2. K. H. Prins Hendrik, die het Bescherm- erschap der Koninklijke Maatschappij van Genschappen aanvaardde, hoopt op de Va00^ 'eestver8a(^®r'ng, ler gelegenheid Q 150-jarig bestaan der maatschappij P Mei a. s. te Haarlem te houden, genwoordig te zijn, en met de groote eerd«n uit ons land kennis te maken. ook ^nnS ^er Nederlanden heett gisteren de gewone zitting van den a van State bijgewoond. g Het dochtertje van graaf en gravin ig ch-Scbonberg, dat door hare ouders medegebracht naar de residentie, heet Prinses Imma en is geboren 11 Mei 1901, Us nog geen jaar oud. Minister van Asch van Wijck. Het Vad. schrijft Al hardnekkiger wordt het verzekerd, dat 'nister Van Asch van Wijck van het De- Parternent van Koloniën scheiden gaat. Lan- 8®r aanblijven laat zijn gezondheid niet toe. zal verslagenheid geven onder de rh'nisterieele partijen. Maar ook wie van andere politieke over ling zyn, zullen dezen Minister thans met ®edwezen zien heengaan. Koloniale politiek is geen partijpolitiek 11 in dezen man was iemand gevonden, ie hard werken wilde en staatsman was an beproefde eerlijkheid. Gaarne had daarom ook de linkerzijde ®m langer steun verleend. Ook haar zal ®t smarten, dat zijn phjsiek kunnen aan 'Jn willen zoo onevenredig bleek. Het van harte kunnen samenwerken met ®g®nstanders is te zeldzaam om niet te borden gewaardeerd. Te sterker geldt dit Voor samenwerken met een man als den minister van koloniën, die bij langer mini sterieel leven wellicht memgen gemeen- ®chappe|ijken kolonialen wensch in werke- Ukheid had kunnen omscheppen. Hr. Ms. wachtschip Bulgia te Vlissingen Za' van de tweede helft van Maart e. k. tot 1 October d. a. v. niet aldaar gestati oneerd zijn, uithoofde op dien bodem mili- ®>ens geplaatst worden en het gedurende 'en tijd oefeningstochten gaat maken in Zuiderzee. He officier-machinist 2e klasse Bakker, gedetacheerd aan de Kon. Mij. »de Schelde' Za' gedurende de afwezigheid van den luit. t®r zee le klasse Planken, commandant van ®t wachtschip Bulgia, als commies van aanneming aldaar fungeeren. Hr zal worden benoemd een adjunct- 'fecteur voor het fabriekswezen bij de Rijks werkinrichting Veenhuizen. Aan die betrekking is verbonden een aanvang-salaris van f 1500, benevens het getot van vrije woning met tHin en van e geneeskundige behandeling, ook van het gezin. Gegadigden hebben zich vóór 8 Maart a.s, U gezegeld adres te wenden tot den minister Va& Justitie. Nadere inlichtingen worden mondeling Jerstrekt aan het departement van Justitie 'mj het beheer van het gevangeniswezen) en aan de Rijks-werkinrichting voornoemd (bij hoofddirectie). 2,29 pet. Utrecht 1.07 pet., Friesland 2.33 pet., Overijsel 3.37 pet., Groningen 2.76 Drenthe 7.26 pet. en Limburg 3.61 pet. Nederland en Zuid-Afrika. Op 1 Maart zal er te Haarlem eene algemeene vergadering gehouden worden van leden van den Bond van uit Zuid Afrika verdreven N. Z. A. S. M. Personeel. Onder meer komt op de agenda voor vaststelling der gewijzigde statuten ten einde op deze de Koninklijke goedkeuring te vragen. Onder de met het stoomschip Kurfurst uit Afrika gisteren te Vlissingen aangekomen passagiers waren twee dochtertjes van ge neraal Louis Botha, oud 13 en 7 jaar. De kinderen zijn met den trein van 1.07 naar Brussel vertrokken, vergezeld van den heer Fischer, die haar te Vlissingen afgehaald had. Het Hbld. deelt mede, dat eenigen tijd geleden eene verpleegster in hetLinnaeus- park te Amsterdam dood in hare woning werd gevonden, zonder dat men de oorzaak er van wist en dat thans elders in het park een dienstbode bewusteloos werd en over leed. Gebleken is, dat hier aan vergiftiging door gas moet gedaeht worden. Daarop heeft de justitie sluiting gelast van de watergasfabriek, die het licht levert aan de huizen in het Linnaeuspark en in Watergraafsmeer (een fabriek indertijd door de Maatschappij, die het park exploiteert, gesticht) en den veldwachters werd gelast de bewoners aan te zeggen, dat zij voor- loopig geen gas kunnen branden. In verband hiermede deelt het biad nog mede, dat het hier bedoelde gas reukloos was en dus de aanwezigheid er van niet door de slacht offers kon worden bemerkt en dat, dewijl de reukeioosheid een groot gevaar oplevert, het gas gewoonlijk met een sterkriekende stof wordt gemengd. De werkstaking te Enschedé. Men meldt omtrent deze werkstaking: De firma van Heek publiceerde gisteren dat heden-ochtend half 9 de fabrieken in Kremersiuaten en Kortesteeg voor spinnerij, ververij en dekengetouwen ge opend zullen worden. De arbeiders kunnen zich bij de bazen opgeven. De stakers vergaderden gisteren. Uit Enschedé meldt men In een zeer druk bezochte vergadering van stakers en uitgestotenen is besloten, dat de uitgestotenen den arbeid niet zullen hervatten dan wanneer alle uitgesiotenen worden toegelaten en dat de dekenwevers niet zullen beginnen voordat er een loon - regeling getroffen is. Men schrijft uit Zutfen Evenals in het laatst van het vorige jaar zijn hier weer eemge gevallen van diphthe- ritis, welke zich, hoewel langzaam, vermeer deren. De gevallen komen in verschillende deelen der gemeente voor en dat wel het meest onder den gegoeden stand. Van 24 Januari tot gisteren zijn veertien kinderen door deze ziekte aangetast. Twee van hen zijn overleden en twee hersteld. Rijn is de los- en aanlegplaats droog gevallen. Gisteren is de gierpont in de vaart gebracht, zoodat het verkeer voor rij- en voertuigen met de Betuwe en Veluwe is hersteld. ttEMEXxi) MEU VVS. De heer Jan G. Hazewindus uit Lippen huizen, oud 86jaar, deed Maandag-namiddag, toen het vrij hard woei, nog par schaats een tocht naar Gorredijk en weer terug naar zijne woonplaats. De krasse oude heer was vergezeld van een 80 jaar jongere kleindochter. Te Amsterdam werd gister-morgen een brutale looddief op heeteraaad betrapt, 't Wekte argwaan bij eemge voorbijgangers, dat op een van de daken van den bouw- valligen hoek naast het café De Kroon op het Rembrandtplein, iemand bezig was stuk ken lood van den dakgoot af te snijden, terwijl daar toch niet gewerkt wordt. Een schip, dat gistermorgen door de trekvaart van de Haarlemmermeerpoider op weg was naar Gouda is door een bende schaatreririjders bestormd, die den schipper dreigden als hij verder het ijs bedierf. Op zijn verzet is hij ernstig mishandeld, zoodat eenige rijksveldwachters van Amster dam er heen zijn gezonden om assistentie te verleenen. Een verpleegde uit het Liefdehuis te Woensel (Noord Brabant) die Dinsdag der vorige week eenige uren vrij mocht uitgaan op familiebezoek, keerde des avonds niet in het gesticht terug. Hij werd Woensdag morgen bevroren gevonden ir. een schop of afdak nabij het klooster. Drankmisbruik schijnt niet vreemd te zijn aan het geval. Aan het Gastelsch veer, (bij Roosendaal) stonden gisteren ochtend eenige vrouwen te wachten op de tram naar Roosendaal. Toen die eindelijk kwam, wilden zij er reeds opstappen voor de tram stopte. Een der vrouwen, vrouw v. M, viel daardoor, bleef met de voeten tusschen de treeplank steken en werd zoo een eind meegesleept voor de tram tot staan was gebracht. Zwaar inwendig gekneusd werd zij toen opgenomen; zij kon niet verder vervoerd worden. He Birmingham Post beweerde dezer a8®n, bdat de Nederiandscbe regeering 8®polst was door Amerika over een even- j-leelen verkoop van de West-Indische 'zittingen. De correspondent van de Frankf. Ztg. te 's-Gravenhage heeft de Moeite genomen om den Amerikaanschen 8®zant bij ons Hof over deze zaak te gaan spfeken. Deze machtigde hem tot de Verklaring, dat het heele bericht volkomen b't de lucht gegrepen was. v»n de in 1901 bij de militie te lande lngelijfden, kon bij hunne inlijving' lezen ®°g schrijven: Noord Brabant 4,05 pet.. Gslderland 1,74 pet., Zuid-Holland 1.12 PCH) Noord-Holland 1,23 pet., Zeeland Te Maastricht is een werkman uit de aardewerkfabriek »Sphinx" ontslagen, omdat hij, volgens zijn zeggen, geweigerd had te werken tegen f 1.40 per dag, waarop men zijn loon van f217 had verminderd. Hij heeft zich gewend tot de Kamer van Arbeid aldaar, om bemiddeling en desnoods om benoeming van een verzoeningsraad, doch van den voorzitter tot antwoord bekomen, dat de Kamer wegens onvoltailigheid beraad slagen noch besluiten kan en daarom aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. De werkman heeft zich nu gewend tot den minister van Binneniandsche zaken, met het verzoek om in deze bemiddelend te willen optreden. Hoog water. Uit Renkum wordt gemeld lengevolge van den flinken val van de n Gisteren-morgen vond schipper B. aan boord van de Vijf Gebroeders, liggende in het Kanaal te Hansweert, zijne beide knechts bewusteloos te bed. De een bleek reeds gestikt te zijn, terwijl men bij den ander na langdurige behandeling nog leven be speurde. Zijn toestand is evenwel beden kelijk. Te dichte afsluiting van 't vooronder, bij een brandende kachel of lantaarn, schijnt de oorzaak te zijn. De Hongaarsche staatsspoorwegen zijn van plan met Maart tusschen Weenen en Boedapest eenmaal per dag een sneltrein te laten loopen, die den afstand in 3£ uur zal afleggen. Daar de weg 280 KM. lang is, zouden, zonder het oponthoud in de stations in rekening te brengen, 80 KM, per uur worden afgelegd; door het oponthoud moet de trein evenwel met 90 KM snelheid per uur loopen. Laatste Berichten. Voor de reiniging der straten zijn heden een 36-tal personen in dienst genomen o m het vaste corps van de werklieden der gemeente reiniging te versterken. Naar de S. Cf. verneemt, zal de glas fabriek »De Schie" worden uitgebreid. Met 1 Maart ongeveer zal weder een nieuwe hut worden bijgebouwd. Door de politie te Apeldoorn is per brancard van de Stationstraat naar het ziekenhuis aldaar vervoerd een onbekend persoon herkomstig uit Schiedam, die door een toeval getroffen op straat was gevallen en daarbij de armen bad gebroken en een der schouders had ontwricht. Naar de Ned. verneemt, is het Tweede Kamerlid ds. A. S. Talma ziek en is hem I door den geneesheer volstrekte rust voor- 1 geschreven. Kerknieuws. De weleerw. heer A. Vonk, directeur van het Jongenspatronaat van den H. Tarcisius in de Haarl. Houttuinen, te Amsterdam, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren te Utrecht deor wijlen mgr. A. J. Schaepman tot priester werd gewijd. Door mgr. Schaepman met de oprichting van een congregatie van fraters voor het onderwijs beiast, was hij van 1877—1891 als superior aan het Gregoriushuis te Utrecht werkzaam. Daarna vertrok de weleerw. heer Vonk naar Heerlen, alwaar hij bij de congregatie aldaar een jaar dienst deed. In 1892 werd hij benoemd tot rector in het Huis der Barmh. Broeders van den H. Joannes de Deo te Amsterdam en nu zes jaren geleden stichtte de jubilaris het jongenspatronaat, waarvan hij thans nog directeur is. Om 8 ure gisteren-ochtend werd door den weleerw. heer Vonk een plechtige EL Mis opgedragen in de Petrus en Pauluskerk aan den N. Z. Voorburgwal en toen hij daarna in het lokaal van het Jongenspatro naat in de Haarlemmer Houttuinen kwam, vond hij dat feestelijk versierd met vlaggen en groen en werden hem verscheidene cadeaux aangeboden, waaronder een leuning stoel van zijn ieerlingen. Op den 15en Augustus a. s. hopen de zeereerw. paters Dominicanen, Rosarius van de Veer, prior van het nieuwe klooster te Zwolle, en Henncus Verhoeven, pastoor te Tiel, het zilveren feest van hun priester- scnap te vieren. Uit Zanzibar wordt aan de Msb. ge schreven De missionarissen, den 6 Jan. uit Mill- Hili vertrokken, zijn den 27 Jan., zonder een oogenblik ziek te zijn geweest, in Zanzibar aangekomen. Wanneer zij het binnenland ingaan, is nog niet vastgesteld. Rechtszaken. Advocaat generaal mr. Ort concludeerde gisteren bij den Hoogen Raad tot niet- ontvankelijkverklaring van de revisie aanvraag voor de wed. Sörensen, door de Rotterdamsche Rechtbank en het Hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot levensl nge gevangenisstraf, wegens moord door arsenicum-vergiftiging op haar man en op haar dochter. Uitspraak 17 Maart. V isscheri j-berichten SCHIEDAM, 18 Februari. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de bom SC/761 de Vrouw Helena, schipper A. Dijkhuizen, voor de versche vischvangst. fts&iHïeiHOttncnU'ri. BEURS VAN SCHIEDAM. 19 Febr. 1902. Oificieeie noteering van de Commissie uit de Kamer van Kooonandel voor de Beurs Woensdag 19 Febr. Moutwijn 17s/4. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: f 12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus fl4Vj—15. Spoeling 11.40. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. (Kogge, p. Febr. 1 Maart Hamb. SPinl- P- Febr; f Maart/April 34.10 1550 15.25 13. 13— 34.10 15.40 15.25 13— 13— New-York. Amsterdam. 18 Febr. Rogge op lev. onveranderd per Maart f132, 131, 130. 19 Febr. Rogge op lev. prijshoudend; per Maart f 132. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 18 Febr. 3.18 cM. 19 Febr. 2.80 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc 3 Parijs -48.171 s P«- Antwerp. - 48.05 s 3 STEMMING willig. 18Febr. 19 Febr. 18 Febr. 19 Febr!' Maïs 69. 69.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 3