den plotseling, zonder dat zij een vijand zagen, met een hevig geweervuur begroet. Toen er verwarring onder de Engeischen ontstond, deden de Boeren een hevigen aan val, galopeerende en schietende wat er te raken was. De Engelsche officieren tracht ten hun manschappen zooveel mogelijk bijeen te houden, totdat zij allen waren gevallen, één gedood en de andere zes ge wond. Vooral 00 de vlucht der Engelsche soldaten, die nu volgde, werden nog ver scheiden hunner het slachtofler van den Ëoerenkogel. Ook de j:euwige" De Wet is weer op het tooneel van den strijd verschenen. Volgens een draadbencht uit Heilbron vielen de colonnes van De Lisle en Tans- hame eergisteren De Wet, die een groot aantal Boeren bij zich had, te Trommel, 48 K.M. ten N.W. van Reitz aan. Er werden tien Boeren gevangen genomen en een heliograaf vermeesterd. Naar het heet, heeft De Wet zijn Boeren gelast zich te verstrooien en de colonnes te ver mijden. De Daily News verneemt uit Pretoria, dat Loveday, de voorzitter van den stads raad aldaar, tegengesproken heeft, dat Johannesburg de hoofdstad zou worden van Transvaal. De regeering is met voornemens, verdere wijzigingen aan te brengen, de staatsdepartementen, die thans te Pretoria zijn, zullen er blijven en het nieuwe Trans- vaalsche bewind zal er zijn zetel hebben evenals ook de gerechtshoven. Een deputatie uit Wales was eergisteren op gehoor bij Chamberlain om hem uit naam van de Welsche kolonie in Patagonië te verzoeken een transportschip beschikbaar te stellen om hen over te brengen naar Canada, waar de regeering hen kosteloos 36 vierkante mijlen gronds aanbiedt. Chamberlain zeide, dat hij teleurgesteld was. Hij had de deputatie uit misverstand ontvangen, geloovende dat zij hem een transportschip kwam vragen om de Welsche kolonisten uit Patagonië naar Zuid Afrika over te brengen. Daar de nieuwe kroon koloniën in Zuid-Afrika hem bijzonder interesseeren, zou de minister gaarne mede gewerkt hebben om Zuid-Afrika te verrijken met een volksplanting van aanhankelijke Welschen, maar nu de Patagomsche Welschen naar Canada wiiden gaan, kon de minister niets voor hen doen. Zij moesten voor hun doel zich richten tot lord Salisbury en Canada. Op een vraag gisteren in de Belgische Kamer gedaan, wat de houding van de Belgische regeertrig zou wezen als een mogendheid nieuwe voorstellen deed om een overeenkomst tusschen de oorlogvoe renden in Zuid-Afrika tot stand te brengen, antwoordde de minister van buitenlandsche zaken, dat lord Landsdowne in zijn antwoord op de Nederlandsche nota opnieuw verzekerd heeft, dat Engeland niet van plan was om de inmenging van eenige mogendheid in den Zuid-Afrikaanschen oorlog aan te nemen. De Brusselsche Petit Bleu bevestigt in tegenstelling met eenige bladen, dat de heeren Wolmarans en Wessels wel degelijk zijn vertrokken aaar de Vereenigde Staten en niet naar Transvaal via Delagoabaai. In antwoord opeen vraag in de Belgische Kamer gedaan betreffende de instelling van een neutraal vischgebied in de Franse he en Hollandsche wateren, verklaarde de minister van Buitenlandsche zaken in de Kamer, dat het centrale comité voor vis- scherij de plaatselijke comité's zal raad plegen over dezen maatregelhet nut van internationale onderhandelingen is tot dus ver niet gebleken. Uit de Spaansche Cortes. De minister van Buitenlandsche zaken heeft, in antwoord op een vraag, in den Senaat gezegd, dat de berichten betreffende voorgenomen tusschenkomst van de mogendheden 'n het Spaansch-Amerikaansch conflict hem werkelijk verbaasd hadden. Met betrekking tot de pogingen, die Frankrijk en Engeland in Marakko zouden doen om hun invloed daar te versterken, zeide de minister dat de geruchten dien aangaande ongegrond waren. Hij herinnerde er aan, dat de Spaansche regeering daar meer belangen had dan alle andere mogend heden. De troebelen te Barcelona. De stakers van de voorstad San Martin richtten gisteren barrikaden op om zich tegen de burgerwacht te verdedigen. De universiteit en de theaters zijn gesloten. De botsingen tusschen gendarmerie en stakers houden aan. Daarbij zijn er vijftien dooden gevallen en on telbaren zijn gekwetst. Gisteren-ochtend is er een ernstige strijd geweest tengevolge van gebrek aan brood en vleesch. Het stadhuis wordt door de soldaten bezet. De stakers beletten de begrafenissen. Nader wordt nog nit Barcelona geseind Eenige troepjes vielen heden sigarenwinkels aan en namen een groote hoeveelheid tabak mede. De gendarmen doodden een jongmensch, die met een revolver op hen schoot. Er zijn branden uitgebroken, die, naar men geiooft, aangestoken zijn. De bladen komen niet uit. De zetters staken De kapitein-generaal heeft aan de regeering geseind, dat hij over genoeg troepen beschikt, maar hij kan er niet voor instaan, dat er niet meer ongeregeldheden zullen voorkomen. De onlusten te Triest. In de Oostenrijksche Kamer zeide giste ren minister Von Koerber, dat de regeering gedwongen was de vorming van een schrikbewind te beantwoorden met buiten gewone maatregelen, die weder opgeheven zullen worden als de openbare orde hersteld is. De minister sprak daarop met lof over de overheid en de troepen. Op een voorstel van de socialisten om te verzoeken de buitengewone maatregelen te Triest op te heffen, besloot de vergade ring heden een bijzondere commissie te benoemen om over een week over de buitengewone maatregelen een rapport in te dienen. Bij een botsing tusschen de soldaten en de werkstakers op de Piaza de Catalufa zijn 3 menschen gedood en 35 gekwetst. De gezondheidstoestand ran den Paus. Aan den vooravond van het jubiljaar des H. Vaders meldt de Romeinsche correspondent van den Figarodat Z. H. op dit oogenbnk een volmaakte gezondheid geniet, en met groote opgewektneid de aanstaande viering van zijn zilveren ponti ficaat óók zelfs met de daaraan verbonden vermoeiende recepties, audiënties en andere plechtigheden tegemoet ziet. De genees- heeren, zegt hij, zijn, met het oog op deze inspanning niet geheel zonder bezorgdheid, doch zij erkennen, dat, ten opzichte van Paus Leo's krachtig gestel, bezorgde vermoedens en voortpellingen meestal bedrogen uitkomen, terwijl daarenboven de H. Vader zich aan den raad zijtier genees- heeren niet meer laat gelegen liggen dan strikt noodig is en zich daarbij nog het beste bevindt. Een lid der familie pontificia (van 's Pausen hofhou ding) ver taaide den correspondent o. a. het volgende, waaruit blijkt, dat dsn Paus de last der jaren betrekkelijk nog weinig zwaar valt. »Terwiji ik," zeide nij, ïdezer dagen dienst had in het particulier vertrek van Z. H. op het oogenbhk, dat men 't nAngeius" begon te luiden, vond ik den Paus op den grond geknield liggen. Wanneer men op 93-jarigen leeftijd, zonder veel moeite of iemands hulp, nog knielen en opstaan kan, dan is het nog niet ge daan." Men zoekt dan ook tevergeefs naar de reden, die bladen als de Corrierre van Milaan, ertoe beweegt, nu weer geruchten te verspreiden omtrent 's Pausen buiten gewone zwakte, schorsing van audiënties, opzienbarende bezoeken van geneesneeren, enz. Enkel zucht naar sensatie-nieuws Aartshertog Reinier. Aartshertog Reinier van Oostenrijk viert Vrijdag zijn gouden bruiloft. Hij is gehuwd met aartshertogin Maria Carolina, doebter van aartshertog Karei. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. De aardbeving in de Kankasus. De aardbeving in den Kaukasus heeft ongeveer 2000 menschen het leven gekost, terwijl 4000 huizen zijn vernield. In het district Chemakka zijn 34 dorpen bij de aardbeving betrokken. Bij het dorp Marasa is een vulkaan in werking. De bevolking in het vernielde gebied kampeert in tenten in de open lucht. en (ieweHtefijk Xieuw-. Schiedam, 19 Februari 1902. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 25 Februari a.s., 's namiddags 2 ure, eene openbare vergadering houden ter behande ling van de volgende onderwerpen 1. Installatie van het nieuwbenoemde raadslid J. M. van der Schalk Jr. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een directeur der Gas fabriek en Drinkwaterleiding. Door B. en W. wordt aanbevolen de heer dr. W. H. van Rietschoten. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de staatswetenschappen aaD de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen worden 1. mr. H. J. D. van Lier te 's-Gravenhage. 2. G. W. Ditmars te Delft. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de school D. Voorgedragen worden. 1. T. Kruithof te Schiedam. 2. H. Boomer te Breda. 3. A. Kruis te Delft. 7. Benoeming van een lid van de Com missie van bijstand in 't beheer der gemeentereiniging. 8. Benoeming van een lid van de Com missie van bijstand in 't beheer der gemeentewerken. 9. Verzoek van den heer J. L. Gouka om eervol ontslag als regent vaD de Hofjes van Belois. 10. Adres van mej. E. van Biene, onder wijzeres aan de school B om ontheffi ng van de verplichting om in de gemeente Schiedam te wonenmet advies van B. en W. 11. Adres van J. M. Raske om vergoe ding van schade toegebracht aan zijn pand aan den Rotterdamschen dijk no. 103 door een omgewaaiden boom met advies van B. en W. 12. Adies van F. J. Smit c. s. in zake wijziging van het weegloon van varkens enz.met advies van B. en W. 13. Adres van J. Feteris om ontheffing van de verplichting hem opgelegd bij art. 7 der pensioenverordening; met advies van B. en W. 14. Ontwerp-besluit tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven dienst 1901, model C, 15. Ontwerp-besluit tot af- en over schrijving van posten op de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1901, model B. 16. Ontwerp-besluit tot wijziging van de begronting van inkomsten en uitga ven der gasfabriek, dienst 1901. 17. Verzoek van de Directie der Rotterdam - sche Tramwegmaatschappij om verlenging van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van de stoomtramiijn Schiedam Rotterdam tot 1 Juli 1902 met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der overeenkomst van de gemeente met de Bell. Telefoonmaat schappij m verband met de invoe ring van nacht en Zondagsdienst. 19. Brief van Gedeputeerde Staten hou dende opmerkingen in zake de door den Raad vastgestelde verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers bij het openbaar lager onderwijsmet advies van Burgemeester en Wethouders. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het crediet toege staan voor de verbouwing der gasfabriek. 21. Ontwerp-besluiten tot regeling van de contróle door de gemeente uit te oefeneB op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedamschen moutwijn. Heden-ochtend is door een man uit Over- schie bij de politie alhier kennis gegeven, dat bij hem uit een loods op zijn erf een tiental kippen zijn ontvreemd. Door de Hollandsche Spoor is thans te Amsterdam aanbesteed het maken van een ijzeren aanlegsteiger (van aanwezige materieelen) met loods ten dienste van diepgaande zeeschepen met grond-opruiming, oevervoorziening en spoorwerken, een en ander langs en op het stations-emplacement te Hoek van Holland. Ingekomen waren 2 biljetten, minste inschrijver de heer A. Prins Thzn., te Sliedrecht, voor f 163.400. Naar men met zekerheid verneemt, zal te Delft van antirevolutionaire zijde den heer mr. L. W. C. van den Berg, lid van den gemeenteraad, de caDdidatuur in de opengevallen plaats van den heer mr. P. A. Tukker, in de Prov. Staten, worden aangeboden. (Std.) EI-\XE>LA:D. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 18 Februari. Na mededeeling der ingekomen stukken enz., gaat de Kamer over tot het trekken der afdeeiingen. Tot voorzitters werden gekozen de heeren Schaepman, Van der Borch, Michiels, Van Alphen en Van Dedemtot onder voor zitters de heeren Van Byiandt, De Ras, Mees, Travaglino en De Ram. In de centrale afdeeltng is besloten in de afdeeiingen morgen te onderzoeken verschillende ontwerpen, o. a.omtrent de uitvoering van art. 75 der Ongevallen wet en het ontwerp voor de nieuwe brug over het Noordzeekanaal. Donderdag halt twee of Vrijdag 11 uur is de openbare behandeling van het ontwerp op de bevordering en pensionnee- ring van officieren der zee en landmacht, met dien verstande, dat eerst de ontwerpen voor de landmacht, daarna voor de zeemacht aan de orde zullen komen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur-generaal van de Staatsmijnen in Limburg de beer H. J. E. Wenckebach, thans dir. der Noord-Ooster Locaal Spoorweg Mij. te Zwolle. H. M. de Koniningin heeft aan het Ned. comité voor de tentoonstelling voor kunst nijverheid te Turijn doen toekomen een som van f500, bestemd om jonge Neder landsche kunstenaars, die op die tenioon- stelling zullen inzenden, tegemoet te komen in de daaraan verbonden kosten. De heer Henri D. Luppens, assuradeur te Amsterdam, heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin hij zich er over beklaagt, dat onlangs bij Kon- besluit aan een onderwijzer verboden werd agent van een levensverzekering maatschappij te zijn, terwijl het daarentegen aan rechterlijke ambtenaren vrij staat commissaris van een of andere vennootschap te zijn, hoewel die titularissen, volgens adressaut, van boekhou den zoo weinig verstand hebben, dat zij zich bij gedingen vaak door accountants moeten laten voorlichten. De heer Henri D. Luppens ziet hierin bevoorrechting en acht het spreekwoord sgelijke monniken gelijke kappen", aldus geschonden. Hij verzoekt dus H. M. er wat aan te doen. De Revue Diplomatique meldt, dat M. de Koningin en den jongen Konmg van Spanje, Alphonsus XIII, bij gelegenheid zijner aanstaande raeerderjarigverklaring benoemd heeft tot grootkruis van den Ne- derlandschen Leeuw, en dat een hoogg®' plaatst Hofdigmtans naar Madrid zal ver trekken om de versierselen dier orde over te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2