Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar£. Donderdag 5 Februari 1903. .No. 7518. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regel ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. BEKENDMAKING. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid Holland, Gezien de opgaven van het aar.tal werk gevers en werklieden, ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten, vallende onder tiet ressort van den raad van beroep, gevestigd te Rotterdam: Gelet op hei Koninklijk besluit van 8 December 1902 Staatsblad no. 210) en op Hoofdstuk I 1 van het Koninklijk besluit van 8 Decemoer 1902 (Staatsblad no. 212.) BESLUITEN Voor den raad van beroep, gevestigd te Rotterdam, vast te stellen het aantal werkgevers, die te zamen één gemachtigde kunnen aanwijzen, op 26 het aantal werklieden, die te zamen één gemachtigde kunnen aanwijzen, op 62 het aantal gemachtigde werkgevers, die te zamen één voordracht kunnen doen, op 4 het aantal gemachtigde werklieden die te zamen één voordracht kunnen doen, op 12. 's-Gravenhage, den 2den Februari 1903. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (get.) PATIJN, Voorzitter. (get.) F. TAVENRAAT, Griffier. Voor eensiuitend afschrift, De Griffier der Provinciale Staten van Zuid Holland, F. TAVENRAAT. Kennisgeving. De Burge meester van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grondbelasting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de staat, aanwijzende de uit komsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schat tingen van geooawde en ongebouwde eigen dommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is neaergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Februari 1903. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Schiedam, den 4aen Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 4 Februari 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de begrooung der Rijkskanselarij was gisteren in den Rijksdag ingekomen een voorstel van Bartu en Müiler betret- fende een nieuwe inaeehng der kiesdistricten voor den Rijksdag. Spahn drong in den Rijksdag op maatregelen aan om het ge heim der verkiezingen beter te waarborgen. Hij zeide, dat het volstrekt noodig was, presentiegeld toe te kennen aan de leden. Voorts verlangde hij te weten, hoe de Bondsraad over het Jesuieten-wetsontwerp dacht. De Rijkskanselier erkende, dat hij niet blind was voor de redenen van doelmatig, heid, die voor de toekenniug v»n presentie» geiil aan de leden van den Rijksdag pleitten maar ook met de belangen en opvattingen der verbonden regeeringen moest rekening gehouden worden. De toekening van presen tiegeld zou een wijziging van een artikel in ue grondwet medebrengen. Bij hun aan sluiting aan het Rijk hadden de Bonds- vorsten afstand gedaan van zeer belang rijke rechten, en zij gevoelden niet veel neig ng, in het bezoldigen der leden van den Rijksdag toe stemmen. Ten aanzien van net wetsontwerp Hompesch verklaarde Bu ow, dat de regeering niet kon overgaan tot toelating van Jezuïeten-nederzettingen, maar de confessioneele verhoudingen in het Durische njk maakten het niet langer nooriig, Dunsche onderdanen individueel aan uucoiidenngswetten te onderwerpen, om dat zij tot de orde der Jezuïeten behoorden en at zelfde gold van vreemdelmgen. Da verklaring, aldus door den Rijkskan selier afgelegd, dat de Bondsraad voorshands nog niet toestemt in de toekenning van presentiegeld aan de leden van den Rijks dag wordt zóó opgevat, dat deze toestem ming wei spoedig zal volgen na de aan staande algemeene verkiezingen, vooral wanneer deze gsljjk verwacht wordt, vrij stern ten gunste van de linkerzijde zullen uit - aden. Met de toestemming uer Pruisische regeering, blijkens ae veruere mededeeltnge» NIEUWE SCHIE Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den ISden Mei a.s. den leeftijd ran 25 jaren hebben bereikt, uit, om la. wanneer zij in eene andere gemeente over bet laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, (wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste ƒ!.-), daar- yau door overlegging van de gekwiteerde aanslagbil jetten voor 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie te doen blfjken 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap, aandeeJ van minstens ƒ1.- hebben in aanslagen in de grondbelasting zonder dat ban naam bij den aanslag is vermeld, daarvan over eenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar 18, en onder overlegging der gevorderde bewijsstukken mede voor 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen; 3o. wanneer zij aanspraak meenen te kuunen ma ken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krach tens hnnr van een huis of gedeelte van een huis, krachtons eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der onders Werkzaam, wegens pensioen of lijfrente, wegens in schrijving van ten minste ƒ100.- in de Grootboeken 4er Nationale Schold of van ten minste ƒ50.- in eene spaarbank, of omdat zij met goed gevolg bebbea afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van be stuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter gemeente-secretarie verkrijgbare modellen, voor zooveel noodig, voor 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedsne aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodigindien de plaatsing op de kiezerslijst bernstte op lo. bewoning van een buis of gedeelfte van een hnis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari als nog hetzelfde huis of een gedeelte van betzelfde huis of betzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijtrente 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank do. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op die lijst berustte u[7~i io. bewoning van een buis of gedeelte van een hnis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde hnis of een gedeelte van hetzelfde huis of betzelfde taartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der onders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente; Van de bepalingen der kieswet, die op het boven staande betrekking hebben, luidt: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over bet laatstverloopen dienstjaar m eene of meer dea Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake veschuldigde voor ot op den lsten Maart voldaan beoben, en a. over het laatatverloopen dienstjaar zijn aange slagen in de grondbelasting voor eeo bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per- soneele belasting, zooais die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72) of l>. indien zij met overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Angnstns van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens buur, een buis of een gedeelte van een buis, waarvoor met of zonder bij behoorenden of in buur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar bes buis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; (f 1.75) of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24U00 Kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31aten Januari sedert den lsten Januari van bet laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zeon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeeite der gemeente, waar zij wonen, is vernield in de bij deze wet gevoegde tabel; (f450.- of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene ondernemidg, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren; zoo noodig, ter bereiking van het vereieohte bedrag, het inkomen, bet pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zjj op den isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking heb ben van ten minste 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tea minste /"50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene aemeentelijke spaarbank of in eeue spaarbauk beheerd door het bestnnr van eene rechtspersoonlijk heid bozittende vereeniging, van eene naamlooze Ven nootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij bet vorige lid van d.t artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van ƒ25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gede poneerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij algemeenen maatregel van bestunr en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin gen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hnn vader bet vruchtgenot heeft, voor bunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepas sing van bet bepaalde bij art. f buiten aanmerking. Aauslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aaBslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijf-- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs die ook verschuldigd kau zijn in den vorm van contri butie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekbnur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of water leiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde labelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking, (vrije woning of inwoningƒ 87.50 vrije kost en inwoning 300.) Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gebonden met den Zondag of algemeen erkende Chris telijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbatb. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van bet jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in diensbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welkeH de werkzaamheden, waarvoor hy in dienst ia, hebben stil gestaan ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien bet inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., als vast week-, veeriiendaagseb-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. I b2o., eeue tijdelijke ongevallenrente wordt geno ten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, ia rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan bet aormale loon Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 1 b, 2o., der vrouw geldt voor haren mandat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor bunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten geboord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewyzigd. Van deze besluiten wordt mededeeiiug gedaan inde Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Artikel 3, Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten i zij, wien bet kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die by onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de Beschikking of bet beheer over hunne goe- dren hebben verloreD zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eeue in stelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen Van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die we ke in de artt. 1-5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Siaten-Gsae- raal zijn gesteld, met dien verstande, dat men boven dien ingezeten der provincie moet zijn. Artikel 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die, welke in de artt. 1-5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet lijn, en dat zij. die niet vallen onder art. 1 a, over het laatst verloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aang slagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de .weede kolom der sub. art. 1 b, lo., bedoelde tab-1 en hun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan (ƒ1.75). Ai uslag in eene plaatselijke directe belasting geeft geeue aanspraak op bet kiesrecht, indien bij het gevolg is van eene met de waarheid strydige aangifte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1