Van alle huizen in de buurt met inbegrip van het station van de Grand Central Railway zijn de ruiten gebroken. De ingenieurs en twee voormannen zyn gearresteerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam. 28 Januari 1902. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden benoemd tot curatoren van het gymnasium den edelachtb. heer H. J. Versteeg en den zeereerw. heer J. M. Daniels. Volksbadhuis. In de week van 20—26 Jan. '02 werden genomen 212 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 13 kuipbaden 30 regen 7 regen 113 school 40 kinder d 9 Naar men verneemt, is wederom door een ingezetene een aanzienlijk bedrag beschik baar gesteld voor schooibaden, zoodat hier mede gedurende eenige weken kan worden voortgegaan. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, heeft de opbrengst der werkiiedentrams, die te half zes en half zeven 's ochtends van hier tertrekken, verre het bedrag overtroffen, dat door de directie der Maatschappij verlangd wordt. Zeer waarscoijnlijk dus, zal weldra de loop der ochtendtrams ook in den gewonen dienst worden opgenomen. Nu het reeds van andere zijde gepubliceerd is, zien wij geen reden verder onvermeld te laten, dat de schrijver van het smaad schrift tegen mr. W. H. Jansen in het orgaan der S. D. A. P. is de heer dr. Van Leeuwen, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhie r. Onzerzijds vernemen wij, dat dr. Van Leeuwen in de te dezer zake geopende instructie heeft erkend de schrijver van het smaadschrift te zijn, maar niet de be doeling te hebben gehad, den heer Jansen te beleedigen. Voor eenigen tijd zoo vernemen wij had een leeraar aan een onzer inrichtingen voor middelbaar onderwijs voor zijne leerlin gen het groote nut van werkstakmgen uiteengezet. Op eigenaardige wijze mocht hij daarna ondervinden, dat zijn onderwijs werkelijk vrucht had gedragen. Toen hij voor de klas verscheen om zijn gewone les te geven, lieten de knapen hem voor de banken »preeken" en weigerden beslist hem te hooren. Naar de reden van dat zonderling gedrag gevraagd, verklaarden zij slechts in praktijk te brengeu, wat hun zoo voortreffelijk was geleerdzij wilden 't toch wel eens per soonlijk ondervinden of een werkstaking werkelijk dat nuttig gevolg had, wat hun leeraar hun daarvan had voorgesteld. Tegen die logische redeneering had de betrokken leeraar natuurlijk niets in te brengen. Heden herdenkt de eerw. Zuster Claudia (mej. J. J. W. Osterloh), hoofd der Maria- school aan de Korte Haven, den dag, waar op zij vóór vijftig jaren het religieuze kleed in de Congregatie van de H. Catharina van Senen van de orde van den H. Dominicus heeft aangenomen. Allen, die Zuster Claudia kennen, wen- schen zeker met ons, dat het haar 't volgend jaar zal gegeven zijn, haar gouden professiefeest in den besten welstand te vieren. Zondag-avond, halt negen toen de be woners uit de kerk thuis kwamen, werd ten huize van Th. J. Albers, wonende aan de Westfrankelandsche laan No. 7, een begin van brand ontdekt, die met eenige emmers water gebluscht werd door den eigenaar met hulp van eenige buren. Een gedeelte van het plafond en de binten verbrandden, terwijl overigens weinig schade werd aangericht. Assurantie dekt de schade. Gisteren zijn bij het rooien van boomen aan de Nieuwe Haven eenige telefoondraden gebroken. Heden-nacht is de 21-jarige A. R., wonende aan de Dwarsstraat No 45, aangehouden door de politie ter zake van wederrechtelijke en opzettelijke vernieling van een paar glasruiten in den sigarenwinkel van den heer J. Th. Rensche, aan de Korte Kerkstraat no. 9. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in de machinefabriek en ketelmakerij van de firma Löhnis Co. aan den Waaldijk onder Oud-Delfshaven. Yan de zijde van de Kous is men op de werf van de fabriek gekomen en deze binnenge drongen. Na de fabriek doorgeloopen te zijn, heeft men een paneel uit de kantoordeur getrapt en in het kantoor alles doorzocht en overhoop gegooid. Ook in het magazijn heeft men zich door verbreken van een ruit toegang verschaft en mede alles doorsnuffeld, doch voor zoover bekend is er niets vermist. Zondag ochtend, 7.47 uur spoortijd, kwam een trein het station Maas te Rotter dam binnenstoomen. Door de gladheid der rails liep de trein, trotsch het remmen van den machinist verder onder de overkapping door dan gebruikelijk en liep de locomotief tegen de stootbaik, die dwars over de rails ligt, even voor de zich daar bevindende loopbrug. De locomotief sprong over die stootbaik en liep met het voorste gedeelte uit de rails waarna zij tot stilstand kwam. Een paar uur later was een en ander weder verholpen. Ongelukken hadden er niet plaats. Zondag-ochtend is in de Scheepmakers- haven te Rotterdam een rijzendam doorge broken die aldaar gelegd was voor den bouw van de Reederijbrug die de Boompjes met de stad verbindt. Tijdens het hooge water Zondag-namiddag omstreeks 6 uur, stond te Rotterdam het water in alle havens op den walkant. Op de laagste gedeelten, zooals Noord-Blaak en een gedeelte van de WijnhaveD, stond het water een geheel eind op de kade. Tal van kelderverdiepingen liepen ais gewoonlijk vol. Zondag-avond geraakte in den Schiedam - schen Singel te Rotterdam een huurrijtuig te water, waarin gezeten was de familie B. Sanson, bestaande uit drie dames en twee heeren, terwijl ook de koetsier te water ging. De palfrenier was er nog in tijde afgesprongen. Twee politieagenten sprongen te water en redden het geheele gezelschap. Het rij tuig werd Maandag ochtend op het droge gebracht. Vrijdagnamiddag werd aan den Maas kant onder Vlaardinger-Ambacbt een lijk gevonden in verren staat van ontbinding van een manspersooc vermoedelijk tusschen de 30 en 40 jaar oud. Men vond op het lijk een paar Engelsche muntstukken. Het was waarschijnlijk van een onbekend Engelsch zeeman. BOSESLA5D. De gewone audiënties, hieronder genoemd, zullen deze week niet plaats hebben van den minister van Oorlog en dien van Financiën op 30 Jan.van den minister van Marine op 31 Jan.van den minister van Koloniën op 31 Jan. en van dien van Justitie op 29 Jan. De minister van Binnenl. Zaken heeft door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat eerstdaags kaarten der 8ste algemeene volkstelling kunnen worden op geruimd. Aangezien het zou kunnen zijn, dat meerdere detail-opgaven voor sommige gemeenten worden gewenscht dan in de uitkomsten der volkstelling, beroepstelling en woningstatistiek zullen worden vermeld, wil de minister de kaarten van die ge meenten aan hare besturen voor het op maken van meerdere gegevens terugzenden, mits hem door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin het verlangen daartoe wordt kenbaar gemaakt. Bij het dep. van binnenl. zaken is reeds sedert eenigen tijd in bewerking het wetsontwerp tot wijziging van art. 49 der Gemeentewet, met de bedoeling aan den gemeenteraad vrijheid te geven ook personen buiten de leden van den Raad te benoemen tot ambtenaar van den bur gerlijken stand. Het wetsontwerp zal eerlang aan den Raad van State om advies worden toe gezonden. De minister van Marine heeft bepaald, dat de zeemiliciens-vorlofgangers van de lichting 1900, die in het voorjaar van 1902 bij Kon. besluit zijn opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, zullen moeten opkomen op Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrijdag 4 April a.s., naar gelang van de schepen, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend. Bij de samenstelling van de wetsvoor- dracht tot wettelijke regeling omtrent de gelijktijdige waarneming van het lidmaat schap der Staten-Generaal met ambten of bedieningen zal overwogen wordende wensch dat bij de gelijktijdige uitoefening van het Kamerlidmaatschap met de bij de wet aan te wijzen ambten zooveel mogelijk mocht worden beperkt. ziekte, dat hij zich nog niet naar zijn post in Munchen kan begeven. Nederland en Zuid-Afrika. Blijkens bericht van mevr. WaszkiewicZ is vanwege het Broekhuizen-fonds met de laatste mail verzonden400 pd. st. naar Bloemfontein, 400 pd. st. 'aan dr. Rousseau te Pietermaritzburg, 100 pd. st. naar Pre toria. Van de vroeger verzonden f 56000 zijn quitantiën en dankbetuigingen ontvangen. Verschillende posten en kleinere giften zijn in den laatsten tijd weder ontvangen. Te Scheveningen ontstond Zondag-namid dag brand in een timmerloods tegenover het Kurhaus, eigendom der Maatschappij «Zeebad" gehuurd door den stalhouder Van Weerdt. De loods is uitgebrand. Men overweegt thans de mogelijkheid om de Haarlemmer trekvaart, die in vrij deolorabelen toestand verkeert, wede ter verbeteren. Van Amsterdam tot Haltweg zou het uitdiepen tot 3 M. ongeveer f 75.000 kosten. Betrokken gemeenten en polderbesturen en andere belanghebbenden interesseeren zich voor deze zaak. Van de 30 militairen, die zich indertijd hadden aangemeld om in aanmerking te komen voor conducteur bij de Hollandsche Spoor, hebben zich, toen zij werden opge roepen, slechts 5 aangemeld. De oorzaak der slechte opkomst is stellig te zoeken in de groote verbeteringen die in de laatste jaren in het leger zijn toegepast. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is volop werk, zoodat de arbeiders, die onlangs wegens slapte moeten ontslagen worden, allen weder worden aangenomen. Het was de H. IJ. S., die door een be stelling van locomotieven en ander materieel, deze gunstige wenschen tot stand gebracht. Gisteren-avond ten half negen ure kwam de Eerste Kamer der Staten-Generaa 1 gedurende enkele ooogenblikken bijeen. Na mededeeling van ingekomen stukken, werd de zitting verdaagd tot heden ochtend ten 11 uur. Dan is de algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1902 aan de orde. De Haagsche corr. van het N. v. d. D. meldt, dat de minister van Koloniën lijdt aan een maagziekte, die hem tot volstrekte rust dwingt, en dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken de verdediging van het wetsontwerp betreffende de Indische ambte naren van hem zal overnemen. Hier te lande is het bericht ontvangen van het sneuvelen op Atjeh van den kapitein der marechaussee G. J. A. Webb. De overledene is in 1861 te 's-Gravenhage geboren en 3 December 1884 benoemd tot 2e-luitenant bij het Indisch leger. Hij was ridder der Militaire Willemsorde en drager vaB het eereteeken voor eervolle vermelding, het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven en van het onderscheidingsteeken voor 15 jarigen officiersdienst. Dit jaar bestaat voor twee jongelieden gelegenheid, om onder genot van een subsidie van f 4000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het leger in Nederl. Indië. Informatiën bij het dep. van koloniën. Naar wij vernemen, is mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel bij het Nederlandsche Hof, gisteren voor eenige dagen naar Luxemburg vertrokken. De Weener correspondent der N. R. Ct. schrijft Als candidaten voor den post van inter nuntius in Den Haag worden genoemd Mgr. Ranuzzi, Mgr. Guidi en de voormalige delegaat in Bombay, Mgr. Zalewski. De gewezen nuntius in Den Haag, Mgr. Tar- nassi, is nog altyd zoo lijdende aan maag- De moord te Amsterdam. Het onderzoek in zake den moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam wordt nog steeds voorgezet. Eene confrontatie tusschen het dienstmeisje, dat het laatst bij de wed. Dijxhoorn in dienst was en een van de ver dachten, Frans de Groot, heeft nog niet plaats gehad. Wel is gebleken, dat het meisje, dat in den laatsten tijd verkeering had met Frans, vroeger ook heeft gediend bij de vermoorde vrouw. (Tijd.) De misdaad te Wilp. Uit Zutphen wordt gemeld, dat de 20- jarige halfbroeder van het te Wilp ver moorde 5-jarige knaapje die, onder ver denking de dader van het misdrijf te zij n, in preventieve hechtenis was, bekend heeft de schuldige te wezen. Tevens heeft hij bekend de brandstichting te hebben gepleegd, die voor eenigen tijd ten huize zijner ouders plaats had en tal van plagerijen te hebben verricht, waarvan, zooals nu blijkt ten onrechte de buren werden verdacht. Meer en meer is de vermoedelijke ontoe rekenbaarheid van den jongen man gebleken. Gister-morgen hebben alle arbeiders van de fabriek van de heeren Frans Mutsaers en Zonen te Tilburg den arbeid hervat. Recht en menschelijkheid verzetten zich tegen de wyze, waarop de zaak van den geruchtmakendeu en afschuwwekkenden Tilburgschen moord behandeld wordt. Dit betoogt prof. D. Simons in het jongste nummer van Het Paleis van Justitie. «Gedurende meer dan een half jasf hangt aan den vrijgesproken beklaagde een nieuwe behandeling van zijn zaak boven het hoofd. Gedurende al die maanden blijft hij voortleven in een pijnlyke, kwellende onzekerheid, onder het gewicht eener zware niet afgedane beschuldiging. Het mag zijn, dat bewustzijn van onschuld den man met vertrouwen den tweeden oordeelsdag doet afwachten, toch blyft Advooatoa ia doic taak Ztjn VOOT de partij ter eene mr. Jos J. van Raaite, van de partij ter andere mr. P. J. Troelstra. Het geheele werk is tot groote oohade van den aannemer, den heer Van Dunnen te Dordrecht, ondergeloopen en staan o. m. twee volledige heistellingen met stoomma chines onder water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2