Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I 26ste Jaars. Donderdag 29 Januari 1903. No. 7512. UIT LIEFDE. m Bureau Boterstraafc 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. PBIJS TA5 DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door eeneei Nederland 2.— Aiaonderiiike Nummers 0.05 PB IJS DER ADTIBTKKTIÊK: Yan 1—8 rsgeis"; i j j J J /0.60 Elke gewone regel meer ii -0.10 Voor hernaaiae piaaismg worden billijke overeenkomsten aangegaan. *v* AiofcrJSffUSJE* t LiiZJLHi 28 Januari 1903. Combes' verklaringen. De onverwachte verklaringen eergisteren ^°or den minister-president Combes in de Eransche Kamer afgelegd, die maar al te duidelijk aantoonen, dat de premier zijn draai neemt, nu men aanstuurt op eene Scheidtng van Kerk en Staat eene ge beurlijkheid, die Combes uit politieke bere kening tot eiken prijs wil beletten zyn uog steeds het veelbesproken onderwerp van den dag. Die geruchtmakende verkla ringen werken ook onthutsend op de orga nen der meerderheid. Welke geest van verdwazing, zegt de Radical is in het ministerie gevaren, welke kwade genius drijtt het ministerie de meerder heid te ontbinden en de oude concentratie- proef te hervatten. Het blad hoopte daarvan gisteren opheldering te krijgen. De premier Zal slecht gehumeurd zijn geweest. De Lanterne is van oordeel, dat het rechtsomkeert van den minister-president veel heelt van desertie in bet aangezicht van den vijand. Het innig vertrouwen, dat men stelde in den man, die de wet op de vereemgingen ten uitvoer heeft gelegd, is plotseling verstoord. Yv at Combes ook moge boen, bij de republikeinen zai uit instinct ■Wantrouwen blijven bestaan. De Aurore heeft het antwoord gepubli ceerd, dat De Pressensé eergisteren dadelijk m de Kamer gegeven heeft en bovendien een artikel van zijn hand, waarin de Pres ence aldus aanvangtIk heb nauwelijks don moed, de verstommende, ongelooftijae verklaring te bespreken, die de premier gisteren onverwachts in het debat over de begrooting van eeredienst heelt geworpen. Een paar regels verder zegt hij, dat hij de Wonde met prikkelen wil. Ernstig is het kwaad, dat gedaan is, misschien onher stelbaar. Slechts de Petite Rcpublique, en dat nog (Naar het DuiUch.) 2) (Slof.) Maar dagen en weken gingen voorbij, mnder dat er een exemplaar gekocht werd. En zonderling, ik de eenzame buitenman, W'en de akkers en paarden anders boven alles gingen ik interesseerde mij sterk voor mijn bundeltje en ergerde mij over den tegenspoed van vünze Kinderen". Ik reed telkens vaker naar de stad, om °P mijn vraag, »of er iets verkocht werd", steeds weer »niets" te vernemen. Ik begon mijne goede luim te verliezen, ik Werd gemelijk en knorrig, ook tegenover mijn Giza. Wij leden er beiden onder Eindeljjk, toen ik na vrij geruimen tijd weer eens ging mlormeeren bij den uitgever, ontving "k een antwoord, dat mij trillen deed. *&ües verkocht 1" wel uit de dikwijls zoo wilde pen van Gérault Richard, tracht de gemoederen tot bedaren te brengen. Deze spreekt van eenige filosofische beschouwingen van den premier en meent, dat men aan hetgeen van den kant van Combes slechts bedoeld is als de vaststelling van nen feit, de be- teekenis heeft gegeven van een betooging voor zijn eigen geloof. Laten wij wenschen, zoo eindigt het artikel, dat dit misverstand spoedig uit den weg geruimd moge worden. Uit de Balkan-Staten. Volgens de Weener Politische Corres ponded heeft Danef, de Bulgaarsche minister-president, gezegd, dat Macedonië van bet voorjaar niet rustig zal wezen, als er geen gouverneur, buitens lands gekozen en gedeeltelijk onafhankelijk zijnde, benoemd wordt of als ten minste de mogendheden zich niet ernstig met de zaak bezighouden. Volgens een telegram uit Saloniki is er te Kozal Prizzend een vechtpartij tusschen Bulgaren en Turken geweest. Er vielen geweerschoten. Er is een groot aantal dooden. De opstand in Marokko. Of de sultan van Marokko dan wel zijn tegenstander ten slotte overwinnaar zal blijven in den strijd, valt nog met geen mogelijkheid te voorspellen. Volgens de laatste berichten schijnen de aandeelen van den pretendent Boe-Hamara weer gerezen. Hij zou versterking hebben gekregen van een aantal Kabylen-stammen en zich tbans gereed maken den Sultan den beslissenden slag toe te brengen. De geruchten dat hij ontmoedigd was, of dat hij, pas gehuwd, bij zijn jonge vrouw de beslommeringen van den krijg vergat, schijnen dan nu weer r,iet waar te zijn. De correspondent van de Times te Tanger beween, dat de tijdingen uit Fez voort durend ongunstiger luiden. De Sultan zou den strijd moede zijn en graag de stad »Hoe nu? Aan wien?" waren de eerste vragen, die ik geuit heb. »Ue boekverKooper N. in de hoofdstad heeft de heeie oplage gekocht. Een gelukkige oplossing ik kreeg het geld myn drukkosten waren gedekt en toen onze vreugde thuis. Mijn goede luim keerde terugmaar ik zwoer een plecntigen eed, nooit meer iets te laten drukken. En ik kon mijn eed heel gemakkelijk gestand doen, aangezien mijn muze aoor den eersten tegespoed afgeschrikt, volkomen verstomde. Wij leefden met ons beiden gelukkig ons stille geluk, Toen verloor ik haar Deze woorden zeggen veel en toch zeggen ze niets van 't enom groote leed, dat het kleine menschenhart omvatten kan. Ik kromde mij onder de vroesehjke hand die mij neerwierp en dieigde te verpletteren. Toen ik weer een mensch werd, wilde ik voor eenigen tijd op reis gaan. Ik kon het in mijn vroeger zoo gezellig huis niet langer uithouden, het waren de zelfde meubels, de zelfde oude wanden, het I was ool( de zelfde overkapte lamp met hel uittrekken. De troepen van den Sultan zouden in eenige schermutselingen het onderspit hebben gedolven, terwijl de opstandelingen talrijker zouden zijn. Uit goede bron verneemt de correspon dent van de frankfurter Zeitung, dat de pretendent aanzienlijke versterkingen heeft gekregen en verschillende Kabylen-stammen zich bij hem aansloten. Hij neemt zegt men stelling ten noorden van Fez, om den Sultan den terugtocht op Rabah af te snijden. Zijn voorhoede verbrandde een aantal dorpen in de nabijheid der hoofdstad. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De opheffing der blokkade schijnt nu wel vast te staan, al zai ze ook niet, zooals reeds gemeld werd, heden een feit zijn. Volgens een officieus telegram uit Washing ton zijn tusschen Bowen, ais vertegenwoor diger der Venezolaansche regeering, en de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland en Italië, reeds de stukken gewisseld, die betrekking heoben op de opheffing der blokkade. Het telegram van de Petit Bleu blijkt dus in hoofdzaak juist te zijn geweest. Intusschen stipuleeren de mogendheden, dat tot opheffing der dwangmaatregelen eerst overgegaan zal worden, nadat Bowen de voorwaarden, hoofdzakelijk ten aanzien van de door Venezuela te geven waarborgen, zal hebben aangenomen. Het moet dus nog blijken of Venezuela dan wei de mogendheden, op 't laatste oogenblik toeschietelijker zijn geworden. Reuter's agentschap te Londen verneemt De mogendheden hebben het voorstel om 30 pet. van de invoerrechten, geheven in La Guaira en Puerto Cabello, als een vol doende waarborg voor de afbetaling van Venezuela's schuld aangenomen. Gevolg gevende aan het verlangen van Engeland en de Ver. Stalen om de blokkade met te verlengen, maakt men spoed met de rege ling der bijzonderheden. Inmiddels wordt zelfde zachte licht, alles was er gelyk gableven alleen zjj zy ontbrak F Lene, de oude meid, maakte alles in orde, Maar ten slotte vroeg zij mij, zelf even naar den zolder te willen gaan om nog een reis koffer uit te zoeken. Zij gat mij een sleutel bos in de hand. Zoo ging ik naai den zolder. Het was er warm en stoffig oude rommel, tuingereedschap en oude koffers stonden door elkaar. Ik vond al spoedig wat ik noodig had. Ik ging aan 't passen met mijn sleutels en na een paar vergeefsche pogingen sprong 't deksel van den koffer open. Tot mijn groote verbazing zag ik daarin, netjes ge rangschikt, met den rug naar boven, pracht- bandjes liggen, »Onze Kinderen". En er waren vele exemplaren zeer vele een heele koffer vol. Ik ging op de kmëen liggen en telde telde er waren er vier honderd. üp het deksel van den koffer stond Giza's adres, maar daarnaast, nait afgescheurd, was ook net adres van den bekenden boek- verkooper te lezen. Ik oegreep de toedracht der zaak. Zij kocht mijn hoeken zij net ie den hoekverkooper koopen, beloonde hom de blokkade geleidelijk verslapt. Er is geen verontrustend voorval meer te wachten. Be6ds heeft de aandacht getrokken de zonderlinge houding door de Engelsche pers tegenover den Duitschen bondgenoot aan gekomen. De toon van beieedigde menschen- m in een hoofdartikel van de Times over het bo mbardement van het Venezolaansche fort, is voor zoo'n Engeisch blad wel kostelijk. Maar erger nog maakt het de bekende ts kenaar Goulddie in de Westminster Gazette den Britschen leeuw schande laat sp ken van den Duitschen adelaar, nu deze op net weerlooze kuikentje Venezuela aan vliegt. Dat past den Engelschen wel, die zoo even al de macht van hun wereldrijk, b- evens bet bondgenootschap met Kaffers 6i verraders in beweging brachten om een h idje vol Boeren hun onafhankelijkheid te ontnemen 1 let avontuur van de De Ruyter, het N ieriandsche pautserscbip, dat volgens een d* vorige week ontvangen telegram op bet eiiaad Los Roques 17 lijken vond van p; sonen, die van honger en dorst waren omgekomen, wordt door een Duitsch zee kapitein tegengesproken. Hij zegt, dat het eiiand behalve door een torenwachter slechts door visschers wordt bewoond, bet water romiom het eiland buitengewoon vischrijk is, dat bovendien tullooze zeevogels op het eiiand hun eieren uitbroeden en de visschers over goede booten beschikken, waarmede zy in 24 a 36 uren den wal kunnen bereiken; van een verhongeren ol verdorsten kan volgens hem geen sprake zijn. Prins Wolfgang von Stolberg, f Een draadbencht uit Haiberstadt meldt, dat prins Wolfgang von Stolberg gisteren dood werd gevonden in het park van zyn kasteel Rottleberode. Iu de onmiddelijke na bijheid van het lijk lag s'prmsen jachtge weer. Men heeft nog geen zekerheid of men hier een ongeluk dan wel een misdaad moet vermoeden. daarvoor, en vervolgens, tijdeus mijn afwe zigheid, werden haar de hoeken toegezonden. Ik verloor my in herinneringen hoe het was, toen ik destijds met de blijde boodschap thuis kwam Toen vloog zij mij om den hals, kuste mij lachtend en schreiend en vroeg: »Ben je nu gelukkig, heelemaal gelukkig?" Eu op mijn vroolijk ja, haalde zij diep, heel diep adem en zeide innig, »Goddank 1" Ik lag nog altijd voor den open koffer geknield, met lettend op de warmte, op het stof, en op iets vochtigs, dat mij langs de wangen liep. Waarom deedt je dat, mijn stille heilige? Om mij altyd vrooljjk, altijd gelukkig te zien. Wat heb je vroeger eenvoudig en innig gebeden. »Goede God, geef mij de macht, elko wolk van zjjn voorhoofd te verdryven, stems een glimlach om zyu mond te kunnen too'eren. J.j bezat die macht, mijn lieveling! M ju goede engei waarom heb je mjj vet ;en NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1