der leden der Sociëtet. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel volstrekt niet beteekent goedkeuring van de houding der Regeering tegenover de Jezuïeten, doch enkel en alleen genomen wordt pro bono pacis, ten einde nog grooter verstoring van den vrede te voorkomen. uitgeschreven door de vereeniging >Wal- ram" aldaar, behaalde onze stadgenooi. de heer G. W. Wanders, met zijn voordracht »De Handelsreiziger" (woorden en muziek van Johan) den vierden prijs, zilveren medaiije, met eereprijs, een sierlijk inkstel met artistiek uitgevoerd diploma. Pokken-epidemie te Londen. Het totaal aantal gevallen van pokken sedert het uitbreken der epidemie in de Londensche hospitalen behandeld, bedraagt 300. Tot dusverre zijn 1647 lijders hersteld ontslagen. Te Delftshaven in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer J. H. van der Vloodt, voorzitter der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, sedert 50 jaren lid en vele jaren directeur van het zangkoor der R. K. kerk aldaar. in den wensch om daardoor meerdere inkomsten in de gemeentekas te doen vloeien dan wel om ee» billijke klasse- verdeehng voor aangesiagerien te maken. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de burgemeester, die dankend voor het in hem gesteld vertrouwen de benoeming aannam. Aan de orde waren nog eemge comp- tabiiiteitsoesluiten tot een bedrag van f557. Lie burgemeester aeelde mede, dat net moeite had gekost om dit nog uit de rekening dienst 19011902 te halen, want dat door de delging der leaning het kasgeld zeer gering was geworden, doch dat nu toch alles betaald zou kunnen wordenhij ried voor het volgend jaar den leden zuinigheid aan. BÜSESLAl-D. Bij Kon. Besl. is jnr. mr. A. F. de Savornin Lohmau, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van het Permanente hof van Arbitrage herbenoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens. H. M. de Koningin, de Prins-Gemaal, de Hertog en Hertogin vereenigden zich gis teren-avond aan tafel bij H. M. de Koningin- Moeder. Aan dat diner nemen ook deel de dienst doende dames en heeren, uitmakende het gevolg der vorstelijke personen de aan het Hertogelijke Echtpaar toegevoegde Kamer heer Ceremoniemeester jhr. van de Poll en de adjudant kapitein graaf Schimmelpen- ninck; voorts de minister van Buitenlandsche Zaken en enkele andere genoodigden. Z. K. H. Prins Hendrik en de Hertog van Mecklenburg begaven zich gisteren ochtend naar Haarlem om de Teyiers- stichting en het Koloniaal Museum te bezoeken. Hr. Ms. Commissaris in Noord- Holland, mr. Van Tieunoven, bood den Vorstelijken Bezoekers en gevolg een déjeuner aan. Des middags 3 uur keerden Zij naar ae residentie terug. Z. K. H. prins Hendrik en zijn haltbroeder de hertog Jonau Aioeit van Mecklenburg vertoefden gister avond eemge uren in de salon van graaide Pouria.èi, Duitsch gezant bij ons Hof, die een souée gat in het legatiegeoouw voor de uitgaauue kringen der nofstad. In de vestibule wei oen e vorstelijke personen oegroet dooi ueu ga,tneer. Zij bieven vau kwart voor eivnn tot halt twee in de keurig versierde en prachtig verlichte zalen van deu gezant vertoeven. De gewone audiënties van de Ministers van Koloniën, van Marine en van Oorlog, zullen deze week niet plaats hebben. De minister van Financiën maakt bekend, dat op den eersten Januari 1902 in omloop was een nominaal kapitaal van t 8900 aan 3£ percents schuldoekentenissen aan toonder. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat, blijkens aankondiging, laatstelijk gedaan in de Ncd. St.-Ct. van 2 Juni 1896, tot verwisseling van die schuldbe kentenissen tegen 3 pet. schuldbekentenissen aan toonder van gelijke nominale bedragen ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, Spinhuissteeg no. 3, de gelegenheid bestaat iedere Maandag en Donderdag van 10uren des voorm. tot 1 uren des namiddags. Houders van genoemde 3£ pet. obligatiën worden nogmaals uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk, tot verwisseling over te gaan. (St. Cf.) Daar het gebouw van het ministerie van Financiën in het Lange voorhout te's-Gra- venhage sporen van bouwvalligheid vertoont, is een bouwkundig onderzoek naar dien toestand van het bovengedeelte van het gebouw bevolen. In parlementaire kringen werd medege deeld. nat de heer mr. J. H. Geertseraa lid der Eerste Kamer voor de provincie Gronin gen, die dit jaar tot het aftredend gedeelte behoort, het voornemen heeft zich wegens zijn hoogen leeftijd niet herkiesbaar te stellen. Nederland en Zuid-Afrika. Het bericht in een Franseh blad, dat de Boeren-gedelegeerden zouden besloten héb ben aan Engeland eer. vrijgeleide naar Zuid- Atrika te verzoeken, kan op goed gezag worden tegengesproken. Evenzeer is 't on waar dat er thans een zekere koele ver houding zou bestaan tusschen President Kruger en de deputatie. Van een voorne- nemen van Kruger om naar Gerève te verhuizen is ook niets bekend. De deputa tie zelve is van haar jongste besluit niet teruggekomen. De Utrechtsche correspondent van het Hbld. meldt Blijkens door mij ingewonnen inlichtingen zijn de heeren Servage en Locks, die te Marseille uit Zuid-Atrika zijn aangekomen en, naar men mededeelde, belast waren met eene zending bij President Kruger, nog niet bij den President geweest. In Boeren- kringen is trouwens ook niet bekend dat er Boeren-officieren zijn die deze namen dragen, ze zouden dus eerst kort geleden moeten zijn benoemd als zoodanig. Marten Hogerhuis. Met betrekking tot de aan Marten Hoogerhuis verleende gratie, kan met zeker heid worden medegedeeld, dat bet initiatief daartoe genomen is door de regenten over de gevangenis te Leeuwarden, op advies van den geneesheer van dat gesticht, na consult met de beide inspecteurs voor krankzinnigen, die beiden met gemelden geneesheer van meening waren, dat de veroordeelde, psychisch zoodanig was achter uitgegaan, dat een verder verblijf in de gevangenis voor hem hoogst nadeelig zou zijn. Onder die omstandigheden heeft zoowel de Hooge Raad als de procureur-generaal bij dat College tot kwijtschelding van ver dere straf geadviseerd, met welk advies H. M. de Koningin zich blijkens de verleen de gratie heeft vereenigd. Een advies van de voormelde inspecteurs, waarvan indertijd is melding gemaakt, als zouden dezen Marten Hogerhuis volkomen gezond hebben verklaard, heeft nooit bestaan en zou ook in strijd zjjn geweest met de feiten. Bevordering van Zondagsrust. Het Hoofdbestuur van de Nederl. Ver eeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft aan de afdeelingsbesturen en corres pondenten medegedeeld, dat de heeren F. C. de Bas en W. J. Oosterhoff hunne benoeming in dat bestuur hebben aange nomen voorts hunne medewerking ingeroepen opdat zoo mogelijk alle werklieden-vereemgmgen zich bij de Ned. Vereeniging aansluiten, en wijders, mede werking gevraagd om te bevorderen, dat werkgevers de uitbetaling van het werkloon vroeger, dan bij de meesten het geval schijnt, op den Zaterdag-avor.d doen plaats hebben, en het werk des Zaterdags-middags zoo vroeg mogelijk doen eindigen. Dit laatste punt wordt in den breede toegepast in eene circulaire aan heeren werkgevers, fabrikanten, directeurs patroons en dames directrices van eemge inrichting van arbeid. De iuhoud van de circulaire wordt het best weergegeven door het aan het slot daarvan voorkomende beroep aldus luidende »Sluit uw fabriek, uw kantoor uw mag»" zijn, uwe zaken, Zaterdag namiddag indien het eenigszins mogelijk is, zóó tijdig, dat de loonen vroeg worden uitbetaald en gÜ daardoor niet er aan medewerkt, dat velen het genot van hun vrijen Zondag geheel of gedeeltelijk missen". Mr, P. J. Troelstra deelt mede, dat zü° herhaald wegblijven uit Tilburg is toe 10 Staas- en Gewestelijk Xienwr. Schiedam. 11 Februari 1902. Kiezers, waakt voor uw recht Nu de fatale termijn, die voor velen het verkrijgen van het kiesrecht afsluit, steeds meer nadert, wekken wij de adspirant- kiezers op, zich nog deze laatste dagen vóór 15 Februari ten nutte te maken om zich het kiesrecht te verzekeren. Men lette er wel op Wie hier in Schiedam f 450 per jaar of meer in geld of ten deele in geld en verder in kost en inwoning (waarvoor f 300 mag gerekend worden) als loon geniet en in de laatste 13 maanden bij dezelfden patroon is geweestwie een pensioen heeft van f 450 of aan loon en pensioen te zamen f 450 per jaar geniet, wie ten minste f 1.75 verwoont, wie minstens f50 op de Rijkspostspaarbank of een andere erkende Spaarbank of f 100 op het Grootboek heeft, hij geve zich zoo spoedig mogelijk met overlegging van de noodige bewijsstukken en het gevorderde formulier ter gemeente secretarie aan de formulieren zijn aldaar te verkrijgen. Ook zij die mede-eigenaren zijn van onroerende goederen, behoorende tot een onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aandeel in de grondbelasting minstens fl bedraagt, moeten een formulier inzenden met overlegging van een gekwiteerd aanslag biljet der grondbelasting. Belastingkiezers komen van zelf op de lijst, maar moeten zorgen, dat zij hun belasting over 1900/1901 hebben voldaan. Zij die hun belasting nog niet hebben voldaan, kunnen nog op de lijsten geplaatst worden, mits zij hun belasting voor den 3n Maart voldoen. Wie met een en ander niet uit de voeten kan, begeve zich naar het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, waar de districts- besturen van de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" Donderdag en Vrijdag-avond van 7—9 ure de gewenschte inlichtingen geven. Ieder begrijpe zijn grooten plicht om door uitoefening van het kiesrecht tot de zegepraal der groote beginselen van recht en orde mede te werken 1 Volksbadhuis. In de week van 3—9 Febr. '0 2 werden genomen 186 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 26 regen 2 regen 99 school 35 kinder6 Gisteren-avond laat is eene alhier wonende ziekelijke vrouw hare woning ontloopen. Om ongelukken te voorkomen, is zij door de politie wederom naar hare woning teruggebracht. Heden-ochtend is door de politie alhier aangehouden een persoon, die nog in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor 10 50 boeie, subsidiair 1 dag hechtenis. De boete werd betaald, waarna de man kon heengaan. Morgen hoopt C. Rijkse den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar als timmer mansknecht bij de firma Feteris alhier in dienst trad. Bij den wedstrijd van comische voor tbrachten gehouden te Valkenberg (L.) en Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de directie van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij bij den gemeenteraad te Rotterdam aanvrage gedaan, om in verband met het toenemend vervoer, op sommige plaatsen, waar zich enkel spoor bevindt, dubbel spoor aan te leggen. Gisteren-middag werd te Rotterdam een buitengewone algemeene vergadering gehou den van aandeelhouders der Nieuwe Afri- kaansche Handelsvennootschap, speciaal ter behandeling van het voorstel der directie tot wijziging der statuten, dat in de vorige vergadering niet in behandeling kon komen, aangezien niet een derde der aandeelen vertegenwoordigd was. Aan deze tweede bijeenkomst was die eisch niet gesteld. Het voorstel werd aangenomen en daar bij bepaald dat de duur der Vennootschap zal zijn 50 jaren en 4 maanden, mitsdien eindigen den 31en Dec. 1930. Minstens drie jaar vóór 't eindigen moet over de al ot niet voortzetting beraadslaagd worden, terwijl de algemeene vergadering ook tot vroegere ontbinding kan besluiten. In de vergadering door de afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond il. Zondag gehouden, werd bij acclamatie de volgende motie aangenomen. »De Ned. R. K. Volksbond, afd. Rotterdam, in zijn vergadering op 9 Febr. 1902, erkennende het goed recht der stakers te Enscnedé en het gemotiveerde dier staking, spreekt zijn diepe verontwaardiging uit over de handelwijze der firma Van Heek en Co, en besluit de stakers en uitgeslotenen moreel en financieel te steunen." Verschillende onderatdeelingen zegden reeds bijdragen tot steun der Enschedesche stakers toe. Naar Het Volk mededeelt, hebben in het kiesdistrict Rotterdam I eemge sociaal democraten een verkiezingstond opgericht met aanvankelijk 35 leden. Dit fonds stelt zich ten doel, de candidatuur der arbeiders- afgevaardigden bij verkiezingen voor ge meenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer in district I financieel te steunen. De minimum contributie is 10 cent per maand. Gisteren-avond waren verscheidene jon gens aan het spelen op het ijs in den Westersingel te Rotterdam. Plotseling brak dit en vijf jongens zakten er door. Drie voorbijgangers begaven zich te water en hadden het geluk de jongens allen te redden. Eén er van was bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. In de jongste raadsvergadering der gemeente Kethel en Spaiand werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 11.91 Daarna werd door B. en W. aangeboden het kohier van den H. O. over het dienstjaar 1902. De Voorzitter lichtte daarbij toe, dat het in de bedoeling ligt, dat bij de behandeling van dit konier, die Zaterdag 22 Feb. a. s. zal plaats hebben, B. en W. zullen voorstellen het aantal klassen met twee te vermeerderen er een bij te voegen van t 95 en een van f 105. Dit voorstel vindt minder zijn oorsprong

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2