verscheiden gewond. De bereden infanterie verloor 12 dooden en 48 gewonden. De 25ste additioneele lijst van Boeren leiders, die voor eeuwig verbannen werden, bevat de namen van vijf commandanten en twee vroegere leden van den Uitvoerenden Raad. Teekenende cijfers zijn het zeker, welke de Engelsche legerbegrooting te zien geeft. De legerbegrooting voor 1903 beloopt 69.310.000 pond sterling. Zij is berekend op het onderhoud van 420.000 man, van wie 219700 voor den gewonen dienst en 200 000 voor den oorlogsdienst. De uitgaven zijn met 23.230 000 pond lager geraamd dan voor 1902, wat den oorlogsdienst, en met 375 000 pond lager, wat den gewonen dienst betreft. Er is voorziening gemaakt om het leger te velde in Zuid Afrika gedurende acht of 9 maanden van het nieuwe financieeie jaar op zijn tegenwoordige sterkte te handhaven. Lord Rosebery's optimisme blijft maar steeds onverstoord. Zaterdag zeide hij in zijn redevoering te Liverpool, dat de proclamatie namens Kitchener uitgevaardigd, aan alle hoop van de Boeren te velde om den oorlog tot in het oneindige te rekken den bodem insloeg. Als de Boeren niet tot wanhoop zijn gedreveD, zullen zij waar schijnlijk m die gemoedsstemming verkeeren, waarin Botha in Maart 11. was en geneigd zijn te onderhandelen zelfs met opoffering der onafhankelijkheid. Chamberlain's staats- mansrede in bet adres van antwoord op de troonrede was vreemd met het oog op hetgeen hij vooraf over de regeeringspoli- tiek verklaard had. De Parijsche bladen berichten Zaterdag avond, dat dr. Leyds te Parijs is aange komen en 's avonds een diner zou bijwonen op de receptie, welke het corps diplo matique door den minister-president Wal deck Rousseau was aangeboden. Frankrijk blijft dus, trots alle Engelsche proclamaties Transvaal alsonafhankelijken staat erkennen. De Gaulois zegt intusscher., dat de tegen woordigheid van dr. Leyds aan het diner bij Waldeck-Rousseau zonder politieke be- teekenis is. Het blad voegt er bij, dat de commando's hij prebisciet zich met ontzag lijke meerderheid voor ean strijd tot de onafhankelijkheid verkregen wordt, hebben uitgesproken. Uit de Fransche Kamer, De Fransche Kamer heeft met de kleine meerderheid van 24 266 tegen 242 stemmen een voorstel van den bekenden vrijmetselaar Henri Brisson aangenomen tot afschaffing van de wet-Falioux, waarbij de vrijheid van onderwijs werd verzekerd. Het voorstel luidde aldus»De Kamer betuigt haar instemming met het beginsel van het in den Senaat ingediende en door dezen reeds gunstig ontvangen voorstel tot af schaffing van de wet Falloux en gaat over tot de orde van den dag." De Regeering had te voren bij monde van Waldeck- Rousseau haar instemming verklaard met het voorstel. De Duitsche toltarieven. De Berlynsche bladen bevestigen, dat een gedeelte der leden van de toltariefcommissie overeengekomen is, een voorstel tot een compromis in te dienen, volgens hetwelk koren tot op 6, rogge haver en gerst tot ij mark, het maximum invoerrecht van het eerste tot Ujj. rogg®, haver en gerst tot 7 Mark zou worden verhoogd. Prins Heinrich op reis. Prins Heinrich is Zaterdag-middag om 3 uur op de Lloydhalle te Bremerhaven aangekomen en door de militaire autori teiten en vertegenwoordigers van de Lloyd ontvangen. Door het publiek stormachtig begroet, beeaf hij zich aan boord van de Kronprinz Wilhelm, welke om 4 uur onder luid gejuicti der menigte naar New-York vertrok. De kathedraal te Straatsburg. De kathedraal van Straatsburg dreigt in te storten. De bond van Duitsche architec ten heeft aan den Rijksdag een dringend verzoek gericht om credieten voor het behoud der kathedraal. Het is hoog tijd de herstellingswerken te beginnen, daar de dakstoel en de contreforts reeds zwaar geleden hebben. Is het herstellingswerk eens afgeloopen, dan wil men de kathedraal voltooien. De kosten worden berekend op pl.m. f 1.400.000, over twintig jaren te verdeelen, dus t 70.000 per jaar. Onlusten te Triest. In de Oostenrijksctie stad Triest, behoo- rend tot het zgn. Italia irredenta (onver- lost Italië), heeft de vorige week een arbeidersbeweging plaats gehad, die eerst Zaterdag avond tot staan is gekomen, nadat er vijf dooden waren gevallen, vier ernstig gekwetsten waren bezweken en 67 personen in hechtenis genomen. Een inspecteur van den veiligheidsdienst werd nog Zaterdag avond 8 ure door twee revolverschoten gedood, terwijl vijf andere politiemannen zwa.r gewond waren. Wegens de hevige aanvallen waaraan de openbare macht blootstond, werd de krijgs wet in de stad en het gebied van Triest afgekondigd. Het werk is na inwilliging van eenige eischen der stakers overal in de haven en bij de vaart hervat. Militaire patrouilles doorkruisten nog Zondag de stad, hoewel zy niets te doen hadden, daar de kalmte in de gemoederen, na de uitspraak van het scheidsgerecht ten voordeele der stakers, is teruggekeerd. Aardbeving te Schemaeha. Een draadbenchtuu Baku meldt, dat Zater dag de stad Schemaeha bijna geheel door een aardbeving, die te lOtyj uur nog voortduurde, is verwoest. Slechts een dozijn huizen bleven ongedeerd. De kerken, moskeeën, kazernen en andere groote gebouwen werden geheel verwoest, de gevangenis en het stadhuis werden zwaar beschadigd. Vijf en-twintig duizend inwoners zijn zonder dak en voedsel. Volgens een gisteren-avond ontvangen Reuterbericht, (16 Febr.) bedraagt het getal der omgekomenen bij de ramp, meer dan duizend personen. IJs en sneeuw. In het zuiden van Engeland en in het Kanaal heeft het hevig gesneeuwd, waar door de scheepvaart zeer belemmerd werd. In Groot-Brittannië blijft het bitterkoud en overal wordt schaatsengereden. Te North- wich wees de thermometer gisteren 18 graden vorst. Het ijs heeft in de laatste dagen zeven slachtoffers geëscht. In Frankrijk hing gisteren morgen boven sommige streken een dikken mist. Te Niepe liepen daardoor twee electrische trams op elkaar. Acht personen werden gewond, van wie 2 ernstig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Februari 1902. Blijkens mededeeling van B. en W. is van Ged. Staten teruggekomen de veror dening, regelende de salarissen van onder wijzers en onderwijzeressen bij het L. O, met een tweetal bemerkingen. In de eerste plaats wenschen zij in art. 1 al. 2 het woord vkunnen" te doen vervallen. Om aan dezen wensch van Ged. Staten te gemoet te komen, heeft het college geen bezwaar en stelt het mitsdien voor, dat woord te schrappen. In de tweede plaats wenschen Ged. Staten een verhooging van salaris toege kend te zien voor het bezit der akten van bekwaamheid der Fransche, Duitsche en Engelsche taal of in de wiskunde. Hiertegen hebben B. en W. echter wel bezwaar. In de verordening, zooals die door den Raad is vastgesteld, is het beginsel neer gelegd, dat een verplichte akte hooger wordt gesalarieerd dat een onverplich- t e. B. en W. meenen, dat een inconsequentie zou ontstaan, wanneer aan den wensch van Ged. Staten werd tegemoet gekomen. Im mers zou dan de consequentie eischen, dat voor alle bijakten, óók voor vrije- en ordeoefeningen en de nuttige handwerken, verhooging van salarissen werd toegekend. B. en W. stellen dan ook voor, op dezen wensch van Ged. Staten niet in te gaan. Zaterdag-avond werd in het Verkooplokaal aan de Lange Haven eene vergadering gehouden van timmerlieden, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandschen Timmerlieden bond. Als spreker trad op de timmermansgezel J. J. Portugijs, uit Amsterdam, die zijne vakgenooten op breedvoerige wijze het groote nut uiteenzette van het vereeni- gingsleven. Hij vond het treurig, dat een zoo klein getal Schiedamsche timmerlieden was opgekomen, wel een bewijs dat zij nog niet doordrongen zijn van de hedendaag- sche leus »Vereenigt U". Nadat de heer Portugijs het doel en streven van den bond had geschetst, stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid zich als lid op te geven, waarvan door eenigen werd gebruik gemaakt. Zaterdag-avond is door de politie in ver zekerde bewaring gesteld een 15-jarige jongen, die kennelijk in staat van dronken schap verkeerde. Zaterdag-nacht is door de politie aange houden zekere A. M., die uit moedwil eenige ruiten aan de Lange Nieuwstraat verbrijzelde. Heden-ochtend kwamen in de Nieuwe Haven het tjalkschip Dankbaarheid, schipper H. de Vries, en een spoelingschouw, bevaren door schipper W. van Olst, met elkander in aanvaring. Het tjalkschip bekwam boven de water linie een gat in den boeg. De Beiersche kapel, directeur de heer H. Ulrich, doet heden weder hare opiwekkende tonen in onze gemeente hooren. De Beieren zijn er dit jaar vroeg bij, maar ondanks sneeuw en jjs verkondigen zij toch weer de naderende lente en daarom zijn ze ons dubbel welkom. De agent van politie le klasse P. van Speijk zal den len Maart den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de gemeente politie alhier in dienst trad. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 104 schepen, waarvan 5 zeilschipen en 1 zeelichter, allen bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1901 kwamen binnen 120 schepen, allen bestemd voor Rotterdam. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 49, metende 20.048 netto registertonnen minder dan tot op gelyken datum in 1901. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit van 15 Februari 1902 no. 66 is de minister van Oorlog, de gepensionneerde luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het departement van Koloniën, ter ver vanging van den minister jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die door ziekte in de waarneming van zijne betrekking wordt verhinderd. (Stct.) Tot toelating van het Kon. besluit diende het volgende Zaterdag uit Den Haag gemeld Nu een nieuwe consultatie van den hoogleeraar in de geneeskunde, die den minister van Koloniën behandelt, tot de slotsom heeft beleid, dat deze vermoedelijk in de eerste drie maanden niet zal kunnen herstellen, is bet noodzakelijk geoordeeld dat hij zich, hoewei steeds helder van hoofd, van alle, ook lichte, ambtsbezigheden zal onthoudendientengevolge heeft jhr. Van ,Asch van Wyck zich genoopt gezien, zijn ontslag aan te vragen, welk verzoek door H. M. gisteren in handen van deD ministeraad is gesteld. Althans in deh eersten tijd zal, naar verwacht wordt, een der ministers met het tijdelijk beheer van het departement belast worden. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan den voorzitter uit de commissie van de algemeene armen vergadering te 's-Gravenhage, belast met het verschaffen van arbeid aan behoef- tigen, eene aanzienlijke bijdrage doen toekomen voor den arbeid in het duin. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 19 Februari, en van den minister van Oorlog op Donder dag 20 Februari niet plaats hebben. Door den minister van Oorlog zijn de inspecteurs der verschillende wapens uitge- noodigd, bevelen te geven, dat het achter houden van patronen na schietoefeningen onmogelijk wordt en dat maatregelen moeten worden getroffen, dat deze bevelen met nauwgezetheid worden nageKomen. Een en ander staat in verband met wat aan het licht is gebracht, dat de sergeant die 16 Jan. j.l. te Vlissingen de woning van een kapitein was binnengedrongen en daarin heeft geschoten, in het bezit was van een houder met losse patronen, die vermoedelijk afkomstig was van eene in October of No vember 1901 gehouden schietoefening. De justitie weet nu, wie de valsche gouden tientjes heeft uitgeven. Tenminste bijna. Vooreerst weet men, dat 't twee personen zijn te Rotterdam, en verder dat de eene naar gis 50 jaar is, vrij groot, rond gezicht, geelachtige gelaatskleur, langen, bruinen baard en donkere oogen, gekleed in een grijs kostuum met deukhoed, en de andere mager, met zwarten knevel, Oostersch type en gekleed in een zwart colbertcostuum. De Jubelgaren voor Z. H. In het katholieke orgaan Het iSoorden heeft een inzender, »B. te Blauwhuis," zeer ad rem herinnerd aan hetgeen de te vroeg gestorven wjj-bisschop van Keulen, Mgr. Dr. Sehmitz, bij gelegenheid der 45ste algemeene Duitsche Katholieken-verzameling te Crefeld, zeide over den alom bekenden St. Pieterspenning. Ook de gitten, die in deze dagen van u gevraagd worden, kunnen wij noemen een buitengewone penning voor St. Pieter, zegt de inzender, die verder citeert »Het feit, dat de opbrengst van dien penning zeer is afgenomen, is onbetwistbaar. De H. Vader heeft ter bestrjjding der noodzakelijke uitgaven voor het algemeene bestuur der kerk, jaarlijks 3* millioen gulden noodig. »Van deze 3^ millioen zijn 1$ miilioen verzekerd2 millioen moeten opgebracht worden door de Katholieken der geheeie wereld. .Tot vóór twee jaren (bedoelde Katholiekendag had plaats in '98) was het bedrag van den St. Pieterspenning zoo groot, dat meer dan 2 millioen inkwamen en de H. Vader iD staat was ondersteuning te geven voor allerlei doeleinden, zooals men dat dikwerf in de bladen heeft kunnen vermeld zien. Sinds twee jaren zijn de inkomsten voor den St. Pieterspenning niet meer op 2 millioen gekomen, maar ter nauwernood op V/t millioen. Wanneer deze toestand blijlt bestaan of verergert, komt de H. Vader met het kerkelijk opperbestuur, wat zyn taak is, in de hachelijkste en moeilijkste positie der wereld. »De beteekenis dezer positie mag geens zins worden onderschat. »De H. Vader heeft zich in buitengewoon bewogen taai, op buitengemeen biddende, smeekende wyze in het begin van 1893

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2