Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25stc Jaar£. Woensdag 19 Februari 1902. No. 7229 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Voor Z. 11. den Paus. A.LUE3LEJSN ÜYEBZ1CHT. F e u i i 1 e i o n. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT F BIJ 8 TAS DïT BLAD 'oor iemeaam oer 3 maanden ."rsncc osr tsos» aocr ceneei N eaeris-ztri Afzonderlijke Nummer? PBIJSnKB ADFKSTEXTïtïï: "van 16 resreis'J j /Ü.60 Elke gewone regei rnssr-0.10 Voor hernaairie piaatsmg worden biiiiike overeenkomsten laacssaan. horige opgaaff198,— Leve Leo XIII ■far eere van den H. Antonius - 1.— 't opwekkend woord - 2.50 •Tot meerdere bloei van het Katho liek onderwijs- 2.50 Ler navolging- 1. Ler eere van de H. Liduina. - 1.— "Lot zekere intentie - 1. Totaal f207.— 18 Februari 1902, De oorlog in Zuid-Afrika. De jongste berichten van het oorlogs- ferrein geven aanleiding ons te verblijden ln een nieuw succes der Boeren. Reeds gisteren hebben we even vermeld, dat de hatelijke verJiezenhjsten opnieuw een be langrijke nederlaag der Engelscnen hadden getoond. Te Kliprivier (Kliprivier is een opruit, een paar uur ten zuid-oosten van Johannesburg) verraadde de verliezen lijst waren 4 officieren gewond, 2 man gedood ®o 27 gewond. Het gevecht waarin den Lngelschen dit échec werd toegebracht, is Woensdag geleverd. Zooals het gewoonlijk gaat met de bekendmaking van dergelijke Lritsche échecs, eerst wordt er door het ministerie van oorlog niets van gepubliceerd, dan iekt er wat van uit door de verliezen- lijsten en eindelijk blijkt het, dat aanvul- litigsverliezenlijsten moeten opgemaakt wor den. Zoo ook is 't hier gegaan. Het verlies is veel grooter dan in het eerste telegram Werd geseind. Niet minder dan 7 officieren Werden gedood; de bereden infanterie ver loor 12 dooden en 48 gewonden, dat is dus Lot dubbele van hetgeen eerst als verlies Werd opgegeven. Nu, wij kunnen het ons ®'geniijk ook wel begrijpen, dat het »War- Office" er slechts schoorvoetend toe over gaat dergelijke staaltjes van Boerenmoed en (IVaar het Duitsch.) 28) Onder het bestuur van den wilden baron Scheeri alle zegen vandaar geweken. Hij v«rspilde bij het verbouwen groote geld sommen en toen het gereed was deed hij 2lJo best om de geheele bezitting op de snelst mogelijke wijze te verbrassen en te Wsrdobbelen. De dolle baron Von Echten was Hilda's grootvaderhij liet zijn eenig kind bjjna mets na dan schulden. Deze werden gedekt ooor den verkoop van Hohenhausen, waarvan kothar Von Burghofen nu eigenaar werd. Deze was zooals mevrouw Rothenburg "aar dochter reeds verteld had, een r\)k solied mensch de bezitting bracht ook echter geen geluk aan. Hij stierf als Jong weduwnaar, kinderloos in de kracht 2lJner jaren, een vijandelijke kogel trof Boerenhandigheid de Engelschen zijn in een hinderlaag gevallen mede te deelen. 't Is dan ook waarlijk geen groote reclame voor Chamberlain en zijne groote landveroreringsonderriemlng in Zuid-Afrika, wanneer men den belastingbetalers, die hun goede geld voor de dure onderneming in telkens grooter hoeveelheden moeten afstaan, moeten bekennen, dat de oorlog nog lang niet uit is en de geeestkracht der Trans- valers en Vrijstaters nog ongebroken. Eerst de ontsnapping van de Wet en vlak daarop een Engelsch echec bij Kliprivier. Wij zullen het tweede bericht nog wat achter houden, heeft men aan het ministerie van oorlog gedacht. Het wordt dan ook waarlijk wel wat veel om te verduwen zelfs voor eën Engelsche jingo maag, die heel wal kan slikken, als de jobstijdingen elkaar zoo snel opvolgen. Dat de Boeren alles behalve ontmoedigd of zonder hoop zijn, gelijk men uit Engel sche berichten zou moeten opmaken, bewijst wel wat dr. Leyds heeft medegedeeld over berichten, die Hij van het ooriogsterteiii had ontvangen. Niet alleen was de positie der Boeren in de Kaapkolonie gunstig te noemen en was de laatste ontsnapping van De Wet er alleszins geschikt toe, tiet ver trouwen der Boeren op een goed einde te doen aangroeien, maar een officieel stuk legt onbetwistbaar getuigenis af van hun onverzettelijkheid en geestkracht. Dr. Leyds wist mede te deelen, dat men te velde een soort van pebhsciet van de commando's had uitgelokt of de vraag of het ai dan niet wenscheiijk was een eind aan den oorlog te maken. Met verpletterende meer derheid bebbëïi de commando's geantwoord, dat niets hen de wapens zal doen neer leggen dan de erkenning van de onafhan kelijkheid der Zuid-Afrikaansche republieken zelfs voegt het officieel document er bij, wanneer de oorlog nog vijftien jaren moest duren. Een dergelijke verklaring van dr. Leyds, gesterkt door het getuigenis van hem bij Körnggiaiz. Nu eilde ;(jn broeder Hans net landgoed, maar zelfs tiet derde geslacht scheen binnen de voormalige kloostermuren geen geluk bescharen, Ritmeester Von Burgnofen verloor vroeg zijn vrouw en kind, nijzelf verliet daarna nog eenmaal het kasteel om den Fransch- üuitschen oorlog mede te maken. Als halve invalide keerde bij terug, nam ontsiag uit den dienst en leefde sedert dien tijd alleen op Hohenhausen. Gedurende de zomer maanden deelde zijn oude moeder het verblijf op het heerlijk landgoed met haar zoon. Misschien droeg zij, hoewel indirekt, de schuld, dat majoor Hans vóór zijn tijd oud werd en slechts voor zijn kleine wereld leefde. Günthers berichten omtrent mevrouw Rothenburg en Hilda, alsmede de brief van deze laatste, vielen in zijn kluizenaarswoning ais verschietende sterren in een stillen nacht. Majoor Hans begon met zich zelf verwijten te doen, dat hij de weduwe van zijn braven krijgsmakker zoo geheel en al uit het oog had verloien, ofscnoon hij gegronde redenen had om zich verre verwijderd te houden van deze. In zijn jeugd had hij de schooue freule von Echten nog kort geleden uit Zuid-Afrika terugge keerden, doet ons zien, weike waarde wij moeten hechten aan Engelsche berichten, die het tegendeel zeggen, zooals bijv. een bericht van 14 Febr. uit Pretoria, dat een klein succesje der Britten, de gevangenname van 10 Boeren meldde bij Koffiefontein ten Zuiden van Lichtenburg en er aan toevoegde, dat de nog te veld zijnde Boeren groote moeilijkheid ondervinden in het vinden van voedsel en dat hun voorraad munitie begon op te raken. Wij gelooven er niets van. En al was het zoo, welnu, de Engelsche convooien zijn nog altijd daar om door de Boeren genomen te worden en hen te voorzien van nieuwe voorraden levensmid delen om zelf het leven er bij te houden en van bommen en patronen om dood en verderf onder de Engelschen te brengen. Een draaabericht uit Kroonstad meldt Het geheele succes van de gecombineerde operatiën bij de groote drijfjachten van onlangs is300 gevangen, 25 gewonde Boeren ten 15 gedoode Boeren. Onder de gevangenen is commandant Besters, die sedert te Heilbronweg is gestorven aan zijr. wonden. Kitchener seint uit Pretoria dd. 17 dezer De colonnes maken over de afgeloopen week melding van 17 gedoode Boeren, 65 gewonden, 107 gevangenen, 138 die zich overgaven, en 86 buitgemaakte geweren. Het midden gedeelte van de Kaapkolonie is vrij van vijanden, nu het kleine commando van Piet Wessels is verdreven. In het westen, achter de hoofdlijn bij Victoria west naar het Noord-Oosten, zijn de Boeren, die in kleine troepjes verspreid zijn, zeer moeilijk te vangen. Kolonel Rawlinson heeft de Boeren ten oosten van Suikerboschrand verdreven veldcornet van der Westhuizen was onder de gedooden van den 12n. Met de Malta bereden infanterie werkende, nam Spens 12 Boeren ten Zuiden van Amsterdam gevangen, 19 andere gaven zich over. bemindzij huwde met zijn besten vriend. Na diens dood verlangde zij in den wedu- wenstaat te blijven. Hij eerbiedigde haar verlangen. Daarop volgae zijn kortstondig huwelijksgeluk en nu wilde hij van de wereld niets meer weten. Doch een vreemde gewaarwording ondervond hij bij de «ont vangst van Günthers berichten. Te oardeelen naar alles moesten de weduwe van den ritmeester met haar dochter in zeer bekrompen omstandigheden leven. Die gedachte pijnigde hem. Het deed hem onaangenaam aan, dat bij thans eigenaar was van mevrouw Rothenourgs voormalige ouderlijke bezitting. Toen nu het bericht van haar overlijden benevens Hilda's brief kwam, bedacht mijnheer Von Burghofen zich geen oogenólik meer. Een klein ongeval maakte hem het reizen onmogelijk en zijn onrust, die met de herinneringen van vroeger zich van hem had meester gemaakt, nog grooter. Eerst toen Hilda zijn aanood had aangenomen, keerde zijn gewone kalmte terug. Eu thans werd het jonge meisje op Hohennauseri verwacht. De dag harer komst was bepaald. In het naastbij gelegen landstadje stond een gemakkelijk rijtuig tot haar ontvangst De Londensche bladen bevatten een telegram uit Pretoria, dd. 16 dezer, zeg gende Drie duizend Boeren, die in het vluchtelingenkamp te Pietersburg woonden, worden nu gezamenlijk naar Colenso (in Natal) overgebracht. Er zijn nu meer dan 60.000 mannen, vrouwen en kinderen in de Transvaalsche kampen en 45.000 in de Vrijstaatsche. In de laatste paar maanden zijn er niet veel bijgekomen, aangezien de colonnes geen gezinnen aanbrachten. Deze maand zijn er 150 personen uit het Pieter- burgsche kamp ontvlucht, tengevolge van Beyer's aanval. In den regel ontsnappen er weinigen; de ontsnapten zijn meest jonge mannen. Lafian seint nog 17 dezer uit Pretoria; Slechts 150 Boerengevangenen ontsnapten bij Beyers aanval uit het vluchtelingen-' kamp te Pietersburg. De bewoners van dat kamp worden dientengevolge gezamen lijk naar Coieuso in Natal overgebracht. De Transvaalsche burgerkatnpen teil thans 60.000 mannen, vrouwen en kinder i ue Vrijstaatsche 45000, maar vele onj wenschte Boerengezinnen zijn naar Na gezonden. De acüttien Transvaalse-, kampen Herbergen 25000 kinderen. De meeste ontvangen onderwijs. De toestand in de kampen is algemeen beter. Het sterftecijfer is bijna normaal. De kampbe woners zijn tevredener. De Natal Witness behelst het verslag van een gesprek met mevrouw Canstiaan de Wet, die te Pietermaritsburg in een geriefelijk heetende tent onaergebracüt is. Mevrouw De Wet zeide, dat de Engelsche bevelhebber haar behoorlijk be handelt, maar zij noemde hare tent onge rieflijk de Engelsche regeering behoorde haar een woning in de stad toe te wijzen, zeide zij. Van haar man zeide mevr. de Wet; hij zal liever sterven dan zich aan de Engelschen overgeven. Minister Brodick deelde gisteren in het Engeische Lagerhuis mede, dat het proces gereed. Een bediende ïu fivrei stond te wachten op het tameljjk ledige perron. Het was een man op jaren en de eente type van een goed geschoolde bedier.de bij een voorname tamihe. De trein komt aanrollen. Uit een der coupéraampjes kijk het Hoofd eener jonge aame. Met snehen oogopslag monstert ze de personen, aie zicü op het perron bevinden en met een lichte handbeweging wenkt ze den gegaionueerden laket tot zien. üogenbhkkeiyk ts deze ter aangewezener plaatse om naar bij het uitstijgen benulp- zaam te zijn. »Zijt ge van Hohenhausen gezonden vroeg Hilda vnendeiyk doen tevens op zulk een voornamen toon als ware ze al naar levensdagen gewoon geweest getroste be dienden tot naar bevelen gereed te zijn. ïOm u te dienen, freule," antwoordde de man met den hoed in de üanu. Mijnheer iaat zien verontscnuldigen, ny zou gaarne zelve gekomen zjju om u te ontvangen, maar de dokter wilde net met toestaan."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1