Ingezonden. ÜEMENÜI) NIEUWS. Laatste Berichten. &suih*3isDencfiSetL BEURS VAN SCHIEDAM. 5 Jan. 1903. Maïs 56.— Wisselkoersen te Rotterdam. KerKuieuws. Mgr. J. Th. A. Ileyligers. Tot ons groot genoegen kunnen wij 'richten zegt de Tijd dat de plot- ®ioge ongesteldheid welke Z. D. Hw. den 'sschop van Haarlem voor een paar dagen aangegrepen, van geheel voorbijgaan- aard is geweest, en dat Monseigneur 'oh thans weder zeer wel gevoelt. Over den gezondheidstoestand van presi- ent Kruger komen de beste berichten uit «otone. De president is veel sterker dan ler te lande wa3 en wandelt flink. In 1902 zijn 9 leden en 10 oud-leden der 'aten-Generaal overleden, behalve de twee ministers overleden 6 ministers (meerendeels in de eerstbe- °elde 19 Kamerleden begrepen). Onder het ambtenarenpersoneel der 8«meente 's-Gravenhage is een circulaire Rondgegaan van B. en W. waarin hun onder et oog wordt gebracht, dat de ambtenaren ïlch hebben te onthouden van het aan den r*ad richten van adressen ol stukken, waarin opmerkingen over of critiek op het door 6 raadsleden gesprokene worden geleverd Te Loosduinen is door een drietal bei tels een groot tatervat door de venster gaten gegooid in een huis, waar men *fOolijk een nieuwjaarsfeestje vierde. Alles °P de tafel achter het raam ging kort ®N klein. Veel moeite had men nog met den op den grond stroomenden drank, die door de Neervallende lamp werd in vlam gestoken. 6 gasten zeiven kwamen met den schrik >rÜ en waren een hait uurtje later achter ^at planken weer lustig aan het pret maken ®n de baldadigen werden gearresteerd. In eene druk bezochte huishoudelijke Vergadering van de stakende lood- en zink bewerkers te Amsterdam werd eene motie ingenomen, waarin het besluit is neerge- Jegd de staking vol te houden totdat de '°oneisch door de patroons zal zijn inge willigd. Alleen werklieden boven de 18 Jkar namen aan de stemming met briefjes ''eel. Heden (Maandag) zou weer eene Vergadering worden gehouden. Wij namen uit het N. v. d. D. over het bericht, dat de justitie te Amsterdam een belangrijk spoor in handen heeft in zake den dubbelen moord in de Czaar Peter straat aldaar. Heden kan het Al. v. d. D. daaraan toe- Voegen, dat er eenig verband bestaat tus- echen deze ontdekking en het zoo gunstig atgeloopen onderzoek in een andere moord- ,aak, nl. die van de Dubbele Buurt te Amsterdam. In deze zaak, meldt het blad verder, beeft de justitie veel dienst gehad van de ^uwijzingen van een onbekende, althans °»genoemde. Diens medeelingen vulden op boogst bevredigende wijze de nasponngen Van justitie en recherche aan, zoodat de "Boordenaaars ontdekt en tot bekentenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmerking bomen voor een deel van de premie, welke foor de justitie voor het ontdekken van de Moordenaars is uitgeloofd. Haast ongelootelijk zai het klinken, dat diezelfde man thans in hechtenis is onder fo ernstige verdenking schuldig te zijn aan den moord van de Czaar Peterstraat. Prof. Zeeman, te Amsterdam, heeft van zÜp aandeel in den natuurkundigen Nobel prijs (ongeveer f 50.000) f2000 geschonken *»n de »Amsterdamsche Universiteitsver- •eniging". De gouden koets op de poppententoon- eteiling te Amsterdam is voor f 600 kangekocht door de directie van de Tel. waren 5 gegadigden. De mininum-prijs die geboden werd was f 500. Verkeerde men te Harlingen sedert een maand in het onzekere omtrent het lot van het aldaar thuis behoorend schip De Zeemeeuw, dat onder bevel van kapitein Ruig van Noorwegen, de thuisreis aan vaardde. het is nu vrij zeker, dat dit vaartuig met man en muis vergaan is. Op de Noordzee moeten voorwerpen van dit schip afkomstig, opgevischt zijn. Te Baarn is de toevloed van nieuwe bewoners thans zoo groot, dat er voortdurend villa's worden bijgebouwd. Thans heeft de heer H. Sweris, ondernemer van het Wilhelminapark, weer een nieuw villaterrein aangekocht, en wel van H. M. de Koningin Moeder. Te Zierikzee is op 92-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, oud-president van de arrondissements recht bank aldaar. Bij gelegenheid van zijn 40 jarig rechters- schap in 1883 werd hij tot ridder van den Nederlandscnen Leeuw benoemd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Voor eenige jaren werd, oajr ik mij herinner vanwege de Boiitie en de ochiedamscne couranten er op gewezen, dat nauwlettend zou worden toegezien op het in goeden staat onderhonden van goten en riolen, terwijl bij gebreke daarvan binnen uren de wettelijke bepalingen daaromtrent zouden worden loegepaat. Voor den Uoslziugel nu scüijuen die *4 uren en wettelijke üepaiiugeu nogal vrij rekoaar te zyu, daar toch reeds 10 dagen achtereen de goten en noien zich in zulk een uitstekenden toestand De vinden, dat voor de helft van die breede straat bet water zich als een meer uitrekt, zoo zelfs dat de oud-fiollandscbe varensgeest zich hier met verloochent en die gunstige gelegenheid neeft aangegrepen om tal van in der haast vervaardigde scüeepjes en scnuitjes op dien uitge- strekien waterpiais matig te laten dobberen, daarge laten nog de onhebbeujkUeid voor bewoners en voor bijgangers om daar door allerlei kwajongensstreken te worden bemoeilijkt eu lastig gevallen. Bij de toch zoo stiefmoederlijke verlichting door middel van 4, zegge vier lantaarntje*, is bet bovendien gevaarlijk vooral voor kinderen tegen bet vallen van uen avond die straat daar ie passeeren. Moge evenwei de bevoegde macüt met bekwamen spoed daaraan paai en perK weten te stuiieu, zoo ter voorkoming van ongelukken, ais ten gerieve van de aldaar evengoed beiastiugpncntigeu, als ergens anders. Onder dankzegging voor uwe gastvrijheid, achtend, Schiedam, 5 Januari 1903. Senior. Te Halfweg is het lijk van de 37-jarige vrouw A. De Haan, uit Amsterdam, die den Oudejaarsavond bij kennissen te Half weg had doorgebracht en den nacht bij een familielid ging doorbrengen gevonden. Op dien tocht is zij vermoedelijk door de duisternis in de Vaart geloopen. Het verbruik van petroleum hier te lande raamt de Rotterdamsche firma M. en R. de Moncby in haar statistisch jaar overzicht voor 1902 op 169! millioen kilogram, zijnde meer dan in een der jaren 1898—1901. De huzaar Verhuist, die zijn verloftijd te 's-Hertogenbosch doorbracht, en er in den nacht van het oude op het nieuwe jaar een wandeling in het plantsoen maakte, verge zeld van zijn meisje, had het ongeluk om met zijn Dulcinea van den steilen vesting wal te vallen en zoo in de gracht terecht te komen. Het hulpgeroep der beide dren kelingen, die een wissen dood tegemoet schenen te gaan, werd gelukkig gehoord door de manschappen van de militaire wacht bij de gevangenissen aldaar, aan wie het mocht gelukken beiden op het droge te helpen. Vijf toeristen uit Zurich, die met de Kerstdagen een Alpecitocht hadden gewaagd en niet meer terugkwamen, zijn door een uitgezonden hulpexpeditie heelshuids weer gevonden. Door hevige sneeuwbuien over vallen hadden ze vijf dagen lang in een vluchthut van de Alpenclub moeten door brengen. De berenplaag doet zich in Oostenrijk niet minder gevoelen dan die der wolven, In de omstreken van Gottschee verwekken deze dieren den grootsten a»gst, Een knaap werd vermist en een koe werd door de beren meegesleept. Reeds worden drijf jachten tegen de lastige bezoekers georga niseerd. In den Oudejaarsnacht is de sneltrein tusschen Verona en München bij de Breu- ner-pas door een lawine overvallen. De trein moest uit de sneeuw worden uitge graven. Voor de reizigers koestert men evenwel gsen vrees. Twaalf maal getrouwd. Alle dagbladen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika publiceeren het portret van den trouwlustigen Zerad Pomeroy, met zijn succesievelijke echtgenooten, waarvan hij dezer dagen met de twaalfde in het huwelijk is getreden. De bruigom, zeker wel record - houder op dit gebied, is thans £9 jaar oud en de bruid 43 jaar jonger. Pomeroy woont te Middlefeld een nieuwe stad in Connecticut, zijn laatste vrouwtje (tot op heden) is uit Cleveland in Ohio tot hem overgekomen. In het pand no. 6 aan de Noordvest ontstond heden-middag een schoorsteen brand, die door werkvolk der daarnaast gelegen fabriek werd gebluscbt. Heden-morgen geraakte een paar ossen van den veehouder v. d. Burg bij hun tocht naar de markt in de Noordvest- gracht. Door de geleiders en een paar branders knechts zijn zij weder op het droge ge bracht. (S. Cf.) H. M. de Koningin-Moeder vereenigt heden-avond aan een diner verschillende autoriteiten en eenige leden der hofhouding van H. M. de Koningin met hun dames. Minister Kuyper is van-middag op reis gegaan. De minister vertrok aanvan kelijk naar Brussel. Uit Willemstad wordt geseind, dat de bank van Venezuela gesloten blijft en de paniek steeds voorduurt. Nadat het stoomschip Prins Willem V te La Guayra aangekomen was, zonden de autoriteiten de Europeesche mail met een klein bootje naar het stoomschip. Een Bntsche kruiser evenwei hield de boot aan, waarna op het oorlogsschip in weerwil van het protest der ambtenaren de mailzakken werden geopend. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Bèurs. Maandag 5 Jan. Moutwijn f 71/*. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: f 8. Jenever: f 12.—. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14l/sf 15. Spoeling f 1.80. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco Rogge, p. Jan. Spirit. Feb. p. Jan. Feb.; Maart 2 Jan. 3 Jan. 42— 1610 16.25 12 12.— (z. 3 Jan. 55i/4. 5 Jan 16— 16.25 12— 12— f.) New-York, Amsterdam. 3 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 5 Jan. Rogge op ie v. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 3 Jan. 3.63 cM. 5 Jan. 4.16 cM. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 4 pCt. Parijs -48.17! 3 Antwerp. - 48.15 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 5 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen53 runderen kalverenschapen lammeren varkens biggen paarden bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.68, 2e kwal. f 0.62, 3e. kwal. f 0.56 per kilo; ossen le. kwal. f 0.68, 2e kwal. f 0.62, 3e kwal. f 0.56 per kilo stieren le kwal. f 2e kwal. f 3e kwal. fper kilo. Handel tamelijk geanimeerd, VEEMARKT TE ROTTERDAM 5 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 302 vette runderen, 187 vette kalveren, nuchtere kalveren, 584 schapen of lammeren, 631 varkens, biggen, bokken ot geiten. Koeien en ossen 26 a 35 c., stieren a c., kalveren 43 a 52! c-i schapen 24 a 38 c., lammeren a c. en varkens 21 a 23 c. en lichte varkens voor export 19! d 21! c- Per i kilo. Den ruimen aanvoer van runderen in aanmerking genomen, was de handel tamelijk vlug en de markt vrij vast. Ook katveren werden goed .verkocüt. Woivee met matigen aanvoer en flinken naudeiprijzen zeer noog. Varkens overvloedig ter markthandel matig. Aardappelen. Spuiscue jammen f 2.50 a f3.Bneiscae kralen 13.20 a 3.50, Zeeuwsche oiauwe 12.50 a 2.70, dito bonte f2.60 a 3Geld. olauwe t 2.50 a 2.80, dito Zeeuwen f 2 60 a 2.80 Fwkeescüe jammen I 2— a 2.50, eigeuueimers 12,20 a 2.40, poters 1 1,50 a 1.70 per hectol. Met geen aanvoer, weinig vraag. Zeeuwsche eieren fö.6ü a 6.80, Over- maassche duo 16.80 a t 7 de 100 stuks. Zoetemelksene Kaas I aper 50 Kilo. Aanvoer wagens. ROTTERDAM, 5 Januari. Buitenlaridscne Granen stil. Rogge, per 2100 Kilo: Zware Helena f146, 73/74 ko. duo f136, 71 kn. Dnieper f131, 9 pud 30/35 Odessa/Nicolajefi stoo- mend f 134. Gerst per 2000 kilo60,61 ko. Zwarte Zee f 114.50, f 115. Boekweitgrutten per 2100 kiioGrove Revai aflading deze maand of wei reeds ladend t 207, f 208. Maïs per 2000 kilo: Ainenk. Mixed uit zeeöoot t 118, do. do. stoomend dagelijks gewacht f 116.50, f 117. VEEMARKT TE LONDEN, 5 Jan. Op de Veemarkt waren aangevoerd 1500 Runderen, 9000 Schapen, Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 3/6 a 5/2 Schapen 3/2 a 6/2, Kalveren a Varkens a Omtrent het plotseling verscheiden van den hoogeer w. heer mgr. J. Tn. A. Heyligers, kanunnik, deken en pastoor te "s-Gravenhage, wordt nader nog gemeld Hoewel de overledene reeds eenigen tijd aan een kwaal lijdende was zal toch niemand aan zulk een plotseling verscheiden gedacht hebben. Zelfs gevoelde Mgr. zich in de laatste dagen zeer wei, zoodat hij nog op den Nieuwjaarsdag zijn parochianen met groote vriendelijkheid heeft toegesproken en daarna een druk bezochte receptie in de pastorie heeft gehouden. Zaterdag-ochtend zes ure in benauwdheden ontwakend, vond hij nog kracht naar de kamer van den koster te gaan met het verzoek dat deze een geneesheer zou ontbieden, maar begaf zich onmiddellijk naar de kamer van zijn kapelaan, den eerw. heer J. Oudewater, wien hij de H. H. Sacramenten vroeg. ZEw. had nog juist den tijd den deken het H. Oliesel toe te dienen, waarna plotseling de dood intrad. De hoogeerw. heer Heyligers werd ge boren op 4 October 1832 te Woudrichem (N. B.). Den 15 Aug. 1860 priester gewijd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3