1 (Ie kul te top met tuin, haar adres van den 2den December 11., zich nog andere bezwaren (nl. die welke de heer Nolet op het oog had) hadden gevoegd, en de Tweede Kamer tevens voor het geval zij niettegenstaande ai die be zwaren tot aanneming van het voorstel om den accijns te verhoogen, mocht besluiten, wordt verzocht het dan tenminste daarheen te willen leiden, dat die nieuwe bezwaren worden weggenomen. Het ontwerpen van het adres werd opge dragen aan een commissie, tot welker leden werden benoemd de heeren B. C.JNieuwhof, J. A. J. Nolet en den secretaris. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad. De agenda der in de raadszitting op Dinsdag 12 dezer te behandelen onderwerpen luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand. 4. Benoeming van een Voorzitter van de Commissie van administratie van het Stadsziekenhuis. 5. Benoeming van een lid van de finan- cieele Commissie. 6. Benoeming van een lid van de Com missie voor het Burgerlijk Armbestuur (periodieke aftreding Th. A. J. Zoetmulder). Aanbevolen worden de heeren 1. Th. A. J. Zoetmulder. 2. G. H. Timmerhaus. 7. Ontwerp-besluit tot af- en overschrij ving van posten op de begrooting van het Stadsziekenhuis, dienst 1902. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen van premiën aan verschillende personen bij het blusschen van brand. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het beschikbaar stellen van een vergaderlokaal ten behoeve van de plaatselijke commissie bedoeld in art. 86 der Ongevallenwet. 10. Verzoek van den heer P. van Vliet om vergoeding wegens het gebruik van grond aan de Hoofdstraatmet advies van Burgemeester en Wethouders. 11. Voorstel van den heer Góuka, in de vorige vergadering aangehouden om voor de berekening van het pensioen van de ambtenaren van den reinigingsdienst, die vroeger in dienst van particulieren voor de gemeentereiniging werkzaam waren, deze te beschouwen als ambtenaren, die steeds in dienst der gemeente zijn geweest, zoolang zij bij de aannemers der gemeentereiniging zijn geweest. De Arbeidsbeurs. (Opgave 10 Januari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. 4 kuipers. Leerjongens rijwielvak. Personen bekend met rijwieivak. Een loodgieter. Een meubelmaker (halfwas). Een schoenmakersjongen. Gelegenheid ter opleiding voor een jon gen voor wagenmakerij. Een boerenknecht (inwonend). Een barbiersleerling. Dienstboden. Iemand voor breiwerk. Aangeboden arbeidskrachten. Een bakker. Brandersknechts. Distillateursknechts. Een boerenknecht. Een tabaksbewerker. Een timmerman (halfwas). Kistenmakers. Ververs. Houtkooperknechts Een machinist-stoker. Een borstelmaker. Een schippersknecht. Mouters. Personen voor iichte werkzaamheden. schrijfwerk. loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens voor opleiding kuipersvak en smidsvak. S. 0. V. De gewone leden der Officieren-Veree- niging werden op Donderdag 8 Jan. blijkens convocatiebiljet, opgeroepen voor eene buitengewone vergadering tot het ontvangen van mededeelingen en bespreking omtrent den toestand der Vereeniging, terwijl eene algemeene opkomst als hoog noodig werd opgegeven. Op deze vergadering deed het Bestuur rekening en verantwoording over het afge- loopen jaar wat betreft de Vereeniging, terwijl het lid, in het bestuur, meer speciaal belast met de exploitatie der buffetten den uitslag van zijn gehouden beheer den leden kenbaar maakte. Uit een en ander bleek voldoende, dat de toestand der Vereeniging met het tegenwoordige ledental en het steeds inkrimpend dagelijksch bezoek niet houdbaar blijft, waarop de vergadering met bijna algemeene stemmen haar spijt uitdrukte, dat het niet wel mogelijk is de zaak op de gewone wijze voort te zetten en tevens het besluit nam het bestuur uit te noodigen de noodige stappen te doen om, inge volge art. 24 der statuten, tot eene ontbinding der Vereeniging te kunnen komen en daartoe eene nieuwe vergadering bijeen te roepen van de gewone leden en 25 buitengewone leden bij loting daarvoor aan te wijzen. Op die vergadering kan dan over de al dan niet-ontbinding met diie vierde van de uitgebrachte stemmen worden beslist. Tot zoover het verslag van bedoelde vergadering, ons welwillend ter plaatsing aangeboden. Uit dat verslag blijkt wel tot onzen grooten spijt, dat, wordt tot ontbin ding besloten, de verkoop van het groote gebouw met zijn heerlijke omgeving daarvan het gevolg zal zijn. Kon het iedental maar met een 200 nieuwe leden vermeerderd worden en het dagelijksch bezoek in dezelfde mate toene men, dan was allicht nog te behouden wat anders bijna zeker verloren zal moeten gaan. Ongevallenwet. In de spoedeischende vergadering heden middag 12 ure vanwege den Brandersbond gehouden, is in beginsel besloten, dat de branders zich ter zake der Ongevallenwet zullen verzekeren bij de maatschappij «Fatum" te 's-Gravenhage, hier door den heer Alb. Wouterlood vertegenwoordigd, tegen eer. premie van fl.75 per f100 betaald loon. De vergadering zal Maandag worden voortgezet. Er zal dan nog gelegenheid zijn het request aan H. M. de Koningin te teekenen om het risico aan bedoelde maatschappij over te dr agen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie; Een zakje koffieboonen en een portemonnaie, een huissleutel, een kinder oorbelletje, een sleutel, een streng sajet, een paar sokken. Terug te bekomen aan de volgende adressenEen ceintuur bij P. Rosman, Singel 1384een bruine pelerine bij J. v d. Meer, Laan Ons Genoegen 27een kindermofje bij J. den Houten, Groenelaan 602 Amerik. balken bij W.F. de Bruin, zalmvisscherij Prins Hendrik. Volgens achterstaande advertentie zal het verwachte concert van Schiedams Mannen koor «Opheus" op Vrijdag 16 Januari e.k. in «Musis Sacrum" alhier worden gegeven. De beiden van diefstal van kolen ver dachte personen, die gisteren door de politie alhier waren aangeboden, zijn heden na opgemaakt proces-verbaal losgelaten. Bij den cartonwerker A. Huizer aan den Singel no. 200 heeft een jongen een spie gelruit ingedrukt, vermoedelijk met het oogmerk om te stelen. De politie doet onderzoek. Door de recherche alhier werd beden te Rotterdam gearresteerd de 21 -jarige M. v. W., die verdacht wordt een geldkistje van zijn broeder te hebben opengebroken en daaruit een bedrag van t 20 aan zilvergeld te hebben ontvreemd. Hij is gevankelijk naar Schiedam over gebracht, en op het bureau van politie in bewaring gesteld. Uit den voorloopigen staat der bevolking te Rotterdam blijkt, dat het bevolkingscijfer op 31 December 1902 bedroeg 167544 mannen en 180832 vrouwen, totaal 348.476 personen. Het onderzoek naar de daders van den diefstal van f 13.000 aan bankpapier en effecten ten huize van den antiquair Joa chim Davids te Rotterdam, heelt nog geen resultaten opgeleverd. De rechter van instructie mr. J. W. Mulder en de officier van justitie mr. J. M. Mazel hebben de instructie geopend. De bewuste kastdeur, die opengebroken werd, is in beslag genomen in verband met vinger afdrukken die zich daarop vertoonden. Verschillende personen, die met de inrich ting van het huis van den heer Davids bekend waren en vermoedelijk wisten dat zich groote waarde in het ijzeren kistje in de gesloten kast bevond, zijn aan een scherp verhoor onderworpen, dat tot heden nacht één uur duurde. Een bekentenis had evenwel niet piaats. Een gerechtelijke huiszoeking ten huize van den bestolene heeft gisteren plaatsgehad. De nasporingen worden elders voortgezet. De Zuid-Hollandsche commissie tot net bijeenbrengen voor jong fokvee voor Zuid- Afrika zal Woensdag 14 Januari a. s. ten half één ure in het Poolsch Koifihuis te Rotterdam een vergadering houden. BIHSESLARD. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Januari. De minister van Koloniën, de heer I d e n- b u r g, vraagt het woord. Hij deelt mede, dat zooeven ontvangen regeeringstelegram uit Inaië, luidende «Pretenaent Sultan heeft zijne onderwerping aangeboden". (Bravo's; Daarna komen in behandeling een aantal ontwerpen, laatst van de Tweede Kamer ingekomen. Al deze wetsontwerpen worden goedge keurd. Daarna is aan de orde de overeenkomst betreffende de suikerbelasting, den 5n Maart 19U2 te Brussel gesloten. Er worden geen algemeene beraadslagin gen gevoerd. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn voorloopig voornemen is de Kamer bijeen te roepen op Maandag 26 Januari. Daarna wordt de zitting gesloten. H. M. de Koningin stelt Zich voor a.s. Woensdag de matinée in het gebouw van Pulchri Studio, te 's Hage te geven ten voordeele der Vereeniging tot stichting van een gasthuis voor lijders aan vallende ziekten, bij te wonen. Ook de Prins der Nederlanden zal dit leest bezoeken, evenals, gelijk reeds vroeger bekend werd, H. M. de Koningin-Moeder. Hr. Ms. pantserschip Holland (com man - kapitein ter zee Wentholt) dat, na aankomst in West-Indië van het oorlogsvaartuig de Ruyter, naar Nederland zou terugkeeren' heeft bevel ontvangen voorloopig nog in de Kolonie te blijven met het oog op de gebeurtenissen in Venezuela, zoodat daar thans twee oorlogsbodems aanwezig zijn. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft bij circulaire de predikanten uitgenoodigd bij de voorbede voor Z. K. H. den Prins, in de openbare godsdienstoefe ningen, niet te gewagen van den «Prins- Gemaal" maar van den «Prins der Neder landen" zooals de juiste titel van Z. K. H. is, ot bij verkorting van «den Prins". Dat is geschied uit beleefdheid tegenover den Prins, die het onaangenaam vond zich gedurig, als hij een godsdienstoefening bijwoonde «Prins-Gemaal" te hooren noemen. De circulaire bevat dus een wenk vooral voor die predikanten, die den Prins soms onder hun gehoor hebben. Het wetsontwerp tot verlaging van den suikeraccijns van f 27 tot f 24 is sedert enkele weken aan bet oordeel van den Raad van State onderworpen en zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. De pretendent-sultan van Atjeli. Naar aanleiding van het bericht der onderwerping van den pretendent-sultan van Atjeh, in de Eerste Kamer met bravo geroep begroet, schrijft de Tel. o. a. het volgende Is er werkelijk zooveel reden tot bravo geroep Te oordeelen naar de rol, die Toeankoe Mohammad Daoed, de Pretendent- sultan, gespeeld heeft, niet zeer veel. Dr. Snouck Hurgronje heeft hem afgeschilderd als een gedegenereerd schepsel, verslaafd aan den drank, oerucht om zijn uitspat tingen, een dobbelaar zonder weerga, en steeds een willoos werktuig in de handen aer geestelijke hoofden, die hem met succes wisten té gebruiken in hun verzet tegen ons gezag. Na 1890 bleek hij zelfs voor dit laatste niet meer geschikt en dienten gevolge lieten de invloedrijke oeloebalangs hem in den steek. Met den afval van allerlei stammen wist hij zich toch nog eenige jaren te hand haven totdat Toekoe Oemar hem onder zijn vaderlijke vleugels nam, met de loffelijke bedoeling zijn voordeel te doen met den luister, die misschien weer aan den allengs verbleekten titel van Pretendent-Sultan zou zijn terug te geven. Doch dit mislukte zelfs den gladden Toekoe. Als een tweede De Wet werd Toeankoe in den laatsten tijd vervolgd, dag noch nacht werd hem rust gelaten, alsof men bevreesd was dat bij elk oogenbiik weder het brandpunt zou worden van het verzet. Steeds nauwer trok generaal Van Heutsz zijn troepen om hem heen. Zijn vrouw en kinderen werd ten slotte opgelicht en niet lang geleden deed het bericht de ronae dat hij gesneuveld was. Dit laatste bleek een gerucht, ontstaan door het vinden van zijn zegelring op het lijk van een zjjner volgelingen. Thans heeft hij zijn onder werping aangeboden aan den commandant van Pedië en zich ter beschikking onzer regeering gesteld. Iemand, die jarenlang jaagt zonder al te veel succes, zal vergeeflijk gezichtsbedrog den bok, dien bij ten langen leste schiet, voor een hert en den uil voor een valk aanzien. Om het beestje ons ook al als vredesduif op te dringen, is echter wat ai te veel van onze oogen gevergd. Een gevaarlijk tegenstander tellen we allerminst minder, en zoolang de schoone Tjoet Nja Din, Toekoe Oemar's weduwe, en de onvindbare Panglima Polem niet in triomf binnen onze iiniën zijn gevoerd, zal er geen sprake zijn van het eindelijke einde, dat reeds zoo dikwijls is aangekondigd. AD VEKTJSNTIES. Aan de talrijke Schiedammers, die mij bij den aanvang des jaars met hunne heil- wenscben vereerden, bied ik, onder innige dankbetuiging, wederkeerig mijne hartelijke wenschen aan voor een gelukkig jaar 1903. M. J. A. LANS, Kan. President. Seminarie te Warmond, 8 Januari 1903. gelegen nabij de R. K. Kerk aan den Singel te Schiedam, bevattende vóór- en achter kamer, veranda, keuken met werkioodsje, ruimen zolder met slaapkamertje, gas- en waterleiding en verder alle gemakken. Informatiën aan het bureau van dit blad, onder letter G., in te zenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2