Dasrblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 18 Januari 1903. No. 7503. TWEEDE BLAD biinenlanb. Bureau Boterstraai 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Toor Schiedam psr 3 maanden i franco per pos. door genee; Nederland i Aizcnderiiike Nummers I 0.05 PB IJS DIB ADTIBTSNTIil: Var. 1—5 regels"' j J j J fQ.QQ Elke gewone rsgei meer i -0.10 Voor hernaaiae piaatsing worden billijke overeenkomsten xarsseaaa. iHiEr.KK> OVKUZICHT. 17 Januari 1903. De Kerkvervolging in Frankrijk. De woedende Kerkvervolger minister tombes zet den strijd tegen Haar, die hij ®®rtijds zelf diende, onverpoosd voort. In antwoord op een interpellatie heeft Minister Combes in de Kamer verklaard, ^*t hij alle tractementen zal inhouden van geestelijken, die zich verzetten tegen het *erbod van het gebruik van het Bretonische dialect bij predikatiën, Met 339 tegen 185 stemmen werd een motie van goedkeuring aangenomen. De volbloed royalist Baudry d'Asson, Vermoedelijk hevig verontwaardigd over dezen nieuwen brutalen aanslag tegen de Kerk, moest, door een flauwte getroffen, uit de vergaderzaal worden gebracht. De Dnitsche kroonprins in Busland. De Duitscbe kroonprins wordt natuurlijk als toekomstig heerscher van het Duitsche rijk in Rusland behoorlijk gefêteerd. Nadat de Kroonprins by zijn aankomst, gisteren- öehtend ongeveer 10 ure, in het Winter paleis te St. Petersburg door den Tsaar ®h de Taritsa was begroet, werd hij door den Tsaar benoemd tot chef van het Klein Russische regiment dragonders-nummer 40, eene onderscheiding, die den jeugdigen prins wel zeer aangenaam zal geweest zijn. Bij den gala-maaltijd in het Winterpaleis Ier eere van den Duitschen kroonprins heeft de Tsaar een rede geUouden in het Kranschik ben gelukkig, monseigneur, u in ons midden te zien, en u dankende voor dw vriendelijk bezoek, drink ik op de ge wondheid van uw verheven ouders, HH. MM. den Keizer en de Keizerin en van Uwe Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid. De Kroonprins antwoordde in het Fraosch Diep getroffen door de minzame woorden, vvelke Uwe Majesteit zooeven tot mij heeft gericht, vraag ik verlof Haar namens Z. M. den Keizer en Koning mijn vader en in mijn eigen naam mijn warmen dank uitte drukken voor dezeer vriendelijke ontvangst, vvelke mij ten deel is gevallen en waarvan ik een onuitwischbare herinnering zal be houden. Ik hef mijn glas op de gezondheid Van Uwe Majesteit, vaD H.H. M.M. de Keizerinnen Maria Feodorowna en Alex andra Feodorowna en van de gebeele keizerlijke familie. Uit Oostenrijk-Hongarije. De parlementaire arbeid is in de beide deelen der Habsburgsche monarchie weer hervat. De Oostenrijksche Rijksraad is eergisteren geopend. De radicale Tsjechen, begonnen aanstonds weer hun dwarsdrijverij. Het bureau besloot de vergadering desondanks te doen voortduren om de 19 onderwerpen, die de Tsjechen aan de orde gesteld hadden, af te doen. Gisteren-ochtend om 6,uur was de Kamer nog vergaderd. Na een korte schorsing werd de vergadering om half elf op nieuw geopend. Minister Körber lichtte de bijzonderheden var. het vergelijk met Hongarije, het douane-tarief enz. toe. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden heeft de minister-president een uitvoerig verslag gegeven van den uitslag der onderhandelingen, welke met Hongarije zijn gevoerd over de economische schikking, betreffende het autonome toltarief en andere economische vraagstukken. De minister berichtte dat een wetsontwerp betreffende die kwesties aan het parlement zou worden voorgelegd. Hij zeide, dat de overeenkomst tusschen de twee regeeringen wa3 getroffen over de conventiën. Het toltarief bevat minimum-douanerechten, welke tegen elkan der opwegende concessiën kunnen worden. De minister-president legde nadruk op de noodzakelijkheid van een economische toe nadering tusschen ae deelen van het rijk. Hij zeide dat de twee regeeringen het eens zijn geworden over deze verklaring, name lijk dat zij de verplichting aanvaarden om op eerlijke wijze de bepalingen van de schikking uit te voeren, wat de oeste waar borg zal zijn voor de vreedzame handhaving van de economische unie. Ook kondigde hij een wetsontwerp aan, waardoor de invoering van den gouden standaard zal worden be spoedigd. De rede werd luide toegejuicht en de minister gelukgewenscht. Om negen uur 's avonds duurde de vergadering van het Huis van afgevaar digden reeds dertig uren. Het vereischte aantal leden was echter aldaar tegenwoordig. De Tsjechische radicalen en de Tsjechische agrariërs hielden de beraadslaging levendig. Daar de voorzitter ongesteld was, wisselden de ondervoorzitters elkaar af. Er waren nog 13 motiën, die urgent zijn verklaard. In het Hongaarsche Huis van afgevaar digden heeft de minister-president Szell den uitslag meegedeeld van de onderhan delingen met Oostenrijk over den Ausgleich. De Dardanellen-kwestie. Met toestemming van den Sultan pas seerden Woensdag te Constantinopel drie Russische torpedobooten op weg naar Sebastopol. De opstand in Marokko. De berichten omtrent den opstand in Marokko duiden meest op reeds bekende feiten. Zoo seint de correspordent van de 2tmes te Tanger nog bijzonderheden over het gevecht dat daar geleverd is tusschen de troepen van het garnizoen, die onder leiding van den correspondent zelf stonden, en de bergstammen, die tegen de stad op rukten. In de woning van den correspondent hadden 150 vrouwen en kinderen een toe vlucht gevonden. De aanvallers werden verslagen en velen hunner sneuvelden. Het dorp van den stam is vernield. De berichtgever van de Morning Leader seint uit Tanger, dat de strijd romdom die stad hervat is. De stammen hebben ettelijke gehuchten verbrand en vele menschen gedood. De troepen van den Sulten moesten onverrichterzake terug. Later zijn zij weer uitgerukt met geschut, wat de bergstam men verbitterde. Zij zweren wraak te zullen nemen teger. Tanger. Ten vreest een alge- meenen aanval van de stammen. Vele kooplui kondigen aan, dat zij de stad zullen verlaten. Een nader bericht uit Tanger meldt nog, dat vier vendels van Fez zijn vertrokken op weg naar Tazza. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De Duitsche kruiser Vineta heefteergister- avond volgens draadbericht uit Puerto Cabello op het fort te Lavigia een granaat afgeschoten. Het projectiel ontplofte zonder schade aan te richten. Deze handel wijze vande Duitschers verrastte de menschen. Admiraal Scheder liet de overheid weten, dat hij een granaat had afgevuurd, omdat men tegen zijn uitdrukkelijk verbod de aanwezigheid van personen, die daartoe niet gemachtigd waren, in Lavigia had opgemerkt. Deze personen waren, volgens bij den vloot voogd ontvangen inlichtingen, soldaten. Uit deze laatste mededeeling blykt echter naar in bovenbedoeld draadbericht wordt verze kerd, dat de vlootvoogd verkeerd is ingelicht. President Castro heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waarbij de haven Villa Misar aan de Columbiaansche grens wordt geopend voor den doorvoer van koffie en andere koopwaren. Het zal diensvolgens mogelyk zijn, Columbiaansche koffie ter waarde var. millioenen dollars over Maracaibo uit te voeren. Naar aanleiding van de benoeming van den heer Bowen, den Amerikaanschen ge zant in Venezuela, tot Venezolaansch gevolmachtigde by de onderhandelingen over het arbitrage-voorstel, wordt de aan dacht gevestigd op de bepaling in de Vene- zolaansche grondwet, dat geen vreemdeling, wie hij ook zijn moge, mag optreden als gevolmachtigde bij de onderhandelingen over staatszaken. Men vreest, dat deze bepaling, tengevolge zou kunnen hebben, dat president Castro een eventueele overeenkomst met de mogendheden later nietig verklaart. Het Panama-kanaal. Het heet dat Coucha, de gewezen Columbiaansche gezant te Washington het plan van de regeering voorstaat om de kwestie van het Panama-kanaal waarbij Columbia zyne souvereine rechten op de kanaalstrook niet wil overdragen, wijl dat indertijd ook niet van Egypte voor het Suez-kanaal is verlangd aan het Haagsche Hof van arbitrage te onderwerpen met opvoering van de koopsom van het kanaal tot 70 milhoen. De correspondent van een Londensch blad zegt, dat de Vereenigde Staten niet genegen zijn, Columbia's buitensporige eiscben in te willigen en dan iiever het Nicaraga-kanaal zuilen aanleggen. De groothertog van Luxemburg. Groothertog Adolf van Luxemburg ligt ernstig ziek op het kasteel Hohenberg, in Beieren. De oude groothertog is 86 jaren oud. liet Dresdener Hofdrama. Verschillende Weensche couranten melden dat g>aaf Frans Thun, de gewezen Oosten rijksche minister-president, aan de kroon prins.- 3 van Saksen zijn kasteel in Tetschen als viste verblijfplaats heeft aangeboden en dat dit aanbod zoo goed ais aangenomen is. De Kroonprinses zal, dank zij de uitste kende verbindingen met het naburige Dresden, voortdurend met hare kinderen in aanraking kunnnen komen. Eerste voor waarde blijft echter natuurlijk, datGiron niet toegelaten wordt. Nieuw schandaal te Parjjs. Te Parijs gaat het gerucht dat op aan klacht van een ambassadeur van een der groote mogendheden de directeur van een Parijsch ochtendblad, een groot industrieel, door de politie wordt vervolgd. Deze dag bladdirecteur moet van den ambassadeur meermalen groote sommen geld hebben losgekregen op belofte gunstige artikelen voor zijn land te zullen puoiiceeren. De gewone audiëntie van den minister Van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 17 Jan. e. k. niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer mr. C. Lucasse heeft opgehouden lid van de Tweede Kamer det Staten-Geoeraal te zijn en dat mitsdien eene verkiezing voor een lid dier Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Middelburg, heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op 3 Febr. a.s., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Febr. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Februari a.s. De minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: voor de plaatseijjke commission, ingesteld bij het Kon. Besl. van 26 November 1902 (Stbl. no. 202); de bedragen van de vaste presentiegelden, bedoeld in artikel 15, tweede lid, van het Kon Besl. van 18 December 1902 (Stbl. no. 223j, als volgt te bepalen: a. voor de conamissiën te Amsterdam en te Rotter dam op zestig centb. voor de commis- siën te 's-Hertogenboscn, Arnhem, 's-Gra- venh. ge, Leiden, Gouda, Delft, Schiedam, Dordrecht, Weesp, Haanem, Vnssingen, Utrecht, Zwolle, Groningenop vyftig cent j NIEUWE SCHIEDA i 4 =in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5