hij daarbij meermalen blijk geeft van de bewonde renswaardige scherpte van zijn geheugen. Zoo Wist Z. H. dezer dagen bij een audiëntie, verleend aan de gravin de Castres, docnter van generaal Lamoriciére, en aan gravin De Grünne, behoorende tot de families Montalembert en De Mèrode, tal van herinneringen aan zijn nuntiatuur m België en oijzonderheden betreflende genoemde familiën op te halen, met de juiste datums erbij, tot groote verbazing zijner bezoeksters. Keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm viert heden (Maandag) niet alleen zijn 43sten verjaardag, maar ook een zilveren jubilee. Het is n 1. 25 jaar geleden, dat de toenmalige prins Wilhelm meerderjarig verklaard werd. De Prins had een «voldoend" abtiu- rienten-examen afgelegd en besloot zich te wijden aan de staats- en rechtsweten schap De Prins behaalde bij het examen nummer tien van de zeventien candidaten, maar ontving een van de drie medailles ter eere van den in 1802 overleden rector Karei Ludwig Richter, bestemd tot belooning van de drie ijverigste en waar digste «Primaner". In het museum voor Kunstnijverheid te Berlijn is Zaterdag trouwdag van keizer en keizerin Friedrich op bevel van den Keizer een door prof. Ernst Edwald ont worpen glasschiiderstuk geplaatst, dat een herinneriug aan keizer en keizerin Frie drich is. Bij deze plechtigheid heeft de Keizer een toespraak gehouden, waarin hij beweerde, dat de taak van het kunstnijverheidsmuseum niet beter naar den zin van zijn beide ouders kon worden volbracht dan wanneer het gevoei voor kunst in het volk weer krachtig werd opgewekt. De Keizer nu beschouwde het als zijn taak, naar den zin zijner ouders de hand over het Duitsche volk, over het opgroeiend geslacht te houden, het schoone in het volk te kweeken, de kunst in het volk te ontwikkelen maar alleen in vaste banen, binnen vastgetrokk en grenzen, welke in het gevoel voor schoonheid en harmonie in den mensch liggen. De prins van Wales te Berlijn. De prins van Wales is Zaterdag-avond om zeven uur te Berlijn aangekomen. De Keizer begroette hem hartelijk. Keizer Wilhelm droeg de uniform der royal dragoons. Verder waren de prinsen Eitel, Friedrich en Heinrich aan het station en verdere hier vertoevende prinsen met de generaliteit en admiraliteit. Na een eerecompagnie geïnspecteerd te hebben, reed de Keizer met den prins, geëscorteerd door een escadron eerste garde dragonders, wier uniform de prins droeg, naar het paleis waar een familiediner heeft plaats gehad. Uit Noorwegen. De leden van het Storting, die tot het inter parlementaire vredescomité behooren, hebben het voorstel gedaan, een commissie te be noemen, die het vraagstuk der eeuwigdu rende onzijdigheid van Zweden en Noor wegen zou overwegen, en desgewenscht een voorstel van die strekking aan den Koning zou voorleggen. Bij den Zweedschen Rijks dag heeft Hedin een dergelijk voorstel ingediend. Ongeluk in Spanje. Op de Spaansche kanonneerboot Condor, liggende in de haven der Spaansche zeestad Vigo, had Vrijdag een verschrikkelijk onge luk plaats door het springen van den stoom ketel. Een machinist en een stoker werden gedood, teiwijl 5 man zwaar en eenige anderen licht gewond werden ook de commandant kreeg brandwonden. en ti-e westelijk Nieuw--. Schiedam, 27 Januari 1902 Werkeloosheid. Door B. en W. is aan den Raad over gelegd een adres van den heer J. Koorengevel, secretaris der sociaal-democratische arbei derspartij (afd. Schiedam) dd. 20 Januari, houdende verzoek eene commissie te benoemen om gegevens te verzamelen, waaruit blijkt hoe de ware toestand der werkeloosheid in deze gemeente is. Verschillende vereenigingen, geraadpleegd bij het beantwoorden van de bekende circulaire van den minister van Binnenl. zaken in zake de werkeloosheid, achtten den tijd hun gelaten voor een grondig onderzoek veel te kort. Daarom zijn B. en W. voornemens, met toekenning thans van meer tijdruimte, genoemde vereenigingen nogmaals om inlichtingen te vragen, die strekken kunnen tot de overweging of de gemeente maatregelen ter tegemoetkoming aan de werkeloosheid kan nemen en zoo ja, welke die maatregelen moeten zqn. Met het oog op dit voornemen stellen 8. en W. voor afwijzend op bedoeld adres te beschikken. Ter gelegenheid van den 43sten verjaardag van Z. M. den Duitschen keizer Wilhem II, koning van Pruisen, wappert heden de vaderlandsche driekleur uit de woning van den heer Arn. Zoetmulder S.Jzn., consulair agent van het Duitsche rijk alhier. Zaterdag-avond viel eeD dronken man in een woning in de Kinderbuurt door een glasruit, waardoor een schade werd aangericht van i 2 f 2.50 Zaterdag-namiddag werd voor de distil leerderij van de firma Visser en Co. een kruik met 5 L. brandewijn vermist. Uit de bergplaats van den heer C. Vei beek aan de Boterstraat alhier worden vermist twee takelschijven en een touw. Zaterdag-middag wierp de 62-jarige J. Z., wonende aan de Hoofdstraat, boos gewor den, omdat hij meende dat een,troep jongens een stuk glas tegen zijn been schopte, dat stuk glas naar het troepje, waardoor de 25 jarige W. den Helt aan de linkerzijde van het hoofd getroffen en tot bloedens verwond werd. Na voorloopig aan de wacht verbonden te zijn, stelde hij zich onder geneesk undige behandeling. Zaterdag is aan het Maasstation te Rotterdam aangekomen een detachement der koloniale reserve uit Nijmegen en bestemd voor Ned. Oost-ludië. Het detachement, sterk 102 militairen, waaronder 12 onderofficieren, werd bij aankomst verwelkomd door de muziekkapel van het korps kon. Scherpschutters en eenige officieren. De raad der gemeente Viaardin- gen heeft besloten, naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van den gemeen to- ontvanger, het raadsbesluit, dd. 31 October 1901, te wijzigen in dien zin, dat den ont vanger werd aangezegd dat hij niet «onbevoegd", maar eigendunkelijk entegen 's raads bedoeling de waarschuwingen en aanmaningen niet door den plaatselijken deurwaarder heeft doen verzenden. Voorts werd besloten de instructie voor den ontvanger aan te vullen met een bepaling, die het gebruikmaken van den deurwaarder voor de aankondiging gebiedend voorschrijft. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 101 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 90, voor Schiedam 1 en voor Viaar- dingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1901 kwamen binnen 99 schepen, waarvan 4 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 98 en voor Vlaardingen 1. Van 1 tot en met 25 Januari was het aantal binnengekomen schepen 29, metende 32,113 netto register tonnen minder dan tot op gelijken datum in 1901. Stranding. Het Spaansche stoomsebip Bakio, onge laden van Rotterdam naar Cardift vertrokken, is, Zondag-morgen wegens stormweer uit zee terugkeerende, op den Noorderpier aan den Hoek van Holland gestrand. De equipage, bestaande uit 25 man, is met veel moeite door de stoomreddingsboot van Hoek van Holland gered en daarop naar Rotterdam vertrokken. BIN NE N LA: D. Het Staatsblad bevat een Kon. besluit van den 30en September 1901, houdende vaststelling van het wapen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. De minister van Binnenl. Zaken heeft de beschikkingen van 30 Jan. en 18 Sept. 1900 en van 4 Nov. 1901 St.-Ctvan 31 Jan. en 19 Sept. 1900 en van 5 Nov. 1901, waarbij Rosario (Argentinië, staat Buenos- Ayres) is besmet verklaard wegens pest, de havens van de kolonie Senegal wegens gele koorts en Glasgow wagens pest, ingetrokken. Subsidieering van bijzondere gymnasia en hoogere burgerscholen neelt de Regeering reeds in de Tweede Kamer toegezegd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich reeds bereid verklaard nader te onderzoeker., of er voldoende aanleiding bestaat de gemeenten Amsterdam, Rotter dam en Kampen te subsidieeren ten behoe ve van haar gymnasia. Ten aanzien van 's Gravenhage schijnen de gronden daartoe nu reeds aanwezig, mits de gemeente waarborg biede voor goede localiteit. In verband met het meermalen besproken denkbeeld om ook hier te lande een afzon derlijk departement van landbouw op te richten, kan worden medegedeeld, dat een dergelijk departement, behalve bij ons, ook niet beslaat in Portugal, Servië en Turkije. Daarentegen bestaat een dergelijk depar tement wel onder verschillende benaming in Pruisen, Noord Amerika, Oostenrijk, Honga rije, België, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannie, Italië, Japan, Rumenië, Rusland,Zweden, Noorwegen en Zwitserland. Het personeel der werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug is door den minister van Oorlog verblijd met een besluit, waarbij bepaald is, dat, zoowel bij afwezigheid door ziekte als voor het geval, dat afwezigheid noodzakelijk is door ziekte of sterfgeval van familieleden, de uitbetaling van het loon doorgaat. De correspondent van de N. R, Ct. te Zurich schrijft: De instructie in de zaak van den hier gerresteerden ronselaar voor het Nederl.- Indische leger is nog niet gesloten. Als zeker kan echter worden aangenomen, dat de zaak naar de openbare zitting zal worden verwezen. De arrestatie van den Zuricher ronselaar had plaats op aanwijzing van een arbeiders jongen, die berouw kreeg, nadat hij getee- kend had. Uit het voorloopig verhoor bleek, dat de werver voornamelijk in de arbeiders- voorstad Selzau zijn slag trachtte te slaan. Arme, verlegen jongens maakte hij,_óók door middel van fotografiën, op Indië verlekkerd. De eveneens gearresteerde Bernsche ron selaar is, naar de Gazette de Lausanne bericht, een bekend recidivist. Hoewel deze werverij natuurlijk geheel buiten weten van het koloniaal werldepot is op touw gezet, richt zich hier en daar uit dekleine pers een ontevreden stem tegen 't Nederlandscne wertsysteem. De inspecteur van den arbeid in de 8e inspectie, de heer Van Tnienen, om inlich tingen gevraagd over zijn onderzoek in de fabrieken der firma Van Heek Co. te Enschedé en de resultaten daarvan, ver klaarde, dat zijne opdracht een kabinets opdracht was, en hij op dien grond daarover geen inlichtingen wenschte te geven. Op 1 Januari jl. bedroeg de sterkte der koloniale reserve 2115 onderoff. en minderen, waarvan 1460 in Oost-Indië. Gedurende 1901 namen 174 personen dienst, terwijl er 185 met gagement den dienst verlieten. Uit O.-I. keetden er 428 terug, waarvan 198 wegens ziekte. Nederland en Zuid-Afrika. Het consulaat-generaal van den Oranje- Vrijstaat te 'sGravennage ontving dezer dagen van ds. Gillot te St. Petersdurg een pak visitekaartjes voor mevrouw Louis Botha, om haar geluk te wenschen met de geboorte van haren zoon. De toezending geschiedt zoo laat omdat deze kaartjes uit alle hoeken van Rusland zijn gekomen. Te zamen wegen zij meer dan 13 K.G. In ons vaderland is teruggekeerd de heer D. Rumpff, die thans te Groningen vertoeft. Hij had van October 1899 tot Mei 1901 aan den oorlog deelgenomen. Toen lag hij evenwel ziek, lijdende aan malaria, bij eene familie te Wagendrift aan de Elandsrivier in 't Boschveld. Toen de Engelscheu van Pietersburg terugkwamen, werd hjj met die famil e opgeladen en naar Eerste Fabrieken georacht, waar hij geneeskundige hulp kreeg. Zeven maanden heeft hij ver volgens in het kamp te Irene doorgebracht waar de lucht van het Hoogeveld hem wat opknapte. Te vergeefs verzocht hij bij her haling om met verlof naar Pretoria te mogen gaan. Wel mocht hij zich naar Europa begaven, wat hy aanvankelijk met wenschte. De commissie voorde Vrouwenkampen te Amsterdam, heeft tot heden 6716 pd. st. (ongeveer f81000) in geld aan de weldadig heids- en verzorgingecommissiën bij de concentratiekampen doen toekomen. Te 's-Gravenhage is op 5i-jarigen leeftijd overleden mr. H. graaf van Limburg Stirum, oud-burgemeester van Noordwijk. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag op de begraafplaats te Warmond worden bijgezet. De Haarlemsche politie schijnt een goede vangst gedaan te hebben met de aanhouding van de twee personen, die Vrijdag-nacht bij een inbraak op de Turfmarkt aldaar werden nagezet en gegrepen. Het zijn Voges en zijn kostganger, woonachtig in de Tulpen- stiaat, waar reeeds huiszoeking gedaan is. Een gevonden sleutel geeft aanleiding tot het vermoeden, dat zij ook de daders zijn van de inbraak bij de firma Reeser aan de Phoenixlaan, waarvan onlangs melding gemaakt werd. Aan den Raad van Toezicht op spoorweg" diensten is opdracht gegeven, in overleg met het bestuur der Posterijen en met bestuurders der betrokken spoorwegonder nemingen, een beperkte Zondagsdienst- regeling der personentreinen voor te bereiden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2