Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag 3 Februari 1903. No. 7516. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. BEROEPSWET. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de for mulieren en uittreksels uit de formulieren, bij hem ingekomen in gevolge art. 3 en volg. van het Kon. Besluit van 8 December 1902, S. B. No. 212 gedurende de maand Februari aan de Atdeeling A der gemeente secretarie ter lezing zijn gelegd. S c h i e d am, den Sisten Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Keuring van voor uitvoer bestemd Vleesch. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de formulieren ter mededeeling van den wenscb om gebruik te maken van de gelegenheid tot het doen onderzoeken van voor uitvoer bestemd vleesch (Art. 2 van het Koninklijk besluit van 21 November 1902 Staatsblad no. 199) van af heden kosteloos op de Secretarie (Afd. A) ver krijgbaar zijn gestelden dat de aanvang van den keuringsdienst bader zat worden bepaald en bekend ge- maakt. Schiedam, 2 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Februari 1903. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. Terwijl nog tusschen de betrokken partijen over de oplossing van het Venezolaansch draagstuk druk onderhandeld wordt, blijkt het, dat de dagen van president Gastro zijn geteld. In de Venezolaansche kolonie te Darijs is men overtuigd,dat Castro's bewind ten emde loopt en de opstand voortdurend veld wint, wat voor offieieuse berichten, die het tegendeel moeten doen gelooven, ook uit Caracas verspreid worden. Een van de brieven, laatstelijk te Parijs bit Venezuela ontvangen en van den l2n dezer gedagteekend, stelt den toestand als volgt voor Sedert October is de militaire macbt geheel in handen van den generaal der opstandelingen Terreras, die op de belang rijke douane-ontvangsten te Ciudad Bolivar beslag heeft gelegd, en dus in staat is, de soldij zijner troepen geregeld uitte betalen. De bevolking vindt het onder zijn bewind veel rustiger dan onder dat van Castro, wiens benden, de gevreesde Andinos, het land telkens weer brandschatten en ver woestten. Men zal Castro's volgelingen in die streken wel niet meer terugzien, nu de Venezolaansche oorlogsschepen door de ver bonden mogendheden vernield en buitge maakt zijn en de toegangen langs de land wegen gesloten zijn. Alles te zamen ge- Romen, is man hier niet tevreden met den gang van de zaken en men wacht geduldig I op het einde der blokkade, die meer dan waarschijnlijk ook het einde zal zijn van Castro's bewind. Een andere brief, den 16 Januari uit Port of Spain verzonden door Pedro Rojas, die minister van buitenlandsche zaken was onder Crespo's bewind en nu van Trinidad uit de revolutionaire beweging leidt, bevat o. m. het volgende. Het beste legerkorps van den dictator dat aangevoerd werd door Baptista en Gonzales Pacheco, js geheel uiteengeslagen, en dat is ook 't geval met het leger van generaal Riera, die, alle olficieele tegen spraak ten spijt, te Coro de nederlaag geleden heelt. Overal verdubbelen onze vrienden hun krachten om te bewerken dat de revolutie doordringt en een degelijk bewind gevestigd wordt, tengevolge waarvan de anarchie en de vernederingen waaronder ons land thans lijdt, een einde zullen nemen. Ik vrees ten zeerste dat, ais du met spoedig gebeurt, ons volk eenige van haar kostbaarste voorrechten als onathan- keiijke natie zal verliezen. Tot zoover de brief van Rojas. Het lijkt intusschen wei eenigszins zonderling, indien de zaak van den opstand inderdaad zoo goed staat, dat Castro tot dusver nog vast in 't zaal schijnt te zitten, want als de tijd ooit gunstig geweest is voor de omver werping van zijn bewind dan is dat tegen woordig het geval. De antwoorden der verbonden mogend heden zijn thans te Washington ontvangen. Bowen's laatste voorstel, dat de andere landen die vorderingen tegen Venezuela hebben, op den zelfuen voet zouden wor den behandeld als de verbonden mogendheden, wordt geheel en al verworpen. De Parijsche Temps protesteert krachtig tegen de aanspraken der verbonden mo gendheden op een bevoorrechte behandeling van de zijde van Venezuela ten koste der andere rijken. Het blad verklaart, dat het met opgaat, dat een latere handeling der drie staten een terugwerkende kracht oefent op het verkregen recht van derden. De Fransche gezant te New-York ver klaart, dat Frankrijk van zijn recht op een dertiende gedeelte der Venezolaansche ont vangsten niet wil afzien Bowen weigert zijn stelling, dat blokkeerende mogend heden geen voorkeur zullen gemeten, prys te geven. De opstand ia Marokko. Uit Tanger wordt aan de Morning Leade r het volgende geseind; De troonpretendent heeft den sultan een brief geschreven waarin hij den sultan een lafaard noemt en hem uitdaagt buiten de stad te komen om hem slag te leveren, daar de heiligheid van de stad hem belet binnen de muren te vechten. De sultan zou de uitdaging in arren moede hebben aangenomen. De zeven en een balt miilioen francs, welke door een Fransche bank aan den sultan van Marokko zyn geleend, zijn be stemd voor de organisatie van het leger. De sultan gebruikt dit geld om de stammen, welke den pretendent steunen, om te koopen. Dit is dan ook de reden, waarom er nog geen beslissende ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de beide legers. De Times verneemt uit TangerMoelei Arafa, de broer van den Sultan, is inder haast naar de Algerijnsche grens gegaan. Daarmede beoogt hij minder de opstande lingen vandaar te bestoken dan wel te verhinderen, dat de beweging tegen de Christenen zich onder de Mooren aan den kant van Algerië uitbreidt, aangezien Frank rijk den Sultan verwittigd heeft, dat de Franschen dan maatregelen moeten nemen om Algerië te beveiligen, desnoods door Marokkaansch gebied te bezetten. De besprekingen, die Cambon en Lans- downe in het voorjaar te Londen zulien houden, moeten hoofdzakelijk de onzijdig- verklaring van Tanger en de Marokkaanscne kust tegenover Gibraltar betreffen. Reuter seint uit Tanger Berichten uit Fez melden, dat de pre tendent Boe Hamera m handen van den Sultan is gevaiien. Latere tijdingen uit Tanger te Brussel ontvangen bevestigen het gevangen nemen van den pretendent. De troepen van den sultan, onder bevel van den minister van oorlog, hakten die van Boe Hamara geheel in de pan. Chamberlain's reis. De Engelsche minister van koloniën reist nog steeds door hel gebied der voormaige republieken, waar hij de gevolgen van zijn eigen noodlottig werk te aanschouwen krijgt. Vrijdag bezocht hij de De Beers- diamantmijnen teKimberley. Antwoordende op de adressen van hulde van eenige deputaties, zwaaide Chamberlain lot toe aan Rhodes en de verdedigers van Kimber ley, maar hij voegde er bij, dat de Kaap kolonie, tenzij zij zich spoedig bekeerde, afgezonderd zou blijven staan, wanneer Zuid-Atrika ry'p was voor federatie. Aan het feestmaal 's avonds m de Markthal zaten 450 der voornaamste bur gers van Kimberley aan. Ia antwoord op den toost ter zijaer eer zeide Cnamberlain Ik vreesde, dat ik mijn politieke beenderen in Zuid-Atnka zou iateo, toen ik er heen trok, maar sedert oordeel ik anders. Ik ben overtuigd, dat een wijze, fl.nke en sympathieke regeering spoeoig in Transvaal een goeden toestand des volks zal in 't leven roepen, zoodat de Vereeniging inder daad een duurzame vrede zal beteekenen, (Toejuichingen). Weldra zal ik de Kaapko lonie verlaten. Zal ik thuis komend over de Kaapkolonie even goed kunoen spreken als over Transvaal? Dat de oude ammositeiten ook in de Kaapkolonie wegsterven dat de beste Kaapsche burgers thans bereid zyn volledig te berusten in de feiten, erken nende dat het droombeeld esner Haitati uscue republiek in Zuid-Afnka slechts zinsbedrog was(Rumoerige kreten van Neet;, en weg met Sprigg). De Standard verneemt uit Kimberley; Chamberlain is hier even hartelijk ontvan gen als te Johannesburg. Sprigg is daaren tegen uitgefloten. De Dardanellen-kwestie. De Londensche Standard verneemt uit Co stantinopel, dat er tot dusver al minstens vij. Russiscne oorlogsschepen den Bosphorus passeeren. Uit de Balkan-Stateii. Bereidt Servië zich ten oorlog a correspondent van de Standard te Boedapest zegt, dat Servië aldaar met goed keuring van Hongarije een contract heeft |;e oten voor de levering van 10.000.000 pa; onen te leveren te Belgrado. Te Resnja ui net vilajet Monastiz is den 21 n dezer een koerier der Macedonische comités aangekomen, die in het bezit werd gevonden van circulaires van bedoelde comités. Zijn aanhouding en onderzoek leidden tot meer arrestaties. DeoeconomiscUe patriark te Constantinopei heeft aan de Macedonische metropolitaan een encycliek toegezonden, waarin nij met het oog op den gewichtigen stand van zaken aauraadt, alie onderling getwist nu te lateu varen. De Belgische verkiezingen. De twee poiitieke fracties der katholieke partij in België, de conservatieven en de onafhankelyken, hebben gisteren een ver bond gesloten voor de naaste verkiezingen die 18 October a. s. zullen plaats nebben. Werkstaking in Spanje. De toestand in de provincie Catalonie blijkt weer zeer kritiek te zjja. De prijzen der levensmiddelen zijn te Reus buiten sporig hoog. Talrijke arrestaties vonden er plaats. Hongerige werklieden belegeren de woningen der patroons. De meeste maga zijnen zijn gesloten de gendarmerie patrouil leert. Heropening der Dreyfus-zaak. Te Parys gelooft men algemeen, dat de laatste redevoering van Jaurès in een mooting van het Spaansche genootschap ».\Ianonegra" betrekking heeft op een nieuw feit in do zaak—Dreyfus. De herziening der Dieytus—zaak zou dientengevolge waar- sctujnlyk zoer spoedig worden tegemoet gezien. Jaurès heeft verklaard by de aanstaande debatten in de Kamer over de bekrachtiging van Gabnëi Syveton's verkiezing opzien barende onthullingen te zullen doen in ver band met de Dreyfus-zaak. Planquette vermoord De bloedverwanten van den verleden we k overleden compomst Pianqustte doen st open om te bewerken, dat net iyk van den kunstenaar wordt opgegraven, daar zy NIEUWE SO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1