Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Ongevallenwet. 26ste Jaars. Zondag 11 Januari 1903. No. 7497. EERSTE BLAD m Een daas om het leven. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBIiS TA3 DIT BLAD: "oor Schiedam oer 3 maanden frases per pos. aoor geneei Nederland Afzonderlijke Nummers OEFICIEELE BERICHTEN. PBIJS DBB ADTSBTBHTIlH: Van 1—6 rsgeis; i i J J fQ.Qo Elke gewone rsgei meer-0.10 Voor hernaaide piaatsmg worden óiiiijke overeenkomsten ianee?aac. Stads-Ziekenliuis. De rekeningen van het nog over 1902 °°r het Stads-Ziekenhuis te Schiedam ®r?chuidigde. worden ten spoedigste, doch Herlijk op 22 dezer, ingewacht by de "JUnct-directrice van dat gesticht. De Commissie van administratie: W. A. BEUKERS, Loco-Voorzitter. W. A. v. DOL DER Dz., Secr.-Penn. O® Ongevallenwet is thans het veelbe- sProken onderwerp van den dag, dat werk gever en werknemer gelijkelijk öezig houdt. °g slechts enkele weken scheiden ons de invoering dezer wet, die een gewel ven, veelom va ttenden greep in het Jfiaatscbappelijk 'even mag genoemd worden. hans op de verplicntmgen dezer wet te te wijzen, mag dus een nuttig en verdien- 'elyk werk heeten. Men lette allereerst op maatregelen, die door de Regeering borden genomen om de uitvoering dezer ^et mogelijk te maken. Enkele inlichtingen "hogen hier volgen De burgemeesters ,hebben nu allen van 6 Rijksverzekeringsbank de opgaven ont togen van de namen der werkgevers binnen hhnne gemeenten. Die werkgevers kregen voor den lOn anuari (heden Zaterdag) van den burge meester een formulier, waarop zy moeten Schrijven de namen der mannelijke en t°uweiijke werklieden welke bij hen in dienst zijn, Wie dit formulier onjuist invult, kan een °ete van f 100 beloopen of een maand gevangenisstraf. Wie het valsch invult, kan 6 maanden 6 gevangenis ingaan. Feuilleton. Ook zoudt ge mij verplichten, mij toe te man, aat ik u niet als dokter, maar als 8n vriend uit mijne jeugd aan mijne rouw voorstel. Sinds zij aan zenuwsto 'ngen lijdt, durf ik zells over geen ge- ®esheer spreken, omdat ik vrees, dat dit ,ot eene uitbarsting zou kunnen leiden, Cficht me met welken trein ge komt, dan mijn koetsier met een rijtuig aan het mtioa zijn om u af te halen. Uw vriend, h. Ludwiq. i Dit waren de laatste woorden van een '■ef, dien ik ontving in Juni 1870 Ik *8 nog slechts korten tijd dokter, en had U> omdat ik stud.e wilde maken van 'eisziekten, aan een krankzinnigengesticht erbuuden. Vermoeid als ik was en over» De formulieren moeten vóór den 17n Januari (Zaterdag) zijn ingevuld. Men heeft dus een week tijd om die formulieren in te vullen en terug te zenden naar de bur gemeesters. Indien men echter zijn werklieden heeft verdeeld over verschillende gemeenten, dan heeft men tijd tot den 22en. Op de samenstelling der beroepsraden, die zullen beslissen over alle mogelijke ge schillen bv. over de klacht van een werkgever, die oordeelt in een te booge, dus te dure gevarenklasse te zijn inge schreven over de klacht van een werkman, die meent te weinig geld te hebben ont vangen bij een ongeval op de samen stelling dier beroepsraden kunnen werklieden zoowel als werkgevers invloed uitoefenen Daartoe is noodig een kaart, waarvoor men van den 15n af op het stadhuis een formulier krijgen kan. De werkgevers en werklieden behoeven echter de formulieren niet zèif af te haien. Die formulieren kunnen ook worden afge haald door een comité, dat voor eiken werkgever of werkman 2 formulieren kan krijgen een voor het zoek raken we ke formulieren dan moeten worden inge vuld en voor den 6n Februari ingeleverd ten stadhuize. Zoo'n comité moet natuurlijk vooraf worden gevormdin sommige plaatsen, als Amsterdam b.v. bestaan ze al voor de werklieden. Wellicht dat ook hier ter stede de werklieden vereemgingen zich wel er voor zullen spannen; de plaatselijke afdee- hng van den Ned. R. K. Velksbond heeft er zich ;eeds toe bereid verklaard. De patroons kunnen er desnoods óók een naar de eischen der wet gevormd comité mee belasten. Den 7n Februari zendt dan de burge meester aan hen, die 't bovengenoemde formulier hebben aangevraagd om invloed te oefenen op de keuze van een lid van den Raad van Beroep, de veieischte kaart. spannen, was deze uitnoodiging mij zeer weikom vooral ornaat het de eerste patient was, die ik buiten net gesticht kon waar nemen. Reeds vroeger had mijn vriend mij nauwkeurig de verschijnselen beschreven, welke hij Dij zijne vrouw waarnam, en den volgenden aag reeds aanvaardde ik de reis naar zijn landgoed, na hem voorat telegra fisch het uur te hebben bericht, waarop bij mij kon verwachten. Bij mijne aankomst aan het station wachtte zijn rijtuig reeds op mij. 't Was een sierlijk voertuig, de koetsier droeg een livieimijn vriend moest dus een vermogend man zijn en ik werd in die gedachte ver sterkt, toen w(j na een heerlijk park te zijn doorgereden, voor eene schoone villa stilhielden, en hij mij bij het uitstappen met een hartelijken handdruk verwelkomde. Ik ben u dankoaar, dat gij zoo spoedig aan mijn verzoek hebt voldaan. Een schoon ritje niet waar Johan, breng mijnheer s reisgoed op zijne kamer en nu zult ge wel gaarne iets gebruiken, het ontbijt staat klaar. Door een mooie gang, die uitzicht gat op een prachtigen tuin, bracht hij my in Degenen, die zoo'n kaart hebben, kunnen alsdan ten stadhuize «gemachtigden" voor stellen tot 29 Maart toe, welker namen op 30 Maart aan Ged. Staten worden toege zonden, met bijvoeging van het aantal stemmen dat zoo'n «gemachtigde" heeft gekregen. Die «gemachtigden" kiezen nu tenslotte den «Raad van Beroep" en wel de gemach tigden der werkgevers twee patroons-leden, de gemachtigden der werklieden twee werkmansleden. Zooals men ziet, zeer ingewikkelde be palingen, die evenwei slechts voor twee jaar op proef gelden. Dan zal de verkiezing der Raden van Beroep definitief worden geregeld. Maar, zegt men, den ln Februari treedt de Ongevallenwet in werking en ais ik nu te klagen heb, terwijl de Beroepsraden er nog niet zijn, wat dar. Wel, vóór den ln Februari zullen de voorzitters en de griffiers van de Raden van Beroep reeds benoemd zijn op de be noeming van dezen kunnen de kaarten toch geen invloed uitoefenen. Men kan dan zijn klachten zenden aan den voorzitter of den griffier van den Beroeps- raad, die ze opzouten tot de Beroepsraden gereed zijn. Ziedaar de voornaamste, op 't oogenblik meest urgente bepalingen der Ongevallen wet, die de onmiddellijke uitvoering der wet raken. Wij vertrouwen, dat werkgevers en werknemers behoorlijk rekening zullen houden met deze eerst noodige maatregelen ter uitvoering der wet, teneinde zich voor boete en schade te hoeden. Hopen wij, dat door loyale medewerking van patroons en werklieden deze zoo inge wikkelde wet tot haar rectit kome en zij ir. de toekomst biijke in het belang van werkman en patroon beiden werkzaam te zijn 1 de eetkamer, waarin een ontbijt eereed stond. Terwijl ik daaraan alle eer bewees, praatte mijn gastheer onophoudelijk door en toen ik mij naar mijne kamer begaf, om een weinig toilet te maken vóór hij mij aan zijne vrouw voorstelde, hadden wij onze oude vriendschap hernieuwd. Hij was mij reeds bij de eerste ontmoeting goed bevallen en bracht mij als 't ware in ver rukking door zijn hartelijke ontvangst. Hij was een knap man, met bruin, krullend haar, heldere blauwe oogen en donkere gelaatskleurzijn gulle lach was aansteke lijk, sprak hij echter over zijne vrouw, dan gleed een sombere trek over zijn gelaat. Vergeet me, dat ik u reeds dadelijk, vóór ge wat uitgeput zijt met mijn treurigeri toestand lastig val, maar ik gevoel behoefte, mijn hart eens uit te storten, ik kan er niet langer over zwijgen. Denk eens reeds maanden is mijne vrouw diep terneerge drukt, droefgeestig en beschouwt zij een ieder, maar vooral mij, vol angst en wan trouwen. Een oogenblik zweeg hij, op zijne lippen bijtende. Wij zijn nu vyf jaar getrouwd en voor dien tijd was zij het liefste meisje in "tads- en Hewesteiijk Nienws, Schiedam, 10 Januari 1903. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisteren-midoag hieid bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap aanvankelijk van den heer J. H. Houtman, later (na zijn herbenoeming tot voorzitter) van den heer mr. W. H. Jansen vergadering. De gelootsbne ven der den 12den November jl. herkozen leden, de hseren mr. W. H. Jansen, F. W. Prins en B. A J. Witt- kampf, en van het toen nieuw gekozen lid, den heer F. J. Smit, werden onderzocht en in orde bevonden, weshalve tot toelating van ieder dier heeren als lid werd besloten. De heer mr. W. H. Jansen werd herbe noemd tot voorzitter en de heer J. H. Houtman tot ondervoorzitter. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der commissie voor de Beurs, tevens voor den graanhandel, werden her benoemd de heeren J. H. Houtman, D. F. W. Prins en B. A. J. Wittkampf, en tot leden der commissie voor het ontwerpen van het jaarverslag werden benoemd de heeren J. H. Houtman, B. P. Nieuwhof en J. A. J. Nolet. De rekening der Kamer over het jaar 1902 werd vastgesteld in ontvangsten op f 720.50', in uitgaven op f 585.92 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f 134.585. Zij zal ter fine van goedkeuring aan den gemeenteraad worden gezonden. Bij de rondvraag werd door den heer J. A. J. Nolet er op gewezen, dat er in het door den Minister van Financiën bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd enkele bepalingen voorkomen om trent de heffing van dien accijns, welke aanneming voor de distillateurs nadeelige gevolgen met zich zou kunnen brengen, en tevens de vraag gesteld of er om die gevolgen door de Kamer geen maatregelen behoorden genomen te worden om te trachten de aanneming dier bepalingen te voorkomen. Dientengevolge besloot de Kamer zich tot de Tweede Kamer te wenden met een adres, waarin er op gewezen wordt, dat nu het wetsontwerp tot verhooging van den accijns is ingediend en zij daarvan heeft kennis genomen, bij de bezwaren tegen die verhoogmg, welke zij uiteenzette, in den omtrek, vroolijk en levenslustig, en nu moet ik haar zoo veranderd zien, 't hart breekt mij als ik er aan denk. Kom, kom, moed gehouden, beste vriend, ge moet u niet zoo ongerust maken we willen het beste hopen. Maar waaruit maakt ge op, dat ze u wantrouwt Dat zal ik u zeggen. Vooreerst doet zij alle mogelijke moeite, ons kind met by mij te laten, ik mag het zelfs haast niet aanraken. Uw kind? Hebt ge dan Een allerliefst ventje, bijna vierjaren oud, onze eemgste als hij bij mij is ver keert zij blijkbaar in doodsangst. Eet zij goed en geregeld. Bijna niets. En slapen Hij schudde zijn hoofd. Ik deed hem nog enkele vragen en begaf mij toen naar mijne kamer, na afgesproken te hebben, dat hij mij voor 't middagmaal aan de zieke zou voorstellen. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDA COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1