voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaar®:. Donderdag 13 Februari 1902. l\o. 7224. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. FEIJS TAS DIT ELAD: ^oor Schiedam t>er 3 maanden Jrsnce par oost aoor ger.ee: Nea ariana Afzcnderiiike Nummers müi&. FHLÏS DEE IDTEKTSNTIgS: Var. 1—6 rsgeis'J i /o.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiae piaatsing worden biiiiike overeenkomsten aangegaan. A. liOJS SiJ5KS tV KKZIC UT. 12 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. De Engelsche bladen zijn eenstemmig in nun lot voor Kitchener wegens de groote overwinning die hij behaald heeft op De et- Indien er ooit sprake is geweest van vos en de zure druiven dan is het wel ier. Uit de aanvullingstelegrammen blijkt, a' de Vrijstaatsche generaal twee dagen, 2onder dat wij er iets van vermoedden, in een bijna even gevaarlijke positie is geweest waarvoor Cronjé voor twee jaar bij "aardenberg stond. De Wet scheen onver mijdelijk gevangen in een net, waarvan de z!)den van da oostzijde werden gevormd ^°or een troepenreeks en in het Zuiden en ec Noorden en het Westen door eindelooze "'okhuislimes met kanonnen bezaaid en °nderling verbonden door cordons van sol daten en hooge ijzsrdraadversperringen, die oogenschijniijk onverbreekbaar wafen. In werkelijkheid was hij gevangen in een net, zooals hem tot dusver nog niet gespannen Was en zoo generaal Kitchener al den 4den °1 5den Februari niet heeft gese ndnik heb De Wet", dan is dat geschied, omdat 'tij er den tijd met toe gehad heeft of dat hij een soort coup de théatre heeft willen 'eroorzaken door plotseling de wereld konde te doen van de gevangenneming van hem, dien hij als den gevaarlijksten zijner tegen standers beschouwt. Zijn aanwezigheid op het betrokken terrein bewijst, dat hij buitengewoon belang stelde in deze operatie vertrouwen had in den uitslag. Zijn teleurstelling moet dan ook groot geweest zijn, toen hij vernam, dat te elfder üre de groote generaal toch weer ontsnapt was aan zooveel troepen, aan zooveel hin dernissen, aan zooveel krijgskundige combi naties, ofschoon hij geen enkel kanon had, °tn tegenover de artillerie van den vijand te stellen. Waar aldus de teleurstelling en °ntgoocheling van Kitchener zeer groot was, Feuilieto Naar het Duitsch.) 24) Langzaam streek hij met de hand over het voorhoofd vóór hij Annette met onder tekenden, bijna vreesacbtigen blik aanzag. a°en vervolgde hij met gedempte stem »Er is een oud spreekwoord, kind, dat Zegt: »ln het goud zit de Booze I" In waarheid fluisterde mij toen uit de gouden munten een duivel in het oor»Als deze h'er de uwe waren, dan zoudt gij van alle Zorgen bevrijd zijn en u niet alle dagen °ver de toekomst behoeven te kwellen." bliksemsnel volgde m dien stillen nacht op m® gedachte de verzoeking: »Behoud de cassette voor u. De arme vreemdelinge heeft er toch geen behoefte meer aan en i'ernand kan bewijzen dat de geestelijk £Wakke vrouw de cassette hier nog in haar bottertje had. Wordt ze vermist, dan is ze trachtte hij zich te troosten door de ver liezen der Boeren op te vijzelen en de zijnen tot nihil te reduceeren. De Jingo- pers helpt hem daarbij volgaarne. Zij doet het voorkomen alsof Kitchener zoo niet De Wet, dan toch zijn commando heeft ver strooid naar alle .windstreken, zoodat er geen kans is, dat zij ooit weer bijeenkomen. Het is natuurlijk onnoodig te wijzen op het feit, dat hij zich in de laatste twee jaren herhaaldelijk gevleid heeft met de hoop, De Wets troepen verstrooid te hebben. Nu De Wet naar het zuiden is getrokken, heeft hij zich waarschijnlijk gevoegd bij president Steyn, die voor eenige weken reeds, naar gemeld werd, is opgetrokken in de richting BethlehemReitz en het zou ons dan ook niet verwonderen als van de zoo goed uiteengejaagde troepen van De Wet over veertien daag gemeld werd, dat zij zich weder in deze streek hebben ver zameld. Natuurlijk hadden de Boeren zich verspreid, omdat dit de eenige kans was om met succes te ontkomen aan de 23 Engelsche colonnes en de honderden blok huizen. De vraag is thans wat lord Kit chener nu gaat doen. Van Bethlehem loopt naar Bloemiontein weder een blok huislinie. Maar behalve, dat deze hier verder van elkaar gelegen zijn dan dit het geval is op de Kroonstad-Lindleylijn, zal lord Kitchener moeiljjk het gros van zijn troepen nog meer naar het zuiden kunnen verplaatsen, daar hij dan de kans loopt, dat Botha en De la Rey hem minder aange name verrassingen bereiden. De Wet is intusschen in ieder geval uit de klem en lord Kitchener kan van de gelegenheid, dat hij in het zuiden is ge bruik maken, om hem en zijn bondgenooten, gewapend met de Nederlandsch-Engelsche nota's, nieuwe vredesvoorstellen te doen. De Morning Post verneemt uit Pretoria, van 9 dezer, ter zake van de krijgsver richtingen tegen De Wet, dat gepantserde treinen, op den spoorweg geplaatst, een haar onderweg kwijt geraakt. Ik weet met", sprak de grijsaard beschaamd, nik begrijp niet, hoe ik het doen kon, maar helaas ik ik gaf toe aan de verzoeking, zonder te bedenken, dat dit ééne oogenblik mij tot een booswicht maakte. Dat ellen dige goud was de oorzaak van alles. De portefeuiiie met banknoten stak ik weder tusschen de kleedingstukken. Er konden biljetten bij zijn, waarvan men de nummers had genoteerd, maar de iraaie blinkende goudstukken zouden aan niemand verraden door wiens handen ze waren gegaan. Door het drukke vreemdelingenverkeer waren op de badplaats de munten van bijna alie landen gangbaar. Ik kon ze uitgeven, zonder in 't minst in 't oog te loopen^ indien ik ten opzichte van den tijd slechts een weinig voorzichtig was. Kortom, de verzoeking was mij te machtig, ik bezweek ervoor - ik nam de cassette en verborg haar. Nauwelijks had ik dit gedaan, of mijn vrouw trad binnen. De dag was aangebroken. Reeds in de vroegte gaf ik de overheid kennis van het voorgevallene Deze verscheen ter plaatsehet feit werd geconstateerd, de inhoud van den kofier der vreemdelinge verschrikkelijk vuur onderhielden op de Boeren, terwijl de kolonnes van dichtbij den vijand insloten en hem met geschut beschoten. Van veel gewicht mogen zeker onder staande raededeelingen gescht worden, die beter dan elk andere den toestand in de Kaapkolonie teekenen De Times verneemt uit Pretoria in een brief dd. 18 JanuariIn het district Lange- berg in de Kaapkolonie, een bergachtige streek, 100 mijl ten W. van Kimberley, hebben de Boeren, zegt men, een nieuwe republiek gevestigd. Daar zaaien zij en oogsten op hun gemak. De aard van de streek maakt het moeilijk die streek te zuiveren. Het zou groote inspanning kosten. De Kaapsche regeering heelt geen mannen en geld genoeg om in de groote uitgestrektheid ten W. van den spoorweg zich te laten gelden. Het besluit is genomen om een biokhuis- linie van ruim 300 mijl aan te leggen van Victoria Wast door Calvinia naar zee. Dit plan is misschien uitmuntend, maar het is moeilijk in te zien, waarvoor die linie dient. Zij zal eenvoudig mannen en geld ver slinden. De Boeren zullen de ruimte hebben ten N. en Z. van een zoo enorme lange linie, niet gesteund door een spoor weg. Zij kan moeilijk een goede hinder paal wezen. Deze schildering van den toestand moge aantoonen, hoe groot de taak is en de menschen overtuigen, wat de Engelschen nog moeten doen om den veldtocht voor den winter uit te hebben. Als men niet goede voorzorgen neemt, zal men zijn optimisme duur betalen. Onder de te Durban aangekomen gevan genen, die gedeporteerd worden, bevonden zich commandant Erasmus en generaal Viijoen. Chamberlain verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de kwestie der toekomstige belasting van de goud industrte in Trans vaal nu door Milner en de regeering wordt overwogen. Uit den Haag wordt aan de Parijsche Rappel geseind, dat consul-generaal dr. Muller met een particuliere zending naar New-York vertrokken is. De Transvaalsche legatie heeft een rapport ontvangen over den tegenwoordigen toestand. Er zijn nog 20.000 strijders in Afrika, de Kaapkolonisten inbegrepen, zij hebben geschut od ammunitie en voorraad genoeg, om het nog verscheidene jaren uit te houden. doorgezien en verzegeldmet uitzondering van de kinderkleeren. Ieder verwachtte dat er spoedig naar da onbekende vrouw zou geïnformeerd worden; want een onbe kende was de oude vreemde vrouw in den volsten zin van het woord. Behalve het reeds genoemde bevond zich nog in het koffertje een portemonnaie, anders niets. Niet het minste, dat eenige opheldering kon verschaffen, geen adres, geen brieven niets. Het scheen bijna, ais was alles van dien aard met opzet vermeden, daar de overledene immers reeds persoonlijk verklaard had, geen vraag te zullen beantwoorden. Nu kon men haar niets meer vragen, en uit haar verwarde medeaeelingen kon men op zijn best besluiten, dat ze van Antwerpen kwam, te IJ een graf bezoeken en vervolgens verder reizen wilde. Ik zeide, wat ik wist. Niemand wantrouwde mij. Ik gold algemeen voor een goede, eerlijke borst. Het kleine kind kroop angstig tegen ons aaD het was bang voor de doode. die het grandmother noemde. Zich zelve noemde ze Anny. Anders was er uit de kleine niets te krijgen, hoeveel moeite de overheid ook deedwant de kleine was bang voor al Engeland en China. De mededeeling door minister Brodick in het Lagerhuis gedaan, dat de regeering besloten had haar troepen uit Wei-hai-wei terug te trekken en den bouw der vesting werken aldaar te staken, heeft in de ministerieele pers alles behalve tevreden heid verwekt. De Standard vindt ze ver bazingwekkend. De Times zwijgt er over. Volgens de Daily Mail is de ministerieele partij in het parlement er evenmin gesticht over, en zal zij de regeering andermaal interpelleeren, hoofdzakelijk om te weten te komen of het waar is dat de regeering Wei-hai-wei aan Duitschland wil overdoen tegenover een concessie van Duitschland in Zuid-Afrika. In goedingeiichte kringen wordt dat betwijfeld. In en om de Belgische Kamer. De bespreking over het door de socia listen ingediende voorstel tot invoering van algemeen stemrecht, die gisteren in de Belgische Kamer begon, heeft aanleiding gegeven tot zeer strenge maatregelen ter handhaving der orde. De Kamer en de paleizen worden bewaakt door de burger wacht en politie. Eenige troepjes socialisten doorkruisten zingend da straten. In de nabijheid der Kamers werden zjj door de politie verstrooid. Een troep onder aanvoering van een socia- die geleerde heeren, begon te schreien en zocht bescherming bij mijn vrouw. Men vroeg ons of wij het kind bij ons houden en verzorgen wilden, waartoe wij gaarne bereid waren. Ik inzonderheid was in mijn schik met de kleine; want mijn geweten begon mij reeds vreeselijk te plagen. Reeds had ik berouw over mijn diefstal; het scheen mij zeer dwaas toe, dat ik niet alleen het geld, maar ook de cassette genomen had. Ware de koffer niet reeds verzegeld geweest, dan had ik mij weer van het wederrechtelijk aangematigd goed kunnen ontdoen, en gaarne zou ik het gedaan hebben. Maar het was te laat! Nu nog mijn diefstal te bekennen, zou God weet welke gevolgen voor mij gehad hebben. Ik zweeg dus en behield het geld. Geluk heeft het mij niet aangebracht, kind het kon mij niet uit het armenhuis houden, mijn kind. Ja, ja, onrechtmatig verkregen goed gedijt niet. Lang, lang hield ik het geld verborgen, ik waagde niet het tut te geven en toen ik later met uitgeven begon, liep het mij door de vingers als vloeibaar vuur, {Wordt vervolgd.) l.VV'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1