Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaar Vrijdag 31 Januari 1902, So. 7213 Oom Hans. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PRIJS TJL5 DIT BLAD: foor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheei Nederland 2,— Aficnderiiike Nummers i- 0.05 I J I '0.60 PRIJS DER ADVSRTHNÏÏÈK: Van 18 re<je!s: Elke gewone regei meerj -0.1G Voor herhaalde plaatsing morden biiiijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van T. Stahlie om "ergunmng tot oprichting van een bewaar plaats van benzine in het pand staande aan de Lange Kerkstraat no. 12, kadaster Sectie B no. 2793 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Boen te weten dat voormeid verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 13den Februari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge- 'egenheid zal worden gegeven om bezwaren *egen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling ol schriftelijk tQe te lichten en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 30sten Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A. AJLtiËJLEEN UVEKZICHi. 30 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Vredesbemiddeling. De belangrijke verklaring gisteren door •sinister Balfour in het Engelsche Lager huis afgelegd omtrent eene mededeeling van de Nederlandsche regeering is nog steeds het hoofdfeit van den dag. De °®standighe:d dat de nota der Nederland sche regeering met het antwoord daarop (Naar het Duitsch.) 15) Annette werd hierbij veel gewaar van diens bloedverwanten en van het fraaie riddergoed Hohenhausen.Dezemededeelingen "taakten haar treurig. Het scheen haar, alsof niet alleen de afstand, maar ook de hindernissen, die haar en Erik scheidden, hoe langer hoe meer aangroeiden tot een onoverkoombare klove. Dit gevoel perste haar opnieuw de tranen in de oogen, toen Ze eindelijk in haar kamertje teruggekeerd alleen aan het venster stond en ais in een droom den met sterren bezaaiden hemel aanschouwde, die als een reusachtige tent °ver de moede, naar rust verlangende aarde was uitgespreid. Treurig en ledig scheen haar de toekomst, zonder eenige vreugde. Ze wist, dat Enk zich dezen dag te Bre- "aerhaven had ingescheept en nu reeds op de wentelende baren zijn doei tegemoet voer. Zou hjj ooit tot haar wederkeeren door de Engelsche regeering gegeven, aan het Huis zal worden overgelegd, doet be sluiten, dat Balfour de Nederlandsche regeering als tot deze mededeeling van welken aard die ook moge zijn als gemachtigd erkent. Met groote belang stelling mag dus het oogenblik worden tegemoet gezien, waarop de inhoud van de nota onzer regeering bekend zal worden. Die belangstelling blijft totnogtoe van officieele zijde onbevredigd. Toch licht de officieuze St. James Gazette een tipje van den sluier op, die de geheimzinnige verklaring van minister Balfour bedekt. Zij verklaart, dat de Nederlandsche nota ge steld was in een zeer vriendelijke eerbiedige taal. Zij sprak de oprechte droefheid uit, waarmede de verlenging van de vyande- heden in Zuid-Afrika door het Nederland sche volk wordt waargenomen en den oprechten wensch van dat volk, dat de vrede spoedig moge gesloten zijn. De Nederlandsche regeering gaf te kennen, dat zij bereid was, elke mogelijke wijze om nader te brengen tot eene oplossing te vergemakkelijken. Het document besloot met het stellen van de Nederlandsche diensten ter beschikking van de Engelsche regeering, voor het gevai, dat de gelegen heid mocht komen, waarin de Nederlandsche regeering de rol van vriendschappelijk be middelaar mocht kunnen vervallen. Volgens een nota van Reuter's agentschap heeft de Nederlandsche regeerir.g geen vredesvoorstellen aan het onderzoek der Engelsche regeering onderworpen. Veeleer heeft zij aan de Engelsche regeering zekere inblazingen gedaan, die ten doel hebben de middelen te vergemakkelijken om te ge raken tot een beë.ndiging van den oorlog. Men beschouwt het nochthans als twijfel achtig dat een wezenlijke vooruitgang in dien zin mogelijk zij, zoolang de oorlog voerende Boeren zelf geen stap gedaan »Ach," zuchtte ze uit den grond haars harten»Men kan wel op de hoop ver trouwen maar men kan er niet op bouwen." Annette vouwde de kleine, moede handen, sloeg de oogen ten hemel en bad ïBescherm Gij hem, o Heer en voer hem tot mij terug. Ik kan slechts voor hem bidden I" Intusschen stond Hilda in de helder verlichte woonkamer van mevrouw Rothen- burg. Ook zij was alleen. De moeder had zich ter ruste begeven, maar de dochter kon de verleiding niet weerstaan om het nieuwe costuum nog eens weder aan te passenhet was haar als aan het lijf gegoten. Met een tevreden glimlach beschouwde zij haar beeld in den spiegel. Zonder overdrijving, het was verrukkelijk. Hilda begreep dit zelve ook. »Ja, ik ben schoonknikte de jonge dame in gepeins verzonken »en ik wil schoon zijnwant schoonheid is een macht en die is mij niet ontzegd zooals die van het geld Ook haar gedachten zweefden tijdens deze overweging in de verte naar Enk Günther, want ze vroeg zich zelve at, of deze zijn oom wei zóó van haar geschreven had, als hij beloofd had te doen, of dat hij hebben om hun wensch te doen blijken tot het beginnen van vredesonderhandelingen. Bit is de eenige gedragslijn die hun altoos geoorloofd is te volgen. Ook dr. Leyds weerspreekt, dat de stap door de Nederlandsche regeering gedaan, van de Boeren-regeering is uitgegaan. Op het oogenblik dat hij gisteren te Parijs aan de Gare du Nord den trein raar Brussel zou nemen, verklaarde hij aan een redacteur van de PatrieIk ben gehouden tot een diplomatiek stilzwijgen, maar ik kan u verklaren, dat het onjuist is, dat de gedelegeerden van de Transvaalsche en Vrijstaatsche regeering de bemiddeling zouden gevraagd hebben van de Neder landsche regeering ten opzichte van den Zuid-Alrikaanschen oorlog, dat het onjuist is, dat zij dr. Kuyper zouden hebben belast met het doen van vredesvoorstellen. Men heeft gesproken van voorwaarden, aan het verzoek der Engelsche regeering onder worpen, om den vrede te verkrijgen. Dat kan niet zijn. Er zijn niet verscheidene voorwaarden. Er is maar éene, waarop de oorlog zou eindigen, en die eene kent de Engelsche regeering voldoende. De Engelsche pers vindt natuurlijk in de afgelegde verklaring een dankbaar onder werp van bespreking, dat eeD gewenschte afwisseling biedt in haar dagelijksch oorlogsnieuws. De Times, Balfour's mededeeling bespre kend, acht de Nederlandsche nota van niet grooter beteekenis, dan andere dergelijke van niet officieele zijde aangewende pogin gen, die als stappen tot den vrede bedoeld zijn. ïZij komt natuurlijk van eene be vriende regeering, een regeering tegenover welke wij -— gelijk wij herhaaldelijk zeer duidelijk getoond hebben geneigd zijn in batrekking tot den strijd in Zuid-Afrika een vrijheid te gunnen, die wij, stellig niet zouden toestaan aan andere. Het antwoord slechts in scherts had gesproken. Een eigenaardige, bijna harde trek speelde een oogenblik om haar schoonen mond, die scheen te mompelen »Om 't even, ik zal mijn eigen weg gaan! De toekomst moet mij schadeloos stellen, waarvoor ben ik anders jong en schoon Gelukkig dat ik bij de Schwartzes gëinviteerd ben! Het moet heerlijk zijn een partij van rijke lui bij te wonen Schoon en vroolijk wil ik er zijn 1 Wat is mij aan Günther gelegenI Jammer alleen, dat hij mij met in dit prachtig toilet kan zien! Wat zou hij mij bewonderen!" IV. Onverwacht. Dat Erik niet geschertst had, toen hij zeide dat hij oom Hans zou schrijven over de dames Rothenburg, bleek reeds den volgenden dag want er kwam een brief van oom Hans. Op vriendschappelijke en beminnenswaardige wjjze sprak majoor von Burghofen daarin zijn blijdschap uit, dat hij van zijn jongen bloedverwant weer na langen tijd iets van de oude vrienden vernomen had. Vluchtig stipte hij de vele wisselingen in het menschel ijk leven aan, die hem ten laatste tot een ouden kluizenaar van de ministers zal, vertrouwen wij, even duidelijk en flink als hoffelijk eu vriend schappelijk wezen". Nog verder uitweidend, zegt de Times, dat de regeering met de gedachtenwisseiing niet verder kan gaan, anders zouden de mogendheden naderhand een poging tot bemiddeling op dit voorbeeld van de Neder landsche kunnen gronden. Ais de Boeren leiders door tusschenkomst van de Neder landsche regeeringEngelanddeonderwerping van de Boeren willen aanbieden, behoort de Engelsche regeering over den vorm heen te stappen, maar de onderwerping moet aan de onderhandelingen voorafgaan. Die onderwerping, meent de Times, is eerlang tiouwens onvermijdelijk en een kwestie van korten tijd, gelijk blijkt uit Kitchener's krijgsvoordeelen. De Standard merkt opBalfour's mede deeling was in woorden van weloverwogen soberheid vervat. Het zou voorbarig zijn van onderhandelingen te spreken, voor wij weten wat de ware aard is van de stukken uit den Haag overgezonden. De gevluchte Krugerieten nu te erkennen, zou een onver geeflijke dwaasheid en zwakheid wezen. De Daily News zegt: Het is met moge lijk uit Balfour's bestudeerd officieele taal op te maken of het Kabiuet op ae Neder landsche nota heeft geantwoord, maar de natuurlijke gevoltrekkmg is, dat net dat gedaan heeft. En zoo ja, dan is het voor uitzicht op den vrede nog ver, want de gedachtenwisseiing zou niet zoo plotseling gesloten worden, als zij stof leverde voor verdere diplomatieke handeling. Verder zegt Daily News dan nog Enge- lands lichtvaardige verwerping van een Neaerlandsch vredesvoorstel ware misdadig. Het blad vertelt dan breedvoerig welke stappen tot den vrede het onlangs zelf deed overeenkomstig Rosebery's program van Chesterfield. Het vaardigde rar Roose- hadden gemaakt, die nauwelijks meer wist, wat er in de wereld voorviel. Met zijn hoogbejaarde, bijoa negentigjarige moeder leefde hy eenzaam buiten, feitelijk begraven. Des te meer had hij zich ver heugd over de tijding, dat de dames welvarende waren, daar hij tevens vernomen had, dat de kleine Hilda, zijn voormalige lieveling, tot een lieve jonge dame was opgegroeid. Verder verzocht hij de echtgenoote van zijn beminden kameraad, zien toch steeds de oude vriendschap te herinneren en geheel over hem te beschikken, indien hij haar van eenigen dienst kon zijn. Toen mevrouw Rothenburg deze wel willende, vriendschappelijke letteren uit haar oude woonplaats ontving, lag ze zwaar ziek te bed. De iicnte ongesteldüeid van den vorigen avond was des nachts beden kelijk verergerd en den volgenden morgen was ze volstrekt met in staat om op te staan. Hilda was troosteloos; trouw stond Annette haar tor zijde, doch de Ijlings ontboden geneesheer zette een ernstig gelaat. Zijn vrees blees gegrond te ztjn. Mevrouw Rothenburgs oiigestemneid nam poedig een gevaanjjk karakter aan. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1