Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaar». Woensdag 29 Januari 1902. iNo. 7211. i Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TA5 Dl! BLAD: Toor Schiedam par 3 maanden Francs per post door eeneei Nederland i üïonderiiike Nummers f 1.5C 2.— - 0.05 PB IJS DER ADYEKTEKTÏÊ5: Van 1—6 reeeis' j J J j /0.60 Elke gewone regel meer i-0.10 Voor hernaaide piaatsmg worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisffevinff. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der Personeele belasting No. 12 dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 25sten Januari 1902 executoir verklaard, °p heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes Weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 28sten Januari 1902. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. AJjHKMEEN ÜYEBZICHT. 28 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. be toestand in de Kaapkolonie WatKitchenerseinten zwijgt Een Engelsch generaal gevangen genomen? De berichten van het oorlogsterrein be ginnen weer in ruimer mate toe te stroo ien. Hoe kort en beknopt ook van inhoud, laten zij ons toch een blik slaan op den iachteloozen toestand waarin de Engelsche colonnes verkeeren. Zij vermogen bijv. let terlijk niets tegenover De Wet. Deze houdt reeds weken lang den vijand bezig in het Noordoosten van den Oranje-Vrijstaat. De Wet, zoo wordt gemeld, schijnt zijn com mando's te hebben gesplitst in kleine af- deelingen, gereed om zich op het eerste bevel te vereenigen, terwijl zij intusschen voortdurend de Britscbe colonnes vermgden. De streek waarbinnen zij zich kunnen be wegen, is betrekkelijk nog groot. Ongetwijfeld zal te Londen ook sensatie Worden gewekt en wellicht tot bespre king in het parlement aanleiding worden gegeven door de zeer alarmeerende nieuwstijdingen, welke Daily News, het groote oppositie-blad, ontvangt van zijn correspondent te 's-Gravenhage. In militaire kringen alhier zoo meldt deze zijn particuliere berichten uit Zuid- Afrika ontvangen, waaruit blijkt, dat binnen kort belangrijke gebeurtenissen zullen plaats grijpen in de Kaapkolonie. Die berichten zeggen, dat de macht der Boeren voortdu rend toeneemt en de opstand zich gestadig Uitbreidt. De terechtstelling van Lötters en Scheepers hebben diepe ontroering teweeg gebracht onder de loyalisten en hebben zelfs hoogbejaarden bewogen zich aan te sluiten bij de Boeren, wier positie, naar men meent, gunstiger is dan bij het begin der vijandelgkheden. Volgens de vermelde particuliere berichten hebben de Britsche troepen te velde van September tot November twaalf nederlagen geleden, waarvan in lord Kitchener's tele grammen geen melding is gemaakt. Er moeten ook telegrammen van onpartijdige correspondenten in Zuid-Afrika zijn ont vangen, waarin de vooruitzichten van de Boeren in gunstigen zin worden beschreven en men vertelt, dat inderdaad de Boeren leiders reeds plannen ontwerpen voor het bestuur van een onalhankelijk Zuid-Afrika. Daily News merkt hierbij op, dat de correspondent die dit telegram zond tot dusver zeer goede berichten heeft geleverd. Zijn mededeelingen waren dikwerf in strijd met wat andere bladen vernamen, maar bleken juist te zijn. En hoewel het blad de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat de berichten wat sterk gekleurd zijn, heeft het afdoende reden om te gelooven, dat de te s-Gravenhage loopende geruchten geen pure verzinsels zijn. De sterkste bevestiging van bovenstaande berichten vindt Daily Neivs in een de gouverneur der Kaapkolonie erkent, dat een deel der kolonie, grooter in uitgestrekt heid dan de beide republieken te zamen, in handen der Boeren is. Ten Noorden en Noordwesten van den spoorweg zegt de gouverneur is bijoa de geheele streek van Grey's Pas (Pieke- nierskloof in het Zuiden tot Koeroeman, in het uiterste Noorden min of meer door den vijand bezet Het is een feit dat op eenigen afstand van de steden en dorpen de meeste streken niet als veilig beschouwd kunnen worden voor reizigers en sommige gedeelten zgn, tijdens de afwezigheid van onze troepen, tijdelijk over geleverd aan de genade of ongenade van den vijand. Ten slotte wijst Daily News op de onvolledigheden in het openbaar gemaakte rapport van den gouverneur en op enkele onjuistheden, daarin tot staving van de bewering, dat sir W. Heiy Hutchinson den toestand niet volkomen waar, maar te gunstig schilderde. Het blad besluit aldus ^Niettegenstaande de stereotiepe berichten dat de strijd byna uit is, schijnt de toe stand in werkelijkheid niet beter, maar slechter te worden. Tot de nederlagen, waarvan in lord Kitchener's telegrammen geen melding is gemaakt, zou, volgens de Berljjnsche Germania die haar bericht evenzeer uit 's-Gravenhage ontvangt ook behooren de overgave van den EDgelschen generaal Carrington en diens staf aan generaal Delarey, een feit, dat omstreeks Kerstmis in de Magaliesbergen moet hebben plaats gehad. Al deze berichten wegen wel op tegen het volgende draadbericht van Engelschen kant uit Johannesburg dd. 24 Januari ver zonden Een einde aan den oorlog willende maken, heeft generaal Vilonel, de comman dant van het Vrijstaatsche Wmburg, die zich in 1900 overgaf, lord Kitchener verlof gevraagd een korps van 1500 burgers aan te werven. Kitchener keurde het goed Vilonel heeft nu aan president Steyn ge schreven, dat aangezien hij dezen hopeloozen oorlog wil voortzetten, in den Vrijstaat een burgeroorlog zal uitbreken. Vilonel is nu bezig met het aanwerven van zijn burgers. Waarschijnlijk zal hij geen moeite hebben het gewenschte aantal te krijgen. Kitchener seint nog uit Johannesburg Plumer meldt, dat hij in samenwerking met de kolonnes van Pulteney en Colville een cardon had getrokken rondom een kloof tusschen Spitskop en Katrolsnek. Zaterdag bij het aanbreken van den dag heeft hij vervolgens na een langen marsch door moeilijk terrein in de richting van de blokhuislinie 30 gevangenen gemaakt. In het Hoogerhuis stelde lord Wemyss gisteren zijne motie aan de orde, verkla rende, dat de krachtdadige voortzetting van den veldtocht het eenige middel is om den oorlog te eindigen en de gedragslijn van de regeering goedkeurende. De prins van Wales te Berlijn. Aan een lunch, gisteren in het officiers casino van de garde-dragonders heeft de Keizer een toost uitgebracht op den prins van Wales. Z. M. verklaarde, dat het regi ment trosch was, dat het voor alle lijden den naam zou dragen van de Koningin, die haar rijk tot macht en grootheid had gebracht. Hij stelde in het licht dat de prins van Wales zijn wapenspreuk Ich Dien van het eerste oogenblik af aan in hare volle beteekenis had leeren kennen, toen hij door ziekte verhinderd was, deel te nemen aan de begrafenis van zijn groot - moeder, en later toen hij in opdracht van zijn vader een reis om de wereld ondernam naar de verwijderde deelen van het Britsche rijk en de trouwe bevolking hielp saa m» verbinden tot het imperium britannicum binnen welks grenzen de zon niet ondergaat. Nauwelijks teruggekeerd in zijn land, zou de prins nu als een graag gezien familielid aan de feestviering van 's Keizers verjaardag deelnemen. Het regiment was dankbaar voor het bezoek. De Keizer eindigde met een »Hoch" op den prins als vertegenwoordiger van het Engelsche leger en als chef van het regiment. De prins bedankte voor de welwillende aan hem en zijn vader gewijde woorden. Hij betuigde zijn zeer groote blijdschap, dat hij te Berlijn had mogen komen om den Keizer zijn hulde te bewijzen. Verder bedankte hij voor de zeer vriendelijke ontvangst op Zaterdag en voor den hem verleenden titel van eare-kolonel van het 8ste regiment huzaren. Ten slotte dronk hij op de gezondheid des Keizers. Uit het bovenstaande blijkt genoeg wat reeds beweerd is, dat de prins als »onge- noode gast" te Berlijn is, slechts xgevolg gevende aan het verzoek van zijn vader." De ontvangst van de zijde der bevolking was dan ook zeer koel. Geen enkele toe juiching ging er op, toen de Keizer met den prins Zaterdag door.Berlijn's straten naar het paleis reed. Slechts een eerbiedig hoofd- ontblooten. Daarentegen werden de Duitsche troepen, door een groote menigte met luide bravo's begroet. Een fijn lesje voor Cham berlain, ook die ijzige koelte, die zich in pers kenmerkt Koning Victor Emmanuel. Uit Rome wordt gemeld, dat de koning van Italië in dit jaar naar St. Petersburg zal gaan. Volgens een Italiaansch blad zal de reis met Mei plaats hebben, een nieuwtje dat het blad beweert te hebben vau iemand uit de omgeving van den Koning. Er zou dan veel kans zijn dat de koning van Italië president Loubet te St. Petersburg zal ontmoeten. n» Chineesche kwestie. Uit Peking wordt aan de limes gemeld Het bericht, dat het nieuwe verdrag betreffende Mantsjoerge geteekend is, is voorbarig maar de onderteekening is op handen. Het nieuwe verdrag laat kwansuis de bepaling weg, waarbij Rusland het uitsluitend recht op de spoorwegen en mijnen van Mantsjoerije krijgt, maar de Russische regeering verzekert zich daarvan op andere wijze, n.l. door middel van de Russisch-Chineesche Bank. China zai nl. met Rusland twee verdragen, betreffende Mantsjoerge sluiten, het eene openbaar, het andere geheim. Bij dit geheime ver drag breidt China het charter van de Russisch-Chineesche bank van 1896 belang, rijk uit. De bank krijgt nl. aanzienlijke en uitsluitende rechten op spoorwegen, mijnen, nijverheid en handel in Mantsjoerije. Van de Filippijnen. De voormalige voorzitter der Filippijnsche commissie, heeft te Boston een redevoering houdende gezegd, dat de onafhankelijkheid van de Filippijnen de eenige oplossing van de kwestie is. De New-lork Herald neemt een zeer uitvoerig verslag van Bonsai op, die drie maanden op de Filippijnen heeft doorgebracht. Bonsai's slotsom is voor de Amerikanen zeer ongunstig. Van de 50 000 man bezet tingstroepenzijn er slechts 12000slagvaardig. Het vredeherstel op de Filippijnen is denkbeeldig. Integendeel zijn de Filippinos eensgezind de Amenkanenvijandig. Bonsa I raadt de ontruiming van de Filippijnen aan, tenzij Amerika er een groot leger brenge. Een dynamietontplofflng. Een draadbericht uit New-York meldt Tengevolge van een ontploffing in een dynamiet-magazijn, in gebruik bij de aan nemers van de transito-tunnel van de Grand Rapid zijn vijf menschen omgekomen en 75 iicbt gekwetst. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT rapport van air '.V. H»ly Hutohinoon, waarin Lord Woihy diand» amendement in, waaruit de instemming met de houding van de regeering was weggelaten. Zijn amendement werd met 60 tegen 16 stemmen verworpen en vervolgens de resolutie aan genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1