«v. nemen van buitengewone maatregelen over bodig zal maken, is toch het geval niet uitgesloten dat bijzondere voorzieningen noodig zullen zijn, gelijk in het jaar 1890 zijn getroffen. De Grondwet heeft namelijk het geval geregeld, dat de Koningin, ook tijdelijk buiten staat geraakt de regeering waar te nemen. Wanneer de hoofden der ministrieele departementen, in rade vereenigd, oordeelen dat dit geval aanwezig is, geven zij van hun bevinding kennis aan den Raad van State, met uitnoodiging om binnen een bepaalden termijn advies uit te brengen Blijven zij na afloop van den gestelden termijn bij hun oordeel, dan roepen de ministers de Staten-Generaal in vereenigde vergadering bijeen, om hun onder overleg ging van het advies van den Raad van State, zoo dit is ingekomen, van het voor handen geval verslag te doen. Zijn de Staten-Generaal in vereenigde vergadering van oordeel, dat het bedoeld geval aanwezig is, dan verklaren zij dat bij een besluit, dat op last van den voor zitter (dien der Eerste Kamer) wordt afge kondigd en dat op den dag der afkondiging in werking treedt. Het Koninklijk gezag wordt dan tijdelijk waargenomen door den Raad van State, totdat een Regent is benoemd en zijn waardigheid heeft aanvaard. De Raad van State dient dan het voor stel in, om in het Regentschap te voorzien. Gelijk wij in den aanhef zeiden, is het ten zeerste te hopen, dat het onnoodig zal blijken deze grondwettelijke bepalingen in toepassing te brengen. Met het oog echter op den iangdurigen tijd van volkomen rust, welke voor het herstel van H. M. noodig kan zijn, is het niet overbodig de genoemde bepalingen in herinnering te brengen. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft de tentoonstellings commissie te Katwijk a/Zee doen toekomen een groote zilveren medaille, van zijn borstbeeld voor zien, om die uit te loven bij de dezen zomer aldaar te houden nationale visscherij-ten toonstelling. Uit de woning van den Spaanschen gezant bij ons Hof was gisteren de vlag van dat rijk halfstok geheschen wegens het overlijden van Don Franciscus van Assisi, den groot vader des konings van Spanje (gemaal van koningin Isabella). Eenige dagen geleden werd gemeld, dat Hr. Ms. minister resident jhr. mr. Testa, die binnenkort in Den Haag wordt verwacht» benoemd zou worden tot minister-resident te Lissabon. Nader verneemt de N. C., dat de heer Testa benoemd zal worden tot gezant te Madrid. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal^ Woensdag niet plaats hebben. De minister van Marine ontving gisteren in audiëntie de gepensioneerde kapiteins ter zee de heeren B. de Groot en P. Heijning, afgevaardigden uit het bestuur van de dezer dagen in eene te 's Gravenhage gehouden vergadering opgerichte Vereeni- ging van officieren en oud-officieren der Marine voor het verleenen van onderiingen bijstand in den geest van de Kon. Ver- eeniging van gepens. officieren van het Nederlanasche leger. Atjeh. De correspondent van het Ilbl. seint: Te Kiurmala (Keumala is een Atjehsche troep ingesloten. De vijand liet 42 dooden. Aan onze zyde werden gewond luitenant Dersjant en negen minderen. Het officierenboekje wijst uit, dat hier sprake moet zijn van den 2en luitenant L. Dersjant, geboren in het jaar 1877. Een telegram aan de N. R. Ct. luidt nog Eene bende onder Teungkoe Tjot Titjim (een hoofd van minder beteekenis) werd te Kemela omsingeld. Zij liet 42 dooden achteraan onze zijde werd alleen de 2e luit. der infanterie L Dersjant aan den schouder gewond. Aardbeving op de Molukken. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint, dat volgens berichten uit Makassar, op de eilanden Halmaheira en Batjan groote schade veroorzaakt is door aardbeving en springvloeden, waaarschijnlijk veroorzaakt door een uitbarsting van een vulkaan op Makjan. Bijzonderheden zijn niet bekend. Het blad teekent hierbij aan [Makjan is een eiland in de Moluksche zee, dat bestaat uit een enkelen vulkaan, waarvan uitbarstingen bekend zijn in 1760, 1861 en 1890, telkens gepaard gaande met verlies van vele menschenlevens en groote verwoestingen van kampongs en aanplantingen. De bevolking bedraagt pl m. 8000 zielen. Halmaheira en Batjan zijn groote eilanden in de Moluksche zee]' Nederland en Zuid-Afrika. In ons land is aangekomen de heer W. F. G. Kroon, een Nederlander, in het begin van den oorlog te Elandslaagte gevangen genomen, naar St. Helena vervoerd en onlangs van daar, wegens een oogziekte, op parool ontslagen. Men meldt uit den Haag naar aanleiding van het bericht, dat er gegronde reden bestaat te geiooven, dat de vredesonder handelingen tusschen de Boeren-republiekeu en Engeland zijn afgebroken, »dat de heer Wolmarans, lid der Zuid-Afrikaansche depu tatie, op de vraag of dat bericht kon bevestigd worden, verklaarde niet de zegsman er van te zijn en overigens den inhoud van het bericht niet te kunnen bevestigen daar hij volslagen onbekend is met bizonderheden omtrent den loop der vredesonderhandelingen." Het bericht van Ons Noordendat dr. Schaepman tot einde Mei te Rome verblijven zal, is, naar het Centrum verneemt,onjuist. Dr. Schaepman keert in de eerste helft dier maand naar Nederland terug. Uit Kleef wordt aan de Koln. Zeitung gemeld, dat ter beraadslaging over het voorstel van de Kamer van Koophandel te Mül ieim (Ruhr) en te Utrecht tot invoe ring eener Post-unie tusschen Duitschland en Nederland, de Rijnsch-Westphaalsche en Hollandsche Kamers van Koophandel het voornemen hebben tegen het einde van April of begin Mei te Kleef of te Arnhem een bijeenkomst te houden. Tot dusver hebben de Kamers van Essen, Bochum, Dortmunt, Osnabrück, Ruhrort. Mülheim (Ruhr) en Dusseldorp het zenden van afgevaardigden toegezegd. De algemeene vergadering van het Ned. Landbouwcomité, gewoonlijk in Met, zal eenigen tijd later gehouden worden o.a. met het oog op het verwachten rapport inzake de opheffing der tienden- De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van vogels, gevestigd te 's Gravenhage, heeft de burgemeesters een aantal biljetten toegezonden, vermeldende de belangrijkste bepalingen der wet tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houtteelt de verbod s- en strafbepalingen van de artikels 1, 2 en 6. Zij verzoekt de burgemeesters de bil jetten ook in de scholen te doen aan plakken. In enkele bladen beneden den Moerdijk doet het gerucht de ronde, zegt de Resi dentiebode als zou de regeering wel voor nemens zijn maatregelen te nemen tegen het stroopen met den lichtbak tot bescher ming van het wild, doch dat zij de maat regelen tot bescherming van den landbouw tegen het wild voor ou bepaalden tijd zou uitstellen. Het ministerie verdient zulke booze verdachtmaking niet. Het heeft al herhaaldelijk genoeg getoond, dat het den landbouwer een goed hart toedraagt. Maar afgescheiden daarvan, kunnen wij onze collega's geruststellen. Wij weten met zekerheid dat de regeering al haar aandacht schenkt aan de oplossing der jacht-quaestie in den geest der motie-Kolkman. In de gisteren-avond te 's Gravenhage gehouden vergadering van het comité voor vervroegde winkelsluiting aldaar is aange nomen het bestuursvoorstel om de V eree niging voor vervroegde winkelsluiting te ontbinden, teneinde een nieuwe vereeniging te verkrijgen van wettelijke regeling van het sluitingsuur van winkels, kantoren en magazijnen gepaard met beperking van den arbeidsduur en begrenzing van den arbeidsdag, te vormen onder bepaling dat het bestuur zal bestaan uit evenveel pa troons als bedienden, met een particulier als voorzitter. Benoemd werden tot leden der commissie voor het ontwerpen der statuten voor de nieuwe vereeniging W. Haveres en H. Koekebakker, respectievelijk voorzitter en secretaris der nu ontbonden vereeniging. De directie der Stoomvaart-Mij. Neder land deelde mede, dat het s.s. Koning Willem I gisteren-namiddag na volbrachte reparatie, van Southampton zal vertrekken, en dat het vertrek van genoemd s.s. van Genua dientengevolge met één dag moet worden uitgesteld, zoodat dit thans bepaald is op Vrijdag 25 dezer, ten 3 uur namiddag. Maandag 12 Mei viert de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Leeuwar den haar 50 jarig bestaan. In de openbare vergadering, welke dan wordt gehouden, zal de feestrede worden uitgesproken door dr. G. Brom te Utrecht. De werkstaking te Enschedé. Naar Tubantia verneemt, bestaat bij de firma van Heek Co. het plan, weidra hare geheele spinnerij aan de Kremersmaten weder aan te zetten, en zal zij zich, indien haar vroegere arbeiders zich niet bijtijds aanmelden, ook in dat gedeelte van ander personeel voorzien. tfEMESUI) NIEÜWS7~ Te Vlissingen werd het gezin van een Belgischen loods Dinsdag-avond met drie meisjes vermeerderd. In de vijf jaren van hun huwelijk is nu dit echtpaar gezegend met acht kinderen. De vader is op zee. Om de kleinen te onderscheiden, heeft men ze van lintjes voorzien van de kleuren der Belgische vlag (rood, geel, zwart). üaatste Uericüteii. In de vergadering van de gascom- raissie alhier is gisteren-avond de nieuwe directeur der gasfabriek en drinkwater leiding, de heer dr. W. H. van Riet- schoten, door den voorzitter geïnstalleerd en werd hem de directie der beide fabrieken overgedragen. Heden is de heer Van Rietschoten in functie getreden. Op de aanbeveling voor directeur der gasfabriek te Vlaardingen zijn geplaatst de heeren M. v. d. Horst, te Amsterdam, H. A. Keuls, te Leiden en S. Rijkes, te Edam Ziekte van H. M. de Koningin, Het bulletin heden-middag 2 ure door de doctoren Roessingh en Pot uitgegeven, luidt: Gedurende den dag deden zich bij H. M. de Koningin geene bijzonderheden in het verloop der ziekte voor. Hare Majesteit geniet bij tusschenpoozen slaap. Het be wustzijn blijft steeds ongestoord. Namens de leden van het Civiel en Mili tair Huis van H. M. de Koningin ontving Z. K. H. prins Hendrik heden hartelijke brieven van gelukwensching bij de herden king van zijn geboortedag, waarin tevens de beste Wenschen werden geuit voor een spoedig en volledig herstel van H. M. de Koningin. lieten, van welke orde zich daar ook het generalaat bevindt, is gebouwd in denlaa'" middeleeuwschen stijl der Lombardijsch® kathedralen en ligt op den Corso d'Itah*' Sport. Zondag den 27n April zal door het ge*8® Zuid-Holland van het Nederl. Gymnastiek* verbond in het gebouw in het Agneta Park te Delft een turndag worden gehouden^. Rechtszaken. Den 10 Mei a. s. zal voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden de moor" in de Vondelstraat te Rotterdam. Zooals men zich herinnert, betreft dit den moor" van een jongen man, die zijn vader doodde» omdat deze zijn dochter wilde mishandelen- li.iirsrenïjfir Suu»«.. Ge°oren: 17 April. Neeltje, dochter van W. de Bruijn en E. van der Most» Konijnenbuurt. Helena, dochter va0 G. J. F. Tijssen, en A. van der Velden. Ploegstraat. 18. Andreas Dominic«s' zoon van T. A. Govaart en C. M. Essenberg» Lange Nieuwstraat. Overleden: 17 April. Theodoru3 Kamman, oud 54 jaar Hoogstraat. Franciscus Johannes Verweerde, oud maanden, Kortlandstraat. Scheepvaart. Schiedam, 19 April. Vertrokken zeil schip lden, kapt. C. M. Karlson, naar Rotterdam, om steenkolen te laden v°°r Zweden. fianaeigoerictiten. BEURS VAN SCHIEDAM. 19 April 1902- Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 19 April. Moutwijn f 8. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting* Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Pkins. Stemming onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 81/,. Jenever: 112.50. Amst. proef f 14.—. Prima Graanspiritus f 13 a 131/,. Spoeling f 1.20. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. April i Mei Spirit- p. April J Mei. Juni |18 Apr. 3380 14.50 14— 12— 12— 19 Apr- 33.80 14.25 14.- 12.- 12.- Kerknieuws. Dinsdag j.|. werd de eerste steen gelegd der nieuwe parochiekerk van den H. Mar- tinus te Medembiik. De overleden deken van Kerkdriei, de zeereerw. heer Gast, heeft f40.000 vermaakt tot ondersteuning der vreemde missiën. Morgen (Zondag) wordt te Rome in het nieuwe stadskwartier, waar vroeger de villa Ludovisi was, een nieuwe kerk geconsa creerd. Zij is toegewijd aan da H. Theresia, wordt bediend door de Ongeschoeide Carme- l.) 18 April. 19 April. New-York. Maïs 62. 62. Amsterdam. 18 April. Rogge op lev. zonder noteermg* 19 April. Rogge op lev. zonder noteermg- Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur» 18 April 3.13 cM. 19 April 2.99 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 3 pCt. Parijs i - 48.224 3 Antwerp. - 48.10 3 iMftófsoericiit van Per Telefoon. 'P/j Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli J Konink. Petrol My Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref. Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common Ie Missouri 2e Common Union Shares Wabash [ncomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam* 19 Apr*1- 82 841,/i« 28 41V» 40V< 27Ve 84 101 272 404 113 71V* 82 41V* 70'/» 98 2 44'/z 67'/« 3l/i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6