terug te keeren, ook de leden van de depu tatie, die na den val van Bloemfontein naar Europa werd gezonden. Het geeft verder uitdrukking aan de oprechte trouw van de onderteekenaars aan de regeering, maar voegt er bij, dat zij weinig kans zien om samen te werken, zoolang er van hun medeburgers sommigen in ballingschap zijn en anderen in de gevangenis. Het adres dat in zeer gematigden toon is vervat zegt voorts, dat, toen Chamberlain zijn voornemen had kenbaar gemaakt om te komen, de generaals hun zending naar vreemde landen hadden opgegeven anders ware zij voortgezet. Ook herinnert het, dat Kitchener in Milner's tegenwoordigheid zelf beloofd heeft, algemeene amnestie bij gelegenheid van de kroning aan te bevelen. Chamberlain te Pretoria. Chamberlain en zijn gezellen zijn in den nacht van 3 op 4 dezer te Pretoria aange komen. Ondanks het late uur was er een groote geestdriftvolle schare om hem te begroeten. De Londensche Daily Express vernam uit Pretoria, dat er vele Boeren aan de ontvangst van Chamberlain deelnamen, maar anderen bedankten er voor. Ook waren er die weigerden aan te zitten bij het feest maal, dat Chamberlain Dinsdag te Pretoria zou worden aangeboden. Of Botha, De ia Rey en Schalk Burger, die ook uitgenoodigd waren, er aan zouden deelnemen, wist men toen nog niet. Een later telegram meldt echter, dat de genoemde Boeren-generaais met een aan zienlijk aantal andere Boeren op bedoeld tuinfeest waren. Ook Milner behoorde tot de gasten. Chamberlain en zijn vrouw gaven allen de hand. De Wet was er niet. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. In de laatstverloopen dag kwam in zake het Venezolaansch conflict weinig belang wekkend nieuws. Uit New-York verneemt de Times, dat te Washington en te Berlijn de meeningen in zake Venezuela lederen dag sterker uiteenloopen. De Amerikanen wenscher de kwestie zoo spoedig mogelijk beslecht te zien, opdat er een einde kome aan de nadeeiige blokkade; daarentegen blijkt, dat men te Berlijn de blokkade strenger wil toepassen om Castro ten val te brengen, door den opstand tegen Castro's bewind' aan te moedigen. Te Washington zou men Castro's val betreuren, omdat de onderhandelingen dan van begin af hervat zouden moeten worden. Men maakt dan ook de opmerking dat de Duitschers een heftigen toon beginnen te voeren tegen de Vereemgde Staten en trekt daar uit het besluit, dat in Duitsch land de anti-Engelsche stemming nu op de Amerikanen wordt overgebracht. Volgens draadbencht uit Caracas is de financieele politiek, die het gevolg was van de onmacht van de Bank van Venezuela om hare nota in te wisselen voor 't oogen- blik verzacht, daar de voornaamste kooplui te La Guaira, Valencia en Puerto Cabalio overeen zijn gekomen, banknoten in betaling aan te nemen. Zondag hebben de regeeringstroepcn nabij Guatire een nederlaag toegebracht aan on geveer 1500 opstandelingen onder Ramos en Penalosa, die op de hoofdstad aanrukten. De Nederlandsche consul te La Guaira heeft verlof gekregen, den 7n een Neder- lanasch stoomschip op de reede te laten komen om den Nederlandschen gezant, die ziek is, aan boord te nemen. Alle kustwachters zijn ontslagen. De douanekantoren sluiten Maandag. Honderden menschen zijn zonder werkmen is bang voor ongeregeldheden. Het Dresdener Hofdrama. De Kroonprins van Saksen heeft gisteren aan zijn vrouw, die nog altijd te Genève vertoeft, door bemiddeling van Botha, den Duitschen consul aldaar, den eischin rechte tot scheiding van tafel en bed en goederen doen overhandigen. De akte noodigt de prinses uit voor den 28n te verschijnen voor de bijzondere rechtbank te Dresden. Nu het proces op touw is gezet, eischt de prinses algeheele scheiding. Teekent deze eisch reeds de plicht- vergeten vrouw en moeder, die niet schijnt te weten, dat de katholieke Kerk slechts eene betrekkelijke scheiding - het ontslaan van de verplichting tot samenwonen erkent, ook wat verder nog omtrent haar gemeld wordt, stelt haar gedrag in weinig gunstig daglicht. Het Centrum ontving over het drama te Dresden een particulier schrijven, dat zeker wel aan de liberale pers, die deze schaam teloze vrouw de hand boven het hoofd houdt, ter lezing mag worden gegeven. De geheele geschiedenis der vlucht van de Saksische kroonprinses Louise met den gouverneur barer kinderen, den Brusselaar Giron, is een eenvoudige echtbreuk-historie en wel in haar meest immoreelen vorm zonder een zweem van idealisme. Voor ruim vijf jaren was ik in Dresden en had ik de gelegenheid een intieme vriendin der Koningin te spreken. Zij ver- haaide mij van de diepe droefheid der Koningin over het karakter van prinses Louise, die door haar ongeloof en hare wilde excentriciteiten velen tot ergernis was* Een staaltje De politie had het fie tsen door eemge hoofdstraten van Dresden ver boden. Prinses Louise wist niet beter te doen dan juist die straten voor bare fietstochten te kiezen en een paar politie agenten omver te rijden. Haar geliefkoosde lectuur was Zola. Haar man de tegenwoordige kroonprins, verbood haar die lectuur (een bewijs der ondragelijke tirannie over haar uitgeoefend, jammert de Parijsche boulevard pers.) Nietzsche bewonderde ze. Zijn ueber- mensch-princiepen trachten zij in zich te incarneeren. Zij is er wonderwel in geslaagd Haar tegenwoordig gedrag komt het uebermensch-ideaal zeer nabij. Wat haar gedrag een ware infamie doet worden en niet de zwakheid van een oogen- bük, maar haar verdorvenheid op de ake ligste wijze openbaart, is de wijze,,waarop zij alle natuurlijk schaamtegevoel, haar eer en die harer familie te grabbelen gooit. Het is waarlijk ongeioofëlijk en aller wal- gelijkst hoe zij zelf of de losbol Giron onder het knabbelen van bonbons de'reporters in wijdt in de intiemste aangelegenheden haar huwelijk betredend, haren man, van wien Giron getuigt, dat hij z e d ei ij k o n b e r s p e- 1 ij k is, op de laagste wijze als een imbecile bespot, hoe Giron m haar tegenwoordigheid met een cynisme, waarvoor men geen woorden kent, schertst over de treurige verhoudingen die ontstaan zijn, ook met het oog op de in Mei te verwachten gebeur tenis. Men vraagt zich bij zulke infamiën af of men hier een geval voor zich heeft, dat door de psychiatrie ais »moral insanity" wordt aangegeven. Haar broeder, de ex-aart3hertog Leopold, die haar bij hare viucnt uit Salzburg behulp, zaam was en in gezelschap van een actrice thans te Montreux zich ophoudt, was in de Oostennjksche kringen sinds lang als een immoreel sujet bekend. De galante avon turen, waarvoor hij tot zesmaal toe door keizer Frans Jozef gestraft en naar andere steden verplaatst werd,kunnen in fatsoenlijke kringen met verhaald worden. Dat zijn de beide personen, die door een groot deel der liberale pers in bescherming worden genomen. Dat daarbij katholieke vorstenhuizen als die van Saksen en Toska nen, waarbij de beginselen van godsdienst en zedelijkheid steeds hoog werden gehouden, met ploertige insinuaties worden verguisd, geeft een diep treurigen blik op de ontze- delyking der maatschappij. goed verlaten. Dr. Leyds zal zich te I Utrecht vestigen. taati»- eu txewesïeiijjk Nieuwis Schiedam, 7 Januari 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag a.s,, s namiddags 2 ure, eene openbare verga dering houden. De Arbeidsbeurs. (Opgave 7 Januari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten, 4 kuipers. Leerjongens rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. Een loodgieter. Een meubelmaker (halfwas). Gelegenheid voor een jongen ter oplei ding wagenmakerij. Aangeboden arbeidskrachten. Een bakker. Brandersknechts. Een boerenknecht. Een metselaar. Een tabaksbewerker. Een timmerman (halfwas). Kistenmakers. Ververs. Houtkooperknechts. Een machinist-stoker. Een borstelmaker. Een schippersknecht. Mouters. Personen voor lichte werkzaamheden. schrijfwerk. loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak of smidsvak. Volksbadhuis. In de week van 29 Dec. 1902-4 Jan. 1903 werden genomen 185 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 30 regen 11 regen 114 kinder»a3ctl0 Kinderfeest. Ter gelegenheid van het jaarfeest van de afdeeling Schiedam van den Nederlandschen R. K. Volksbond had er gisteren-middag in de groote zaal van de (Meieren-Ver- eemging een kmuerfeest plaats. Hiervan werd door vele kinderen van donateurs en leden der Bondsafdeeling een buitenge woon druk gebruik gemaakt. Reeds ten haif vier was de zaal eivol en moest men menigeen huiswaarts zenden wegens gebrek aan plaatsruimte. De kleintjes hebben zich uitstekend ge amuseerd zij hebben gelachen en gejoold iuzonderneiu tijdens de opvoering van het tooverspei met zang in 5 bedrijven »Baas Snijder dat op zeer verdienstelijke wijze door de dillettanten-club »Alberdinck Inijm' werd uitgevoerd. De leuke typische costumes en kapseis werden nier zeer be wonderd. Verder had er een vertooning plaats van de groote tooverlantaarn der eerw. Broeders, die zeer in den smaak viel en de gezel lige stemming niet weinig verhoogde, in zonderheid hadden de nieuwe trilbeelden een groot succes. Over t geheel mag dit kinderfeest, dat zoowel ouderen als jongeren een bijzonder genoegen heeft verschaft, wel geslaagd heeten. De brug over de Buitensluis is gisteren middag ook voor voertuigen geopend, zoodat zij thans definitief in dienst is gesteld. De Transvaalsche legatie. Dr. Leyds en de overige leden van de Transvaalsche legatie zullen Brussel voor Maandag-ochtend om zeven uur waren twee werklieden van de firma Smulders te Slikkerveer op de Maas in een roeibootje aan t waken* Het bootje werd aangevaren door de Duitsche boot Deutschland. Een der werklieden werd gered, de ander S. B., een oppassend werkman, vader van drie kinderen, verdronk. Diefstal te Rotterdam. Vlak naast het commissariaat van politie ^aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam is gevestigd de antiquair, de heer Joachit° Davids, die in het benedengedeelte van zij0 huis zijne rijke verzameling van voorwerp®0 van waarde heeft staan, terwijl hij zelf met zijn gezin het drie verdiepingen hoog® bovenhuis bewoont. Maandag-avond laat, toen de huisgenoot®0 zich naar bed wilden begeven, bleek, da' vermoedelijk door middel van insluiping een of meer personen zich toegang hadden verschaft tot de badkamer op de 2e étage achter, grenzende aan een slaapvertrek, en daar een kast hadden opengebroken me' een breekijzer, dat de dieven hebben achter» gelaten. Ontvreemd was een ijzeren geldkistje inhoudende ongeveer 13000 gld. waarde aan effecten en bankpapier, waaronder 8 biljet ten van 1000 gld., voorts levensverzekerings polissen, eigendomsbewijzen van huizen, enkele wissels van 25 en 35 pond enz. De vermiste effecten zijn één Spoor Common Wasbash, effectieve waarde 1000 dollar, no. B 10394 2 effecten Peru a 500 pond st„ nos. 352 en 270; één Brusselscb lot 100 fr., ns. 108175, en 3 a. 4 loten Weerbaarheid. De nummers van het bankpapier zijn bekend. Na half drie 's middags was niemand in de badkamer geweest. Er werd nader ook niets verdachts bemerkt. Op de aan houding der daders is eene premie gesteld door den bestolene, die niet verzekerd was. De politie te Delft nam in beslag een valschen rijksdaalder, dragende den beel denaar van koning Willem III en het jaartal 1852. Een 78-jarige weduwe aan de Bagijn» hofsteeg te Delft, had Zondag het ongeluk in een waterput achter hare woning te vallen. Zij werd er levenloos uitgehaald. BI3Ï2ÏEÏ LAïïD. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag6 Januari, 's av. 8.45 uur. De Voorzitter deelt mede, dat door de Centrale Sectie besloten is, morgen aan de orde te stellen de behandeling in de afdeelingen van verschillende wetsont werpen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het zijn voornemen is in eene openbare verga dering, te houden op a.s. Dondering 4 uur, een voorstel te doen tot nadere regeling van werkzaamdeden voor de zitting van a.s. Vrijdag te 11 uur, waaronder waar schijnlijk ook het ontwerp betreffende de suikerconventie. Daarna is de vergadering gescheiden. H. M. de Koningin heeft aan de Neder landsche Vereenigmg voor weldadigheid te Parijs f200 en aan het Komngin-Wilhel- mina Fonds te Hamhurg f150 geschonken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gisteren het bezoeken van de algemeene vergaderingen van den Raad van State hervat. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 10 Januari e.k. niet plaats hebben. Door de ^Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën is goedgekeurd eene in art. 92 tweede lid, der Ongevallen wet 1901 bedoelde lijst van fondsen, welke in aanmerking komen voor de belegging van gelden der Rijksverzekeringsbank en welke met uitsluiting van andere in pand kunnen worden gegeven door werk gevers, die het risico van de bij de genoemd wet geregelde verzekering hunner werk lieden zeiven wenschen te dragen, en door naamlooze vennootschappen en vereenigingen welke risico's als bovenbedoeld wenschen over te nemen. Men vindt de lijst in St. Ct. no. 4. Atjeh. Blijkens uit Indië ontvangentelegrafische berichten zijn sedert de jongste mede- deelingen dienaangaande, in de Nederland- sche Staatscourant van 3 December 1902, no. 283 bij de krijgsverrichtingen in Atjeh en OnderhoorighedeQ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2