listisch gemeenteraadslid trok langs het paleis van prins Albert onder den kreet Leve het algemeen stemrecht 1 Deze troep werd door de cavalerie met sabelslagen uiteengejaagd. Tegen de verwachting in heeft de Kamer haar zitting verdaagd zonder eenig incident na een debat over een interpellatie van plaatselijk belang. Ministerieele crisis in Saksen. Het Dresdener Journal deelt mede, dat de koning van Saksen het ontslag van den minister van Financiën Watzdorf heeft aan genomen, maar het ontslag van de andere ministers heeft geweigerd. De Koning heeft de waarneming van de portefeuille van financiën opgedragen aan den minister van justitie Rueger, die tegelijkertijd de porte feuille van justitie zal blijven behouden. De Times verneemt uit Hongkong, dat men geen anti-christelijke beweging mag afleiden uit den aanval van Chineezen op een Duitschen zendingspost in Kwantoeng. Die aanval moet als het gevolg van een persoonlijke veete beschouwd worden, ofschoon de aanvallers boksers waren, in schijn tot het katholicisme bekeerd. Oostenrijk en Rusland. Ter eere van aartshertog Frans Ferdi nand is een zeer vorstelijke gala-maaltijd gegeven in het winterpaleis te St. Peters burg. Daaraan namen, behalve de Tsaar en de Tsantsa, de keizerin-weduwe en al de grootvorsten en grootvorstinnen, deel de ministers van Buitenlandsche zaken, van Ooriog en het keizerlijk hof en de Oosten- rijksche gezant met het personeel der ambassade. Opmerkelijk was 't, dat da officieele toosten zoo weinig zaaks waren en zich tot beleefdheidsformules bepaalden. Niet de minste toespeling op een staat kundige of economische toenadering tusschen de beide rijken, waarvan de couranten zoo vol waren. Te St. Petersburg is men blijkbaar met het stemmen der instrumenten voor de uitvoering der toenaderingssymphonie nog met gereed. Men heeft de Oostenrijksche en Russische volksliederen laten spelen. En daarmee basta Leopold en Stefanie. Uit Nizza wordt gemeld, dat koning Leopold een ontmoeting heeft gehad met zijne dochter, de vroegere aartshertogin van Oostenrijk Stefanie, nu gravin Lonyay. Sedert haar laatste huwelijk leefde de gra vin met haar vader in onmin, maar de vrede moet nu te Nice hersteld zijn. Anarchisten. Aan de Weener bladen wordt uit Reicbem- berg. in Bohemen, gemeld, dat de politie aldaar 18 werkleiden, wegens anarchistische samenzwering, heeft gearresteerd, Men vond in hun woningen de bewijzen van gevaar lijke briefwisseling met partijgenooten in den vreemde. Stads- en Gewestelijk Nieuw*. Schiedam, 12 Februari 1902. Cursus in Handenarbeid. Op een der bovenzalen van het Beurs gebouw werd gisteren-avond de aangekon digde openbare les gehouden van den cursus in Handenarbeid. Ouders van leerlingen en tal van belang hebbenden liepen at en aan om de kleinen daar in hunne werkzaamheden gade te slaan. Aan de plaktafel en de schaafbank werd druk gearbeid en de jeugdige leerlingen stoorden er zich volstrekt met aan, dat zij door de nieuwsgierigen voortdurend op de vingers werden gekeken. Op eene andere tafel en langs de wanden werden vele nuttige voortbrengselen geëx poseerd, die in den afgeioopen cursus ge maakt waren. Zeer aardig waren de aschbakjes, messenbakjes, schilderij- en portretlijstjes, benevens vele andere doelmatige voor werpen voor huishoudelijk gebruik. 't Zal dan voor de ouders zeker een genot zijn in 't bezit te komen van een of meer voorwerpen door de kinderhanden gemaakt en voor den jeugdigen knutselaar eene aansporing om het volgende jaar iets mooiers en beters af te werken. Behalve dat de jeugd hier onder de leiding van den bekwamen onderwijzer op prettige en nuttige wijze de avonduren doorbrengt, leert zij aan maat en vorm gewennen en worden oog en hand door 't samenstellen en maken van fijn snij- zaag- en steekwerk ontwikkeld, hetgeen haar later, wanneer zij tot de keuze van een vak komt, zeer goed te pas zal komen. 't Ware te wenschen, dat voor deze goede en nuttige instelling nog meer belangstelling getoond werd, opdat het streven van degenen die er zich voor beijveren, met nog meer succes worde bekroond. Het bijwonen dezer openbare les zal voor vele ouders eene aansporing zijn om hunne kinderen dezen cursus te laten volgen de tijd daar doorgebracht, wordt er nuttig besteed en menigeen zal op rijperen leeftijd nog met voldoening neerzien op hetgeen hij in zijne jeugd in die avonduren heeft geleerd. Heden-nacht bekwam de 65-jarige weduwe Kerssen, inwonende bij haar schoonzoon F. Kok aan de Otterbuurt, ernstige brand wonden aan hare beenen, doordien een rok of deken terwijl de vrouw om gezondheidsredenen op een legstoel sliep in aanraking kwam met een stoof met vuur. Op haar hulpgeroep snelden een paar kinderen toe, die de stoof verwijderden. De hulp van een geneesheer werd weldra ingeroepen. Op 16 Maart heeft te Rotterdam een vergadering plaats tot stichting eener nationale federatie van transportarbeiders. Alle hoofdbesturen van bonden en besturen van zelfstandige vereenigingen worden hiertoe uitgenoodigd. De heer Ter Laan heeft geen gevolg gegeven aan den eisch van B. en W. om óf eervol ontslag te vragen óf te bedanken als Kamerlid. Nu zullen B. W. het voorstel indienen den heer Ter Laan te ontslaan. De Ingenieur verneemt uit Buenos-Aires, dat in plaats van de heeren Gregorio Machain en James Dobson (uitvoerder van de haven van Buenos-Aires, voor de firma Hawskhaw, Son Hayter) als lid van de jury voor de beoordeeling der te verwachten projecten voor den aanleg der haven van Rosario de Santa Fé o. a. is aangewezen de onlangs benoemde inspecteur van den waterstaat in Argentinië, de heer H. M. Lange, civiel-ingenieur van Delft. BONENLAND. H. M. de Koningin maakte gister-middag een rijtoer naar en een wandeling op het buitengoed «Zorgvliet" aan den Ouden .Schevenicgschen Weg. H. M. de Koningin heeft aan kapitein Rantzau, kamerheer en hoofd van het hot van hertog Johann Albert van Mecklenburg, dien hij thans daar ter stede vergezelt, de versierselen van commandeur der Orde van Oranje Nassau doen toekomen. Z. K. H. Prins Hendrik is opgetreden als beschermheer van de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam en als beschermheer van de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland" te Amsterdam. Z. K. H. heeft het eerehdmaat- schap aangenomen der sociëteit «Onder Ons" te Amsterdaih. De heer P. Zaphiriou, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice consul der Nederlanden te Volo ^Tnessalië), is in die hoedanigheid door de Grieksche regeering erkend. De Saatsct. bevat een staat van nalaten schappen, berustende bij de weeskamer te Batavia, Samarang en Soerabaja, die door de daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departe ment van koloniën De minister van Binnentandsche zaken heeft aan de school autoriteiten een circulaire gericht van de volgende strekking De ambtenaar van het openbaar ministerie bij een der kantongerechten heef t de aandacht van de regeertng er op gevestigd, dat vele strafvervolgingen wegens overtreding van de leerplichtwet geen gevolg hebben, daar de verplichting om zorg te dragen, dat aan de leerplichtige kinderen voldoende lager onderwijs verstrekt wordt, aan de ouders dier kinderen wordt opgelegd, terwijl de aanmaning door de schoolopzieners vaak gezonden wordt alléén aan den vader. Het vooronderzoek brengt echter zeer dikwijls aan het licht, dat niet de vader als de aansprakelijke persoon moet worden be schouwd, doch de moeder, bv, in het her haaldelijk voorkomend geval, dat de vader 's morgens voor dag en dauw naar zijn werk gaat en eerst 's avonds laat daarvan terugkeert. Het gevolg is dan natuurlijk, dat al het verrichtte werk nutteloos is gemaakt. De schoolopzieners zouden zich deze teleurstelling kunnen besparen door de beide ouders als aansprakelijke personen te behandelen, en wel door de aanschrij vingen te richten zoowel tct den vader als tot de moeder, elk persoonlijk. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer F. T. Mellema, consul der Nederlanden te St. Petersburg, aan 's ministers departement te spreken zal zijn op Donderdag 13 en Vrijdag 14 Februari e.k., van des voormiddags 10—12 uren. De stoomschoener Suriname, die te Helievoetsluis gereed lag, om naar West- Indiëte vertrekken, ging gisteren middag, na geïnspecteerd te zijn door den directeuren kommandant der marine, naar Vlissingen voor het verifieeren der .ompassen Den 17en dezer kiest zij zee. Door het Kamemu, ue heer Staalman, is aan den minister vau Oorlog een schrijven gericht naar aanleiding van net vonnis van den zeekrijgswat te uen Helder, waarbij een matroos-werkman werd vrijgesproken wegens overtreding der leerplichtwet. Hij grijpt deze gelegenheid aan om den Minister nog eens met ernst te verzoeken, «thans een einde te maken aan de armoede en de ellende, aan den droeven toestand der gezinnen van het betrokken personeel, waarvan hier zulk een vernietigend bowijs geleverd wordt." (Vad.) Nederland en Zuid-Afrika. Vanhetgezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek ontving de heer Hidde Ny land voor zijn Zuid-Afrikaansch Museum in bruikleeneen gezegend vaandel uit het klooster van den Heiligen Sergius een eerebeker uit émail geschonken door leden van den gemeenteraad en universiteit van Moscou. De korpsen te Utrecht in garnizoen, hebben alie hun muziekkorps. En als ze dan voorbij de woning van president Kruger marcheeren, wordt het Transvaalsche Volks lied gespeeld. De doodkampen. Onderstaandgedicht werd door dr. Schaep- man afgestaan aan het Zuid Afrika-Album, uitgegeven door De Vaan van het Noorden, boven staan de woorden van Vondel «Men hoeft om monsters niet te reizen Naar Africa, «Europa vindt ze in haar paleizen Vol ongena..." Een jammerkreet komt tot ons reizen Uit Afrika, Het wemelt daar van doodspaleizen Vol ongena; Nu men geen valsche zegepralen Van 't slagveld meldt, Moet vrouw en kind den tol betalen Aan 't wreed geweld. De maar' gewaagt van reddingskampen In dezen nood Daar heerscht met heel zijn stoet van rampen De vale Dood. Daar vallen van der moeder armen De kind'ren af En vinden laafnis en verwarmen In 't zwarte graf. Daar heerscht de afschuwelijke logen Die, zonder blaam, Europe's volken heeft bedrogen In Godes naam. De Christen Prinsen staren mede Op 't wreed bestaan, Zij roemen op hun kostbren vrede En zien het aan. Verrijst gij volken, die den Heere Als Heer erkent, Geeft vrijheid, recht en waarheid eere Hoe 't lot zich wendt De Heer zal nimmermeer verlaten Wie Hem belijdt, Hij is de Koning aller Staten Beheerscht den tijd, O, vrije volk der Nederlauaen Zoo fier van bloed, Breng offers met uw breede handen Den heldenmoed, Laat niet in pijn en nooden sterven Het hoog geslacht, Dat zegepalmen zal verwerven Na strijd en nacht. Gij kunt geen kracht van wapens geven In de ijz'ren eeuw, Maar waarborg aan de welpen 't leven, Gij sterkt den Leeuw Hij vraagt getuignis voor zijn rechten, Een aalmoes niet Eens zal de Heer den strijd beslechten, Dat 's ons verschiet. De bevolking der residentie en Schevenin- gen, die 1 Januari 1902, gelijk gisteren gemeld, 218.028 zielen bedroeg, is sedert 1 Januari 1901 (toen zij 212.212 bedroeg) toegenomen met 5.816 zielen. Thans voor 't eerst in ons land is een homoeopatisch geneesheer tot gemeente geneesheer, belast met de armenpractijk, benoemd, nl. dr. Vau der Harst, te Alfen. Door winkeliers of belanghebbenden bij den handel te Amsterdam zal een adres gezonden worden aan den raad dezer gemeente, verzoekende het initiatief te nemen tot een interventie, ten einde op die wijze de staking in het diamantvak te doen eindigen. Klaas Ris, een der eerste socialisten van Nederland, indertijd een vurig strijder, is overleden. Den iaatsten tijd poogde hij met een petroleum-karretje den kost te winnen. Hij was bij het algemeen afgljjden meege gaan met Nieuwenhuis en bleet toen aan dien kant. Door het P. A. S. is nu aan B. en W» van Amsterdam het verzoek gericht, Don derdag-morgen, van het sterfhuis, Daniël Stalpertstraat 67, den lijkstoet te mogen volgen met ontplooide banieren. De gecom bineerde zangvereenigingen zullen eenig« toepasselijke liederen ten beste geven Het Volk.) Volgens een bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, te Arasterdam, uit Batavi» ontvangen telegrafisch bericht, is baar stoomschip Japara, ten anker liggende te Soerabaja, Zaterdag-avond om zes uur aangevaren door het stoomschip Jomind,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2