S'ciisr-- en ttewesceiijk Nieuws. BINNENLAND. Reuter's correspondent aldaar meldt, bericht ontvangen, dat Beyers zich gereed maakte het dorp aan te vallen. Den volgenden ochtend vroeg rukten 200 a 300 Boeren uit het oosten op; zij lieten hun paarden achter en begonnen hevig op de blokhuizen te schieten, toen zij er een kilometer vanaf waren. De bezetting antwoordde eerst, nadat de Boeren tot op 200 el genaderd waren, en de aanval werd spoedig afge slagen met een gewonden Kaffer aan den Engelschen kant. Laffan seint uit Pretoria, dat op Bruce Hamilton's greoter tocnt 112 Boeren gevan gen zijn genomen. Vijf werden er gedood, een tiental gat zich over en twaalf zijn opgejaagd naar de blokhuishnie over de Vaal, bij Brugspruit. De Yorkshire Post bevat het volgende verhaal van een soldaat die den 24en De cember te Tweefontein krijgsgevangenen werd gemaakt De Wet, zegt de Engelschman, verscheen op het slagveld, en leidde zelf de krijgs verrichtingen. Hij liet de wijn en de likeuren, die in de officierstenten gevonden waren, onder de gewrnden u tdeelen, en belette zooveel mogelijk zijn mannen het plunderen, hoewel hij daarbij geen gemakkelijke taak had. Een Boer ziende, die een dooden Engelsch man zijn horloge afnam, gaf de Wet hem zulk een zweepslag, dat de man op zijn knieën viel. Hij ging op dezelfde wijze te werk tegen de burgers, die zich niet flink genoeg hielden bij den aanval. De voornaamste vraag die de Boeren ons deden, was naar het nummer van onze schoenen, Als het antwoord hun beviel, moesten wij onze schoenen uittrekken. De toestand in China. Uit Peking wordt aan de Times gemeld Volgens de Chineezen is de Keizerin hoogst tevreden over de wijze, waarop zij te Peking ontvangen is. De ontvangst zal, meent zij, strekken om haar aanzien te varhoogen als heerscheres over het geheele rijk. Alle generaals t.» u.u-i... j. Duitsche hebben besloten de vreemde be zettingstroepen te verminderen, overeen komstig het plan van Waldersee, zoodra de rivier open is. Ds Duitsche bevelhebber verklaarde, onmachtig te zijn mede te be slissen, omdat het een staalkundige kwestie is. Vermoedelijk wil de Duitsche regeering uit de kwestie der bezetting van Tientsin munt slaan. Uit de Belgische Kamer. Sedert verscheidene dagen beraadslaagt de Belgische Kamer over de vraag of het recht tot strafvervolging tegen den socialis- tischen afgevaardigde Smeets wegens een revolutionaire rede reeds verjaard is. Gisteren is de beraadslaging zeer opgewonden geworden. De socialisten bestreden de vervolging. Woeste betoogde de rechtmatigheid ervan. Er ontstond rumoer op de publieke tribune, waar geschreeuwd werd: Leve het algemeen stemrecht, weg met de paters! Ds voorzitter gaf daarop last, een persoon die op de publieke tribune zat, in hechtenis te nemen. Nu begonnen socialistische en katholieke afgevaardigden op elkaar te schelden en elkaar te dreigen. Al de socialisten trokken, aaneengesloten op den katholieken afgevaardigde Verhaegen los, dien zij voor verklikker uitscholden, omdat hij den onruststoker op da tribune aan den voorzitter bad aangewezen. De voorzitter liet de tribunes ontruimen. ■In de zaal bleven de afgevaardigden elkaar beleedigingen toeschreeuwen, en hier en daar werden vuistslagen gewisseld. De socialist Gouters noodigde Verhaegen uit, naar buiten te gaan om het op het grasveld uit te vechten. De grenadiers van de wacht verwijderden de onruststokers uit de tribune, onder geschreeuw en lawaai van het publiek. Langzamerhand werd de rust hersteld. Vijf personen, die in de tribune in hechtenis genomen zijn, zullen door den rechter onder vraagd worden. Bij het hervatten der beraadslagingen maande de voorzitter het publiek en de afgevaardigden tot kalmte aan. Terwagne, een socialist, die Verhaegen bleef toeroepen dat hij een stille verklikker is, werd tot de orde geroepen, en een tijd lang was het turnult opnieuw aan den gang. Engeland en Italië. Volgens het Journal zal de hertog van Aosta den koning van Italië vertegenwoor digen bij de kroning van Eduard VIL Een deel van het Italiaansche eskader, onder commando van den hertog van Genua, zal de revue te Spithead bijwonen. Kardinaal Parocclii. Kardinaal Parocchi, vice kanselier der Roomiche kerk, is gisteren wegens een hartkwaal met de laatste H H. Sacramenten voorzien. Men wanhoopt bijna aan zijn behoud, ofschoon de Kardinaal eerst 65 jaren telt. Een verschrikkelijk cijfer. De Mouvement hygiénique publiceert de volgende cijfers In België zijn 175.000 gelegenheden tot verkoop van alcoholische dranken, d.i. één op 36 inwoners, terwijl men er in Noor wegen één op 52.134 inwoners aantreft, in Rusland één op 991, en in Oostenrijk één op 200, in Pruisen één op 190 inwoners. Gedurende de jaren 1876,1896 heeft het Belgisch volk 2£ milliard frank aan jenever besteed, dit is evenveel als de Staat sinds het jaar 1830 heeft besteed aan spoorwegen, telegrafen, kanalen en rivieren, wegen en bruggen, havenwerken en dijken, gerechts gebouwen en gevangenissen, weldadigheids instellingen, openbare gebouwen en monu menten, onderwijs, kunsten en wetenschap pen, leger en schutterij, vestingbouw en militaire gebouwen, stoombooten, tentoon stellingen, enz. Schiedam. 31 Januari 1902. au geplaatste annonce bleek, zal de zangvereeniging »St Cecilia", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond afd. Schiedam, aanst. Zondag 8 ure in de zaal der Oificiereu-Vereeniging aene soitée amusante geven, waartoe ook het harmonie-orkest »St Ambrosius" zal medewerken. Het zeer gevarieerd program voor deze soirée belooft inderdaad een avond vol afwisselend genot. Buitendien, waar men weet onder weike leiding deze soirée zal plaats hebben, kan men zeker alleszins iets goeds verwachten. Ook voor niet- bondsleden is deze soirée tegen een klein entree toegankelijk. Toen heden-middag half twee de sleep boot van den heer Van Eijk, sleepend het vaartuig van schipper Hamerslag, de haven uitkwam, werd zij aangevaren door de passagiersboot Stellendamdie juist de haven voorbijstoomde. Het gevolg was dat de sleepboot aan bakkoordzijde getroffen werd en de stoomfluit verloor, terwijl van de Stellingdam de boeg werd ingedrukt. De Stellendam kon de reis vervolgen, maar de sleepboot moest zich bij de Kielnaven op het droge zetten om zinken te voorkomen. Reeds sedert eenigen tijd zijn er plannen bij de pachters der zalmvisseherij »Pnns Hendrik" om deze te paatsen van onder Delftshaven waar zij tot heden was, meer westelijk de rivier af. Naar wij thans hebben vernomen zullen deze plannen dit jaar niet tot uitvoering worden gebracht maar bestaat het voornemen om haar tegen het volgend seizoen te brengen in de nabijheid der Vijfsluizen onder deze gemeente. Daarvoor zullen daar ter plaatse vooraf echter belangrijke werken moeten worden uitgevoerd. (S, Cf.) Naar wij vernemen, hoopt de heer A. Driemeyer, den 18n Februari a.s., den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar ais ambtenaar in 's Rijks dienst is getreden. In een groote te Rotterdam gehouden vergadering van Rijnsleepbooteigenaars, ter bespreking van den treurigen toestand der Rijnsleepvaart, werd besloten een comité samen te stellen tot oprichting van een Rijnsleepvereeniging. Gekozen werden uit Rotterdam de hh. P, W. Huisman. C. Kloos, W. van Driel, H, Hoogerweiff en P. Mertens en uit Dordrecht de hh. J. F. Schaap en F. J. Klarenaar. Verschillenden waren van meening dat de oprichting van een vereeniging tot niets zou leiden, doch men kon het beproeven. Door de Jury van de tentoonstelling van »Avicu!tura" te Rotterdam is de Koningin- neprijs toegekend aan den heer W. Jochems te 's-Gravenhage, en de Eerebeker der gemeente Rotterdam aan den heer J. Kooij- man, te Amersfoort. De eieren, welke ge durende de tentoonstelling gelegd werden, zijn aan het Kinderziekenhuis te Rotterdam geschonken. Nog meldt men uit Maassluis De sleepbooten Zuiderzee, Wodan, Rot terdam en Viairdingen hebben met het avondgetij te vergeefs getracht het stoom schip Westfield vlot te sleepen. De opruiming van het wrak van het stoomschip Bakiobij het Noorderhoofd in den Nieuwen Waterweg gestrand, zal morgen (Zaterdag) puoliek aanbesteed worden. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 30 Jan. De Voorzitter deelde mede dat de minister van Koloniën door ongesteldheid verhinderd is, persoonlijk hoofdstuk Koloniën en de West Indische Begrooting te verde digen de minister van Oorlog zal hem hier vervangen. Bij het debat over hoofdstuk Buitenland- sche Zaken besprak de heer R a h ti s e n den oiinliiken indruk, dien de gevangenne ming der tweeue iNederiandscne ambulance heeft gemaakt. De beschuldiging, dat de leden der ambulance ammunitie bij zich hadden, noemde spreker, op z'n zachtst genomen kleingeestig, lettende op het zeer onbedui dend getal kogels, en wat de brieven betreft, die de ambulance aanvoerde, meent spreker dat bous opzet met is aan te nemen, en ue leden alleen onvoorzichtig zijn geweest, waarvoor een straf van 18 maanden gevangenschap reeds meer dan lang is. Spreker oordeelde dat de Regee ring een zelfstandig onderzoek had moeten instellen, waartoe zij de bevoegdheid had en hetgeen mogelijk was. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer M el vil baron van Lyn de n; vooropstellende dat het gebeurde vocrviel onder het vorige Kabinet, betoogde dat de tegenwoordige Regeering diende te blijven in de lijn der vorige Regeering en dat alle antoriteiten het erover eens zijn, dat de leden der ambulance in elk geval onvoorzichtig zijn geweest, hetgeen niet te verontschuldigen valt. Het Engelsche legerbestuur heeft zich niet in rechtkwestiëu verdiept, maar alleen geconstateerd, dat door het gebeurde de leden der ambulance hun positie als neutralen prijsgaven en dus als krijgsge vangenen moesten worden behandeld. Een contradictoir onderzoek behoore voor de Regeering tot de onmogelijkheden, en zonder dat beteekende een onderzoek onzerzijds niets. De Regeering kan slechts pogingen doen de krijgsgevangenen op parool vrij te laten. Op een vraag van den heer Van Zin- mcq Bergmann antwoordde de Minis ter, uat Zweden, Noorwegen en Denemarken wel. Duitschland, Frankrijk, België, Luxemburg, Rumemë, Zwitserland, Rusland! Oostenrijk-Hongarije, Italië, Portugal en Spanje niet een nadere wettelijke goedkeu ring noodig achtten om het tractaat van 1896 omtrent het internationaal privaatrecht in werking te doen treden. Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken is aan genomen. Bij het debat over de Justitie-Begrooting bepleitte de heer Dijckmeester trakte mentsverhooging voor de rechterlijke amb tenaren en reorganisatie der Rijksinrichtin gen, door de bepaling van den duur van het verblijf aan de directeuren over te laten. De heer Kist wilde een wettelijk® regeling van het politiewezen in den zi° eener algemeene nauwkeurige omschrijving van de taak der politie. De heerHovy bepleitte weder-invoering der doodstraf op grond van Bijbelplaatsen en drong aan op handhaving der publieke eerbaarheid, door verbod der huizen van ontucht en op maatregelen tegen het NieuW- Malthusianisme. De heer Van Lier bracht mede den minister hulde voor zijn werkkracht, wensch- te reeds gedeeltelijke invoering der Kinder wetten, voor zoover deze op de ouderlijk® macht betrekking hebben en bestreed het betoog van den heer Hovy voor de dood straf als onchristelijk. De heer Van Velzen acht een af doende wetswijziging ter beteugeling van het spel op het Scheveningsche wandel- hoofd urgent en bepleitte wederinvoering der doodstraf als overheidsrecht. De heer D e J o n g h wenschte practiscner werk in de Rijkswerkinrichtingen (o. a. een machinale weefinrichting) er. termijnsgewijz® uitbetaling der uitgaanskiassen. De heer Rochussen meende, dat van wederinvoering der doodstraf niets kan komen, drong aan op wijziging van art. 457 W. v. Koophandel (betreffende het laden en lossen der schepen) en op gele genheid te IJmuiden om scheepsverklarin* gen te kunnen afleggen. De heer Rengers wilde de voorwaar delijke veroordeeling zien ingevoerd. De heer VanBonevalFaure bracht in herinnering wat bij de beraadslaging over het nieuwe strafwetboek door tegen standers der doodstraf is in het midden gebracht ter bestrijding van de theologische argumenten der voorstanders. De heer Van der Biesen betoogde, dat opsluiting in een kerker veel erger kan zijn dan doodstraf en dat bloed bloed eischt. De heer Van Alphen verdedigde d® weigering van de erkenning der Marine- bonden, wier socialistische en anti militaris tische propaganda leidt tot verslapping der krijgstucht. Spr. drong er op aan, dat zoo noodig een einde aan die bonden zo" gemaakt worden. De minister van Justitie, de heer L o e f is pricipieel voor wederinvoering van de doodstraf, doen van oordeel, dat daarnaast utihteitsredenen niet behooren vergeten te worden. Hij acht wijziging van art. 26b Wetboek Van Strafvordering inderdaad noodig. De kwestie der traktementen va" de ambtenaren der rechtelijke macht is bewerking, in dien zin, dat de minister zaj aanvangen met verbetering van den toestand te Amsterdam en Rotterdam. Eene alge* meene classificatie is voorshands te omvang rijk. Hij erkent, dat het politiewezen moe' worden verbeterd Later zal worden overwo gen, met handhaving van welke grondslagen- Tegenover den aandrang tot het sluiten def bordeelen, wijst da minister, hoewel het principieel met den heer Hovy eens, op het gevaar vau divulgatie van tiet kwaad, dat nu gelocallseerd wordt. Ten aanzien van het Neo Malthusianisme wil de minister de propaganda naar buiten keerenhij onder zoekt een middel daartoe spr. wil d® kinderwetten alle tegelijk invoerenten aanzien van het Scheveningsch hazardsp®' wil hij eerst trachten met bestaand® bepalingen aan de hand, handelend °P te treden. Tegen de Marine- honden baat het weigeren der reentspersoonhjk* heid niet; andere maatregelen zijn daarto® noodig, zoo ze in strijd komen noet de openbare orde en de openbare zeden- De minister van Marine de heer K r u y s' zegt, dat overleg met Justitie noodig W zijn ter wijziging van de wet op veree niging van militairen. Het hoofdstuk Justitie wordt aangenomen- Morgen Binnenlandsche Zaken. Bij Kon. besluit van 28 Jan. is aan A-- M. van Kessel, ontv. der dir. bel. van he' 3e kantoor te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dien3t verleend, onder dankbetuiging voor de diensten doo1" hem aan den lande bewezen. Nederland en Zuid-Afrika. De douairière Waszklewicz Van Schild" gaarde (Stationsweg 83 Den Haag) vraag' voor krijgsgevangenen op St. Helena ver* schillende muziekinstrumenten er word' een muziekkorps opgericht en zou het bijzonder gaarne een dwarsfluit, pico'0 of hobo ontvangen. Naar aanleiding van de mededeelt van de Daily News dat dit blad vroege' mr. Roosegaarde Bisschop naar NederlaB^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2