JJ A _J >1 -J M. J. VREDEBREGT, A. J. BIJLOO, J. VAJï Riet, In het jaar 1901 kwamen alhier uit zee aan 52 stoomschepen met een inhoud van 75.737 M8 netto, en 22 zeilschepen met een inhoud van 4369 Ms netto. Uit de volgande haven in 1902. Bremen 2 Drontheim 1 Dordrecht 2 Eimshom 1 Emden 1 Frederikshamn 1 Gothenburg,' 1 Hamburg 6 Helgoland 8 Lissabon 2 Newcastle 23 Oosterbolz 1 Pernau 5 Rotterdam 1 Sundsvall 1 Svendborg 2 Yarmouth 1 Van diverse ladingen waren er 5 met graan, 4 bout, 23 steenkolen, 12 stukgoe deren, 3 boekweitdoppeu, 5 rijstdoppen, 1 oud touw, 1 haring, 2 zout en 3 ballast. Hieronder zijn niet begrepen 1 Deensche kanonneerboot, 1 Hollandsche kanonneerboot, 3 Belgische (aviso's), 2 Rijnsteepbooten en 213 visschersshepen die dit jaar in onze haven binnenkwamen. Van deze voerde de vlag 2 2 Nederl, vlag 24 Noordsche Duitsche 6 Zweedsche Engelsche 25 Gedurenae de maand December arriveer den alhier 2 stoom- en 2 zeilschepen, tegen verleden jaar 4 stoom- en 2 zeilschepen. De Arbeidsbeurs. (Opgave 31 December 1902.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongen rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. 4 kuipers. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Een bakkersknecht. Brandersknechts. Distillateursknechts. Sjouwers. Personen voor lichte werkzaamheden of loopwerk. Een houtkoopersknecht. Een machinist-stoker. Een schippersknecht. Koetsiers. Een kantoorbediende. Een metselaar. Mouters. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Een timmerman, (halfwas) Een leerjongen smederij. Een smid halfwas. Ververs. Dienstboden. Schoonmaaksters. Door de zangschool van de zangvereeni- ging »Gemengd koor", directeur de heer Bernard Diamant te Rotterdam, zullen in 't begin van Januari a. s. uitgevoerd worden: a. »De Wereld in," van P. Benoit. b. »De Ijskoningin, van v. Hollander, cantates voor soli, kinder en dameskoor, c. La Folia (variaties voor vioolsolo) Carelli, te spelen door den heer B. Stad uit Rotterdam. De heer H. W. G. van Nieuwenhuizen uit Rotterdam heeft weder de pianobege leiding op zich genomen. (S. Cf.) De Fich Trades Gazette meldt, dat men te Vlaardingen, waar het grootste gedeelte van de haringschepen des winters std ligt, het plan heeft opgevat om in Januari a. s. loggers naar de Shetlandsche wateren te zenden met Lerwick ais aanlegplaats om aldaar de winterharingvisschenj uit te oefenen. BOXEXLAI1D. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 30 December. Benoemd tot voorzitters der afdeeiingen de heeren Gleichman, van Zinnicq Bergmanc, Bosch van Drakesteyn, Vening Meinesz en v. d. Biesen. Aan de orde was allereerst de Indische Begreoiing voor 1903. De heer Van der Does de Wille- b o i s bepleitte de vrijheid voor de katho lieke zending in de Minahassa. De heer Van Alphen besprak de onderscheidene defensie-belangen tot hand having onzer heerschappij in den Archipel, wenschte verbetering van het marine-etablissement te Soerabaia, bepleitte voor de bemanning van de vloot beter kazerneering en beter ziekeninrichting en meer afwisseling in de voeding. De heer 's Ja cob kwam op tegen den wensch van den heer Van der Does, dat de minister invloed op het Indische Gou vernement zou oefenen ter gunste van de katholieke zending in de Minahassa. Spreker schreef voorts den economischen achteruit gang der Javanen voor een zeer groot deel toe aan de meerdere vrijheid, welke de vreemde Oosterlingen genieten, waarom hij, naast Krachtige bevordering der Indische industrie, in overweging gaf, die vrijheid te beperken. De heer Van den Biesen drong aan op beperking vaD den opium-invoer en bepleitte ook de gelegenheid voor de ruim 6060 katholieke inwoners in de Minahassa, om hun godsdienstige plichten na te komen met den heer 's Jacob wenschte hij de Chineezen uit Indië naar het Hemel- sche Rijk terug. Nog waarschuwde spreker tegen het maken van verdedigingsstellingen op Java. De heer W oltjer wenschte krachtige bestrijding van het concubinaat in de kazernes. De heer Van Heek protesteerde tegen des heeren van deD Biesens beoordeeiing van de Cmneezen. De Minister van Koloniën vond met den heer Van Heek, dat de sprekers in hun oordeel wel wat te haid waren en met alle Chineezen zulke schurken zijn als men wil doen geiooven. Zij hadden echter zeer zeker veel kwaad op hun geweten, maar niet alleen de handel maar ook de regeering en de inlandsche bevolking hebben veel aan hen te danken. Indië kan die bekwame ambachts- en handelslieden, die nijvere werkers vooreerst niet missen. Ook het gebruik van opium wenscht hij met alle macht te bestrijden. De heer Van den Biesen vergist zich dan ook. waar hij meent, dat de Sasakkers en Baliërs op Lom bok door op um vergiftigen. Integendeel de verkoop en het gebruik van dit genotmiddel is aan de inlandsche bevolking aldaar op straffe verboden. Eindelijk verdedigde ,je Minister de defensie-plannen, die in den heer Van Allen een verdediger, msar in den heer Van den Biesen een bestrijder nadden gevonden. Tegenover die bestrijding hield de Minis ter voi, dat Java zeer goed te verdedigen is. Op het punt van oud geschut antwoordde de Minister laatstbedoelden spreker, dat het geschut wei oud, maar nuet verouderd is en nog goed kan volstaan. Hij wil voor de verdediging in geen geval meer doer, dan wat noodzakelijk is. Van de noodzakelijkheid voor voldoende kolenvoorraad is de Minister met den heer Van Alphen overtuigdvoor de aanstelling van een werktuigkundig ingenieur aan het marine-etablissement te Soerabaya, is de Minister nog niet te vinden, omdat de com mandant der zeemacht er tegen adviseert. De begrootingsontwerpen werden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Achtereenvolgens werden nu zonder of na korte beraadslagingen aangenomen ver schillende wetsontwerpen laatst van de Tweede Kamer ingekomen. Daarna werden nog behandeld van de Staatsbegrooting voor 1903 hoofdstuk I Huis der Koningin hoofdstuk VII a (Nationale schuld) waarbij de heeren Van Nierop en Hovy bedenkingen opperden tegen het ongunstig tijdpstip van den inkoop der staatsfondsen, die door den Minister van Financiën werden weerlegd, de Middelenwet en het wetsontwerp tot verhooging van de Rijksbijdragen voor 1902 aan enkele gemeenten. Al deze ontwerpen werden aangenomen. De vergadering werd daarna gesloteu en verdaagd tot Dinsdag 6 Jan. a.s. 's avonds 8£ uur. Op 23 dezer heeft te Rome de uitwis seling plaats gehad der akten van bekrach tiging van het aldaar op 7 November daar te voren tusschen Nederland en San Marino gesloten verdrag tot wederzijdsche uitleve ring van misdadigers. (Sief.) Afjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren De pretendent-sultan is in leven. Hij heeft zijn onderwerping aangeboden aan den commandant in Pedir. De commandant is er heen. De N. R. Ct. teekent hierbij aan Uit bovenstaand telegram blijkt, dat men ten onrechte gemeend heeft, dat de pre tendent-sultan onlangs gesneuveld was. Weliiicht zal het feit, dat zijn geheele gezin gevangen gevangen genomen is, niet zonder invloed geweest zijn op het besluit van den pretendent-sultan om zich te onderwerpen. De hoofdbesturen van den Veenkolocialen Landbouwbond en den Noord-Nederlandschen Boerenbond hebben in beginsel besloten tot ineensmelting. De beterschap in den ziektetoestand van Mr. W. van Basten Batenburg, lid der Eerste Kamer, te 's-Hertogenbosch, blijft naar de s Hb. Ct. meedeelt aanhouden. Sedert gisteren was de patient zonder koorts. Nieuwjaarskaartjes. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft, om het goede voorbeeld te geven, de ambtenaren verzocht zich te willen onthouden van het zenden aan hem van visitekaartjes ter gelegenheid van het Nieuwe Jaar, daar hij ook zonder dat nhet er gaarne voor zal houden, dat de ambte naren hem in den nieuwen jaarkring het beste toewenscnen." Welk een schrikkelijken last men met de Nieuwjaarskaartjes aan de post veroorzaakt, Kan alleen al hieruit blijken, dat enkel te Utrecht 22 militairen als hulptroepen zijn te werk gesteld aan 't uitzoeken en stem pelen van die Nieuwjaarszendingen. Daarbij 't extra werk voor de bestellers. En dat zoo over 't heeie land H. M. de Koningin schonk aan de Ko ninklijke Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Ne- derlandsche leger f 300. Maandag was Z. K. H. prins Hendrik aan den Hoek van Holland om te jagen. Door Z. K. H. werden niet minder dan 150 konijnen geschoten. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gebruikte postzegels enz, In het jaar 1897 vormde zich in het groot-seminarie te Roermond het »Lief- dewerk tot ondersteuning van Nederlandsche Missionarissen", eene liefdadigheidsvereni ging, die zich ten doel stelt, door het verkoopen van gebruikte postzegels, z. g. zilverpapier, capsule ot lood van flesschen en inmaakbussen, oude munten, oud papieri enz., geldelijken steun te verleenen aan de Nederlandsche missionarissen, die in de verre gewesten zich wijden aan de bekeering der heidenen. Het bestuur van het »Liefdewerk" doet than3 wederom een beroep op den steun onzer landgenooten uit alle gewesten en heeft met dat doel circulaires rondge zonden. Agenten zijn onder' meerte Delft, dames Creyghton te Dordrecht, mej. A.' Keuss; te 's-Cravenhage, de heer H. W. Jansen te Haarlem, de heer H. van Baar- len Jr.te Leiden, mej. B. Brüning en mej. Leoi Robbers. A1) V E K T E i\ T1E N. G. P. TAN DORP, Kreupelstraat. Melk, Boter en Kaas. De complimenten van den dag aan vrienden en begunstigers. GEBR. HOEK, Stalhouders. De complimenten van den dag aan vm den, bekenden en begunstigers. C. VAN TOL, Koffiehuis de Ma$ Schiedam, 1 Januari 1903. J. G. VAN DORP, Lange Kerkstraat 46. I Vleeschhouwer en Spekslager. P. GROENENDAAL, Br oersv est. J W. C. GALLÉ, Oostsingel no. Steenkolenhandel. G. S. MONTFOORT, Deurwaarder. Boterstraat 7. Telephoon no. 112 p. f. A. P. DE HAAN, Kethelstraat hoek Breedstraat. Drogerijen en Verfware ADOLF WERNIK, Meubelmaker. Hoogstraat 157. Broers vest 59' H. J. KREUGER, Broersveld. J. M. SCHMFFER, THEOD. WIELEMANS, Boterstraat 46. THEOD. OFFERMAN. J. C. MARKUS, Collignon. p. f. A. O. SCHOLTE, Huisschilder, Boterttrai Café Boterstraat 31. Z. N. ADRIAAN ZOETMULDER, Lange Haven 77. Singel 131. p. f. G. PLOOIJ, 40. Lange Kerkstraat 40 Café Nationaal Veel heil en zegen aan begunstigers stadgenooten toegewenscht door W. F. VAN DER HEIJDEN, Bode van Schiedam op Rotterdam. Hoogstraat 48. 1 8M1TGMX,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2