Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaars. Zaterdag 22 Februari 1902 No. 7232. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Ti.3 DIT BLAD: <oor scr.iaa&m oer o maanden 1.50 ."rsncc per dos» door geneei Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PBIJS DEK A D Y B R T K N T S Van 1—8 rseeis'i I i 70.80 Elke gewone regei meer-O.IO Voor hernaaide plaatsing worden biiinke overeenKomsten aangegaan. OjFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeying. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat bij Koninklijk besluit van 11 Februari no. 6 eene buitengewone verkiezing is "''geschreven ter aanvulling van de open gevallen plaatsen van twee leden-warkheden der KAMER VAN ARBEID voor de VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN en "epaald is, dat de verkiezing zal plaats "ebben op Dinsdag 11 Maart a. s. en zoo ?.°°dig de herstemming op Dinsdag 18 Maart d. a. v. 2ij brengen tevens in herinnering de artt, 17 18 en 41 der wet op de Kamer van Arbeid, luidende. Schiedam, 21 Februari 1902. burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A. Voor Z. II. den Paus. Heden weder de lijst van bijdragen voor H. den Paus aan het hoofd van ons blad plaatsend, meenen wij goed te doen er aan te herinneren, dat reeds over twee Feuilleton. Naar het Duitsch.) 31) Mag ik dat blijven doen?" Haar naïve vraag hielp hem prachtig uit de verlegen "6|d, die zich ook een oogenblik van hem dreigde meester te maken. In zijn herin nering leetdo Hilda als kind en naar haar "Heven te oordeelen had hij gedacht, dat dit thans nog tamelijk wel zijn zou. nu stond ze voor hem in deri vollen "loei harer achttien jaren, het juiste evenbeeld harer moeder, die hij in zijn Jeugd zoo innig had liefgehad. Als hij aan dien tijd dacht, scheen hij In Hjn eigen oog een oud man. Zijn haren "egonnen te grijzen. Niet zonder sporen "a te iaten, was de tijd over zijn hoofd heengegaan. Veel had hij doorleefd "aarom was hij de wereld moede geworden, ««et de twee jonge meisjes, die heden zjjn weken de lijst van bijdragen voor Z. H. den Paus ter gelegenheid van Zijn 25-jarig Pausschap moet worden gesloten. Inder daad is de datum van 9 Maart e. k. door H.H. Doorl. Hoogw. den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland vastgesteld als uiterste termijn tot welke de stoffelijke blijken van aanhankelijkheid en vereering voor den jubileerenden Vader der Christen heid in de katholieke bladen in ontvangst kunnen worden genomen. Voor velen, die totnogtoe uitstelden hun offertje voor den Heiligen Vader in te zenden, zal zeker deze mededeeling een reden te meer zijn daar mede niet langer te wachten. Daarom veroorloven wij ons er nadrukkelijk op te wijzen, dat uiterlijk 9 Maart e.k. onze lijsten voor de feestgaven aan Z. H. den Paus moeten worden gesloten. Red. N. S. Ct. Vorige opgaaff253.— N! N. Ter eere van den H. Jozef - 7.50 Van een Vincentiaan ter na volging - 2.— Voor den Paus5. Voor den Paus-Koning. - 5. N. Ni Van den Pastoor en de Kapelaans van het Frankenland Pro Ecclesia et Pontifice - 40. Totaal 1313.50 aLHKÜUSJSN OVJSlÜÜCllT. 21 Februari 1902, De oorlog in Zuid-Afrika. Kitchener's maandrapport. Het Engelsch ministerie van oorlog heeft het maandrapport van lord Kitcüener over December 11. openbaar gemaakt. Lord Kit chener verklaart, dat in de maand December in de meeste inrichtingsn goede vorderingen gemaakt zijn en dat de Boeren thans tot eenige districten beperkt zijn. Kieine com mando's, waarvan de werkloosheid wijst op eensteedsdalende belangstelling voor den nut- huis binnentraden, scheen opnieuw een klem stukje wereld binnen te dringen in zijn stille vreedzame landelijke rust. Even wel hij moest tevreden zijn, hij zelve had ze geroepen om zijn huis op te vrooiijken. In de behagelijk ingerichte torenkamer werden de jeugdige gasten opgewacht door een tachtigjarige vrouw. Burghofens moeder bracht daar het grootste deel van het jaar door. Het denkbeeld van den majoor om voor deze in Hiida een gezelschapsjuffrouw te vinden had er veel toe bijgedragen om zijn mtnoodiging tot deze laatste te be spoedigen, doch zijn goede bedoelingen vonden bij de oude dame zelve weinig bijval. »Ik weet niet Hans" sprak ze »ot bet aangenaam voor mij zal zijn zulk een jong meisje in mijn onmiddellijke omgeving te bebben, dat misschien zelve meer behoefte aan gezelligheid heeft, dan dat ze mij die brengen zal. De jeugd is niet als wij, Hans; het zal haar hier in onze landelijke eenzaamheid spoedig vervelen. Geef maar eens acht, het jonge meisje kan u nog wel eens tot last zijn. Vergeet niet, dat ze een kleindochter van den ouden Echten is I" teloozen strijd en eenige benden rebellen in de Kaapkolonie zijn nog over, behalve de groo tere benden, die tengevolge van het blok- huizenstelsel zijn samengedrongen in Oos telijk Transvaal, de Magaliesbergen, het Noord Oosten van den Oranje-Vrijstaat en ten Noord-Oosten van Kaapstad. Oos dunkt dat dit nogal iets is, wanneer men bedenkt, dat die streken, waartoe de Boeren beperkt zijn, meerdere malen zoo groot zijn als ons geheels vaderland. Van Oostelijk Transvaal heet 't, dat Bruce Hamilton's krijgsverrichtingen daar met succes bekroond worden, maar een weinig verder zegt Kitchener, dat »in oostelijk Transvaal Louis Botha nog een talrijke maar afnemende krijgsmacht bij elkander houdt." Van de macht in het Noord-Oosten van den Oranje Vrijstaat verklaart de opperbevelhebber, dat »De Wet en ex-president Steyn daar nog een betrekkelijk grooten en vastberaden aanhang hebben, die pas bewijzen heeft gegeven van zijn stoutmoedigheid en ini tiatief. (Met dit laatste wordt het4Engeisch echec op Kerstmis bij Tweeiontein bedoeld blijkbaar is Kitchener over dit leelijk echec slecht te sprekenhij zal de zaak nader onderzoeken) Kitchener erkent dus zelf, dat hier nog zwaar en moeilijk werk te doen valt eri bij de laatste ontsnapping van De Wet is dat wel gebleken. De vierde grootere macht bestaat uit verscheiden ben den rebellen, bijeengehouden door avontu riers uit de gewezen republieken, die de streek ten Noordwesten van de lijn van Kaapstad naar de Aar onveilig maken". Wanneer men dit zoo leest, zou men die laatste macht al voor heel onbeduidend honden. Bedenken wij echter, dat de streek ten Noordwesten van de lijn Kaapstad-De Aar de helft van de geheele Kaapkolonie is en een uitgestrektheid niet veel kleiner dan Frankrijk beslaat, dan wordt hierdoor een bijzonder licht geworpen op deze schijnbaar achteloos geschreven woorden Den majoor was het bij deze woorden angstig te moede geworden en hieraan had het besluit om Hilda een vriendin mede te laten brengen, zijn ontstaan te danken. Opmerkzaam sloeg hij Annette Norden gade, terwijl hij de beide dames naar zijn mama geleidde en stond verwonderd over baar het gezichtje met de fraaie, treurige oogen. Ook haar schuchtere lieftalligheid beviel hem. Hij behandelde haar met de meeste hoffelijkheid. Hilda echter nam van het eerste oogenblik at zijn hart gevangen. »Hier breng ik u ons dochtertje met haar vriendin, mama!" Met deze woorden geleidde hij de twee meisjes de kamer der oude dame binnen. Deze zag met haar grijze verstandige oogen de binnentredende gasten aan. In weerwil harer tiooge jaren scheen haar gezicht niet te zjjn verzwakt. Ze ontving de meisjes vriendelijk en maakte niet het minste ondersGheidtusschen haar. ze beschouwde beide ais haar gasten. Indien ze dit met eenige bedoeling deed, dan had ze zich ten opzichte van Hilda geheel en al vergist. Deze liet zich door niets imponeeren, ze begon dadelijk met van Kitchener's maandrapport. Dat verder de kleinere commando's, die terloops nog genoemd worden en die onbeteekenend heeten, niet zoo onbeteekenend zijn, bewijst wel het gevecht eenige dagen geleden bij Barkiey West geleverd. Onder die kleinere onbeteekenende commando's schijnt lord Kitchener ook te rekenen de mannen van Beyers, die in het noorden van Transvaal opereeren, en, hoe onbeteekenend ook, het concentratiekamp ten Zuiden van Pieters burg wisten te overrompelen. In dat kamp, zoo wordt nader gemeld, bevonden zich 600 njong kèrls", allen vol verlangen om te ontsnappen en zich te scharen rondom Beyers. Het gerucht gaat nu, dat de meesten van hen zich inderdaad reeds weer onder diens commando bevinden. In Boeren- kringen te Kaapstad, wordt de overbrenging der niet-combattaute bevolking van het Pieterbnrgscne kamp naar Durban, be schouwd als een teeken, dat het district Zoutpansberg en het grootste gedeelte van Waterberg door de Engelschen ontruimd wordt, daar de strijdmacht, welke Kitchener voor deze streek beschikbaar heeft, niet in staat blijkt, aan de stoutmoudige en krachtige aanvallen van Beyers weerstand te bieden. Summa summarum hebben wij dus Botna met een talrijke strijdmacht op de grenzen van SwazilandKemp en De la Rey in de ontoegankelijke Magaliesbergen De Wet met een vastberaden aanhang in den Oranje-Vrijstaat, het geheele Noord- Westen van de Kaapkolonie in de macht der rebellen en Transvaal ten noorden van Pretoria in handen van Beyers. Deze toestand is na bijna twee-en-een-haJl jaar vechtens verkregen en geeft Kucü ener een optimistisch maandrapport in de pen, Zijn optimisme is inderdaad te bewonderen. Ander oorlogsnieuws. Kitchener seint ad. 9 dezer uit Pretoria Generaal Gilbert Hamilton meldt, aat toen hij naar Nizel (in de nabijheid van üei- Hohenhausen als haar tenuis te beschouwen. Oom Hans had haar daartoe immers het recht gegeven De majoor verheugde zich hieroverhet gaf hem een gevoel van verlicnting, dat Hilda de zaak zoo opnam. Het vertrou welijke »je" dat in den beginne met over haar lippen wilde, was den eersten avond, die de oewoners van Hohenhausen in het smaakvol salon vereenigd vond, tusschen Hilda en oom Har.s reeds schering en inslag. De grijze mevrouw Von Burghofen hoorde het en glimlachte fijn, rmsschieu wel een weinig ironisch. Ze zei met veel, de oude dame, maar ze merkte des te meer op. Terwijl oom Hans vertelde van zijn krijgshermneringen en inzonderheid van Hilda's vader, richtten zien naar olikken meermalen naar de bescheidene Annette. De eigenaardige schoonneid van het meisje trok Haar aan. Al dadelijk was haar uie opgevallen, ofschoon Annettes eenvoudige kleeding, die eerder verminderde dan ver grootte. Wordt vervolgd.j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT jtrt. 17. Het hoofd of de bestuurder van een "«drijf 0f eeue onderneming, waarin personen, die op eene kiezerslijst voor eeue Kamer van arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in fabriek en werkplaat- Seib is verplicht te zorgen, dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvolgens uren van en voor de stemming bepaalden tijd gelegenheid Jtnde om mede te werken tot de keuze, waartoe hij bevoegd is. Art. 18. Het hoofd of de bestuurder, in het voor- Scande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in Zljne fabriek of werkplaats, op eene plaats waar arbeid ^ordt verricht, gedurende twee dagen voor en tijdens de tot stemming bepaalde uren, op eene zichtbare wijze is °Pgehangen eene door hem onderteekende lijst, de bren in het voorgaande artikel bedoeld vermeldende voor elk afzonderlijk, of groepsgewijze, of voor allen gezamenlijk. Op de woorden «arbeid" en ^fabrieken en werk plaatsen" in dit en in het vorige artikel is 1 der ^fbeiderswet, met uitzondering van het laatste lid VaQ art. 2, toepasselijk. Art. 41 Overtreding van artt. 17 en 18 wordt gestratt met hechtenis van ten hoogste veertien agen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1