Kitchener seinde eergisteren uit Pretoria De uitkomsten van de krijgsverrichtingen in de afgeloopen week zijn, dat 69 Boeren zijn gesneuveld, 15 gewond en 903 gevangen gemaakt zijn, 105 hebben zich overgegeven en er zijn 1034 geweren genomen. De kolonnes van Kekewich en Grenfell zetten De la Rey's strijdmacht na, die zich verstrooid moet hebben. Methuen is met een colonne uit Vrijburg opgebroken in de richting van Lichten burg om te trach ten den vijand den pas af te snijden. In Engeland en Amerika. In het Lagerhuis vroeg Bluck gisteren ot de regeering de proclamatie zou intrekken, waarbij de Boeren aanvoerders uit Zuid- Afrika verbannen worden of ten aanzien van aanvoerders zich vrijwillig overgaven, een uitzondering zou maken. Chamberlain antwoordde van neen. Volgens telegrammen, die verscheiden Londensche bladen uit Kaapstad hebben ontvangen, baart de gezondheid van Cecil Rhodes ongerustheid. Een draadbericht uit Washington meldt dat de Boeren-gezanten Wessels en Wol- marans aldaar zijn aangekomen, vergezeld van Montagu Withe, oud-consui-generaal van de Z.-A. republiek te Londen. Zij zeggen, dat zij nog geen vaste plannen hebben. Duitschland en de Boeren. Aangaande de door Gradnauer gewenschte inmenging in den Zuid-Alrikaanschen oorlog verklaarde de Rijkskanselier gisteren in den Rijksdag, dat een inmenging, zuiver leerstellig gesproken, op drieerlei wijze mogelijk zou zijn, door een beroep op het Haagsche scheidsgerecht en door bemiddeling of interventie. Een beroep op het Haagsche scheidsge recht is van de zijde der Boeren-afgevaar- digden gedaanhet heeft echter, zooals dit bij de inrichting van het Haagsche verdrag waaraan ik niets kan veranderen niet anders mogeiijk was, tot geen resul taat geleid. Ook bemiddeling heeft geen succes gehad. Hij herinnerde aan het ant woord, dat de Engelsche Regeering op het uit de edelste motieven tot haar gericht verzoek van de. Nederlandsche regeering had gegeven. Een interventie zou een eventueele toepassing van dwangmaatregelen vooropzetten. En dat is niet in overeenstem ming met de Duitsche belangen. Door geen andere mogendheid is geprotesteerd tegen den Zuid-Afrikaanscher. oorlog of tegen de manier en wijze van Engelsche oorlogvoering in Zuid-Afrika. Wij hebben volstrekt geen aanleidihg in dit opzictit een leidende rol op ons te nemen, mag de per soonlijke ijdelheid streelen, practisch heeft het gawoonlijk niet veel resultaat. Ging het naar Gradnaners zin, dan zouden wij met alleen in Afrika intervemeeren, maar ook in Armenië, op de Filippijnen en zelfs in Finland. Zulk een politiek zullen wij niet volgen. (Toejuiching). Op een uitnoodiging van Gradnauer, be trekking hebbende opdekwestie-Chamber lain, verklaarde de Rijkskanselier ten slotte: alk heb bewezen, dat ik er niet bang voo r ben nader op de gebeurtenis in te gaan, maar in een kringetje rond te draaien houd ik niet voor nuttig. Het Staatsbelang wordt daardoor niet gediend. Van heigeen ik indertijd gezegd heb, behoef ik geer. syllabe terug te nemen en heb er ook mets bij te voegen. (Levendige toejuiching). Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de behandeling der begrooting voor de expeditie naar Oost-Azie zeide de rijks kanselier gisteren in den Rijksdag het volgende Onze belangen in Oost-Azië zijn, afgezien van de bescherming van de zendelingen, uitsluitend van economischen aard. Het Engelsch-Japansch verdrag benadeelt de Duitsche belangen niet. De bewering van d e Timesdat Duitschland in Shantoeng naar het monopolie streefde, is een canard. Wij verlangen in China geen extra-worst, maar gelijke rechten als de anderen. Aan het sluiten van het Engelsch-Japansch verbond heeft Duitschland niet meegewerkt. Uit het aangaan van dit verdrag blijkt ook, dat onze tijd in het teeken van de wereld politiek staat. Duitschland wil binnen de grenzen van verstandige belangen zorg dragen voor Duitschen ijver naar verdienste en handels geest. De Duitsche brigade zou niet langer in China gelaten worden, als de politiek eischt. Hadden wij de troepen vroeger teruggetrokken, dan zou misschien aan anderen de mogelijkheid gegeven worden zich daar ten koste van ons te nestelen. Nadat ons programma voor China werkelijk verwezenlijkt is, is het gros van het expeditie corps en de schepen naar het vaderland teruggekeerd. Wij moeten daar echter zoo sterk zijn, dat, wat door de eendracht der Mogendheden bereikt is, niet weer op het spel gezet wordt. Verkiezingen in Bulgarije. De verkiezingen in Bulgarije hebben gis teren te midden van de grootste kalmte plaats gehad. De regeeringsmeerderheid schijnt verzekerd. Er zijn gekozen: 97 gouvernementeelen 33 stoïfolisten, 7 stam- boulisten, 10 aanhangers van Karawelof en 8 socialisten. De gouvernementeelen zijn gekozen tegen de coalitie van de oppositie partijen. Presidentskeuze in Brazilië. Tot opvolger van Campos-Salles als president van de Brazilaansche republiek is gekozen de president van den staat San Paolo, Rodriguez Alvez. Tot vice-president werd benoemd Brandao, gouverneur van Minos. Het Pauselijk jubiljaar. In de basiliek van St. Peter is gisteren ochtend de intrede van het jubeljaar van Z. H. den Paus plechtig gevierd. De basiliek was prachtig versierd. Dertig kardinalen, vele aartsbisschoppen en bis schoppen, de buitengewone gezanten uit vreemde landen, het diplomatieke corps en een groote menigte waren tegenwoordig. De Paus verscheen om half elf in de basiliek gedragen op de sedia gestatoria, voorafgegaan door het pauselijk hof en om ringd door zijn lijfwacht. Hij werd warm toegejuicht. Nadat Z. H. was gaan zitten, droeg kardinaal Vannutelli de H. Mis op. Vervolgens zeng het koor Oremus pro Pontifice en een Te Deum, De H. Vader gaf vervolgens zijn zegen en werd om halt een naar het Vaticaan teruggebracht. Het vijf-en-twintigste jaar van zijn pontificaat, dat Z. H. Leo XIII thans is ingetreden, is tegelijk het 50ste van zijn kardinaalschap, het 60ste van zijn bisschops waardigheid en het 65ste van zijn priester schap. Werkloozen te Parijs. In de Arbeidsbeurs te Parijs had gisteren een meeting plaats van werkloozen, die door een talrijke menigte werd bijgewoond. Er waren veel anarchistener werden redevoeringen gehouden van den allerhef- tigsten aard. De anarchistische kamerade n begonnen te roepen: Genoeg! De straat opl Het publiek ging de zaal uit, terwijl een officier van de gendarmerie, die voor de orde moest zorgen, versterking van politie liet komen. De agenten poogden de betoogers op het terrein van de arbeids beurs te houden. Dezen vielen toen met stokken op de politie, eindigende met het uiteendrijven der troep. 15 agenten zijn gewond, 20 personen zijn in hechtenis ge nomen. en ttewesteiijk Nieuws. Schiedam, 4 Maart 1902. Volksbadhuis. In de week van 24 Febr.—2 Mrt. '02 werden genomen 223 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 37 regen 7 regen 108 school 40 kinder a 6 Gedurende de maand Februari 1902 werden genomen 778 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 75 kuipbaden 114 regen 18 regen 405 school- en kinder 166 Voor de kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" zal Woensdag 12 dezer als spreker optreden ds. Rudolf uit Leiden met het onderwerp De verhouding der sociaal-demo cratie tot Godsdienst, eigendom en familie. Tot huismeester en huismeesteres van de »L. en N. Smit-stichting" te Nieuw- Lekkerland zijn thans benoemd de heer C. Brussé (politie-agent alhier) en zijne echtgenoote mej. Brussé—v. d. Hidde. Te Overschie geraakte het ruim 3-jarig zoontje van den veehouder J. Littel in een sloot achter de ouderlijke woning aan den Kleiweg. Het kind is jammerlijk verdronken. Door een 16—tal notabelen en werkgevers te Rotterdam is een circulaire verspreid waarin zij om finantieelen steun verzoeken om zooveel mogelijk in de buitengewone armoede van de thans aldus hulpbehoevende gezinnen te voorzien. De vereeniging tot verbetering van armenzorg, heeft zich bereid verklaard zich, geheel afgescheiden van haar gewonen werkkring, met de uitdeeling der gelden te belasten, waartoe de noodige maatregelen van voorbereiding reeds geno men zijn. Gisteren-avond is door onbekende oorzaak grootendeels door brand vermeld de voor- trekkerswoning op het terrein der voormalige Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling aan den Bergweg te Rotterdam, .welke woning in Den Haag stond en toebehoort aan Hidd. Nijland te Dordrecht en bereidwillig was afgestaan. Gisteren-avond is alhier aangebracht een minderjarige jongen, komende van 's-Gra- venhage en wonende te Maassluis. De jongen is heden-ochtend naar Viaar- dingen overgebracht, om verder naar zijne woonplaats te worden getransporteerd. Men schrijft ons uit Maasland In de jl. Zaterdag gehouden zitting van den Raad kwam o. a. in behandeling het adres van het bestuur der R. K. Par. school en het bestuur der christelijke school van de Ned. Herv. gemeente, ver zoekende een bijdrage uit de gemeentekas voor het schenken van belooningen en eereblijken wegens trouw schoolbezoek. Afwijzend beschikt. Dal is het nieuws van Zaterdag. Dat van gisteren en vandaag is op een enkele uitzondering na hebben alle Katho lieken der parochie ter eere van Z. H. gevlagd. Hulde den parochianen voor dit bewijs hunner kinderlijke liefde jegens den H. Vader. Leve de Paus Koning Drie beschonken personen, die nog al luidruchtig waren op het Oude Delft te Delft, werden Zondag door een politieagent aangemaand kalm te zijn. Een van hen hierover ontstemd, greep den agent beet, waardoor een worsteling ontstond. Zijn beide makkers kwamen hem spoedig te hulp, ontnamen den agent de sabel en wierpen dit voorwerp in de gracht, terwijl zij zijn uniform deerlijk beschadigden. Met veel moeite bracht de agent dan eersten aanrander naar het bureau, de beide anderen kozen het hazenpad. BINNENLAND. In den Haag liep het gerucht, dat H. M. de Koningin Haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad om gezondheidsredenen dit jaar niet zou brengen. Uit de beste bron kan men verzekeren, dat daarvan ter bevoegde plaatse mets bekend is. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van Justitie heeft de adressec van de Kamers van Koophandel over den arbeid in gevangenissen verzonden naar de commissie van bijstand voor den gevange- nisarbeid. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat in het jaar 1902 geen studenten in de geneeskunde van de Universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Stbl. no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen 2o. dat er voor vier burgergeneeskundigen (artsen), die voor den militairen genees kundigen dienst physiek geschikt zijn, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht onder het genot van een premie voor eens van f2500. Nadere bijzonderheden in de St. Ct. no. 51. _4 Voor de door de Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van M. O. in dezen zomer te houden tentoonstelling van hulpmiddelen bij het Onderwjjs in de Aardrijkskunde is baar door den Minister van Binnenlandscbe Zaken een subsidie verleend. Van de Indische regeering is nader de mededeeling ontvangen, dat de eerste in het jaar 1902 te Padang te houden koffieveiling, in stede van op 31 Maart, zal plaats hebben op 29 Maart. (Sfcf.) Het Pauselijk jubeljaar. Zoowel door het afleggen van een persoonlijk bezoek als door het afgeven van naamkaartjes aan de Nunciatuur in den Haag, in welk gebouw aan het Bezui- dennout de zaakgelastigde van den H* Stoel, mgr. Giovanmni, gisteren receptie verleende, gaven vele dames en heer en uit de katholieke kringen der residentie blijk van belangstelling in het zilveren feest van Z. H. den Paus. De receptie was meer van particulieren aard. Hoewel het corps diplomatique eergisteren, na afloop van het Te Deum in de kerk aan de Parkstraat, den Pauseiijken vertegen woordiger reeds gelukwenschte met het jubileum, gaven toch ook gisteren nog enkele vertegenwoordigers van buitenland* sche Mogendheden, ot andere leden def legatiën, op bovengenoemde wijze blijk ven hunne belangstelling insgelijks de minister van Buitenlandsche Zaken, baron Melvill van Lijnden. Aan de legatiegebouwen van bijna allo gezanten bij ons Hof te 's-Gravanhage was gisteren de vlag van hun land ontplooid ter eere van het 25 jarig pontificaat van Leo XIII. Fransen van de Putte f Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, is gisteren te 's-Gravenhage iu den ouderdom van bijna 80jaren overleden de heer I. D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland. De heer Fransen van de Putte, 22 Maart 1822 te Goes geboren, was van 1 Oct, 1835 tot 1 Febr. 1838 adelborst 2e kl. aan het Kon. Instituut te Medemblik. Van 18381849 maakte hij ter koop' vaardij een 10-tal reizen naar Oost-Radii* en terug. In laatstgenoemd jaar vertrok bü naar Java en trad daar op als administrateur, daarna als huurder, eindelijk als eigenaar eener suikerfabriek te Besoeki, waar hij de vrije taoakscultuur invoerde. In 1859 keerde hij naar Nederland terug en werd in 1862 door Rotterdam naar de Tweede Kamer afgevaardigdhet volgend jaar werd hij Minister van Koloniën. in Mei 1866 te zijn afgetreden, werd hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2