Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaar£. Zaterdag 1 Februari 1902, No. 7214. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PBIiS TA5 DIT BLAD: ^oor Scr-isaan: per 3 maanden franco per pos. door geneei Nederland Aizcnderiiike Nummers PBIJS DBR ADYBBTKXTIÈH: Van 6 regels^j ^.60 Elke gewone regel meer -O.IC Voor hernaaiae piaatsmg worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. AJL01SMEEA OYJSKZ1CHT. 31 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Vredesbemiddeling. 09 mededeeling der Nederlandsche re geering blijft nog altijd wat de Engelschen loemen »the topic of te day". Uit de enor me beweging die de verklaring van Bal- °Ur gemaakt neeft, uit de sympathie waar mede deze blijde boodschap is begroet, ®preekt duidelijker dan ooit het vurig ver- arigen naar vrede van het Engeische volk. an een mogelijkheid, dat het iets anders an zijn dan een aanbieding van bemidde- lngï waarvan de mogelijkheid vroeger zoo Uenigmaai is ontkend, wordt zeifs niet gedacht. enkele beschouwingen van Engeische Pers-organen gisteren vermeld te hebben, geven wij heden nog het oordeel van eenige uitenlandsche bladen over het vermoede- Uk ontstaan en de waarde der gerucht makende mededeeling. He Indépendace beige deelt mede, dat er v°or eenige weken in den Haag een persoon 's aahgekomen, die zich een politiek agent er Engeische regeering noemde en ver scheiden bijeenkomsten met voorname poli- tlci heelt gehad. Het is kort daarna bewe en, dat deze Engeische politieke agent 0let in opdracht nad onderhandelingen aan te knoopen of voor te bereiden, maar spoedig r'a zijn vertrek, vertrok dr. Kuyper naar Lon den, waar hij verschillende bijeenkomsten met zeer invloedrijke politieke mannen had. Na den terugkeer van dr. Kuyper zijn tussehen ^efi Haag en Londen onderhandelingen gevoerd, die de olfioieeie mededeeling ten gevolge heeft gehad, waarvan Balfour ge sproken heeft. Ten slotte deelt de Haagsche correspondent van de Indép. beige nog mee, d*t men eenstemmig van oordeel is, dat die mededeeling een ernstig onderzoek van de voorwaarden zou kunnen vergemakke- Naar het Duitsch.) 16) Voor Hilda kon geen sprake zijne om 6 partij bij te wonen, ondanks haar ®'egant toilet. Onachtzaam had het meisje op een stoel geworpen en stond thans °°r een onuitsprekelijken angst gefolterd Haast het bed van haar lief moedertje, p'elfs de brief van mijnheer von Burghof en 'et haar koud. Het voorgevoel van een onzettend verlies ^°°g loodzwaar op haar ziel. Een aanval a® beroerte had mevrouw Rothenburg •onamelijk en geestelijk verlamd er. gaf einig hoop op genezing. Hilda was, toen 9 hiervan onderricht werd, ontroostbaar, toch werden haar geestvermogens allengs ^eer zoo helder, dat Hilda haar op een 8°ed oogenblik den brief van den ouden Vriend van Hohenhausen kon voorlezen. ijken, waardoor het sluiten van den vrede in Zuid-Afrika mogelijk zou zijn. Ook de correspondent der Parijsche Matin schijnt in de stereotiepe ïgoed ingelichte" kringen, op de hoogte van al wat in de officieeie sfeer voorvalt omtrent de »mede- deeling informaties te hebben opgedaan. Volgens dezen berichtgever acht de minister raad de Haagsche nota zonder eenige waarde, daar er geen voorstellen in worden gedaan en zij niets vraagt, doch slechts eenige opmerkingen bevat, waarop het kabinet van St. James in zeer hoffelijke termen o.a. geantwoord heeft het ant woord zou dus door onze regeering reeds ontvangen zijn dat bijaldien de Neder landsche regeering door de Boeren-gedele geerden wordt gemachtigd om vredesvoor stellen te doen aan de Engeische regeering deze in zeer ernstige overweging zouden genomen worden. Nu moge ook waar zijn, wat de Eclair uit Londen verneemt, dat nl. de openbare meening in Engeland met groote vol- uoening net ueunuueiings-voorstei van Nederland heeft ontvangen en de wensch om de vijandelijkheden zoo spoedig mogelijk beëindigd te zien onder het publiek voort durend sterker wordt; het Mafm-bericht dat Engeland vredesvoorstellen zou ver wachten van de Boeven-gedelegeerden klinkt veel te ongelooflijk om er gelooi aan te slaan. Zelfs Rosebery's rede te Chesterfield er. Chamberlain's jongste Kamerspeech geven geen aanleiding dit als waarschijnlijk aan te nemen. De kern van beider rede neering was immers geen andere dan deze eerst onderwerping, daarna verdere onder handeling met de Boeren-generaals, maar niet met de intriganten", zooals de Standard de in Europa vertoevende vertegenwoor digers der republieken noemt. In de Germania vinden wij vermeld, dat, volgens berichten uit Parijsche bron, exemplaren van een door dr. Kuyper naar Londen meegenomen concept van een De arme lijderes was, toen ze den inhoud vernam, uitermate verheugd het was haar laatste vreugd op aarde, want niet lang daarna gaf zij den geest. Op denzelfden dag, dat Erik Günther gelukkig in de Nieuwe Wereld landde, bezweek zijn moederlijke vriendin. Vóór iemand er aan gedacht had, trof Hilda het leed des levens en maakte het haar ouderloos. Zij-zelve was niet in staat de snelle verandering der zaken te vatten, en eerst toen ze zich overtuigd had, dat het hart harer lieve moeder had opgehouden te kloppen, begreep ze, dat weinige dagen voldoende waren geweest om haar de beste, trouwste beschermster, den hefderijksten steun te ontnemen, dien ze op de wereld bezat. Hoezeer Hilda intusschen haar smarteiiik verhes gevoelde, lag het toch niet in haar karakter om in luide klachten los te barsten. Ze staarde zwijgend vóór zich, terwijl zich bij het leed, dat haar hart doorvlijmde de gedachten voegden, welk een troostelooze toekomst haar door den dood harer moeder wachtte. Op het eerste bericht van mevrouw Rothenburgs ziekte was haar vaders zuster overgekomen, had de stervende geruststellende woorden toe vredesverdrag zouden zijn toegezonden aan verschillende staatshoofden van het vaste land. Zeker is, zoo heet het, dat koning Leopold te Nizza zulk een stuk ontving. Deze vorst moet het geweest zijn, die aan de hoop van meer Europeesche vorsten, dat het'herstel van den vrede tussehen de Britten en de Boeren slechts een kwestie van tijd zou zijn, te Nizza uitdrukking gaf tegenover een aldaar verblijfhoudend vriend van koning Edward, Men kan hiervan ge- looven wat men wil. De Parijsche Temps heeft nog van een Haagschen correspondent een telegram ont vangen, luidende Ik weet uit goede bron, dat dr. Kuyper's reis het terrein voor vredesonderhandelingen te openen met goedvinden van het Engeische ministerie, heeft voorbereid. De stap der Nederland sche regeering is gedaan met instemming van andere regeeringen. De inhoud der Nederlandsche nota is nog onbekend. Volgens de Paris Nouvelles zou dr. Kuvper er zich toe bepaald hebben de aan dacht der augeiobi», o op de onberekenbare en verderfelijke ge volgen, die het voortzetten van den oorlog, dien de Boeren nog zeer lang kunnen volhouden, op de toekomst van Engeland zou hebben. De Köln. Zeit. verneemt uit Parijs, dat volgens iemand die dr. Leyds zeer na staat, Frankrijk de nota der Nederlandsche re geering steunt. De Berlijnsche correspondent van de Morning Post zegt, dat men in politieke kringen gelooft, dat de Nederlandsche regeering den inhoud van haar nota aan alle Europeesche mogendheden heeft medege deeld en deze daaraan hun platonische goedkeuring hebben gehecht. In het Lagerhuis zeide Baifour gisteren, een vraag beantwoordende, dat hij niet kan zeggen, wanneer de stukken, die be trekking hebben op de mededeeling van de Nederlandsche regeeririg, in het Huis ter gesproken en haar beloofd voor Hilda als voor haar eigen kind te zullen zorgen. Ofschoon zelve in bescheiden omstandig heden levende, was de goede tante evenwel verzekerd van de toestemming haars echtgenoots, als ze aan door Hilda aan te nemen, haar reeds talrijk huisgezin nog met een lid vermeerderde. In dezen geest sprak ze dan ook troostend tot de diep bedroefde nicht. Deze hoorde de vriendelijke woorden, zonder er door getroffen te worden. Hilda knikte enkel met het hoofd om haar dankbaarheid te toonen het stond echter reeds bij haar vast, om zich, het kostte wat het wilde, zoodra mogelijk een eigen bestaan te verschaffen. Onwillekeurig richtten zich hierbij haar gedachten weder op oom Hans, zooais ze reeds gewoon was den ouden heer von Burghofen te noemen. In den stillen nacht naast haar doode moeder zittend, las ze diens briet opnieuw over en nam vervolgens een snel besluit. Ze herinnerde zich, hoe zeer haar moeder het goede hart van den ouden triend geroemd had en hierop grondde zij haar plannen. Dadelijk bracht ze die len uitvoer; ze schreef aan den majoor. Natuurlijk ontving ze dadeljjk een tafel gebracht zullen worden. Ik geloof, zeide Balfour, dat de Nederlandsche regeering eerst morgen ons antwoord zal ontvangenhet is dus niet mogelijk deze week de stukken openbaar te maken, maar ik hoop, dat dit zoo spoedig mogelijk zal kunnen geschieden. Balfour, voegde er bij, dat het onderhoud, hem door een avondblad toegeschreven terzake van de Nederlandsche nota, een verzinsel is. De jingoïstische pers beweert niets af te weten van een bericht uit den Haag aan de Daily Mail, volgens hetwelk de Neder landsche regeering van plan is een Neder- landsch comité naar Zuid-Afrika te zenden om de leiders van de Boeren over te halen, den hopeloozen strijd te staken, In antwoord op de beweringen van de Daily Mail betreflende oneenigheid onder de Boeren-leiders in Afrika en de gedele geerden in Europa, zegt de Petit Bleu. Wij kunnen opnieuw verzekeren, dat vol komen eenstemmigheid heerscht tussehen de Boeren-regeeringen in Transvaal en en dat geen van beiden over den vrede zullen onderhandelen, voordat op alle punten overeenstemming verkregen is. De Times zegt, dat het tastbaar is, dat de Nederlandsche regeering gehandeld heeft, zonder gemachtigd te zijn door de Boeren-leiders in Europa. Daarom moet Neerlands voorstel zonder uitwerking blijven. Tegenover de verloochening van de Boeren aanvoerders schijnt hetzelve een onbe schaamdheid jegens Engeland. Van het oorlogsterrein. Van het oorlogsterrein is ook ditmaal weinig nieuws. De verliezenhjst van gisteren avond meldt, dat kolonel Dumoulin en acht minderen gesneuveld en zeven manschappen, allen van het regiment uit Sussex, gewond zijn te Abraham kraal bij Koffiefontein op den 28n dezer. Den 23n werd te Pietersburg, raar hartelijk antwoord. Dat zij in haar eerste droefheid daaraan dacht, was zoowei een bewijs van vertrouwen in den ouden vriend als harer verlatenheid. Ze schilderde den majoor op de meest aangrijpende wijze haar toestand. Zonder twijfel lag hierin eenige bedoeling, doch de ware, gloeiende smart, die de schrijfster gevoelde, over stelpte alle berekening, die hieraan ten grond lag en wel op een wijze, die geheel en al den eersten schrik der verlatenheid van een liefhebbend kind deed kennen aan een goed en medelijdend hart. De eerste, troostelooze treurdagen waren voorbijdoorgestaan net smartelijk oogen blik, waarop men de ontslapene uit haar woning had gedragen, waarin Hilda thans rusteloos en troosteloos als in een droom rondliep. Haar tante was nog niet ver trokken en liet het aan vertroostende woorden niet ontbreken. Deze echter maakten op Hilda niet den minsten indruk want de eenvoudige vrouw hadgeen begrip van den gemoedstoestand harer nicht noch van de eischen, die deze aan de toekomst stelde. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT j - o i IP..»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1