«v. Donker, die in dertijd veroordeeld is wegens diefstal gepleegd in de villa van den heer Balhmann te Bussum. Men schrijft uit Friesland aan de N. C. Het wordt deze maand druk met de propaganda van de zijde der socialistische Kamerleden. Naast de beeren Hugenholtz en Ter Laan de een in het district Weststellingwerf, de laatste in de districten Franeker en Dokkum begint de heer Melchers 10 dezer zijn rondreis door het district Leeuwarden. Tot en met 19 dezer zal deze reis durenin 10 verschillende plaatsen zal hij in openbare vergaderingen het woord voeren over zyn houding als volksvertegenwoordiger. De raad der gemeente Zutphen heeft op verzoek der vereeniging »Zutphen Vooruit" een gebouw beschikbaar gesteld, het z. g. Wijnhuis met den inventaris, om het te doen dienen voor museum van oudheden en van voortbrengselen van kunst. Tevens verbond der raad daaraan een gemeentelijke toelage. De scheepvaartbeweging op de Zuid- Willemsvaart (Limb, gedeelte) was in het afgeloopen jaar levendiger dan in 1901. Langs sluis no. 20 voeren op en af 1423 schepen en stoombooten, metende 70,968 ton, langs sluis no. 19 (hoofdsluis) 10,309 schepen en stoombooten, inhoudende 2.009,863 ton, langs sluis no. 5 (Visscher- maas) 9144 schepen en stoombooten, metende 1,928,086 ton, terwijl langs de Maas bij de hoofdsluis voeren 512 schepen en stoombooten met een inhoud van 49,216 ton. Naar de Tel. verneemt, zal dit jaar geen sluiting van de Zuid-Willemsvaart, noch van het kanaal naar Luik plaats hebben. Alle eventueel te doene herstellingen zullen in 1904 worden uitgevoerd. De moord te Raamsdonk. Men seint aan de Msb. uit Breda, dat Van Oordt, verdacht den bekenden moord te Raamsdonk te hebben gepleegd, thans volledig heeft bekend voor den rechter commissaris te Breda. De onmiddellijke doodsoorzaak is bet doorsnijden van den slagader geweest. Het slachtoffer is gisteren-middag twaalf ure begraven. De burgemeestersbenoeming, welke reeds weken lang de gemoederen in Zuid Beier land bezig hield, is eindelijk geschied. De heer Kluifhoofd, lid der Ned. Herv. Kerk die gedurende 24 jaren dit ambt heeft ver vuld, is nu vervangen door den heer A. Zonneveld, lid der Geret. Kerk. Brand. Woensdag is een hevige brand uitgebroken bij v. d. H., schoenmaker te Gestel, in korten tyd werden een 2-tal woonhuizen in ascb gelegd. Het woei erg, daarom bad de brandspuit geen succes, wat deze huizen betreft, wel bij belendende perceelen. Door een instortenden gevel werd een aangrenzend huis beschadigd. Alles is geassureerd. Ulobe-Poets-Extract. Een poetsmiddel, dat geen giftige bestand- deeien bevat en bij gebruik geen schrammen of krassen achterlaat, is het ïGlobe-Poets; Extract", een fabrikaat van de chemische fabriek Fritz Scbulz Jun., in Leipzig en en Eger in B. Aan de bereiding van dit poetsmiddel wordt de grootste zorg gewijd bet is volgens verklaring vaD drie beeëdigd e scheikundigen vrij van alle schadelijke be- standdeelen. Op alle tentoonstellingen, waar het werd ingezonden, verwierf het hooge onderscheidingenter Parijsche Tentoon stelling van 100 zelfs de gouden medaille. GEMENGD NIEUWS. De 2e luitenant baron Creutz, die in de maand Augustus des vorigen jaars bij Deventer met zijn paard onder de stoom tram kwam, heeft, geheel hersteld, zijn dienst hervat. De eerste trein, die eergisteren 5.42 van Winterswijk naar Zutphen vetrok moest tusschende stations Lichtenvoorde en Ruurlo plotseling blijven stilstaan. Het bleek nl. dat een juist gepasseerde goederentrein 43 wagens, door verbreking der aankoppeling, verloren had en deze nu den weg versperden. Gelukkig werd dit verlies door den hootd- conducteur van den personentrein bijtijds bemerkt, zoodat eene ernstige botsing voorkomen werd en het incident alleen met een poosje te late aankomst te Zutphen afliep. Op de sigarenfabriek van den heer A. Roosendaal te Kampen hebben ongeveer 30 werklieden Donderdag het werk gestaakt. Dit moet hiervan een gevolg zijn, dat de heer R. sigaren leverde aan de firma Rijkmans te Steenwijk, waar de werklieden voor eenigen tijd het werk staakten. Te Zaandam is een dienstmeisje gearre steerd, dat een der beste costuums en gouden lijfsieraden van haar meesteres had weggenomen. Aan den politiecommissaris verklaarde zij, dat het haar voornemen niet was ze zich toe te eigenen, maar ze slechts voor een enkelen dag te willen gebruiken, om er mee te pronken. Toch werd proces verbaal tegen haar wegens diefstal opge maakt. De schrijver der ïArasterdamsche brieven" in De Gelderlanderherstelt een aardig e zetfout. Gewag makend van de poppen- tentoonstelling, had hij geschreven, dat daarbij ook een poppenkast vertooning zou plaats hebben. De zetter had van dit woord gemaakt: poppenhartverlamming. Eenigen tijd geleden deelden wij mede dat reeds spreeuwen gezien werden, waaruit af te leiden zou zijn dat geen koude winter meer te wachten is. In de Tel werd later medegedeeld dat de conclusie er niet uit getrokken kon worden. Doch voor den niet harden winter pleit zeker wel dat te Deventer een springlevende meikever in de boerenkool is gevonden' De heer Dierick, burgemeester van Koe wacht, vierde dezer dagen zijn 25 jarig jubilé als burgervader. Vele prachtige cadeaux werden hem aangeboden een ingezetene gat hem twee rijpe aardbe ziën van den kouden grond. De landbouwer Wolf, te Schoten, waar Zondag-nacht jl. is ingebroken, heeft giste ren per post een met drie lakken gezegeld pak ontvangen, waarin een schrijven als condoleantie met zijn verlies, alsmede een ander om hem geluk te wenschen met het terug ontvangen van het gestoiene. Daarbij was aan prentbriefkaarten met afdrukken van bankbiljetten gevoegd het bedrag van het gestoiene, benevens een kaart voor de rente daarvan. De brieven waren geteekend Robert en Bertram. Het elfjarig dochtertje van den remmer J., te Venlo, geraakte gisteren middag, door den hoogen stand der Maas de afschei ding niet bemerkende tusschen de rivier en het overstroomde land, onder het spelen in het water. De wachtmeester-facteur der huzaren H sprong het kind na, doch nadat het was opgehaald, bleek het leven reeds geweken. De mist in Londen is nog nooit zoo zwart geweest als eergisteren. De ochtend was helder en zonnig, maar om 10 uur begon de mist op te komen en de daken der hooge gebouwen werden omhuld door de met rook en smook vermengde wolk Gelukkig daalde de mist niet tot de straat, maar op sommige oogenblikken was het donker als in den nacht. Het Meteorolo gisch Instituut gaf geen nadere verklaringen van het verschijnsel, maar voorspelde helderder weer, lagere temperatuur en gedurende een paar dagen wat regen. Een hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit te Pavia heeft aan het geneeskundig genootschap te Rome meege deeld, dat hij den bacil van de hondsdolheid ontdekt heeft. Uit Lissabon wordt aan de Weser geseind, dat de water-reservoirs aldaar zijn gebarsten, waardoor talryke straten over stroomd werden. Ettelijke huizen en wagens werden weggespoeld en er moeten verschei dene personen het leven by ingeboet hebben. De schouwburg staat onder water. Modern. De Daily Telegraph meldt, dat op het einde der maand een pakketboot van Liverpool naar New-York zal vertrekken, met letterzetters, machines en al het noo- dige materieel voor het zetten van een blad, dat alle dagen op het schip zal ver schijnen en door middel van draadlooze telegrafie zijn inlichtingen zal krijgen. Een Amerikaansch ongeluk. Een gedeelte van de stad ülyphant (Pen- sylvamë V. S.) is eergisteren-nacht ingestort tengevolge van het bezwijken van den grond, welke boven een mijn was gelegen. Vijf groote koopmanshuizen vielen in de diepte, waar twee van deze in brand ge- geraakten. De mijnwerkers, die zich op dat cogenblik in de mijn bevonden, konden zich gelukkig allen redden. Ook andere persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Zijn hoofd verkocht. Een zekere Arthur Jennings, inwoner van den Staat Colorado in Noord-Amenka, mag zich ver heugen in een hoofd van buitengewoon grooten omvang. De medische faculteit in zyn woonplaats heeft zich gehaast hem dit extra ordinaire hoofd af te koopen voor 6000 dollars op voorwaarde evenwel, dat de »levering" zal worden uitgesteld tot na den dood van den eigenaar, en dat deze een derde deel van de koopsom onmiddellijk zou ontvangen. Na zijn dood krijgt zijn vrouw, indien zij hem overleeft, de rest van het geld. Kerknieuws. Door wijlen J. Nass is aan de R. K. parochiale armen te Appel tem een legaat vermaakt, bestaande in een perceel bouw land aldaar ter groote van 86.30 are, ter waarde van p. m. f 1100. Rechtzaken. De rechtbank te Assen veroordeelde J, H. uit Gramsbergen, die in ondertrouw wordende opgenomen, zijn gestolen broek moest uittrekken en toen van den burge meester een andere ter leen kreeg, tot 3 maanden. mugeriijikt Suum Geboren: 9 Jan. Elisabeth, dochter van J. Janson en C. J. den Herder, Haga- straat. Overleden: 8 Jan. Johan Hendrik Pronk, oud 15 weken, Houtstraat. 9 Clemens Franciscus Joseph Hubertus Witt- kampf, oud 6 dagen, Korte Haven. Jo hanna Maria van der Laan, oud 79 jaar en 1 maand, wed. van Tnomas van Gink, Nieuwstraat. Scheepvaart. Schiedam, 9 Januari. Vertrokken Anne- chiena II, kapt. B. Buisman, geladen met ledige flesschen naar Londen de Engeiscbe sleepbooten Sunrise en Sunshine, ieder met '2 nieuwe lichters op sleeptouw, welke 1 dezer alhier aan het Hoofd aanlegden we gens defecte machine, en terugkeerden naar Rotterdam, zyn gisteren vertrokken naar Londen, Laatste Berichten. Naar luid van een heden-namiddag doof de Msb. uit Utrecht ontvangen telegram was ten aartsbisschoppelijken paleize aldaar bericht ontvangen, dat de toestand van mgr. dr. Schaepman iets beter is. Gisteren had een consult plaats tusschen dr. Santa en den lijfarts van den Paus, prof. Lapponi, die den toestand aanvankelijk zeer ernstig inzag, doch nog hoop had. De hoogeerw. heer mgr. G. A Custers, pastoor deken van Weert, is ernstig ziek geworden. De correspondent der R. N. Cf. te Batavia seint heden De directeur van het marine-etablissement te Soerabaja, de kapitein-ter-zee H. Velt- huizen, is overleden. De overledene was officier der orde van Oranje Nassau, bezat het eereteeken voor bijgewoonde belangrijke krijgsbedrijven, de Atjeh-medailje, het Lombokkruis en het onderscheidingsteeken voor 25-jarigen Ne- derlandschen dienst als officier. Volgens berichten uit Fez is de Marokkaansche pretendent teruggekeerd om de hoofdstad aan te vallen. Hij heeft zyn kamp op 20 K.M. van Fez. HisnGclsDericnir^ii. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Jan. IE 33. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 10 Jan. Moutwijn: tl1/t per Hectolitercont., zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Paras. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8/ Jenever: 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/,—f 15. Spoeling fl.50. Berlijn. Spiritus in loco Parus, j p- Hamb. I Spirit, p. Ji Feb, Jan. Maart. 42..- 16 25 16.25 12.- 12.- 57.- 1625 16.30 12.- 12.- t) New-York. Amsterdam. 9 Jan. Rogge op iev. zonder noteering- 10 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnfioouie Keulen ('s morg. 11 uur) i 9 Jan. 5.80 cM. 10 Jan. 5.27 cM. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 4 pCt. Parys - 48.20 3 Antwerp. - 48.15 3 10 Jan. 8i7/» 85 31*/s 87'/» 35'/, 341/a furvooricht van Amsterdam Per Telefoon. 2'/i Nederland Zilver Metalliek i Portugal Turkye D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 162 250 433 89 761/4 87'/, 41'/, 29Vi 20'/, 76'/» 74'/4 36'/, 103 37/a 9 Jan. 10 Jan- 8 Jaa. Maïs 56. 9 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6