Het is, volgénê den 2êgsflaan, onmogelijk, dat het oorlogschip het Venezolaansche fort op dit punt van de haven kan hebben aan gevallen, omdat de doortocht aldaar te gevaarlijk was. Het gevecht is begonnen door het fort, dat gebruik maakte van de gevaarlijke positie van den kruiser, die was opgestoomd om de blokkade te voltooien. Proces-Lynch. Gisteren ochtend is te Londen begonnen het geding tegen het parlementslid Lynch, wegens hoogverraad begaan door zijn deelneming aan den oorlog in Zuid Afrika aan de zijde der Boeren. Het gerechtshof bestond uit drie reenters o. w. de Lord Opperrechter. Lynch ontkende het hem ten laste gelegde. De attorney-general, die de Kroon vertegenwoordigde, voerde aan, dat Lynch een EngeLcn onderdaan was, in 1890 naar Zuid Afriaa ging als coi respondent van een Fransch blad en vervolgens de wapens tegen Engeland opvatte. De aanslag te Constantinopel. Er is tog mets zekers aan het licht ge komen omtrent de beweegreden tot den aanslag op den Amerikaanschen patriark, maar zekere aanwijzingen geven recht om te gelooven, dat het revolutionair comité de hand in 't spel heeft, mogelijk als gevolg van de moeilijkheden, die de Armeniërs nog steeds ondervinden, zooals bijv. net verbod van vrij verkeer in het Turksche rijk en andere beperkingen. Christen-vervolging in China. Volgens tijdingen door La Croix van mgr. Guebnant, pro-vicaris van Zuid Tsen- Cnoean, en mgr. Dunand, bisschop van West Tsen-Cnoean, ontvangen, is de toe stand der Christenen in die deeien van China allererbarmeijjkst, daar de vervol gingen met vernieuwde woede beginnen. owiu»- en ttewesteiijk >"ieu>4a. Schiedam, 22 Januari 1903. Wij herinnereu odzo lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging sRecht Plicht en Orde", aan de vergadering, welke morgen (Vlijuag) avond 8 ure in het Bondsgebouw wordt genouaen. Een talrijke opkomst zal voor deze jaarvergadering zeker zeer gewenscht zijn. De jaarlijksche vergadering van het On dersteuningsfonds, onderatdeenng van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, zal Woensdag 28 Januari, 's avonds 8 ure, m het Bonusgeoouw worden gehouden In cue vergadering zal de verkiezing van drie bestuursleden plaats heoben. De attre- deaden (herkiesbaar) zijo de neeren W. Blok, voorz.tter, A. Daaimeijer, 2e penningmees ter, en een vacature (Beumers). Twee kinderen, F. en O. genaamd, zijn gisteren in de Zaïmstraat in een kuil ge vaiien, waarin een riool moest woraeri ge<ega en die vol stond met water. Bemen werden met moeite door eenige vooi bijgaugers uit hun benarde positie gered. Gisteren-avond omstreeks kwart voor vijven kwam een tot nog toe onbekend gebleven man, in den nonogewiukel van den heer J. Braak, aan de Hoogstraat en vroeg den winkelier eenige norloges te mogen zien. De heer B. stalde eenige norloges op den toonbank uit en toen mj zien even om keerde om nog meerdere norloges uit een kastje te voorsemjn te halen, stal de onbekende een norioge. De heer Braak, die dit zag, wiide hem grypen, doch de diet hep den winkel uit. Op straat kreeg de heer Braak hem na een wedloop te pakken en bracht hem weder in zijn winkel, alwaar de dief het horloge uit zijn zak haalde en het teruggaf. Daar de neer B. nu weder in het bezit was van net gestoleue, liet mj den onbekende weder gaan. De politie, die er lucht vaa kreeg, is later [in den avond naar den heer Braak gegaan, waarna een onderzoek werd ingesteld, voorloopig nog zonder eenig resultaat. De heer L. v. d. Valk, commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden alhier, is met ingang van 1 Februari, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Dordrecht. Men deelt mede, dat de consul-generaal van Turkije het bedrag der schuld, waar voor men hem te Rotterdam in de gijzeltne wilde stellen, heeft afgedaan, zoodat die zaak hiermede is beëindigd. fiunst eu Lettereu. Toonkunst-kwartet. In da groote zaal van ïMusis Sacrum" alhier, die er nog steeds onoogemijk uit ziet en gansch ongeschikt is om een net publiek te ontvangen, werd gister-avond een concert gegeven door het »Haagsche Toonkunst-kwartet", bestaande uit de heeren Heari Hack, le viool, riermau Voerman, 2e viool, Bart Verhallen, alt, en Ch. van Ister- Uaël, cello. Er was weinig publiek, hetgeen zeker te wijten moet zijn aan de veie concerten, die in de laatste dagen hier zijn gegeven. Het programma bestond uit stukken voor strijkkwartet van Schubert, Bach en Beet hoven, die op verdienstelijke wijze door de violisten werden uitgevoerd. Vooral nummer lc Menuettoen ld (Allegro moderato) vielen zeer in den smaak en een dankbaar welverdiend applaus mochten zij dan ook oogsten. Na de pauze werd de Aria edur van Bacn gespeela en Kwartett op 18 JSo. 1 van von Beethoven, üie een onmiskenbaar groot succes Uadden. Wat de soliste, de mezzo-sopraan, mejuf frouw Jeanne Smit uit 's-Gravenhage, betreft, die met een viertal Duitsche liederen debuteerde, zij is ons erg tegengevallen. Haar slem mist nog de noodige vorming en haar wijze van voordragen en intonatie lieten veel te wenschen over. Men heeft in Synën e.-n volledig He- breeuwsch handschrift der vijf boeken van Mozes outdekt, dat, volgens deskundigen, uit uit het jaar 735 vóór Christus moet zijn en dus ouder is dan alle tot dusverre ge vonden Hehreeuwscne handschriften. Het is geschreven op gazeiien-leder en en met Samantaansche letters. Er staat meer in dan in de tot nu bekende hand schriften. iU-SEAiiA.N JJ. De minister van Binnenlandsche zaken brengt in de Staatsct. ter aigemeene kennis, dat in de aanstelling van administratieve ambtenaren en van agenten bij de rijksver zekeringsbank thans in zooverre is voorzien, dat op verdere sollicitaties naar die betrek kingen voorshands niet meer kan worden gelet. De heer J. H. de Reus, consul der Nederlanden voor Japan, met verlof hier le lande, zal voor belanghebbenden aan het departement van buiteniandsche zaken te 's Gravenhage te spreken zijn Zaterdag 24 Januari e. k., van des voormiddags 10— 12 en des namiddags 24 uren. (Stct.) De Middelb. Ct. vernam uit Den Haag bij geruente, dat een oplossing in de marine kwestie (net vinden van een nieuwen Minister) daarin gezoent zou worden, dat beide militaire departementen onder een chef zouden komen. Bij marine is men volgens den corr. daar natuurlijk niet van gediend, maar de gedachte is met nieuw en dr. Kuyper, men weet het, is er de man niet naar om zich dierdoor te laten afschrikken. Djambi. Bij den burgemeester van Maastricht is het bericht ingekomen, dat de luitenant te velde P. Bolle, te üjatnbi, levensgevaarlijk verwond werd. Als anti-revolutionnair candidaat voor Ede, ingeval mr. Van Asch van Wijck voor het Kamer-lidmaatschap bedat.kt, wordt, behalve dr. M. A. Brants, ook genoemd mr. F. G. Canneman, anti-revolutionair, iid van den gemeenteraad te Arnnem. Mgr. Dr. Schaepman. t Over de laatste levensdaden van mgr. dr. Sehaepinan verneemt het Centrum uit zeer goede bron tal van treilende bijzonderheden, waarvan het enkele zonder onbescheiden heid meent te kunnen meueueeien Bij zijn bediening was de hooge lijder voor de omstanders een voorbeeld van stichtende godsvruent en herinnerde hij levendig aan het sterfoea van Sint Hiero- nymus zooals ons dit door net penseel van Domemctino is afgemaaid. Een der omstan ders schrijft: »Wij heübeu bij dit doodsbed meer geieero, dan uit veie tractaten over een cnristeiyK sterven zou Kunnen worden opgedaan". Toen den lijder werd gesproken over den Hemel, haaide hij in vervoering de woorden uit Lucifer's Reizang aan Toen nij een weinig begon te nerstellen, vroeg hij aan den Hohandsohe priester, die hem verpleegde, om senrijimateriaal. Tegen wil en dank moest deze hem zulks ver schaffen. Mgr. schreef een kort briefje aan de moeder van dien priester: »Ik wilde uw moeder bedanken voor wat haar zoon hier voor mij gedaan heeft". Zondag vóór acnt dagen werd Mgr. door pater Oihou, defiuitor-generaal der Fran- ciscaneorde, in den derden regel van St. Franciscus opgenomen. »Ik wil in het habijt der Tertiarissen ter aarde worden besteld. Want ik ben met waard, in de priesterkleereu te worden begraven Van een zijner Romeiusche vrienden ontving hij een prachtig Oioemstuk ten geschenke. Mgr. gaf onmiddellijk last, de bloemen te laten brengen naar de huis kapel, voor het beeld aer Moeder Gods. »Mijn graf moet te Rome zijn, heel een voudig zoo verklaarde hij meermalen nier by de martelaren is net beste rusten." Op den feestdag van St. Agnes, de Romeinscne Maagd en Martelaren, uoor onze katnoheke dicnters Vondel enPoirters oezougen, werd mgr. dr. Scnaepman opge roepen naar net Bruiloftsfeest van het Eeuwige Lam. De lijd meidt nog uit Rome: De dood van mgr. Scuaepuiau heeft, vooral in de nooge kerkelijke kringen, diepen indruk gemaakt. Z. ti. de Paus toonde zich bij net vernemen van het doodsbenent zeer getroffen. Aan een Reuter-telegram uit Rome met, ten deeie reeds oekende, bizonderheden over den dood van ur. Scnaepman ontleenen wij nog het volgende: Dr. Scnaepman stierf met de woorden: »Jesu, vem" eu biddende voor den Paus, die zooveel oeiang stelae in zijn toestand. Vollennoven en ae priesters Blom eu Hoogeveid stonden hem bij. De katholieke bladeu le Rome huldigen den doode. Inzake het welbesteed leven van den diepbetreuraen ontslapene vermeldeu wij hier de volgende bijzonderheden Herman Johan Aloysius Maria Schaepman was den 2en Maart 1844 te Tubbergen in Twente geboren. Zijn vaaer was daar burgemeester, en de jonge Herman zou zien wijden aan den zeedienst, vereerder van de Ruyter, Tromp, «an Speijk als hij was met de hem eigene geestdrift I Doch, een bijziendheid, die s lands diens t niet gedoogde, dwong hem tot een andere roeping, en hij koos den priesterlijken staat. Het gymnasium te Oldenzaal telde hem onder zijn leerlingenhet seminarie van Kuilenburg legde de eerste steenen aan zijn geestelijken opvoeding, op het groot seminarie van Rijsenourg werd deze voitooid. Door den dooriuchtigen oom van den jongen geestelijke, mgr. Schaepman, werd hem in 18(37 de H. Priesterwijding toeg«' diend in de kathedrale kerk van UtrecbG den 15en Augustus. Nauwelijks priester, snelde bij naar Rom®* En te Rome, de stad zijner idealen, bleef hij twee jaren, hij studeerde er in de the* oiogie, won er den doctorshoed en vervol maakte er vooral zijn artistieke en literaire opvoeding. In 1870 was Schaepman weder in het Vaderland terug, het seminarie te Rijsen- burg heeft sinds dien tijd professor Dr- Schaepman, als hoogleeraar in de Kerkge schiedenis, op de lijst zijner docenten staan- En geheel de priesterschap van het aarts- biedom heeft van dien tijd af de uitne mende, gezochte en geliefde lessen van den gevierder. »Doctor" gevolgd, ai waren z® niet over talrijk, al brachten zijn reizen, zijn politieke werkzaamheden, nog al eens hiaten in de reeks. In 1888 deed de Doctor", zooals hij toen reeds algemeen, bij roomsch en on- roomsch genoemd werd, den eersten stap in de daadwerkelijke politiek, het kiesdis trict Breda vaardigde Dr. H. J. A. M. Schaepman af ter Tweede Kamer. Bij de daarop volgende aigemeene ver kiezingen werd dr. Schaepman behalve door Breda ook door Wijk-bij-Duurstede verkozen. Hij nam voor dit laatste district zitting, aat hem eenter in '91 niet herbenoem de. Mr. Cremers maakte toen voor hem plaats in Almelo, waarin zijne geboorteplaats ligt en dat den hooggevierden landsman sinds dien trouw bleet. Dr. Schaepman vertegenwoordigde de Nederlandsche regeering menigmaal bij letterkundige en andere congressen en verwierf van de Leuvensche Universiteit den titel van doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Hij was riduer in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau (na het verschijnen der Ag a Sophia onderscheiden met het kruis Pro Ecclesia et Pomifice en olficier van het Legioen van Eer. In 1901 beloonde de H. Stoel zijn ver diensten door hem te benoemen tot Huis- prelaat van Z. H. den Paus, terwijl een jaar later bij gelegenheid vau den Nederland schen pelgrimstocht hem de ouderscheiding zijner benoeming tot protonotarius aposto licus ten deel viel. Had men in den aanvang gevreesd, dat in den politicus Schaepman de dichter en literator zouden ondergaan, die vrees bleek toch niet geheel oewaarheid. Hoe krachtig hij ook het politieke leven meeleefde en welke belangrijke rol hij in de geschiedenis van ons vaderland vervulde, altijd bleef bij de muze der poezie, die hij vau zijn jeugd af metgeestinft gedaan had, getrouw. Zijn voor naamste groote dichtwerken zijn De Pausf geschreven in 1866, Vondel (1868) dat van Lennep deed uitroepen >Een Vondel is onder ons opgestaan". Het lied des Konings (1869) het aangrijpende gedicht Napoleon (1873), Parijs met zijn rijke beeldenpracht en scnuierende woordenpraal, Aya Sofia (1884), waarin de heerlijke natuurtafereelen van den Bosporus met de groote feiten der historie den lezer voor oogen getooverd worden en eindelijk het bezielende Kro ningslied, in 1898 hij de kromugstees ten door hem gedicht. Niet alleen als dichter maar ook als feest redenaar bij feestelijke en plechtige gele genheden was hij onovertroffen, zooais o. nog zijn laatste groote rede in September te Nijmegen gehouden (zijn zwanenzang) afdoende getuigt. Ook als publicist heeft dr. Schaepman onberekenbaar veel gewerkt. Met dr. Nuyen s stichtte hij in 1871 het tijdscnrift De Wachter, waarin hij meesterlijke artikelen schreef over historie, politiek, kunst en literatuur, die nog algemeen bewondering wekken. Jarenlang was hij medemerker van De lijd en laatst vau Het Centrum, waarin zijne artikelen al of niet ondertee kend, zich door hun forschen stijl onder scheidden. Sinds 1900 bad hjj echter een Wie is het, die zo® hoog gezeten, Zoo diep in 't ondoorgrondelijk licht enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2