c. voor de overige com missiën op veertig cent. éen pakje onzedelijke kaarten in beslag genomen. Bij aanvulling van het reglement op de eerbewijzen en saluten bij de Kon. Ned. zeemacht is het volgende bepaald »Het schip of het vaartuig, waarop zich Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg bevindt, voert aan den grooten top de vlag van Z. K. H. met den wimpel van Z. K. H. daarboven. De com' manaovlag, standaard, ongespleten breede wimpel of wimpel blijft aan boord van dien bodem waaien". De Kamer van Koophandel te Kampen besloot instemming te betuigen met het adres van verschillende Kamers van Koop handel aan den minister van waterstaat, verzoekende het tarief der postwissels te verlagen. De heer De Waal Malefijt, pres. van de antirev. Kamerclub, zal met het oog op zijn geschokte gezondheid, als zoodanig aftreden. De heer mr. Heemskerk moet trachten ontslag te nemen als wethouder van Amsterdam en zal op dringend verzoek zijner partijgenooten optreden als president der anti. rev. Kamerciub en als leider der anti. rev. partij in en buiten de Tweede Kamer, De werkstaking in de ijzer- en metaal gieterij van George Dufay en Co. te's-Her togenbosch heeft tot nu toe een rustig verloop. Van wanordelijkheden is geen sprake. Een werkman, die niet aan de staking deelneemt, wordt door de politie gehaald en thuis gebracht. De stakers worden gesteund door het »Ned. Arbeiders- Sec etariaat". Ook het bestuur van den »R. K. Werkiiedenbond" heeft zich met de zaak ingelaten. Door de stakers worden zooveel mogelijk vreemde werkkrachten geweerdzoo werd gisteren-ochtend aan een werkman uit Tilburg reisgeld gegeven, om zoo gauw mogelijk weer te vertrekken. Door de commissie voor de strafverorde ningen uit den Dordtschen gemeenteraad is aan den Raad een voorstel ingediend tot wijziging der politie-verordening, waardoor de politie macht zal krijgen om in te grijpen bij voorkomende colportage van schandelijke schrilturen enz. Brand. Men schrijft uit Groningen aan de As ser Cf: Als candidaat voor het lidmaatschap der Eerste Kamer wordt door leden der Prov. Staten van Groningen genoemd de beer mr. R. Feith, lid dier Staten. Al de bouwgrond, gelegen aan de beide zjjden der St. Jozefsaerk aan de v. Lim burg Stirumstaat in Den Haag is aan een combinatie voor beuwgrondexploitatie voor de som van f 200.000 verkocht. Het terrein zal worden bebouwd. Bij den visscher V. aan den Zeedijk te Hoorn, brak Vrijdag middag een felle brand uit. Binnen een paar uur was het groote gebouw geheel uitgebrand. De brandweer wist door zijn ijverig optreden de belendende gebouwen te sparen. Oorzaak onbekend. Naar men zegt. was mets verzekerd. Donderdag ochtend circa halfeit geraakte by het station Breda een postrijiuig van den trein Rotterdam—Venloo in brand. Het rijtuig moest uit den trein genomen en door een ander vervangen worden. Er zijn gelukkig geen poststukken verbrand Uit Leiden meldt men Een drietal knaapjes aan 7, 9 en 10-ja- gen leeftijd waagden zich gisteren-namiddag uit de school komende, op het ijs aan den Witten Singel ter hoogte van de Sterrewacht. Ongeveer op het midden van de gracht zakten zij door het nog brooze ijs. Niet tegenstaande zij spoedig werden opgehaald door eenige moedige mannen die gekleed te hunner hulpe toesnelden, mocht het niet gelukken de levensgeesten der knapen op te wekken, waartoe dr. Kruijmel nog de ernstigste pogingen aanwendde. In de ge zinnen der droevig omgekomenen heerscht groote verslagenheid. Donderdag-middag na schooltijd gingen te Wijk-bij-Duurstede twee jongens, één van het hoofd der school, den heer J. Lancée, en een van den bakker Achterberg, op de slooten schaatsenrijden. Circa een halfuur van daar zijn beiden door het ijs gezakt. De een wist eruit te komende zoon van het hootd der school, een jongen van 13 jaar, verdronk er. werd 's avonds bij de bedroefde ouders thuis gebracht. ÜEMENUD NIEUWS. Een aardig buitenkansje hadden gisteren de zalmvisschers P. Verwaal en A. Verboom te Lekkerkerk die een zalm bemachtigden welke het kolossale gewicht had van 40 halve kilo's en aan de markt te Ammerstol werd verkocht voor f 112. Toen op 1 Januari de gemeente-lichtfa briek te Haarlem haar gaslevering begon en de toevoerkranen van de Imperial werden gesloten, had de Engelsche fabriek nog haar vier gashouders gevuld, met een geza me- lyken inhoud van 11.000 kub. M. Van verdere gasverkoop was zij uitge sloten, hei gas kon zij niet houden en dus heeft de directie het laten ontsnappen, wat -voor haar een bruto verlies is van f990. Te Bussum zijn op last van den burge meester afdrukken verspreid van het portret van den hoofdverdachte inzake den moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam J. de Wolf, met verzoek aan ieder, die verklaren kan dien man wel eens in of nabij de gemeente gezien te hebben, daarvan mededeeling te doen. De vermoedelijke daders der te Dinxperloo gepleegde gewelddadigheden zijn ontdekt en gevat. Het zijn zekere P. V. en D. K., die zich de vorige week aan mishandeling schuldig maakten. IJs. De binnenvaarten van Kampen naar Zwolle en Hasselt zijn opnieuw dichtgevroren en daardoor is de scheepvaart gestremd Ook in zee is al veel nieuw dryfijs. Tengevolge van het vele ijs dat zich weder in de Zuiderzee vertoont, is de scheepvaart opnieuw gestremd. De stoomboot} van Hoorn op Amsterdam is ook niet kunnen vertrekken. Enkele visschers waren reeds heden bezig spiering te kloppen. De firma v. d. Eist en Matthes heeft bericht ontvangen, dat de stoomboot Adèle op de reis van Enkhuizen naar Harlingen den vorigen nacht 7 uren heeft vastgezeten in het ijs en koers heeft moeten nemen over 't Vrouwenzand naar Stavoren. Van daar is ze naar Harlingen gekomen. Het reizigersverkeer per stoomboot tus schen Enkhuizen en Stavoren wordt met ingang v»n heden tot nader order gestaakt. Het goederenvervoer per stoompont blijft geschieden. In de Nieuwe Vaart van Montfoort naar Linschoten is de scheepvaart voor de derde maal dezen winter door jjs gestremd. Schipper Vreeswijk heeft Woensdag te vergeefs beproefd het ijs aldaar te breken. Door de firma S. J. Menko Zn. te Enschede is een groot terrein gelegen aan de spoorljjn Enschede Oldenzaal aangekocht om daarop een tweede stoom-weverij te bouwen, waarmee spoedig zal worden begonnen. Ook de firma's N. I. Menko Zn., J. T. Schollen Zn. en G. Jaunink Zn. zullen haar inrichtingen uilbreiden. Door den rijksveld wachter K. te Eindhoven, werd den 12 Jaauari j.l, in den trein in beslag genomen een onzedelijke kaart, die door zekeren B. winkelier te Eindhoven, werd weggegeven aan een persoon die met hem in den trein zat. Gisteren arriveerde te Eindhoven het gerecht uit 's-Boscn en stelde eea huiszoe king in bij den winkelier B. Naar wjj vernemen, werden daar nog Slachtoffers van het ijs. In den Goudschen singel te Rotterdam geraakten gister-middag drie kinderen die zich op het ijs begeven hadden te water. Een hunner, een 10 jarige jongen is verdronken, terwijl de beide anderen, die reeds n zinkenden toestend waren nog me t moeite gered konden worden. Gisteren-middag is in een plas, midden in het land, nabij de verbindingsbaan onder de gemeente Hillegersberg, bjj het schaat senrijden in een wak gereden en verdronke n de omstreeks 14 jarige zoon van N. J. v. d. B. Op zijn hulpgeroep waren eenige lieden toegeschoten met ladders en touwen, doch zij konden den knaap niet bereiken en zagen hem verdrinken. Tevergeefs zijn pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken. In een woning aan de Groensteeg te Utrecht was gisteren een 2£jang meisje door de ouders zoc dicht bij de kachel neergezet, dat tengevolge van de felle tutte, die uitgestraald werd, de kleertjes in brand vlogen. Toen de moeder kwam toesnellen, was de kleine reeds geheel in rook en vlammen gehuid. Het arme schepseltje was op verschillende plaatsen met örand- wonden overdekt De huid van de armpjes en het aangezicht was verschrompeld en opgekruld als de bladen van een boek, hetgeen een afschuwelijken aanblik ople verde. Onder herhaalde jammerkreten had de overbrenging naar het politiebureau en van daar naar het Ziekenhuis plaats. De toestand is bedenkelijk. Een*20jarige boerendochter te Lutten- berg gemeente Raalte, is sedert drie weken lijdende aan slaapziekte. Dagen achtereen slaapt zij doorsoms ontwaakt zy voor een Zeer korten tijd en slaapt dan weer in. Neerland's Krententuin. In 1902 zijn in de kolonie Veenhuizen (Dr.) 1641 personen opgenomen, waaronder niet minder dan 1121 recidivisten waren. Op 1 Januari jl. was de sterkte van de bevolking 3826 personen. Dezer dagen kwamen zich te Asser twee personen achter uit de gemeente Emm en aanmelden om gevangenisstraf te ondergaan, waarvoor zij een afstand van negen uur te voet hadden afgelegd. Het bleek echter, dat in de gevangenis geen enkel plaatsje beschikbaar was. Zij konden dit voetreisje nu nog eens overdoen. Te Berlijn heeft het gemeentebestuur sedert eenigen tijd schoolgaande kinderen die stotteren, een afzonderlijken cursus laten volgen bij eenige onderwijzers, die zich op het genezen van dit spraakgebrek hebben toegelegd volgens een methode, waarbij inzonderheid op de ademhaling gelet wordt, een longengymnastiek. Daar met dit onderwijs verrassende resultaten zijn bereikt, heeft de commissie door een der onderwijzers de wijze van behandeling op schrift laten brengen, en afdrukken worden daarvan aan de ouders afgegeven van alle leerlingen die stotteren. Men hoopt aldus deze lastige hebbelijkheid in hooge mate te verminderen. In Rusland en Oost Pruisen wcrdt groot misbruik gemaakt van ether als drank. Dezer dagen heeft men daarvan weer da noodlottige gevolgen ondervonden. Te Tros- sne werd bij een boer een bruiloft gevierd en had twee kruiken met ether voor da gasten doen aanruknen. Terwijl men bezig was deze te ledigen, sprong er een waarbij zes kinderen gedood, een gebrekkig man gevaarlijk gewodd en 14 anderen minder ernstig gekwetst werden. Een telegram uit Corunna vermeldt, dat een Spaansche bark la Santa Polonia 's vergaan op de kust van Terrol in den Oceaan. De geheele equipage moet omga* komen zijn. Ongeschoren s tedelingen.Milaad verkeert in de mogelijkheid weldra een groot aantal mannen met weelderig kun- stenaarslokken en ongeschoren aangezichten in zijne straten te zien bijna alle barbiers bedienden, een goed duizendtal, hebben het werk gestaakt. Ook hier geldt 't een minimum loon te zien vastgesteld. Tot heftige opstootjes en botsingen met de politie heeft de staking der Figo's reeds aanleiding gegeven. Te New-York is een bank opgericht, die uitsluitend door vrouwen wordt geleid en begonnen is met een kapitaal van 12 mil- lioen gulden. De presidente van den raad van beheer is een dame, Sarah Dick ge naamd, die kassierster is geweest aan de eerste Staatsbank te Hemlington, in den staat Indiana. Jarenlang was zij de eenig' vrouw, die als kassier werkzaam was aan een bankinstelling in de Vereenigde Staten. Het geheele personeel van de nieuwe New- Yorksche bank moet uit vrouwen bestaan. Maar in tegenstelling met door vrouwen geleide couranten, die tenminste mannen als abonnés toelaten, zal deze vrouwenbank uitsluitend zaken doen met vrouwen. Een Joodsch Klooster. Eenigfl Iraëlieten van Chicago hebben het plan gevormd, naar het voorbeeld der Katholieken een Joodsch nonnenklooster te stichten. Dr. Adolf Dauziger doet een beroep in de Chicago Israelite en zet de jonge Joodscbe dames aan een voorbeeld te nemen aan de Katnolieke zuster en eene orde te stichten naar het model der liefdezuster tot tiet verplegen van zieken. Scheepvaart. Londen, 12 Jacuari. Aangekomen Annechiena 11, kapt. B. Buisman, van Schiedam. Schiedam, 17 Januari. Aankomen s.s. Dalton, kapt. J. H. Asnton, van Newcastle geladen met 1.580.000 kilo's steenkolen. Ville d'Anvers, fBelg. aviso), van Vlissin- gen, liggende aan de Maaskade, eerste steiger Oost-Vlieland, 16 Januari. Gepasseerd Adriana, kapt. H, Muller, van Elmshorn naar Schiedam. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 17 Januari. Zeilklaar ter trawlvisscnerij de loggers SDM 15 de Maas, SDM 17 Catharina, SCH 358 Jacob, SCB 307 de Hoop SCH 252 Zeeburg, SCd 250 L. R. Koolemans Beijnen. üurgeriijKe Slaou. Geboren; 15 jan. Wilhelmina Hen drika, dochter van A. Boet en E. van Ekris, Polderstraat. 16. Maria Godefrida Jacoba, dochter van L. J. Ripet en C. M, SwinkelS) Westmolenstraat. Overleden: 15 Jan. Maartje Verveen oud 79 jaar en 11 maanden, wed. van Jan Goudswaard, Lange Nieuwstraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6