de meeningsverschillen, die al of niet van voorbijgaande aard zijn en ontstaan zijn door de economische gespannenheid, niet zouden te boven komen. De brand te Paterson. Te Paterson (Ver. Staten), waarvan de handelswijk dezer dagen bijna geheel door het vuur is verwoest, is de staat van beleg afgekondigd. Sterke troependetache menten houden de voornaamste kruispunten bezet en patrouilleeren nacht en dag in de overgebleven wijken, om nieuwe brand stichting van de zijde der anarchisten te voorkomen. De revolutie iu Columbia. Een telegram uit Panama zegt, dat de Columbiaansche vloot in den morgen van 12 Febr. Panama heeft verlaten en in den namiddag op de hoogte van Aguadulce het schip der opstandelingen Padilla heeft ontmoet. De slag heeft langer dan een uur geduurd. Het resultaat is, dat de kanonneer boot Boyaca door een projectie) is getroffen en licht beschadigd is. De Padilla is drie maal getroffen en naar de kust moeten vluchten onder bescherming van de kust- batterijen der opstandelingen. Vervolg Binnenland. De werkstaking te Enschedé. Een commissie van 15 burgers is te Enschedé gevormd, die aan 200 of 300 ingezetenen oproepingen zal sturen, om te zamen te bespreken de middelen die aan strike en uitsluitingen een einde zouden kunnen maken. De commissie wenscht geheel onpartijdig te staan tusschen werk gevers en werknemers. De 2000 brooden van »De Volharding" (Den Haag) zijn bij aankomst te Enschedé op een wagen geladen, die werd getrokken door 30 arbeiders en van het station naar het R. K. Arbeidersgebouw werd gebracht, voorafgegaan door een zestig werklieden ieder belast met een zak brood. 2 afge vaardigden van »De Volharding" waren er bij aanwezig. Door het sluiten der fabrieken op Rigtersbleek worden weer 600 personen werkloos. Door de atdeeling »Patrimonium" te 's-Gravenhage is eene motie aangenomen waarin betreurd wordt de weigering der firma van Heek en Co., om de bemiddeling van dr. Kuyper te aanvaarden in zake de staking te Enschedé, de overtuiging uitge sproken wordt dat het goed recht is aan de zijde der stakers, en een beroep gedaan op steun ten hunnen behoeve. f 25 zullen aan de stakers gezonden worden, terwijl een lijst zal circuleeren om zoo mogelijk nog later een grooter bedrag te Kunnen overmaken. Uit Loon op-Zand wordt van 13 Februari aan de P. N. G. gemeld Het schijnt hier met de schoenmakerij nog al rooskleurig te zijn, geen enkele schoenmaker toch is zonder werk. Gisteren was het de eerste dag vau een nieuwjaar voor de knechtsdan ontvangen ze het symbool van hun bedrijf, een nieuw schoots vel en daarbij worden ze nog door de bazen getracteerd. Leerplicht en schoolverzuim hand aan hand 1 Te Borssele genoot Maandag een groot deel der schooljeugd van de omstandigheid, dat twee der drie onderwijzers voor het kantongerecht te Goes moesten verschijnen als getuigen in de strafzaken tegen eenige vaders van leerplichtige kinderen wegens schoolverzuim. In vroolijke stemming brach ten de vrijgelaten kinderen uit de kom den dag op het dorp door met allerlei spelen en vermaken alsof zij naar een herhaling van processen verlangden IJs. Gisteren-ochtend is in dienst gesteld de IJsbreker II (de kleinste), teneinde het grondijs, dat de vaart in het Noordzeekanaal bemoeilijkt, op te ruimen. De stoomboot Kampendie eergisteren avond van Zwolle vertrok, kwam gisteren- ochtend 11 uur te Amsterdam aan, terwijl de stoomboot Zwolle, die om 10 uur de Oranjesluizen passeerde, gisteren-ochtend 10 uur in Kampen aankwam. De toestand van het ijs in ae Zuiderzee bleek zeer ongunstig, zoodat zeer waarschijn lijk de vaart gisteren avond niet over zee, maar langs de rivieren heeft plaats gehad. Te Kolhorn, bij Schagen (N. H.), zakten twee personen door het ijseen werd met moeite gered de andere verdronk. UEME5UI) NIEUWS. Donderdag zijn te Lexmond twee personen in ondertrouw opgenomen die beiden doof stom zijn. De bruid is een meisje van Lexmond en de bruidegom is een jeugdig weduwnaar van Beverwijkzij zijn even oud en hebben elkaar in het gesticht te Groningen leeren kennen. Te Nieuw-Vosmeer had eergisteren een droevig ongeluk plaats. Twee paarden, gespannen voor een boerenwagen van den landbouwer L., geraakten op hol. Twee kinderen, die juist uit de scnool kwamen, geraakten er onder een ervan was kort daarop dood en van het andere werd een arm afgereden. In een apotheek te Barneveld kregen twee boeren ruzie over het huren van een knecht; de eene boer sloeg ten slotte den ander met een stok zóó hevig op het hoofd dat er een diepe wond ontstond, en ook beet hij hem ernstig in de hand. Dadelijk vroeg de ontstelde gebeten boer aan den apotheker of hij een middel in huis had tegen ndolleboerenbeet Te Nijmegen viel eergisteren een drie jarig meisje in een pot met kokend water, welke voor het doen der wasch door de vrouw des huis geopend op den vloer was neergezet Het kind kreeg daardoor hevige brandwonden en is gisteren na een vreese- lijk lijden bezweken. Door een politie-agent werd gisteren nacht een inbreker in het centrum van 's Gravenhage gepakt op het oogenblk, dat hij aan het inbreken was in een winkel, waarvan hij een ruit had ingedrukt. Een luikje was daarbij omvergevallen en door het gedruisch werd de eigenaar wakker en kwam juist een agent aan die den inbreker greep. Het ,was een opgeschoten jongen van nog geen 20 jaar. De politie te Amsterdam maakt het signalement openbaar van twee mannen, die te Rotterdam en Amsterdam valsche gouden tientjes hebben uitgegeven. De een is omtrent 50 jaar, vrij lang, draagt een langen, bruinen baard, heeft donkere oogen en een geelachtige gelaatstintde ander is mager, zwart van haar en knevel en doet aan een oosterling denken. Te Villargerel, in Frankrijk, zijn gisteren drie arbeiders bedolven onder een geweldige massa steenen en rotsblokken, die instortten. Twee van de werklieden werden gedood de toestand van den derde is hopeloos. Het beroemde kiooster van Santo Thyr so te Lissabon is door brand vernield. Het klooster bevatte schatten aan kunst werken, o. a. een schilderij van de Heilige Maagd, aan Munllo toegeschreven, en vooral veel boekwerken met versieringen tusschen den tekst van buitengewone waarde. Oproer van vrouwen. In de vrouwengevangenis te Smolensk, in Rusland is muiterij uitgebroken onder aanvoering van twee wegens diefstal veroordeelden. Alle bewaarders en bewaarsters, 38 in aantal, werden gedood na een vreeselijk gevecht met allerlei wapenen. De gevan genis leek een ^abattoir. 120 gevangenen zijn ontvlucht. Te Telzen, in het Russische gouvernement Kownow, hadden 25 jongelieden, met het doel om vrij gesteld te worden van den militairen dienst, zich gewend tot de studenten in de medicijnen, die hen doof maakten tijdelijk slechts, naar zij beweer den. Het blijkt nu echter, dat zij voor altijd het gehoor kwijt zijn de studenten hebben eenvoudig hun gehoorvlies gescheurd. De politie heeft de studenten gearresteerd. Te Athene is een der rijkste Grieken, Panayotte Vallianes, op tachtigjarigen leeftijd overleden. Hij Iaat een vermogen van 60 millioen naeen gedeelte is bestemd voor zijn geboorteplaats, terwijl op zijn kosten de door hem gestichte nationale bibliotheek, een der fraaiste moderne gebouwen in Athene, verder zal worden onderhouden. Ook een huwelijksreis. Te New- York zijn van de huwelijksreis teruggekeerd de heer en mevrouw Yates met hun vier kinderen I Het jong-gehuwde paar trad in 1891 in den echt en al reizende beviel het denkbeeld van de wereld te leeren kennen per huwelijksreis den jongelui zoo goed, dat zij elf jaar van huis zijn gebleven. Onderweg kwamen achtereenvolgens de vier kleine Yates ter wereld, nummer één te Berlijn, nummer twee te Yokohama nummer drie te Melbourne en nummer vier te Kaapstad. Als dit geen cosmopolitisch nageslacht mag heeten. Kerknieuws. Z- D. H- de Bisschop van Roermond heeft, op hun verzoek, den weleerw. zeergel. heer dr. H. Poels en den weleerw. heer G. Knipping eervol ontheven van hun betrekking als kapelaan te Venio en te Roggel. Dr. H. Poels is voornemens zich onver deeld te wijden aan de studie van de H. Schrift. De weleerw. heer G. Knipping is door Z. D. H. den bisschop van Namen benoemd tot kapelaan te Moustier-sur- Sambre. Te Dongen is in den ouderdom van 71 jaar overleden de zeereerw. pater H. Van den Heiligenberg, O. P., die langen tijd in de missie van Curapao werkzaam was. Rechtszaken. Mr. Pels Rijcken' te Breda, die voor de rechtbank aldaar ais raadsman van Mutsaers optrad, zal ook voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch zjjn verde diger zijn. In verband met de geplaatste adverten- tiën in de Tilb, Ct. vraagt men zich af waarom de inzender van de eene annonce »een koetsier", niet door middel van den uitgever van genoemd blad langs nogal zekeren weg wordt opgespoord, inplaats van alleen bij wijze van oproeping. Laatste Berichten. Onze stadgenoote, mejuffrouw C. B. Beth, legde gisteren met goed gevolg examen af in de nuttige handwerken. Heden-morgen is een buis van de waterleiding aan de Broersvest gesprongen, tengevolge waarvan het water langs den stam van een boom opspoot en u<t een rooster van een brandkraan over de straat en het naburige koolaschplein stroomde. De water toevoer naar die straat moest worden afgesloten. H. M. de Koningin-Moeder dineert heden bij H. M. de Koningin. De heer Ter Laan is ter zake van het gisteren door den gemeenteraad te Delft te zijnen opzichte genomen besluit, bjj Gedeputeerde Staten in hooger beroep gegaan. Te Amsterdam is heden-middag in den leeftijd van 58 jaren overleden de be kende tooneeliste mevrouw Albregt- Engel man, die meer dan vijftig jaren aan het tooneel was. Bursrerüjke Stand. Geboren: 13 Febr. Liduina Maria Cornelia, dochter van T. de Jager en P. van der Tuijn, Warande. Margaretha Hendrika, dochter van A. Tettero en C. Donker, Niou webuurt. Margaretha Martha, dochter van J. J. Schroots en V. de Vries, Kethelstraat. 14. Jacoba Adriana, dochter van P. F. Weber en C. A. van Gerven, Raam. Jan, zoon van J. de Pater en G. C. van Dijk, Willemshofje. Overleden: 13 Febr. Adrianus Riet veld, oud 76 jaar en 1 maand, Klein Groenendal. Anna Maria Thomassen, oud 45 jaar en 10 maanden, echtgenoot van Wilhelmus Hendricus van Meegen, in een vaartuig. Arie Adrianus Roza, oud 68 jaar en 6 maanden, Lange Achterweg. 14. Cornelis Petrus Casparus Witberg, oud 45 jaar en 10 maanden, Grofbaan. 15. Wilhelmina Faber. oud 71 jaar en 1 maand, weduwe van Abraham van Djjk, Buitenhavenweg. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Febr. 1902. Oificieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 15 Fébr. Moutwijn f8.per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f850 Jenever: f12 50. Amst. proef f14.— Prima Graanspiritus f 141 ,—15. Spoeling 11.40. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco f Rogge, p. Febr. v Maart i Spuit. p. Febr. Maart/Aprt U Febr. Maïs 681/,. 34 50 34.10 15.50 15.50 1525 15.25 13.- 13.- 13.- 13.— I 68»/,. New-York. Amsterdam. 14 Febr. Roege op lev. onveranderdper Maart 1131, 132. 15 Febr. Rogge op lev. vastper Maart f132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 14 Febr. 4.83 cM. 15 Febr. 4.31 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 3 pCt. Parijs - 48.22^ 3 Antwerp. - 48.10 3 aeorsoerlcht van Per Telefoon. ■f1/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/» Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj Moeara Enim Java Petrol, j Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian SouthShares Prolongatie Amsterdam, 15 Febr. 82V, 84Vs 27 39 101V, 39 28 41 96 114 430 133 76»/, 77*/, 447/, 97'/. 81»/, 25»/, 102»/, 43»/, 66'/, 2'A U Febr. 15Z.br. f-) 15 Febr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6