Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste laars. Zondag 16 Februari 1902. No. 7227. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. m>x&m PRIJS TA5 DIT BLAD: "oor Schiedam per 3 maanden-f 1.50 rasse per pos. door geceei Neóeriand - 2.— Ai:onderiBke Nummers 0.05 1 PRIJS DSR ADTKRTKXTIgJI: Van 1—6 regeis0 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiae piaatsmg worden biiiiike overeenkomsten aans «eraan. ALOIS Ti JfiKV O V JSBZ1L' Hl 15 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het ooriogsterrein. De heldeodaad van De Wet, die 23 ^igelsche kolonnes met een kluitje in het riet wist te sturen, schijnt den moed der aPP«re strijders voor vrijheid en recht '8 meer aangewakkerd te hebben. Ook IJ1 de Kaapkolonie, die volgens generaal rench reeds zoo goed als gezuiverd was Boeren en rebellen, beginnen zij weer '«ekenen van leven te geven. Wij bedoelen bet nemen van het convooi bij Uitspans- Latein, waarover thans eerst bijzonderheden borden gemeld, ofschoon het telegram feeds den 7den verzonden is. Be onlangs plaats gehad hebbende concentratie van Boeren-commando's tus- schen Beaufort-West en Fraserburg, seint Reuter, heeft de verovering van een Engelsch convooi, dat zich naar Fraserburg begaf, tengevolge gehad. Het escorte bestond uit 100 man van het West- Yorkshire regiment en 60 man van de bereden districts-troepen. Aanvoerder was Majoor Crofton, die op den 5n Februari, ir> de veronderstelling dat de Boeren zich 'oor een aanval voorbereidden, 20 man kolonel Crabbe zond om versterking te Vagen. Dezen werden gelukkig omsingeld ®n gevangen genomen door een groote overmacht van Boeren en waren derhalve Dl«t in de gelegenheid de boodschap van Crabbe over te brengen. Bien avond ging het convooi te Uitspan- fontein in laager. Men wierp haastig om bet kamp eenige verschansingen op, dat *an alle zijden behalve aan de Noordzijde beschermd werd door lage rotsen. De Boeren bebben sedert erkend, dat zij verwacht badden, dat het convooi 's nachts zou op- Hikken om te trachten de dichtstbijzijnde colonne te bereiken, in welk geval zij den aanval onderweg zouden hebben begonnen Toen het convooi echter te middernacht hoegenaamd geen blijken gaf, dat het zou °Pmarcheeren, begonnen zij den aanval. Zij deden allereerst aan de Noordzijde een Schijnaanval en niet zoodra was het vuur der Engelschen naar 'die zjjde gericht, of de Werkelijke aanval werd aan het Zuiden °®dernomen en van deze zijde werd het kamp gechargeerd. Majoor Crofton werd feedood en 22 man werden gedood of ge- Wond. De Boeren moeten zware verliezen Soleden hebben, daar ze met verachting *an alle gevaar chargeerden en nauwelijks fjjd hadden om bedekking te zoeken.Zij waren Diet in de gelegenheid het convooi mee te uomen, behielden slechts 6 wagens en ver brandden de overige. Be aanvallers waren ongeveer 600 man oterk en stonden onder commandant Malan, die nu den rang bekleedt van generaal. De commandatiten Pijpers, Smith en Hugo Waren tegenwoordig en namen deel aan het gevecht. De Boeien waren goed gewapend en uitstekend bereden. Terwijl de aanval op het convooi nog voortduurde en voor hij begon, raakte kolonel Crabbe slaags met een andere Boerenstrijdmacht en was 12 mijl van het convooi verwijderd. Bij zijn aankomst te Uitspanfontein ontstond een hevig gevecht. Het eindigde ten gunste van de Engelschen. Zestig man van de bereden infanterie chargeerden op prachtige wijze een bergrug en zuiverden deze van vijanden. Daar intusschen versterkingen onder kolonel Copper en majoor Lund waren aangekomen, trokken de Boeren af. De Engelschen heroverden 25 wagens. Ziedaar het telegram, dat wel een weinig gekleurd zal zijn, wat 0. a. blijkt uit de mededeeling, dat 25 wagens werden heroverd, terwijl even te voren was gemeld, dat de Boeren slechts 6 wagens hadden kunnen meenemen. Een correspondent van Reuter seint uit Zwavelkrans over Vredefortweg, dd. 9 dezer ook een beschrijving van de operaties legen De Wet. Toen de Boeren in den nacht van den 7 den in alle richtingen door de Engelsche linies trachtten te breken, braakten de zware kanonnen, pompoms, machinekanonnen en geweren der Engel schen van alle kanten een stortvloed van lood op hen uit. Engelsche officieren, die met Bulier den toegang tot Ladysmith, bevochten hebben, zeggen, dat zij nooit zoo'n hevig geweervuur hebben gehoord. Boeren, die den volgenden dag gevangen werden, noemden het vuur een tweeden Hades (hei). Onder de gewonden was com mandant Besters, die later bezweek. Onder de gevangenen zijn de veldcornets Taljaard, Prinsloo en Overdaal. Reuter seint 13 dezer uit Pretoria De bekende verliezen van de Boeren bij de vereenigde beweging ten O. van den spoor weg bedragen, buiten de krijgsgevan genen, in het geheel 15 gesneuveld en 25 gewond. Uit Verrekijkerskop seint Reuter nog Generaal De Wet heeft nog eenige Kruppkanonnen verborgen, maar men gelooft, dat hij geen ammunitie heeft. Gevangen Boeren-officieren schatten de sterkte van de commando's te velde op zijn minst op 12000 man, die besloten zijn de Engelschen te bestoken tot alle Boeren dood of gevangen zijn. Minister Brodick verklaarde gisteren in het Engelsche Lagerhuis, dat niets mevrouw De Wet, die zich nu in Natal bevindt, belet om Zuid-Afrika te verlaten en te gaan waarheen zij wil met uitzondering echter van de Kaapkoionie. Uit Tananariwo wordt gemeld, dat ver scheiden Boeren het Nieuwjaarfeest hebben bijgewoond en door generaal Gallieni en de Fransche kolonie zeer hartelijk ontvangen zijn. Deze Boeren waren uitgezonden door een aantal Transvaalsche gezinnen, die zich met belangrijke kapitalen, voor goed op Madagascar wenschen te vestigen om zich daar op landbouw en veeteelt toe te leggenJ Rosebery en Buiier. Bij een groote liberale betooging te Liverpool gister-avond het woord voerend, heeft lord Rosebery het gehad over dr. Kuyper's bezoek aan Londen, dat ten slotte dan toch niet gediend heeft om een bezoek te brengen aan de schilderijen van oude meesters. Lord Rosebery prees het antwoord, door Lansdowne op net Neder- landsche voorstel gegeven, maar hij ver klaarde zich oneens met de bezwaren, die de Engelsche regeering heeft ontwikkeld tegen het geven van vrijgeleide aan de gedelegeerden. Hij wees erop, dat een onlangs verschenen Blauwboek ons Reitz heeft doen zien, schrijvende, in Mei 1901 om de Boerenleiders te overtuigen, dat het tijd was om tot een schikking met de Engelschen te komen, en om voor te stellen, dat er iemand naar Europa zou gaan en zou trachten Kruger's invloed ten gunste van zulk een actie te verkrijgen. Rosebery meende mitsdien, dat het wel de overweging waard was, of de gedelegeerden geen verlof zouden ontvangen naar Zuid- Afrika te gaan, mits de noodige waarborgen gevend, dat zij gingen in het belang van den vrede. Men moet, zeide spreker, zien naar het toekomstig samenleven in Afrika van Boer en Eogelschman. Spreker ver klaart zich voor een vreedzame duurzame regeling. Na nog verschillende politieke vraagstuk ken te hebben aangeroerd, en te hebben aangedrongen op het instellen van een on derzoek naar den aankoop van remonte- paarden, na ten opzichte van het verdrag met Japan op het aannemen van een gere st veerde houding te hebben aangedrongen, verklaarde lord Rosebery dat de liberale partij, die nu in zestien jaar niet de macht in handen heett gehad, een nieuw program behoeft, en het meteen versieten program ma niet meer kan doen. Het denkbeeld van een Iersche wetgevende macht, zooals Gladstone het heeft voorgesteld, is dood. Rosebery verklaarde zich volstrekt tegen een onafnankelijk Iersch parlement. De Ieren hebben zich duidelijk uitgesproken als de vijanden van Engeland. Een verbond tusschen de Ieren en de liberale partij is niet langer mogelijk. De oplossing der Iersche kwestie vraagt de beiangsteiiing en de geestkracht van beide de groote Engel sche politieke partijen. Generaal Bulier, Maandag-avond aan een feestmaal over den oorlog sprekende, noemde het den kostbaarsten en bloedigsten oorlog, waarin Engeland ooit gewikkeld is geweest. Engeland moge langduriger en soms wan hopiger oorlogen gevoerd hebben, maar het verloor er niet zooveel manschappen in. Het is echter al meer gebeurd, dat Enge land tegen den muur gedrukt werd en toch won. Buller hoopte, dat het nu weer zoo zal gaan. En blijft men in Engeland een drachtig dan is er geen vrees voor. De vraag hoe de vrede moet gesloten worden en hos de regeling van zaken in Zuid Atnka moet wezen, dient opgelost te worden met een blik op het geheele rijk. Het Engel sche volk kon geen groote natie blijven als het toeliet, dat Zuid Afrika aan zijn gezag ontglipte. Dit mochten de pro-Boers bedenken die, geloofde Buller, zich in hun opvatting vergissen en over het geheel ongelijk hebben. De Boerenzaak in Duitschiand. De Duitsche Boerenbond heeft besloten, dadelijk 300.000 Mk. voor de Boeren beschikbaar te stellen. Voor de helft van die som zullen goederen gekocht worden de andere heift zal in baar geld door ver trouwbare personen en commissiën worden opgezonden. De Engelsche regeering heeft aan de Duitsche medegedeeld, dat zij de uitzending van een expeditie om hulp en geneeskun digen bijstand te verleenen in de concen tratiekampen niet kan toestaan. Zij betreurt ook geldelijke ondersteuning als nutteloos niet te kunnen goedkeuren. Levensmiddelen en kleeaingstukken zouden aangenomen kunnen worden, maar dan door de Engel- sctien uitgedeeld M.a.w.de gaven der Duitsche hefdauigneid zullen ze gebruiken, om de Boeren, die hun vaderland 't meest liefüebben, te plagen. Met weike gevoelens het Engelsche ant woord op de aangeboden Duitsche hulp voor de concentratiekampen te Beriijn wordt opgenomen, blijkt uit een artikel van de radicale Volkszeitung, die stellig geen sterk anti-Engelsen orgaan is. Het blad spreekt er onverholen zijn toorn over uit, dat noch staatssecretaris Richthofen, noen het Huis van afgevaardigden hun misnoegen over de uittartende en hoogmoedige afwijzing van het humane plan beböen gevat, niettegen staande de weigering de hartgrondige ver ontwaardiging van alle partijen gaande maakt. De Engelsche marine. De begrooting van marine oeioopt 31255 pond tegen 30.875.000 verleden jaar. Het bedrag voor nieuwe bouwwerken voorgesteld is 9058000 pond, waarvan 700.000 pond is bestemd voor het beginnen van nieuwe schepen. Beieren en Rome. De Neue Bayerische Zeitung meldt, dat de prins-regent Luidpold van Beieren der Kronobersthofmeister prins Oettingen tot buitengewoon gezant bij den H. Stoel heeft benoemd, ten einde op 3 Maart a. s. den H. Vader ter gelegenheid van den intrede van diens zilveren jubeljaar namens den prins-regent diens gelukwenschen en een geschenk aan te bieden. Uit Hongarije. In zijn antwoord op de interpellatie over de reis van aartshertog Frans Ferdinand naar St. Petersburg verklaarde de minister president Szeli, dat hoe ook de stand der oeconomische betrekkingen van Oostenrijk- Hongarije met Duitschiand en Italië was, de belangrijke politieke beweegredenen voor het Drievoudig verbond te veel in overeenstemming waren met de belangen der drie staten, dan dat deze mogendheden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5