Stads- en Gewestelijk Nieuws. kansen op het welslagen van het nieuwe ontwerp tot unificatie zou vernietigen, wenschte zij die unificatie voor dien datum te doen plaats hebben. Zij telegrafeerde naar Parijs om de indiening te bespoedigen en een gedelegeerde aan te wijzen. Katholieke missie in China. Graaf De Mun, de bekende katholieke Fransche afgevaardigde, die zich zeer bezig houdt met de katholieke missie in China, deelt aan de Gaulois mee, in het Tsé- Tchouangebied tegen het voorjaar een groote opstand verwacht wordt door Chi- neezen tegen de christenen en de vreemde lingen. Robert Planquette. De Parysche correspondent van de Tel. seint, dat gisteren nacht Robert Planquette, de componist o. a. van Les cloches de Cor- neville is overleden. Schiedam, 29 Januari 1903. Arbeidskaarten. Gedurende het jaar 1902 zijn ter gemeente secretarie afgegeven 851 arbeidskaarten. Op 31 Dec. waren nog geldig, met inbegrip van de nog loopende van het vorige jaar, 678 voor jongens en 253 voor meisjes. Het aantal fabrieken waarin over 1902 werd gewerkt in den zin der arbeidswet, bedroeg 385, terwyiop31 Dec.327vrouwen boven de 16 jaar werkzaam waren in fabrie ken of werkplaatsen. Verhuring Plaat. Heden-middag 12 uur werd door Burge meester en Wethouders in het openbaar ten raadhuize verhuurd voor den tijd van 19 jaren en 10 maanden een gedeelte der aan de gemeente behoorende grienden, net en bieslanden, samen uitmakende de plaat in de Maas, ten noorden begrensd door de Geul, ten oosten door de Spuihaven en ten zuiden en westen door de Maas, benevens de griendwerkersloods, aan den West Frankeiandscben Dijk en wel in 2perceelen. Perceel I omvattende de sectie-nummers H. 119, 120, 23, 24, 19 geheel en 88 en 118 gedeeltelijk, alsmede de griendbewer- kersloods samen groot 34 H. A., 06 A. en 49 c. A. bevattende hakhout, riet, water en biezengors. Perceel II omvattende een sectie nr. H. 88, gedeeltelijk ter groote vanl2H.A., 13 A. en 75 c. A. oevattende riet en bies land. Het eerste perceel werd opgeboden tot f850.door S. Boelhouwer te Giessendam. Het tweede perceel werd opgeboden tot f 125. door H. Kroon te Schiedam. Bij afslag werd perceel I afgemijnd op f 350.— boven het hoogste bod van f 850. door S. Boelhouwer te Giessendam ;perceel II werd afgemijnd op f 40.— boven het hoogste bod van f 125.door J. Bijl te Pernis. Daarna werden beide perceelen gecombi neerd afgeslagen en werden afgemijnd op f 125.boven de gezameiijke som van f1365door S. Boeinouwer te Giessendam alzoo bracht deze verhuring op een geza- meiijk bedrag van 11490.— per jaar. Door Burgemeester en Wethouders werd gebruik gemaakt van de bevoegdheid om de verhuring der perceelen al of niet te gunnen. Ondersteuningsfonds Volksbond. Gisteren-avond meld het Ondersteunings fonds, onderafdeeling van de afdeeling Schiedam van den Nederl. R. K. Volksbond, in het Bondsgebouw de jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Blok, heette de aanwezigen welkom, waarna door den heer Van Riet, wegens ontstentenis van den secretaris, voorlezing werd gedaan van de notulen der vorige jaarvergadering, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Hierna bracht de heer Van Riet verslag uit van zijn beheer als penningmeester, over het afgeioupen boekjaar. Uit het finaucieele verslag olykt, nat de balans in ontvangst en uitgaaf sluit met i2553.21Er tseen batig saldo van f54.77^. Ontvangen werd aan* contribHtief 1899.36 en aan donatiën f 293. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f 2037.55. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn beheer, er op wijzende, dat de kas van de vereeniging in vergelijking met verleden jaar niet is vooruitgegaan. Aan coutributiën werd toch f 90.en aan do- natiën f33.minder ontvangen. Hij sprak den wensch uit, dat dit jaar voor de ver eeniging gunstiger moge zijn. Aan de orde was thans het voorstel van het bestuur, inzake reglementswijziging, luidende Het gewijzigde in het reglement van 3 jaar en een jaar geleden vervalt en daarvoor komt in de plaats De leden, die f 150.hebben getrokken, zullen f3.per week ontvangen. Zij, die beneden f150.— zijn gebleven, krijgen f 510 per week uitbetaald. Hierover ontspon zich een uitgebreid debat, waarna het voorstel met 47 stemmen vóór, 3 tegen en 1 in blanco werd aange nomen. Alsnu werd overgegaan tot het doen van eenige bestuursverkiezingen. De uitslag was, dat herkozen werden de heeren W. Blok met 44 en A. Daalmeijer met 33 stemmen en gekozen werd de heer J. N. Elgers met 33 stemmen. De heer Van Riet wenschte den voorzitter geluk met zijn herbenoeming en hoopte, dat hij nog vele jaren op den ingeslagen weg zou voortgaan. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer Van den Berg, sloot zich aan bij de woorden van den vongen spreker, bracht een woord van lof aan.hetijvengen bestuur, dat door zijn herbenoeming zich het ver trouwen van de leden ziet geschonken. De beste wenschen sprak hij uit voor het ondersteuningsfonds, hopende, dat de aan genomen reglementswijziging in het belang der vereeniging zou zijn. Nadat de voorzitter dauk had gebracht aan den weleerw. adviseur, sloot hij, wijl er niets meer aan de orde was, de verga dering. Naar wij vernemen, zai onze stadgenoot de heer Hickendorfï binnenkort met eenige kunstbroeders een kunstreis door Nederland gaan maken. Door een glasblazersjongen, werkzaam op de nieuwe glasfabriek, is aangifte bij de politie gedaan, dat ten zijnen nadeele een overjas is ontvreemd. De vermoedelijke dader is iemand, die mede op de glasfabriek werkt. Gisteren-avond omstreeks 5s/* uur heeft er een schoorsteenbrand plaats gehad in ae woning van den sigarenmaker J. M. Voor- huyzen aan de Boterstraat no 19. Het vuur werd door middel van zout door de politie gebiuscht. Heden-middag beeft de politie alhier aangehouden den koloniaal Ch. V., die van verlof was achtergebleven. Zijn opsporing en aanhouding was door de militaire autoriteiten aan de ScnieUamsche politie verzocht. In een gisteren-avond te Rotterdam gehouden vergadering van stakers der firma Van Gend en Loos is besloten heden weer aan den arbeid te gaan. De koetsier Stolk blijft ontslagen, maar de firma erkent de vakorganisatie en staat ioonsverhooging toe. Heden-ochtend omstreeks ure is brand ontstaan in de remise van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aan de Scbiekade te Rotterdam. Een jongen in het lampennisteniokaal, bezig zijnde met dageiijksch werk aan de lampen, bemerkte eensklaps, dat zijn jas ia brand stond. Die snel uitwerpend, verbreidde zich de vlammen door net lokaal, dat weldra in lichte laaie stond. Gelukkig werd het ongeval spoedig door het perso neel opgemerkt. De wagenmaker J. N. Eigen, door anderen gehaipen, schroefde de brandslangen aan de waterleiding en wist aldus den brand vrij spoedig te blusschen, zoodat de aangerukte brandweer bijna geen dienst behoefde te doen. De schade is desondanks nog vrij aanzienlijk daar een paar tramwagens de prooi van het vernielend element werden. üi NLA.S 1L EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 28 Januari. Staatsbegrooting. Bij de voortzetting der Algemeene Be schouwingen der Staatsbegrooting voor 1903, drong de heer S c k e n g a met het oog op den financieelen nood der gemeenten aan op aigeneele herziening der veroudeide gemeentewet van 1851, waarbij uitgaveu voor onderwerpen van Rijkszorg van de schouders der gemeenten worden afgenomen en geregeld, wat elke gemeente van het Ryk kan ontvangen. De heer Van der Does de Wille- b o 1 s wilde de uitgaven voor onderwijs en armenzorg geheel ten laste van het Rijk brengen en drong aan op indirecte betastingen van Rijks-, niet van gemeente wege. Voorts bepleitte spreker facultatieve heffing van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting door de gemeenten. ue heer R e g o t gat eenige denkbeelden in overweging betreffende het maken van tarieven van invoerrechten. De heer Van Lier wilde accijnsver- booging op den wijn, bepleitte een fiscale herziening van het tarief der invoerrechten en verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied. De heer Van Heek wenschte invoe ring van Midden-Europeeschen tijd. De beer Sassen wenschte verbete ringen in den socialen toestand ten platten lande door remming van de opvoering van het onderwijs, betere belastingregeling en speciaal een gezondere accijnshetfing. De heer Van Zinnincq Berg man n protesteerde tegen ophelling van de geheimhouding der kohieren voor de ver mogens en bedrijfsbelasting. De heer Van Bonvai Faure wees op een leemte in de Beroepswet ten aan zien van de termijnen voor indiening van bet klaagschrift. De heer VanRoyen wilde verbetering der verkeerswegen eu vrijmaking der tollen. De Minister van Binq en i. Zaken erkende, dat de noodstand uer gemeenten voorziening eiscnt, maar omtrent den om vang en de oorzaken van net kwaad en den eisch der gemeeute-nuisnouumg moet eerst een gevestigde overtuiging bestaan. De Minister zal aan de Koningin voorstellen een commissie te oeuoemen om ae kwestie gemeetite-finauciën en wat ciu.u uueua samen hangt, grondig te onderzo-Keu. Accijns- verhooging eu aigeneeie neiz.enmg van hei gemeentereent zijn mot van üezeii Minister te verwachten j wel matige tanefsverhoo- ging- Den heer Van Lier gaf do Minister volkomen toe, dat bij opheffing der staats loterij het spelen niet minaer zal women, doch dit mag voor de regeering geen rede zijn om, waar zij het kwaad eener zonde eenmaal erkend heeft, dit te bestendigen en kwaad met kwaad te koeren. Hiermede werden de algemeene beraad slagingen gesloten. Nadat hoofdstak II (hooge colleges van staat) was goedgekeurd, besprak bij hoofd stuk III (buitenlandsche zaken) de heer Rahusen de wenschelykheid tot net opnemen der arbitrage-clausule in tractaten. Hij vroeg den minister inlichtingen omtrent het gerucht, dat Carnegie een som geids beschikbaar heeft gesteld voor het stichten van een gebouw voor het bot van arbitrage Tevens bepleitte spr. de noodzakelijkheid van uniformiteit bij het zeegerecht. De heer Van der Does de Wille- b o i s besprak het gebeurde bij ons ge zantschap te Constantinopel, waar als drog man een Turk furgeerde. Een goede ver standhouding tusschen Nederland en Turkye is, volgens hem, voor ons van belang. De zitting werd daarna verdaagd tot den volgenden dag elf uur. Ingevolge koninklyke machtiging is de heer E. S. L. Maduro erkend eu toegelaten als consulair agent van Frankryk op Curasao. (Stct.) Reuter seint uit Schwerin, dat prins Hendrik der Nederlanden daar gister-avond om halt negen is aangekomen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot ridder ut de orde van den H. Gregorius der. heer D. P. Hamers, voorzitter der »St Vincentius-Vereeniging" te Amersfoort. Het Huis Stolberg-Stolberg. In ons vorig nummer hebben wij mede gedeeld, dat de opper-ceremoniemeester, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, voor ons hof voor den tijd van aeht dagen den lichten rouw heeft afgekondigd wegens het overlijden van prins Alfred van Stolberg. De overledene is namelijk gehuwd geweest met eene prinses Augustine van Waldeck en Pyrmont (f 1893) en zoodoende verwant met ons koninklijke huis. Nog is het lijk van den ouden prins niet ter aarde besteld, of het huis Stolberg is, volgens een telegram uit Rottleberode, in den Harz, aan de Frankf. Ztg., door een nieuwe ramp getroffen. De erfprins Wolf gang, die zijn vader als hoofd van het hnis zou opgevolgd zijn, is gisteren-ochtend in het park van zijn kasteel, met het jacht geweer naast zich,doodgeschoten gevonden. Hoe hij zoo ongelukkig aan zijn einde is gekomen, is nog duister. Men weet dan ook niet of men aan een misdaad, een orgelukkig toeval of iets anders moet denken. Prins Wolfgang was den 15en April 1849 geboren en in 1897 in het huwelijk getreden met Irmgard, gravin van Ysemburg en Riidlingen. Ongevallenwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft gisteren in de zitting der Eerste Kamer medegedeeld, dat uiterlijk heden-avond een algemeene maatregel van bestuur zal uit komen, waarbij is bepaald, dat de griffiers der beroepsraden voor de eerste maai op andere wijze zullen kunnen beëedigd worden dan is vastgesteld. De benoeming van griffiers zal aizoo begin Februari kunnen plaats hebben en zij zullen aanstonds in functie kunnen treden. Het bestuur van den Anti-Suikeraccijns- Bond heeft zich lot de Ministers van Bui tenlandsche Zaken, van Financiën, van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Koiouiën gewend, met een adres om te Oetoogen de wenscheiijkheid van een veei grootere verlaging van den smker-accijns, dan nu wordt voorgesteld door de regeering. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat, te beginnen met 2 Februari, op alle gemeente-secretarieën kosteloos for mulieren verkrijgbaar zullen zijn ter mede- ueeiing van den wensch om gebruik te maken van de gelegenheid tot het doen onder zoenen van voor uitvoer bestemd vieesch en dat de aanvang van den keuringsdienst nader zai worden bepaald en bekend gemaakt. Naar men verneemt, hebben voor de enkele vacatures van controleereud genees heer aan de Rijksverzekeringsbank reeds meer dan 100 artsen gesolliciteerd en groeit het aantal candidaten nog voortdu rend aan. De Commissie tot wetenschappelijk onder zoek van Suriname ontving van deu heer A. J. Stockum, leider der Saramacca-exp e- ditie, telegrafisch het volgende bericht jJan Basi Cado bestegen, rondom uitzicht voortzetting Wilhelminaketen waargenomen in bet Zuiden; in het Oost-n en Zuid- Oosten hoog bergland." Mgr. Dr. Schaepman. t Aan het Centrum seinde men gisteren uit Rome: Heden-morgen werd het lijk van dr. Schaepman overgebracht naar de eenvoudig zwart gemaakte kapel van Campo-Santo. Te tien uur werd de plechtige Uitvaartmis opgedragen door mgr. De Waal, geassisteerd door de eerw. heeren Van Rossum en Ahaus ceremoniarius was de eerw. heer Eras. Verder waren de Hollandsche priesters Geurts, Muskens en Vesters in priesterkoor aanwezig. Ongeveer tien priesters met superpli. Het lijk stond achter het pries- koor met insigniën en een kruis van bloemen, er om heen kaareen en vanen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2