Dagblad voor Schiedam ea Omstreken. 26ste Jaars. Donderdag 8 Januari 1903. No. 7494. De vrouw in het zwart. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBïiS TAS DïT BLAD: Toor Schiedam osr 2 maanden franco per post aoor ceceei Nederland Aiïcndsriiike Nummers O.öó PBIJS DEB ADTBBTKHTIlS: Tan 16 rsgois5 1 J J j /0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor hernaaiae plaatsing worden 'oiiiijka overeenkomsten aaneezaan. ALfcrJEJftEEJ? OVEKZICHT. 7 Januari 1903. Sagasta. f De telegraaf bracht gisteren het weinig opzienbarend bericht dat Sagasta, die blijk baar den last van den ouderdom zwaar begon te dragen, te Madrid overleden is. Met Sagasta is een der leidende staats lieden op het Iberisch schier-eiland heen gegaan. Hij was het, die jaren iang als antipode optrad van Canovas del Castillo en na diens dood van Silvela. Even regelmatig ais in Engeland bij wis seling van meerderheid Gladstone op Disraeli of Salisbury volgde en dezen weder Glad stone's plaats innamen, zoo altereerde Sagasta met zijn beide conservatieve tegen standers. Maar dit geschiedde naar men allicht zal weten niet ais gevolg van de meerderheids verplaatsing bij ver kiezingen, doch van een oi ander échec in het parlement of tegenover de kroon en dan was dank de eigenaardige verkiezings toestanden in Spanje zulk een overgang van de meerderheid van de eene op de andere partij steeds onvermijdelijk. Don Proxedes Mateo Sagasta, in 1827 te Torrecilla de Cameros geboren, begon zijn politieke loopbaan na de omwenteling van 1854, toen bij door de provincie Zamora naar de Cortes werd afgevaardigd voor dien tijd was bij werkzaam geweest als ingenieur aan den Spaanschen noorderspoorweg. Ijve rig nam bij deel aan de woeiingen, die na bovengemeld jaar zijn vaderland teisterden, zoodat bij na bet onderdrukken van den opstand der radicalen te Madrid in 1856 door den geestkracbtigen Narvaez naar Frankrijk moest vluchten. Na de verleende amnestie naar Madrid teruggekeerd, werd hij in 1866 door Narvaez opnieuw gedwongen naar Frankrijk de wijk te nemen. De groote revolutie van 1868 en de Feuilleton. 2) (Slot.) Ik was zoo de kluts kwijt, dat ik niet eens naar de klep grijpen kon. Jim had zich reeds over het vuur been gebogen. Nu keek bij mij aan en nep verwonderd Hallo, Frank, wat is er met jou aan de band Is er een geest verschenen Het was mij onmogelijk hem te ant woorden ik bevond mij nog te zeer onder den indruk van de zeldzame gebeurtenis. Nu naderden wij de plaats, waar een brug over een diepen wilden stroom ge bouwd was. Mijn opgewondenheid was toegenomen. Wij reden in een bocht en bevonden ons ongeveer een mijl van het Water af. Daar stiet Jtm plotseling een vreeselijken kreet uit en wees met bevende hand, de oogen puilden uit bun kassen, voor zich uit in de duisternis. Ik volgde de richting van zijn blik en beefde van het hoofd tot de voeten. Daar op de rails bevond zich weer de vreeselijke vrouwen- daaruit ontstane republiek boden Sagasta goede gelegenheid den vaderlandschen bo dem weder te betreden niet alleen, doch er ook terstond een hooge politieke positie in te nemen. Onder het voorloopig bewind van Prim werd hem de portefeuille van binnenlandsche zaken toevertrouwd. Onder de regeering van koning Ama deus scheidde Sagasta zich van de Progres sisten af en schaarde hij zich onder de gematigd liberalen. In 187^ werd hij minister-president, maar reeds een paar maanden iater moest hij aftreden, emdat hij zich had schuldig gemaakt aan het gebruiken van openbare fondsen ten be hoeve van zijn partij tijdens de verkiezingen. Gedurende de republiek hield Sagasta zicb op den achtergrond, de coup d'etat van Serano en Pavia bracht hem ander maal op het kussen, eerst als minister van Buitenlandsche zaken, dan van Binnen landsche zaken, eindelijk als premier. De tweede coup d'etat van Pavia in vereeniging met Martinez Campos uitgevoeru, die den jeugdigen zoon van koningin Isa bella, Alfonsus, op den troon bracht, schonk gedurende verscheiden jaren een overwicht aan de conservatieven, die, door Canovas del Castillo geleid, het bewind tot 1881 in handen hielden. Toen gelukte het Sagasta, die ais chef der constitutioneeien ai dien tijd aan het hoofd der oppositie had gestaan, zich te verstaan met Martinez Campos, die, ijver zuchtig geworden op Canovas, tot diens tegenstanders was overgegaan om het ministerie ten val te brengen. Dit gelakte en voor de derde maal trad Sagasta als hoofd van het kabinet op. Beurtelings met de leiders der conservatieven stond nu Sagasta aan het hoofd van het Kabinet, totdat bij in het laatst van het vorig jaar als premier optrad. gedaante voor mij, hel verlicht door het licht der locomotief. Daar stond zij stil, bewegingloos, dan danste zij een wiiaen dans en altijd wenkte zij ons, ging zij achteruit achteruit, Frank, fluisterde Jim met smeekende stem, Frank, om Godswil, ga met over de brug, ga met over de brug, er zal bepaald iets vreeseiijks gebeuren. Ik was nu zelf haast dood van angst en rende uit alle macht. Wat mij eigenlijk deed besluiten den 'trein tot stilstand te brengen, kan ik heden ten dage nog niet zeggen. Toen wij stilhielden, hoorden wij het ruischen van het water voor ons. Ik steeg at en ging den hoofdconaucteur tegemoet, die in allerijl op mij toeliep. Wat is er gebeurd vroeg hij onge - duldig en uit zijn numeur. Ik voelde mijzelf erg klein en kinder achtig. Van een reusachtige vrouw was geen spoor te ontdekken. In den vreese lijken stormwind en den stikaonkeren nacht kon men geen vjji pas voor zich uitzien. Wij neohen een verschijning gezien, stotterde ik. Ik weet met wat het was het zag er uit als een groote, zwarte geest, oio voortuurend de armen naar ons uitstrekte en ons al maar naar zich toe wenkte. Sagasta toonde zich intusschen bij al de wisselvalligheden des levens en het came- leonachtig optreden, wat betreft zijn politieke beginselen, zoo niet een groot dan toch een u.terst handig en bijzonder werkzaam staatsman, die naar zijne opvatting in het belang van zijn schoon en ongelukkig vaderland trachtte werkzaam te zijn. De Dardanellen-kwestie. De Dardanellen-kwestie treedt bij al wat het Oosten reeds zoo lang beroert met vernieuwde heftigheid op. Het Engelsche gezantschap heeft bij de Porte verzet aan- geteekend tegen het doorlaten van vier Russische torpedojagers door de Dardanellen naar de Zwarte Zee in September. Die vergunning zoo heet het in het protest is een schending van de verdragen, waarbij de Dardanellen voor oorlogsschepen van alle landen gesloten worden. Engeland behoudt zich nu het recht voor om, als de gelegenheid zich opdoet, voor zijn oorlogsschepen een gelijk voorrecht te verlangen. Het Engelsche protest heeft een slechten indruk en zelfs boosheid in Russische kringen teweeg gebracht, terwijl men in Turksche kringen over de houding van Engeland zeer ontsteld is. Engeland is van meening, dat een oorlogsschip volstrekt niet ophoudt oorlogsschip te zijn als het ontwapend is en een handelsvlag hijscht, en dit is wat Rusland gedaan heeft om voor de vier torpedojagers doorlating te verkrijgen. Rus land hield vol, dat een ongewapend schip niet als een oorlogsschip beschouwd kan worden. Op aandrang van Rusland heeft de Porte zich ten slotte bij die opvatting neer gelegd en de schepen in September laten passeeren. Dé opstand in Marokko. De opstand in Marokko sctujnt, althans voor 't oogenblik, bedwongen. De boofdconducteur zag mij aan met een eigenaardigen blik. Ben je gek geworden Frank? Het zou mij van je spijten. Nu we echter toch dicht hij de orug zijn, kunnen we daar wel eens even gaan kijken. Wij namen onze lantaarns op en liepen de rails langs. Nauwelijks twintig meter waren wij gegaan toen wij ontzet terug deinsden. Aan onze voeten gaapte een diepe afgrond, waaruit het geraas van de opgezweepte golven tot ons doordrong. De in stroomen neergevallen regen had de rivier doen zwellen, die in wilde golven haar loop naar zee volbracht. De brug had zij in haar razenden loop meegesleurd. Slechts een paar stukken afgebroken hout en verwrongen ijzer hingen nog aan de landhoofden. Doch ver weg, over de rivier in de zwarte duisternis, dauste weder de zwarte gestalte der spookachtige vrouw, hei,verlicht door bet schijnsel der Jocomo- tieflichten. Als waanzinnig van vreugde zwaaide zij met de armen om zich heen. De hoofdconducteur keek eerst naar de verschijning, dan naar den trein. Was dat het ding, dat gij zaagt, toen gij de trein deedt stilstaan Ja. zz Nu Frank, dan is het vannacht iets Verscheiden correspondenten te Tanger seinende opzienbarende tijding, dat de troonpretendent naar Teza gevlucht is. De stam der Hainas zou zich bij den Sultan aangesloten hebben en zijn leger zou belang rijk versterkt zijn. Onder het opperbevel van Moelli Mohammed zou het de opstan delingen nazetten. De karavaan naar Fez zou heropend zijn. De correspondent van de Times bevestigt dit nieuws niet. Waarschijnlijk zijn het marktgeruchten. Hij seint daarentegen, dat de toestand te Fez onveranderd is. Geen troepen van den Sultan verlaten de stad. Een beslissing is niet te verwachten voor den afloop van den Ramadan en Nieuw jaarsdag, maar elk uitstel moet de desertie in net leger van den Sultan vermeerderen. Vele deserteurs komen reeds in de kust steden aan. De Berberstammen rondom Tanger weigeren de troepen van den Sul tan te versterken, niet omdat zij rebeisch zijn, maar wegens het lijden der soldaten. Berichten uit Fez van 1 Januari spreken van verbetering in den toestand. De schaarste in levensmiddelen is verdwenen. Twee aan zienlijke stammen, die zich by den opstand hadden aangesloten, hadden afgevaardigden gezonden om hun onderwerping aan te bieden. De toestand in Zuid-Afrika. Te Pretoria is gisteren een boogst be langrijke bijeenkomst van voormannen van Boeren en andere aanzienlijke burgers gehouden. Schalk Burger was voorzitter verder waren er o. a. Botha, De ia Rey, Crotijé en Smuts. Het doel was het ontwerpen van een adres aan Chamberlain te richten. In het ontwerp wordt gevraagd om de amnestie uit te strekken tot allen die aan den oorlog hebben deelgenomen, en om aan alle burgers toe te staan naar hun land meer dan bloot geluk, dat ons gered heeft. Langzaam hepen wij naar den trein terug beiden dankbaarder, dan ik u be schrijven kan. Verscheidene reizigers waren reeds uitgestapt en vroegen naar de oorzaak van het oponthoud. Onder hen bevond zich een 18-jarig jongmensen uit Cmcago, knapper dan wij allen te zamen. Nadat hij zwijgend de geschiedenis van de zwarte vrouw mede had aangehoord liep hij naar het kophcht der locomotief en keek er nauwkeurig m. Terwijl hij dit deed, volgae ik hem met de oogen en be merkte nu een donkere vlek op net glas. Daar is uw vrouw in bet zwart, riep de jongeling. En daar was zij werkelijk dezelfde vlinder, die daar in net lijstje zit. Zij be vond zien aan de binnenzyoe van het glas Toen ik er met myn vinger tegen klopte, vloog het insect op en het zien op den reflector neder. Dat is de heele geschiedenis mijnheer. De vlinder, die voor den hollen spiegel op en neer gefladderd was, had daardoor het zwarte beeia te voorsemjn geroepen dat er als een m een mantel gebuide vrouw uu- 2&g. NIEUWE SCHIEDAMSOHE COURANT f 4 "e I A.«*v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1