zijn monument en 's avonds in het Theatre Francais, waar zijn «Burgraves" vertoond werd. De gemeenteraad gat een groot feest in het het Hotel en Zondag aanstaande zal een dag- en avondfeest op de place des Vosges, (vroeger Place Royale), waar de dichter eenige jaren woonde en thans een museum van zijn naam wordt opgericht, deze feestenrij met illuminatie en apo théose, sluiten. Parijs, 14—28 Februari 1902. Fidelius. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Maart 1902. Vlaggen voor Z. H. den Pans. Veel genoegen doet het ons te vernemen, dat het denkbeeld voor Z. H. den Paus te vlaggen, steeds meer veld wint. Van onze katholieke kerktorens, onze katholieke gestichten en scholen zal Zondag en Maandag de vaderlandsche driekleur wapperen. Ook vele ingezetenen zullen op die dagen dejnationale kleuren, al of niet met het pauselijk geel en wit, hunne huizen doen sieren. Aldus zal op deze zoo merkwaardige dagen ook uiterlijk blijken de vreugde van Schiedams Katholieken over het heugelijk feit, dat de twee-en-negentig jarige Paus-jubilaris zijn vijf-en-twintigsten regeeringsjaar ingaat. Door B, en W. dezer gemeente is be sloten de beschikking op het verzoek van den heer P. J. van der Sman voor vergun ning tot het bergen van benzine op een open plaats achter zijn winkel aan de Hoogstraat no. 115, te ve'rdagen. Dit staat in verband met meerdere aanvragen om dit gevaarlijke goedje te mogen bewaren. In deze gemeente zijn nog 331 vrouwen boven de 16 jaar op inrichtingen werkzaam. Gedurende het afgeloopen jaar zijn er 17 processen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen der arbeiderswet en zijn er 842 arbeidskaarten afgegeven terwijl op de 399 inrichtingen, waar een werklijst hangt, op 31 December jl. 722 jongens en 256 meisjes werkzaam wareD, dus totaal 978 personen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen knipmesje, een deksel van een drinkensblik, een jongenspet Terug te bekomen aan de volgende adresseneen ronde balk bij K, G. Witberg, Hoofdstraat; een wollen want bij J. van Hoeks, Steenstraat 12; een smoushoudje bij J. II. Hinkelaar, Rotterdamsche dijk 91een stemvork bij P. B. Bosman, Langehaven 1een hond bij H. Steenbergen, schipper op de Emanuel, liggende in de buitenhaven, achter het pakhuis Java; een roode zakdoek bij A. W. Frans, Oostsingel 77een herdershond bij M. v. d. Bout, Hoofdstraat 9een kinderzak by W. Schol ten, Oude Kerkhof; een gouden dames horloge bij Ds. J. Schrijver, Dam 4. „Schiedam Vooruit". Het jaarverslag van de Vereeniging «Schiedam Vooruit" in de algemeene ver gadering uitgebracht, begint met de verzekering dat de Vereeniging met zeer bevredigden uitslag in het afgeloopen jaar heeft gewerkt. Door hemiddeling der Vereeniging vestig den zich hier de volgende nieuwe indus- tnën, nl. Mandenmakery van den heer Bremer kamp, spliterwtenfabriek van den heer A. Roosing, Maalderij van de heeren Gebr. Tieman, Tabakskerverij van de firma Van Herwaarden, Distilleerderij van den heer W. J. Haasekamp, Meubelmagazijn van de firma Spierdijk, en kocht de firma Papen huizen alhier haar sedert zoo keurig verbouwd pand aan den Buitennaveuweg voor beschuit- en koekbakkerij, terwijl zich hier vestigden de volgende particu lieren, nl.de üeeren J. M. Kalff, A. van Blaseis, L. H. F. A. Faure, K. Rosenboom, A. Roosing, A. M. Bremerkamp, Gebr. Tieman, H. Vierkant, W. J. Hasekamp en Th. Elias, benevens de gezinnen van ver schillende kantoorbedienden, bazen en werk lieden aan de bovengenoemde fabrieken ver bonden. Buitendien werden verschillende ingezetenen in het koopen of huren van panden geholpen. De chemische wasscherij ging door bemiddeling der Vereeniging in andere handen over, en de fabriek van den heer Karis bleef, zij 't ook op kleiner schaal, voor onze stad behouden. Aanvragen voor gemeenteterrein werden in 't begin van t jaar gedaan voor een scheepswerf aan den heer W. Schram en een gipsfabriek van den heer d'Abo, die echter beiden beter naar hun zin elders zijn geslaagd, daarna die van de heeren Brice Whyte Sons Ltd en de Kon. Maatsch. tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned-Indië, waarvan de uitslag reeds bekend is. Toen het bleek, dat het gemeentebestuur niet vrij was om te beschikken over aan de gemeente behoo- rende terreinen, wachtte men zich er voor, meerdere aanvragen uit te lokken, om daarmede geen echec te lijden. Tot het succes, dat in het vorig jaar de Eendaagsche Hondententoonstelling, de November varkensmarkten op twee vol gende Vrijdagen, de weekmarkt en de aanvrage van de firma Smulders hebben gehad, heeft de Vereeniging haar bescheiden deel bijgedragen. Voorts heeft zij zich ge mengd in de volgende aangelegenheden, waar- voor hare medewerking was gevraagd, nl. aanleg van wielrijderspaadjes door de ge meente, openstelling van den wandelweg Vijfsluizen—Stroopkokerij voor het publiek feestviering «Orpheus", verandering van de wijze van uitslag van gedistilleerd, publieke telefooncel op de Beurs, advertentiën om de aandacht van het publiek op de Schiedam- sche winkeliers te vestigen samen met de winkeliersvereeniging, provinciaal station voor Boteronderzoek, aanvrage om wijzi ging te verzoeken van de gemeente-veror dening tegen overmatig waterverbruik, pont- veer aan den Hoekmolen, aanplakken binnen de gemeente, het behoud van de vroege werkmanstrams, het verstrekken van de noodige gegevens voor eene verhandeling van Schiedam in een geïllustreerd werk. Het bestuur vernam met genoegen, dat de Holl. IJz. Spoorw. Maatsch. besloten had de treinen 109 en 227 overeenkomstig zijn verzoek voortaan hier te doen stoppen. Een plan van den Diresteur tot het houden van een tentoonstelling van krachtsover brenging werd door een speciale commissie onderzocht en het rapport getuigde van groote ingenomenheid, de daaraan verbonden financieele bezwaren zyn in nadere over weging misschien is 't nog te verwezen lijken, al is 't dan ook eerst- een jaar later. In den loop van het jaar verscheen de brochure en had de uitgaat plaats van de kaart van Schiedam, die beide gunstig werden beoordeeld. Vele bladen maakten er melding van en zelfs uit het buitenland werden blijken van instemming ontvaDgen. Ook werd getracht door 't plaatsen van reclameborden de aandacht op onze gemeen te te vestigen. Aan deze mededeeling paart zich de klacht, dat nog zoo weinig belang-' hebbende ingezetenen hun panden doen inschrijvenin het geheele jaar werden slechts 35 inschrijvingen ontvangen en dat, terwijl toch iedere eigenaar, ook na inschrij ving, volkomen vrij met zijn pand blijft. Aan het eind van het verslag moet het bestuur tot zijn spijt constateeren, dat vele leden, die voor 1 jaar geteekend hadden, zijn opgehouden lid te zijn. Zoo verloor de vereeniging 84 leden, kreeg er daarentegen slechts 16 bij, zoodat de Ver eeniging op 31 December 1901 telde 408 leden. Na de bekende bestuurskeuze aange kondigd te hebben, eindigt het verslag met eene opwekking, de Vereeniging naar best vermogen te blijven steunen in hare pogingen, die zullen uitloopen op een grocte verlevendiging van onze industrie, waarvan meerdere welvaart var. al de ingezetenen van onze stad het onmidellijk en zoo vurig gewenscht gevolg zal zijn. Heden herdenkt de agent van politie le klasse P. van Spijk, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gemeente politie alhier. Bij deze gelegenheid werden hem door de inspecteurs en door de hoofdagenten en agenten van politie geschenken aange boden. Vanwege de gemeente werd den jubelaris eene gratificatie van f 25 toegekend, Op de tentoonstelling van rijwielen en automobielen, te Amsterdam gehouden, heeft ook bijzonder de inzending van onzen stadgenoot, den heer Lamb. Melchers, waarvan wij in een vorig nummer gewaag den, de aandacht getrokken. De Tel. geeft o. a. van die inzending de volgende waar- deerende beschrijving: Beginnen wij met de bijzaal waar Papuss zijn triomfen vierden, dan valt ons oog allereerst op den stand van den heer Lam bert Melchers uit Schiedam. En dit is wel in de eerste plaats te uanken aan een nieuwigheid, die elders niet is te vinden. De heer Melchers heelt n.l. als cachemoteur geen gewone vierkante kast als bij andere automobielen het geval is, doch deze vervangen door een zwaan. Op het eerste gezicht maakt dit een vreemden indruk, doch daar het beest in alle opzichten artis tiek is uitgevoerd, went men er spoedig aan en gelooven wij dat, nu de eerste stoot is gegeven, men in deze richting wel verder zal gaan arbeiden. De auto, waarop deze zwaan is aange bracht, is een chassis Huitu 9 p.kr. voorzien van carosseur a double usage (breack en double-phaeton). Een gelukkige gedachte moet het ook genoemd worden dat de heer Melchers, die ook de motor cycletten Werner vertegenwoordigt, vier dezer machines exposeert van de laatste jaren, zoodat men een uitnemend denkbeeld krijgt van wat er sedert 1898 aan het motor-rijwiel is verbe terd. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat waar deze firma zich seuert 1897 speci aal op dezen tak der industrie heeft toege legd hier een prima stuk werk geleverd wordt. Onze vroegere stadgenoot, de eerw. pater Ferrerius (in de wereld de heer Ferd. Companus C.Fzn.) van de orde der E.E. Minderbroeders Franciscanen, zal Zondag 9 Maart e. k. in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwijding ontvangen. De eerw. pater Ferrerius zal den 31 n d.a.v. (Tweede Paaschdag) in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper alhier zijne Eerste Plechtige H. Mis op- opdragen. Van de firma Fop Smit St Co. ontvingen wij een lijst van dienstregeling by de firma Vürtheim Zoon te Rotterdam vervaardigd, die zeker ook als reclameplaat uitstekend dienst zal doen. Zij stelt zoowel op den voorgrond ais boven het meer op den acütei grond v~or, een ooiw.aar als het zinnebeeld van net reizen en tiekken, dat men met de booten oer fi. ma kan doen. Heden-ochtend ongeveer half negen geraakte de 16 jarige bakkersknecht B. de Vries, inwonende bij den heer Zimdarse aan den Dam, in een sloot aan de West- trankenlandsche Laan. De jongen werd door twee in de nabijheid zijnde personen uit het water gehaald en vervolgens naar huis geleid. De heer J. Weber en echtgenoote alhier, hebben bedankt voor de benoeming van huismeester en huismeesteres van de »L. sn N. Smit-Stichting" te Nieuw-Lekker- land. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft zich gisteren in zake de voorstellen tot ondersteuning der werkloozen, na langdurige debatten met 34 tegen 2stemmen vereenigd met het afwijzend praeadvies van B. en W. Door den heer Spiekman werd nog een voorstel ingediend om flO.OOü uit de gemeentekas te verstrekken voor onder steuning der werkloozen, doch dit voorstel vond geen voldoenden steun en kon dus geeu punt van beraadslaging uitmaken. Het plan bestaat om aan den Parellelweg achter het Prikkenwater te Vlaardingen. eenige heerenhuizen te bouwen. Het bestuur der R. K. kiesvergadering «Recht en Plicht" te Delft zal aan de ledenvergadering voorstellen om voor de verkiezing in de plaats van mr. P. A. Tukker, van een lid der Prov. Staten van Zuid Holland, den candidaat der anti-revo lutionairen mr. L. W. C. van den Berg, over te nemen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 28 Februari. Voortgezet werd de behandeling van het wetsontwerp betreffende bevordering, ontslag en pen- sionneering der officieren bij de landmacht. Het amendement—Fokker op art. 57 oca den bekl. niet bij verzoekschrift doch bij bezwaarschrift in hooger beroep te doen komen, werd door den minister van Oorlog overgenomen, evenals diens amendement op artikel 51 (regelen bij regiement omtrent de wijze van werken der raden van appèl)- Een nieuw artikel 61 bis voorgesteld doof den heer Fock, om den officier, met de ver dediging belast, recht te geven de zittingen van den raad van appèl bij te wonen werd aangehouden op verzoek van den Minister- Een amendementFokker op artikel om imperatief voor teschrijven dat bij bevin ding. ontslag van den officier onrechtmatig is geweest, deze in eer en positie moet worden hersteld, met vermogensrechtelijke schadevergoeding, werd voor zoover dit laatste punt betreft, als een geheel nieutf rechtsbegisel door den heer De Savornin L o h m a n bestreden, die voorstelde de laatste woorden (vergoeding van vermogens rechtelijke schade) te doen vervallen. Bij die bestrijding sloot zich de heer De Ridder aan. De heer Fokker liet hierop deze woorden vervallen, doch nam op een wenk van den heer Lohman in zijn amendement bepaling op, dat de officier ook ter verkrij" ging voor zijn pensioen eens'zijn eer en rang dient hersteld. Hierop werd het amendement verworpen met 47 tegen 19 stemmen. Een amendementFokker om artikel 67bis is overeenstemming te brengen met de kostenregeling in het Wetboek van Sf rat vordering, voorgeschreven voor getuigen, enz. werd hierna behandeld. De heer W 11* 11 n g e stelde voor slechts de kosten te vergoeden voor zoover zij niet noodeloos zijn gemaakt. De Regeering nam hierop het amendement met het subamendement over- Vervolgens werd in behandeling genomen het aangehouden amendement-Fock betref fende Uen officier-verdediger (art. 61 bis), dat door de Regeering werd overgenomen- Hierop kwam aan de orde artikel 42 (ontslag voor den officier slechts op advies van den raad van onderzoek of Van appèl), waarop een amendementVan Idsinga was ingediend, strekkende om te bepalen, dat het bedoeld niet eervol ontslag slechts kan wor den verleend, indien in den Raad van On derzoek of in dien van appèl de eerste vraag van den voorzitter«moet op grond var, de naar de overiuiging der leden als bewezen aangenomen feiten het ontslag niet eervol wordt verleend bevestigend is beantwoord, terwyi de Regeering heeft te beoordeelen of de verzachtende omstandigheden aanlei ding geven geen oneervol ontslag te ver- leenen. Minister Bergansius kon het amen* dement niet beamen. De Minister heeft overgenomen een voorstelFock, bepalende, dat de zitting van den Raad van Appèl ook kan bijgewoond worden door den officier met de verdedi* ging belast. Aangenomen is met 54 tegen 9 stemmen een amendement—Verhey c.s., om bepalin gen van de leeftijdsgrens eerst 4 jaren n* de invoering der wet in werking te doen treden. De beraadslaging over het ontwerp, regelende de bevordering van officieren der landmacht is geëindigd. De stemming is bepaald op een nader te bepalen dag. Dinsdag ll uur het ontwerp betreffend® de zeemacht. Hofberichten. Het gastmaal, dat gisteren ten hove aai de hoofden der gezantschappen en zaak* gelastigden werd aangeboden, werd opge' luisterd door muziek der Kon. Mil. Kap®1, De erfgravin en de erfgraaf Von Erbacb zouden gisteren-avond hun verblijf in h®' paleis der Koningin Moeder overbrengen naar dat van de Koningin, die prinses Elisabeth en haar gemaal eenige dagen te logeereö heeft genoodigd. De Haagsche correspondent van de Frankfurter Ztg. seint aan zijn blad, dat dr»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2