venhage en een groot-industrieel uit Berlijn. Tot ons program behoorde een bezoek aan den schouwburg ons ten zeerste aan bevolen door enkele hotelkennissen. Doch bitter werd ons genoegen vergald door de inderdaad ongeloofelijke wijze, waarop het daar geoorloofd bleek den godsdienst te beschimpen en zoo plat mogelijk de priesters te bespotten, die ten tooneele werden ver toond in toestanden en stukken, zóo ergelijk ontuchtig, dat het eenvoudig eene schande was voor de autoriteiten, dat zij zulke stukken duldden. Toen juist de schinnigste en ergerlijkste passages het onbedaarlijkste applaus en den grootsten bijval uitlokten, kon onze Duitscher zich niet meer bedwingen en begon te sissen en te fluiten uit alle macht zijner krachtige longen. Het eenig gevolg was echter, dat het publiek nog meer bijvalslawaai ont wikkelde en zelfs stormachtig om een d a co pa dwong.... en het verkreeg. Een ander gevolg was nog dat een officier der sguardia civile" op ons atkwam en op strengen tooa beval het sissen te laten of wel den schouwburg te ruimen. Juist bij het herhalen van het zoo »Spaansche" couplet zette onze Duit scher den hoed op en stapte dreunend de zaal uit, natuurlijk door ons op den voet gevolgd. Door het verbolgen publiek werd onze weg rijk bestrooid met papieren proppen en programma's, en zelfs de goud gele sinaasappelschillen zwierden in darte len dans om onze slapen, terwijl eene uitgezochte bloemlezing van anti-papistische liefelijkheden ons hartelijk uitgeleide deed. Buiten herhaalde de Spaansche officier zijne welgemeende vermaningen, met bedreiging een volgenden keer proces verbaal te zullen opmaken. Onze Duitscher ging breed voor het officiertje staan en viel breed uit in uitmuntend Spaansch sik bid u, senor Caballero, doe zulks maar dadelijk, want een volgenden keer treed i k nog erger op. Mijn naam is L., uit Berlijnonze consul in uwe stad zal u omtrent mijn persoon en familie wel verder inlichten. Ik bid u, schrijf achter mijn naam, dat ik Protestant ben en niet Katholiek.". Op deze mededeeling kreeg de Spanjaard eene vuurroode kleur en klapte zijn boekje dicht. Doch de Duitscher hield hoffelijk aan sMaar schrijf toch op, mijnheer, schrijf toch op I En schrijf er dit nog bij, wat ik met mijn naam voluit zal ondertee kenen sDil volk, waaraan gij, blinde autoriteiten, losbandigheid en ontucht i e e r t, dat zelfde volk zal u over een tiental jaren den nek trachten om te draaien en gij, die dat volk die vrijheid hebt geleerd, zult het met massa's doodschieten. Zou die Spaansche autoriteit zich thans den dommen Duitscher nog herinneren Prins Hcinrich te New-York. De met zooveel ongeduld verbeide gast heeft Zondag-middag Amerika's bodem be treden. De Kronprinz Wilhelm, is gisteren om twaalf uur te New-York in het dok aangekomen na een stormachtige reis. De heer Evans ging aan boord van het stoom schip en verwelkomde den prins, die zich onmiddellijk naar de Hohenzollem begat, waar hij ontvangen werd door dr. Von Hollebern, Duitsch gezant, en generaal Brooke, den vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt. De langs de dokken ge schaarde menigte juichte den prins vol geestdrift toe. Het weer was prachtig. De prins was gedurende den overtocht steeds welvarend. Het Pauselijk jubilé. Donderdag op Zijn jubiiédag stond Leo. XIII voor een der vensters van het Vaticaan nadat in de St. Pieter de H. Mis van dankbaarheid was opgedragen, bijgewoond door 70.000 menschen, En deze menigte juichte den Paus geestdriftig toe in een geweldig akkoord, toen hij voor haar verscheen. Het was een grootsch huldebe- toon, een bewjjs hoe hoog de Paus verheven is in de oogen van Rome's zonen." De zwakke grijsaard stond daar, toegejuicnt door zijn volk, de sterke Paus, toegejuicht door de geheeie Katholieke werelo, toegejuicht in een machtig jubellied, dat weerklinkt tot aan der aarde verste palen. Bij dit huldebetoon zal het niet blijven, heel de wereld, ook de niet-katholieke zal meedoen. Duitschland, Engeland en Rusland zullen speciale gezantscnappen sturen om den Paus geluk te wenschen. Èn Nederland Donderdag werd de Paus ook geluk gewenscht door verschillende commissies en particuliere personen, en 's middags werd in de St. Pieter een plechtig le Deum gezongen, waarbij 24 kardinalen tegenwoordig waren. Betooging te Brussel. De socialisten te Brussel hebber, de vorige week een betooging gehouden tegen het militairisme. Aan het hoofd van den langen stoet die door Brussel's straten trok, liep Van der Velde en zijn vrouw. Voor het Volkshuis hielden de betoogers stand. Van der Velde betrad het balkon en vroeg aan de jonge mannen onder zijn hoorders, of zij als soldaten op hun broeders zouden schieten als hun dat bevolen werd. Er werd »neen 1" geroepen. Of zij dan als soldaten zich zouden herinneren, dat ze tot de arbeiderspartij behoordendezelfde stemmen riepen »ja Ten slotte sprak Van der Velde de hoop uit, dat de vereenigae democraten hun doel zouden bereiken zonder dat er een druppel bloed gestort werd. De be tooging eindigde met het zingen van de Marseillaise". Studenten-opstootjes. Te Kieff zijn troepjes studenten door de hoofdstraten der stad getrokken, met roode vlaggen waarop opschriften, ais Weg met het absolutisme I" en »Leve de vrijheid 1 zij zoDgen revolutionaire liederen en werden door het volk toegejuicht. De militaire macht werd gerequireerd, waarop bloedige botsingen volgdende menigte wierp met steenen, de Kozakken chargeerden met de blanke sabel. Toen echter ook dit niet baatte, werd gevuurd, waarop de studenten wild vluchtten, schreeuwende: ïWeg met de Romanofls 1" Te Kieff en ook te Odessa zijn in verband met deze onlusten tal van aanhoudingen gedaan. Vreeselijke brand. Zaterdag-nacht om een uur is er brand uitgebroken in een wapenwinkel in de 34e straat te New-Vork, waarin zich buskruit en patronen bevonden. Het vuur tastte vervolgens het Park Avenue Hotel aan. De logeergasten snelden naar de ramen en riepen om hulp. De brandweer bracht ladders aan en redde vele personen. Eenige vrouwen wierpen zich uit de vijfde verdieping op straat. Anderen vonden den dood door verstikking. Vijftien per sonen zijn omgekomen en ruim vijftig zijn gekwetst. en fcrewesïeiijk Nieuws. Schiedam, 22 Februari 1902. Veemarkt. Door de bekende Marktcommissie is een circulaire verspreid, waarin zij, vooropstellend, dat onze veemarkt nog te weinig bij den veehandel geïnteresseerde personen bekend is, tracht nieuwe relaties voor onze jonge veemarkt te verkrijgen, waar toch uit de kennismaking zal blijken, dat de markt van Schiedam, het centrum van een streek waar uitmuntend vee wordt gemest, niet voor andere behoeft onder te doen. Teneinde nu die kennismaking te vergemakkelijken en te veraangenamen is zij besloten op deop MaandagS Maart a. s. te houden markt behalve de 16 premies, die door het gemeentebe stuur worden beschikbaar gesteld,de volgende premies uit te loven le Een premie van t 10. voor den aauvoerder van den os, die wat kwaliteit betreft voor de consumptie het best is 2e Een premie van f 5.voor den kooper van dien os 3e Een premie van f 5.veor den aanvoerder van den os, die m de tweede piaats wat kwaliteit betreft voor de con sumptse het best is 4e Een premie van f 5.voor den kooper van dien os 5e Een premie van f 10.voor den aanvoerder van de koe, die wat kwaliteit betreft voor de consumptie het best is 6e Een premie van f5.voor den kooper van die koe 7e Een premie van f 5. voor den aanvoerder van de koe, die in de tweede piaats wat kwaliteit betreft, voor de con sumptie het best is 8e Een premie van f5.voor den kooper van die koe Drie rechtschapen onpartijdige mannen met het vak bekend, zijn bereid bevonden uit te maken voor welke beesten de voornoemde premies moeten worden uit gereikt. Reeds zijn zeer schoone inzendingen toegezegd. De commissie vertrouwt, dat er op Maandag 3 Maart a.s. op onze markt zeer ruime aanvoer zal zijn, voor elk wat wils. ien slotte wordt er nog aan herinnerd, dat de Markt des voorm. elf uren aanvangt, er geen marktgeld wordt geheven en ♦Schiedam op Maandag 3 Maart a. s. en vol gende Marktdagen, zijn poorten wijd open zet voor kooper3 en verkoopers van vee." Zaterdag-nacht is door de politie alhier aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, de met verlof zijnde koloniaal M. V., die in beschonken toestand moedwillig de ruiten stuk sloeg in het café van P. Schikhof aan de Verbrande Erven. Zondag-ochtend is de koloniaal ter beschik king van den garnizoenscommandant te Rotterdam gesteld, om verder naar zijn garnizoen te worden overgebracht. Heden-nacht ts van een onoewoond pand aan de Lange Acnterweg ue schoorsteen omgevallen, zonder ongelukken te veroor zaken. Ten nadeele van een Bakkersknecht, wonende bij de neer van d*r Vues aan de Kreupeistraat, is een norioge ontvreemd. Heden middag is een persoon, verdacht van dien diefstal, in verzekerde bewaring gesteld. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 112 schepen, waarvan 3 zeilschipen en 1 zeelichter, allen bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1901 kwamen binnen 121 schepen, waarvan 1 zeilschip en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 120, voor Schiedam 1. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 58, metende 62,223 ne^to registertonnen minder dan tot op gqlijken datum in 1901. In de Zaterdag te Overschie gehouden raadszitting werd o. m. ter tafel gebracht eene missive van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, houdende kennisgeving, dat de Rijksbouwmeester zich vereenigt met de plannen van B. en W. voor het nieuw te bouwen post- en tele foonkantoor en dat de Rijksbijdrage zal bedragen 4 pCt. van de aankoopsom van het terrein, ad f 4940, benevens 6 pCt. van het bedrag, voor den bouw tot een maxi mum van f 1000. In de voorwaarden van waterlevering door Rotterdam aan Overschie, werd eene wjjzi- ging gebracht op voorstel van Rotterdam, bepalendedat Overschie de bestrating zal onderhouden van den weg van Rotterdam naar Delft, uitgezonderd het gedeelte van de Heul tot de Ceintuurbaan en benevens den weg tusschen de rails der R. T. M. Overschie zal als tegemoetkoming daarvoor genieten s/« van de opbrengst van den tol aan de zijde van Rotterdam, na voor-aftrek van f 250 's jaars, wordende dit bedrag gerekend te zijn 5 pCt. van het kostenbe- drag, noodig voor de verplaatsing van de tolgaarders woning. Door B. en W. te Delft is aan bet gemeentebestuur van Rotterdam kennis gegeven dat vanwege Delft geen bezwaar bestaat tegen het voornemen van Rotter dam om de vaste lage brug aldaar door een beweegbare te vervangen. Door deze verandering zal het mogelijk zijn, dat schepen ook te Overschie op het Schie- water kunnen komen, wat tot hiertoe niet mogelijk is. Volgens een tusschen Delft en Rotterdam bestaand accoord behoeft laatstgenoemde gemeente de medewerking van Delft voor deze veran dering. Door het bestuur van de R, K. Kiesver- eeriiging »Recht en Plicht" te Delft is aan de R. K. Kamerclub een schrijven gericht, waarin wordt aangedrongen, te bewerken, dat de Indische Instelling, welke men naar Leiden verplaatsen wil, daar gevestigd blij ve met het oog vooral op de kosten die de gemeente Delft eraan besteedde en de gebouwen,musea enz. die er nog aanwezig zijn. Het Bestuur van do Vergadering van Hoofdingelanden van Dellfland verzocht te willen mededeelén, dat eene buitenge wone vergadering van Hoofdingelanden, waarin zoude zijn besloten den heer Mr. W. S. K. v. d. Mandele te verzoeken zijne ingediende ontslagaanvrage als Dijkgraaf van Delfland in te trekken niet is gehouden en dat bet reglement van Defland geene vergaderingen van Ingelanden kent. BISSEXLAÜD. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins heeft het beschermheerschap aanvaard van het Koninklijk Zoölogisch Genoootschap Nature Artis Magistrate Amsterdam de Koninklijke Scherpschutters-Vereeni- ging Claudius Civilis, te Amsterdam; ae Koninklijke Liedertafel Zangen Vriend schapte Haarlem. Bij het Departement van Oorlog bestaat het voornemen om, in afwijking met vorige jaren, dezen zomer voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te roepen de lichtingen van 1895, 1897 en 1899 voor wat de vesting-art. en de lichtingen van 1897 en 1899 \oor wat de veld art. en de rijdende art. betreft. De tijdsduur onder de wapenen is bepaald op 4 weken. Opzichters van den arbeid. De minister van Binnenlandscbe zaken brengt in de Stct. (no. 46) ter kennis van belanghebbendendat in den loop van dit jaar drie opzichters van den arbeid kunnen worden benoemd; dat aan de betrekking van opzichter van den arbeid is verbonden eene jaarwedde van f900, die bij gebleken geschiktheid kan gebracht worden tot f1800 dat zij die op 1 Januari 1902 hun 26ste, maar nog niet hun 36ste levensjaar waren ingetreden en in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van opzichter van den arbeid, zich vóór 15 Maart bij gezegeld adres aan zijn departement kunnen aanmelden, onder overlegging van hunne geboorteakte en van diploma's en veidere stukken, waaruit kan blijken waar zij hunne opleiding hebben genoten en waar zij werk zaam zijn of zjjn geweest. Men zie verder de Stct. Naar de N. R. Cf. verneemt, is de civiel-ingenieur A. G. A. van Eelde New-York naar Suriname vertrokken, ter vervulling van een opdracht hem door de Nederlandsche regeering gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2