Perosi. Sïaüs- en ttewesienjK ^ïeurts. BIS 5 ES LA*!). aangenomen ten gunste van zelfbestuur voor de Boeren-amnestie voor deKaapsche opstandelingen en herstel van een veestapel in Zuid-Afrika. De meerderheid moet grootendeels toegeschreven worden aan het meervoudigstemrecht. De motie zal aan den eersten minister van het gemeen tebestuur en; andere der liberale partij in het Rijksparlement worden gezonden. In het Huis van afgevaardigden te Washington heeft Crochun gisteren een door den Senaat te bekrachtigen voorstel ingediend, om president Kruger uit te noodigen een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten, wanneer hem dat behaagt en als gast des lands, en voor zijn ontvangst ten hoogste 25.000 dollar te bestemmen. Uit China. Volgens een te Berlijn uit Peking ont vangen bericht is bij edict van de keizerin regentes het huwelijk van Mandsjoes met Chineesche vrouwen tot nu toe verboden, toegestaan, terwijl de vrouwen is aanbevolen te breken met de gewoonte om haar voeten in onmogelijk kleine schoentjes te persen. Van den Congo. Mgr. van Ronsle deelt in de Missions Catholiques mede, dat in het algoioopen jaar 3437 personen in den Congo het H. Doopsel ontvingen. Lord Salisbury. De St. James Gazette zegtWij zijn in staat met het grootste gezag te verklaren, dat Lord Salisbury op het einde van de tegenwoordige zitting van het parlement zal aftreden, als op dat oogenblik een einde aan den oorlog komt. De eerw. heerLorenzo Perosi, de bekende Italiaansche componist van oratoria, is door de keizerlijke familie van Rusland uitgenoo- digd te St, Petersburg een concert te komen geven. Het weer. Het blijft te Madrid maar aldoor sneeuwen. Op sommige plaatsen in de provincie Leon ligt de sneeuw 3 meters hoog. De ijzige wind maakt ze zoo hard, dat men zich met dynamiet wegen moet banen. Het verkeer staat bijna geheel stil. Men vreest voor de oranje- en citroenbommen. Te Sevilla vriest het ruim 7 graden. Sedert Vrijdag der vorige week woeden over geheel Boven-Itahë hevige sneeuwstor men, die, vooral in Piemont, groote schade hebben aangericht. Parijs was 30 uren achtereen van het verkeer afgesneden. Gis teren begon het weer op te klaren. Schiedam, 5 Februari 1902, Schiedamsehe Winkeliersvereniging. Gisteren-avond naif negen meid de Scme- damscne Winkeliers-vereeuigmg hare alge- meene jaarvergadering in hel Verkooplokaal aan de Lange Haven. De voorzitter,de heer F. J. Smit,de vergade ring openend zeide, dat hij het oetreurae, dat wederom zulk een kiem getal belangstel lenden was opgekomen. Daarna wenscute hij de aan wezigen, ook voor hunne huisgezinnen, een zalig nieuwjaar toe. Hij sprak verder de hoop uit, dat allen doordrongen mochten zijn van net groote nut der vereeniging, die toen maar al te zeer het doel, het groote doel der hedendaagsche maatschappij beoogd de instandhouding en verheffiug van den middenstand, waarom hij vertrouwde, dat de leden der winkeliers- vereemging zullen zijn ijverige leden, die ter bereiking van dat doel hun beste krachten zullen aanwenden. Hij hoopte ook, dat de leden de steun zullen zijn van het bestuur, daar het bestuur niets anders is dan de wil der leden, de uitvoerder van hetgeen de leden voorstellen. Spijkers op laag water zoeken, hoorde in de vereeniging niet tnuis, zeide de heer Smit veruer, waarom het hem dan ook aangenaam zou zijn niet te vitten, maar eendrachtig samen te werken. De heer B. van der Zee dankte den Voor zitter voor het gesprokene. Daarna bracht de waarnemende secre taris, de heer M. A. van Rhijn, verslag uit over het atgeloopen jaar. De spreuk »In 't verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal" vond hij zeer toepasselijk op het laatst afgeloopen jaar en begon daarmee dan ook zijn verslag. Nadat de heer van Rhijn verder een al gemeen overzicht had gegeven vande werking der Vereeniging in 't algemeen, deelde hij eenige bijzonderheden mede omtrent het ledental, het informatiebureau, de zwarte lijst en meer andere, er op wijzende, wat mede door deze vereeniging met samen werking van de vereeniging ^Schiedam Vooruit" in het afgeloopen jaar was tot stand gebracht. Uit het verslag bleek verder, dat de heer J. Landheer als secretaris had bedankt en dat het bestuur daarvoor de heer Loef de Meijer had aanbevolen, die het secre tariaat evenwel wegens drukke bezigheden met kon waarnemen. Omtrent het orgaan der vereeniging luidde het verslag, aat zij voor dit jaar het contract niet meer kon hernieuwen. Daarna deed de penningmeester, de heer J. Zoetmulder, rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten bedroegen f 214.29, de uitgaven t f 276.77, alzoo sloot de rekening met een nadeelig saldo van f 62.48. De penningmeester gat verder de noodige toelichtingen, waarna de boeken en be scheiden door een paar leden werden geverifieerd. De voorzitter dankte den heer Zoetmulder voor zijn accuraat beneer en deelae mede, dat hij er van overtuigd was, dat er het volgende jaar geen te kort zou zijn. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van twee bestuursleden, die volgens rooster moesten aftreden, zijnde de heeren J. Zoetmulder en M. A. van Rntjn beide heeren werden herkozen en verklaarden de benoeming aan te nemen. Daar de heer Loef de Meyer als bestuurslid heeft bedankt, werd overgegaan tot de keuze van een nieuw lid. Na stemming en herstemming werd gekozen de heer H. Voorwaldt, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Daarna ontspon zich naar aanleiding van hetgeen bleek uit de rekening en verant woording van den penningmeester een breede discussie, tusschen de heeren Govaart, L. de Vries, Levi en den Voorz.tter, die de heeren de noodige ophelderingen gaf en over enkele aangeroerde punten zijn groote ontevredenheid uitsprak. De heer De Vries wenschte nog eenige ophelderingen omtrent het verbreken van het contract met de Maas- en Schiebode de heer Smit was bereid die dauenjk te geven, door mede te deelen dat er van de redactie voortdurend ernstige klachten inkwamen vooral over het geven van ver slagen en het bezorgen der courant. Nadat de Voorzitter de leden had bedankt voor hunne opkomst, sprak hij het vertrouwen uit dat de geschillen die er zijn gerezen, zouden zijn bijgelegd en dus door eendrach tige samenwerking de vereeniging tot grooter bloei zou worden opgevoerd. Daarna sloot hy de vergadering. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, aankondigend dat de slotrepetitie van het koorwerk »Mozes op den Nijl", op den Transvaal-avond uit te voeren morgen (Donderdag) avond 8 ure in de zaal der Officieren Vereeniging tegen gering entree toegankelijk is. Vooral zijjdieVrijdag-avond belet zijn, zullen zeker gaarne van deze gelegenheid gebr.ik maken. De edeiachtb. heer H, J. Versteeg, burgemeester, en de zeereerw. heer J. M. Darnels, pastoor-deken, hebben beiden hunne benoeming tot rector van het gymnasium aangenomen. Voor het examen in boekhouden van wege de vereeniging sMercurius" te Rotter dam gehouden, zijn geslaagd onze stadge- nooten de heeren H. Hodes, A. W. M. Odé Jr. en J. van Rijn. De motor-schuiten gaan meer en meer de nog bestaande trekschuiten vervangen. Dezer dagen zal de schipper op Leiden H. J. de Vringer ook weder een motorschuit in de vaart brengen. Gisteren-middag liep hier achter een handwagen te duwen, geladen met een koffertje, een als heer gekleed jongmensch j die zieh aan de huisjes vervoegde tot het ophalen van schillen. Aangezien hij de aandacht trok van het publiek en van een politieagent, werd hij aangesproken en naar het bureau meege nomen, waar bleek, dat hij te Rotterdam thuis behoorde en niet wel bij het hoofd was. Hij is naar zijn te Rotterdam wonende ouders overgebracht. Gisteren avond is ten nadeele van A. Vroom aan de Singelkerkstraat uit een hok een konijn ontvreemd. De politie doet onderzoek. De vereeniging ^Onderling Genoegen" der Rijksambtenaren zal Zondag 9 Febr. hare jaarlijksche soirée geven in het Ver kooplokaal aan de Lange Haven. De door ons reeds vermelde avond, welke door de declamatie-ciub T. A. V. E. N. U. (onderafd. van het Volkshuis) den leden zal worden aangeboden, zal door omstandigheden niet op 9 maar 16 Februari en niet in »Musis" maar in de zaal der Officieren-Ver eeniging gehouden worden. Met het oog op-de meerdere ruimte welke de Officieren Vereeniging aanbiedt, zullen de leden het recht hebben alle hunne huisgenooten boven de 12 jaar) te introdu- ceeren echter ondor de bepaling vermeld in de circulaire, dat elk zich voorzien moet van het program tegen betaling van 15 cent. Een flink aantal is reeds afgehaald, zoodat een ruime opkomst der leden met hun familie te verwachten is. Door de vorst der laatste dagen is er veel ijs in de Vlaardinger Vaart gekomen, zoodat de schuiten groote moeite hebben er door te komen. Het behoeft niet lang meer te vriezen om schaatsen te kunnnen rijden, hoewel het ijs, door de gevallen sneeuw, niet mooi kan zijn. De baan van de ijsclub wordt niets meer, er is te weinig water op en dat kan niet verholpen worden want na 1 Februari mag die niet meer on dergezet worden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren bij acclamatie goedgekeurd het voorstel tot het aangaan eener leening van vier millioen gulden. Het kerkbestuur der parochie van de H. Petrus Banden te Overschie heeft zich gewend tot den raad der gemeente Delft met een gelijksoortig adres als onlangs tot onzen raad werd gericht inzake de toe stemming tot het opvragen van gelden op het grootboek. In October 1900 had te Delft een brand plaats waarby volgens de meening van enkelen 't niet precies in den haak was. De betrokken Maatschappij, de Algemeene Brandwaarborgmaatschappij te Amsterdam, vond in de gegeven inlichtingen grond om de uitbetaling der schade te weigeren. Thans zal een drietal scheidslieden, de heeren mrs. C. E. Gevelaar. J. Rombach en C. C. Dutilh, te Rotterdam, op 6 Februari a.s., door getuigenverhoor beslissen of de schade dient betaald te worden of niet. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 Februari. Bij den aanvang der zitting deelde de Minister van Buitenlandsche Zaken, baron van Melvil vanLynden, in aanslui ting bij hetgeen gisteren door hem gezegd werd, mede dat gister-avond het overleg tusschen de Nedenandsche en Engeische Regeering omtrent het tijdstid der open baarmaking van de gewisselde stukken er toe geleid heeft, dat de publicatie zal plaats hebben heden avond te half zes. De Minister voegde hieraan toe, dat het hem aangenaam zou zijn geweest, persoonlijk de stukken aan de Kamer te kunnen overleggen, maar tot zijn leedwezen ver hinderd te zijn, dan in de Kamer tegen woordig te wezen. Daarna is voortgezet het debat over de de Waterstaatsbegrooting. De heer 't Hooft wees op het belang der openstelling van den Maasmond. Maar boven een spoedige opening van de nieuwe rivier hechtte spreker aan het heilig houden van het eenmaal gegeven woord, dat vooraf eerst alle werken gereed moeten zijn, De heer Bultman drong aan op een spoedig tot stand komen der officieele landbouwvertegenwoordiging. Spreker gaf ten aanzien daarvan eenige wenken, komende tot de leuze: landbouw voor den landbouw. Hij bepleitte voorts ondersteuning der paardenfokkerij. De heer Van Welderer. Rengers sprak zijn groote voldoening er over nit, dat eindelijk een einde wordt gemaakt aan den ontredderden toestand van het Haagsche Binnenhof, en drong aan op krachtig aangrijpen van de uitbreiding van het postkantoor te Leeuwarden. De heer Rutgers van Rozenburg sloot zich in hoofdzaak bij den heer 't Hooft aan. De heer Van der Does de Wille- b o i s ging ook de geschiedenis der Maas mondwerken na, ten volle verklaarbaar achtende den drang in het oosten van Noord Brabant naar een spoedige opening der nieuwe rivier. Spreker drong aan op krachtige bevordering van het tot stand komen der werken. De minister van Waterstaat, de heer D o Marez Oyens, erkent, dat tegenover velerlei vragen om subsidiën zekere zelf standigheid noodig is. Zoowel aan de kwestie der restauratie van het Binnenhof, welke kostbaar zal zijn, als aan die van het post kantoor te Leeuwarden wordt de meeste aandacht gewijd. De landaanwinning aan de Wadden zal zeker niet uit het oog ver loren worden. Ten aanzien van de kwestie van den nieuwen Maasmond, zegt de minister, dat, zoo hier inderdaad een compromis bestaat, partijen het zeiven eens moeten worden. De zaak moet in de Provinciale Staten van Noord-Brabant uitgevochten worden. De vraag is wat 't zwaarts weegt, het werkelijk belang der zaak, of het compromis van '80. Voor de zaak van hel kanaal van de Zuidwillemsvaart naar de Amer, bestaat de meest mogelijke belangstelling- De mi nister zal zijn aandacht wijden aan de regeling van het rijden met automobielen met bevoegdheid van Ged. Staten, om sommige wegen uit te sluiten. De kwestie-Hembrug zal ter sprake komen bij het ontwerp voor de nieuwe brug over het Noordzeekanaal. De Water staatswet kan eerst ingevoerd worden, nadat de wet omtrent de bevoegdheden tot stand is gekomen. Spreker is niet voor een Rijks- contrólestation op boter. Aan eene wette lijke regeling van de landbouwvertegen woordiging zal een gedachtenwisseling met het Landbouw Comiié moeten voorafgaan. Omtrent »carnets de rente" heeft spr. nog geen bepaald opinie. Hoofdstuk Waterstaat wordt goedge keurd. Aan de orde is hoofdstuk Suriname. De heer Laan spoort aan op meerdere belangstelling in de kolonie Suriname en Curacao. De begrooting wordt goedgekeurd. Aan de orde is hoofdstuk Koloniën De heer Fransen van de Putte had het beter geaent interimair een minister voor de verdediging van het hoofdstuk aan te wijzen. De minister van Oorlog, de heer Bef- gansius, deelde mede, dat de heer Van Asch van Wyck leider van diens departe ment is en olijfthij is volkomen helder van hoofd en in staat tot het algemeen beheer. Het Hoofdstuk wordt goedgekeurd. De Kamer wordt hierna gescheiden. Men schrijft uit 's-Gravenhage De aankomst van Hertog en Hertogin Jan Herbert van Mecklenburg-Schwerih werd gisteren-avond in de koninklijke wacht kamer aan het Staatsspoorstation afgewacht door een talrijken kring, aan hut hoofd waarvan Z. K. H. Prins Hendrik in klein tenue der marine zich had gesteld en waarin verder zich bevonden de kamerheer-ceremo niemeester jhr. vande Poli, in ambtscostuum en de kapitein graat Schimmelpenninck, adjudant van Hare Majesteit, beiden belast met den eeredienst by de Vorstelijke Gasten de Duitsche Gezant met den Raad oh Secretaris der Legatiede burgemeester en zijne gadede geueraai majoor Froger, tijdens de huwelijksfeesten van het vorig® jaar aan den Hertog toegevoegd. Verder 's Prinsen adjudant, kapitein van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2