Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaar":. I Woensdag 5 Februari 1902. No. 7217 I: Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIJ BLAD: •oor scmsdan: Der 3 maanden franco psr pos? door per.se! Nederland - 2. -— Afzonderlijke Nummers q.05 AEEEMEKN O veezicht. 4 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afriha. He toestand in de Kaapkolonie. Het schijnt, dat het oude spreekwoord indien ge den vrede wilt, bereidt u ten °°riog", in al zijn omvang op de Kaapkolo- toepasselijk zal worden. In de kaapkolonie, waar alles volgens Engelsche autoriteiten zoo rustig en vredig is, schijnt Voigens een bericht uit Londen aan de Ind. Beige, nu spoedig een burgeroorlog te zullen uitbreken, waarmede het zuidelijk tooneel van den oorlog weer een nieuwe phase intreedt. Het feit, dat sir Gordon Sprigg, eerste udnister van de Kaapkolonie, op 72-jarigen «eftijd, na een loopbaan van vrede en Parlementarisme, het opperbeveihebberschap ov®r de koloniale troepen in de Kaapkolonie °P zich genomen heeft, geeft veel te henken. Iedereen gelooft, dat als de vrede n'et snel gesloten wordt, de burgeroorlog ®r binnenkort zal uitbreken. Sir Gordon staat aan het hoofd van 18000 Engelsche kolonisten en 7000 Kaffers. Hij heeft ver klaard, dat de oorlog eerst zal eindigen als he laatste patroon van de Boeren ver schoten is. Deze taal verplicht de Afri- kaanders, die totnutoe op passieve wijze he Boerenzaak voorstonden, tot opstand. He verschrikkingen van den burgeroorlog, daaraan de Kaffers en sir Gordon zullen heelnemen, doen de hardnekkigste partij gangers van den oorlog tot het uiterste a&rzelen, maar het is zeker, zoo luidt het hoogst belangwekkend bericht, dat de oorlog, als de bemiddeling der Nederland- scbe regeering mislukt, een nieuwe, de herde en laatste phase intreedt, waarvan he verschrikkingen, al wat totnutoe gebeurd 'sj verbleken. Jntusschen moet, volgens een bericht uit Londen aan de Figaro aan het Engelsche Uoinisterie gemeld zijn, dat op 29 Jan. in h® Kaapkolonie bij Dordrecht een gevecht PB IJS DIB ADTSKTXNTÏÊN: Tan 1—8 regeis' .....ill..; 0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor hernaaiae plaatsing worden billijke overeenkomsten zangegaan. Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 19) De nieuwe aanlokkende toekomst, maakte hat Hilda kalmer was, dan anders het S®val zou geweest zijn, als ze de verande ringen aanzag, die het gevolg zijn van e n sterfgeval als dit. Toch kostte haar het afbreken harer tent meer moeite en smart, han Erik Günther. Nu zou zy naar Hohenhausen gaan inplaats van hij en meer han eens dacht zij aan den raad, dien zij h®n jongen man had gegeven en dien hij versmaad had. ïNu, ik kan misschien iets *°or hem doen" sprak ze met een glim lach van voldoening. »Ja, door mij zal hij Relukkig worden, misschien nog vóór hij in Ealiformë schatten heeft verzameld." Ho« ver Hilda's gedachten ook dwaalden heeft plaats gehad tusschen Boeren en een sterke Engelsche macht. De Engelschen zouden verslagen en hun verliezen groot zijn. Zou dat reeds het voorspel van den te verwachten krijg zijn Zeker geeft het bericht omtrent het optreden van den staatsman Gordon Sprigg als militair en het inlijven van 7000 Kaflers bij de Kaapsche troepen, berust het op waarheid, veel te denken. Van het oorlogsterrein. Van het eigenlijke oorlogsterrein is dit maal al bijzonder weinig nieuws. De verlieslijst wijst uit, dat vijf soldaten omgekomen en vijf gekwetst zijn bij een botsing tusschen gepantserde treinen te Burgerdorp op den 31n Januari. Met den lastigen Beyers, die in euvelen moed zoowaar concentratie-kampen begint aan te vallen, hoopt de opperbevelhebber binnenkort voor goed af te rekenen, terwijl De Wet op dit oogenblik in het Noord oosten van den Vrijstaat achtervolgd wordt door niet minder dan 23 kolonnesDe vliegende Boer schijnt daarbij zijn achter volgers weer een poets gespeeld te hebben, waaromtrent Kitchener maar liever het stilzwijgen bewaart, doch waarvan melding gemaakt wordt in een Reuter-teiegram, Zaterdag verzonden uit Pretoria. Het ge beurde op den 25 Januari bij de samen vloeiing van de Wiige-nvier en de Leeuw- spruit. De Engelschen waren slaags met 50 Boeren, die het er blijkbaar op aanleg den, hun vijanden een strik te spannen, want 100 man van Wessels commando trok ken ondertusschen lager op de rivier over en joegen storm op de achterhoede van de South-African Light Horse. Zeventig Boeren, behoorende tot De Wets' lijfwacht, storm den de stelling der Light Horse, blijkbaar om zich meester te maken van een ponpom, doch de Light Horse openden nu een granaat vuur en de Boeren trokken terug. De Wet vluchtte" met 6 man de Ltebenberg-viei rivier op. President Steyn bevindt zich met een door tijd en ruimte, het tegenwoordige liet toch het meest zijn rechten geiden. Oprechte heete tranen weende ze, als ze dacht aan de gestoorde vertrouweiijke huiselijkheid, waarin, zij met haar lieve goede moeder had geleefd. Met overwel digende kracht gevoelde zij somwijlen, dat zij met deze haar grootste geluk op aarde de zorg harer moeder had verloren. Ook zag ze zeer op tegen een scheiding van Annette. Dit zou haar echter bespaard blijven. ïGij moet de lange reis niet alleen maken, lieve Hilda" schreef de vaderiyke oom Hans in een tweeden brief. »Laat uw vooitreffelijke tante voor een geschikte reisgenoote zorgen, of liever, breng een vriendin mede, die hier bij u olijft, zoolang ge verkiest. Gij zult dan beter op Hohen hausen wennen, want bij ons oude luitjes is het zeer stil. Veel afwisseling is hier niet. Tante Hoim vond dezen voorslag zeer prijzenswaardig en Hilda verzocht na kort overleg haar trouwe Annette, die in de kommervolle dagen haar hulp en troost was geweest, haar op reis naar Hohenhausen lijfwacht van dertig man tusschen Reitz en Bethlehem. Met uitzondering van een paar honderd m het zuiden, staan de Vrijstaatsche com mando's grootendeels in de noordelijke districten. Zij trekken in talrijke troepen rond en toonen grooten strijdlust. De Nederlandsche nota. Het bericht van den Lordenschen cor respondent van de Indep. beige, als zou het antwoord der Engelsche regeering op de Nederlandsche nota een volslagen weigering zijn, is nog niet officieel beves tigd. De Peht Bleu deeit .daarentegen mede, dat volgens de laatste door haar ingewonnen inlichtingen -het antwoord vau Engeland geen besliste weigering zal zijn om een terrein voor onderhandelingen te zoeken. De deur zal niet voor nadere onderhandelingen gesloten zijn hoewel deze niet veel kans schijnen te hebben tot een resultaat te leiden, voordat Engeland nieuwe en nuttelooze opofferingen aan geld en bloed heeft gedaan Eerst dus misscnien de burgeroorlog in de Kaapkolonie. Wij hopen, dat de Afnkaanders hun zaak dan wel zelf zullen klaarspelen. In het Lagerhuis zeide Balfour gisteren Ik hoop, dat de stukken, betrekking hebben de op de mededeeling van de Nederlandsche regeering, morgen-avond openbaar gemaakt kunnen worden, Intusschen duren de beschouwingen over den mogelijken inhoud van de nota en de gevolgen daarvan in de pers voort en deze zijn tamelijk tegenstrijdig. Heeft onze regeering hare goede diensten aangeboden ingeval beide partijen genegen zouden zijn om te onderhandelen, of heeft zij En geland eenvoudig gevraagd, den twee Boeren- afgevaardigden Fischer en Wolmarans toe te staan naar Zuid-Afrika te gaan om zich met de Boeren-generaals te verstaan over de vredesvoorwaarden? Wij moeten het afwachten. De Parijsche Matin schrijftNaar men te vergezellen. Mevrouw Holm zou liever de voorkeur hebben gegeven aan een oudere reisgenooto, doch ze had gedurende de ongste moeieiijke dagen de verstandige Annette op haar waren prijs leeren schatten. Bovendien kon haar vaardigheid redeneerde ze met het praktisch ver stand eener huisvrouw, Hilda 2eer van nut zijn. Het meisje kon immers dienst doen als juffrouw van gezelschap en als kamenier tevens, wat voor haar nicht, nu deze toch eenmaal haar intrek op het slot zou nemen, een niet te verwerpen voordeel was. Ze voegde dus haar verzoek bij dat van Hilda. De uitnoodiging maakte op de arme Annette Norden een diepen indruk. Natuurlijk had het vooruitzicht Güathers bloedver wanten te leeren kennen en in een huis te wonen, waar zy zonder twijfel veel over den geliefde zou hooren spreken, veel aanlokkelijks voor haar. Tevens scheen haar de gelegenheid zeer gunstig om op een goede manier de weinig aangename huiselijke omgeving harer zuster vaarwel te kunnen zeggen. Dankbaar nam ze dus zegt, heeft de Nederlandsche regeering zich niet tot het Engelsche Kabinet gewend zonder zich te verzekeren van den steun van andere staten. Wij meenen te weten, dat die opvatting ongegrond is en dat de Nederlandsche regeering (uit eigen beweging, de Matin zal bedoelen op eigen hand) gehandeld heeft. De Hollandsche dominee te Queenstown heeft aan den gouverneur een in het Hol- landsch gesteld adres aangeboden, onder teekend door voorname leden van den Airikaanderbond, o.w. Duplessis en het vertrouwen uitsprekende, dat de Neder- iandsch Hervormde Kerk, voor zoover in haar macht stond, krachtdadig zai bijdragen tot het gelukkig einde, waarnaar allen verlangen. De toestand ia China. Uit Hongkong wordt aan de Times ge meld Ondanks de stellige orders van den Keizer, blijft de Chineescbe toi-ambtenaar weigeren om üet plaatselijk douane-bestuur te Kanton over te dragen aan vreemae- iingen. De nieuwe toineffing schaaut net jonken-verkeer, waarbij ae Cnineezeu sterk zijn betrokken. Zij eiscnen daarom een schade vergadering. Parlementsverkiezing te Sheffield. Bij de Parlementsverkiezing te SneJfieid (vacature sir Asnmed Bartiect, die over leden is) werd de conservatief Roberts gekozen met 5231 stemmen. De neer Vaiie, liberaal, verkreeg 4119 stemmen. Iu 19UO was de meerderheid van deu conservatiei 1829 stemmen. De politieke barometm wijst dus op dalende volksgunst voor Je regeeringspartij. Het Fransch-Russisch verbond. Bij de bespreking in de Fransche Kamer van de credieten voor de ontvangst van den Tsaar heeft minister Delcassé in antwoord op Sembat, die het bondgenootschap hekelde, verklaard, dat Rusland bij gelegenheid van de bezetting van Mityiene geen dwang op Hilda's voorslag aan, indien haar vader het goedvond. Aan diens toestemming twijfelde Hilda geen oogenblik. Ze stelde den dag van het vertrek vast en was voornemeus na een kort afscheid zoo spoedig mogelijk het leven, dat ze tot nu toe geleid had, af te sluiten en de nieuwe omstandigoedeu te gemoet te gaan. V. In het abmenhuis. Het was een koele dag in de maand April. Voor een oogenblik brak de zon door de wolken; haar vriendelijke stralen schoten door de ramen van het armenhuis. Voor een dier ramen zat een grijsaard zich te koesteren. In zijn kamertje was het overigens lekker warm. Ook zag het er niet ongezellig uit, ofschoon eenigszins armoedig en kaai. Aan den wand piykte ais sieraad een viool aan een verleekt zijden lint, geflankeerd d^or een paar pypei, (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT 4 zn i.w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1