Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Vrijdag 6 Februari 1903. No. 7519. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERT ENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 20 Januari 1903, no, 82; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door de Gedepu teerde Staten is bepaald lo. dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15 en h der Wet van den 13 Juni 1857 Staatsblab no. 87) wordt gesloten op Zaterdag 14 Maart aanstaande 2o. dat de uitoeiening der jacht op waterwild, voorzoover die niet begre pen is onder de voorafgaande bepaling, wordt gesloten op Zaterdag 4 April aanstaande 3o. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren oi vliegnet (art. 15 la e der bovenge noemde Wet) is toegelaten van den 21sfera April aanstaande tet en met den 2den Juli daaraanvolgende, docht dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 4o. dat de kooileden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten oi ophokken van den lsten Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk, alsmede m het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 29sten Januari 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd. PATIJN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma Van Gent en Vogel te Ërielle om vergunning tot oprichting van een sigarendrogerij in het pand staande alhier aan de Lange haven no. 55, kadaster sectie C no. 437. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 19den Februari a.s.,des taiddags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie dor gemeente, van de schrifturen, die ter *ake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 5 Februari 1903. Combes' verklaring. De Fransche minister-president Combes, die, zooals men weet, onlangs voor de noodzakelijkheid van den godsdienst pleitte en getuigde, dat de godsdienst steeds een van de machtigste hefboomen der mensch- heid is geweest, heeft om die verklaring van de godsdiensthatende sectarissen heel wat te hooren en te dulden gehad. Reeds toen verklaarden zijne bijzondere vrienden, dat hij gelegenheid zou vinden om zijne verklaring zoo met te herroepen dan toch te verbeteren, en zij blijken werkelijk gelijk te hebben gehad. Combes, die om uit politieke berekening de begrooting van eeredienst te redden, zijne geruchtmakende verklaring gaf, heeft die ter wille van zijne sectarische vrienden zoo verwrongen en hervormd, dat er bijna mets van het oor spronkelijk citaat overblijft. De Kamer behanaelde gisteren de begroo ting van onderwijs. In den loop der beraad slaging tcekende Combes verzet aan negen een gedachte welke hem is toegeschreven." Men heeft aan een onvoltooiden zin, welke hij heeft uitgesproken, een andere betee- kenis gegeven dan hij bedoelde en hij betreurt het die onjuiste uiieggmg niet te hebben gerectificeerd. Hij heeft willen zeggen, dal het schoolonderwijs niet moest vrijstellen van een later, vollediger onderwijs. Men moet den mensen sterken in de moraal. Nooit heeft de spreker gemeend evenmin neeft hij het gezegd dat deze moraal hare wijding niet in zichzelf had of dat zij moest steunen op een dogma. Combes' verklaring werd van de linker zijde herhaaldelijk toegejuicht, en de rechter viel hem in de rede. Hij herinnerde er nog aan, de vroegere repubiikeinsche Kabinetten te hebben ge prezen, omdat zij het onderwijs gegrondvest hadden op den grondslag der rede en der solidariteit. Bertulat legde den nadruk op de tegen- spraak nusschen wat Combes nu zegt en vroeger gezegd beeft". De slaafsche dienaar der meerderheid, minister Combes, liet zich dit welgevallen De beraadslaging werd gesloten tie negen eerste hoofdstukken werden aangenomen Dat de snorkende frasen van den Franschen minister-president over de nood zakelijkheid van den godsdienst en de gods dienstige opvoeding met in den weg zou den staan aan de verdere uitvoering van zijne anti-congregamstische plannen, was van den beginne af aan geen twijfel onder onder hevig. De gebeeie katholieke Fransche pers sprak dan ook als nare meening uit, dat alles bij het oude zou blijven. Dit was nog te weinig gezegd. Op die heerlijke lofprijzing van den godsdienst en zijn edel bescüavmgs- werk is by wijze van reactie, een opflikkering van den godsdiensthaat gevolgd. Waren voor eenige dagen nog slecnts 1300 scholen van geautoriseerde congregaties gesloten, thans is een decreet uitgevaardigd, dat de sluiting van 900 andere beveelt. De arbeidersbeweging in Spanje. Volgens draadbericht uit Barcelona zijn de werklieden van Mamesa, Sellent en andere steden toegetreden tot de algemeene werkstaking. De sleepers te Madrid zijn mede eene algemeene werkstaking begonnen zij houden zich rustig. Een groep van duizend werklieden, die te Valladoiid door de straten trok, vragende om brood en werk en geweld plegende, is door politie en gendarmes uiteengedreven. Er werden eenige schoten gelost en er zijn menschen gekwetst. Een aantal arrestaties hebben plaats gehad. De opstand in Marokko. De overwinning door den sultan op den pretendent behaald, moet, volgens bericht uit Tanger aan de Times, zeer overdreven zijn. Althans aan bedoeld blad wordt gemeld, dat zijn troepen slechts 92 krijgs gevangenen hebben gemaakt en maar 46 afgehouwen hoofden van rebellen hebben mede gebracht. De Morning Leader maakt hetzelfde op uit de omstandigheid dat Moelei Arafa gelast heeft den troonpretendent dadelijk in den rug aan te vallen, wat bewijst, dat de sultan hulp noodig heeft. Deze correspon dent voegt er bij, dat Boe-Hamara nieuwe stellingen bij Fez heeft ingenomen, tenge volge waarvan men een nieuwe veldslag verwacht. De Spaansche gezant heeft met een renbode uit Tanger bericht ontvangen, dat de Marokkaansche pretendent nu toch werkelijk door de troepen van den sultan gevangen is genomen. In tegenstelling met bovenstaande vrij rooskleurige berichten vermeldt een meer uitvoerig telegram uit Tanger het volgende. De Spaansche gezant ontving door miadei van eigen koerier berichten van een tweede n geregeiden veldslag. De kroon-pretenden t werd door een van zijn eigen volgelingen verraden en gevangen genomen. Een groot aantal van zijn mannen schaarde zie h rondom hem en vociit een wanhopig en strijd, waarop de sultan door een woeste n Uitval der Ria-stam werd teruggedreven. Daarna deed de sultan een vergeeische poging den pretendent opnieuw gevangen te nemen, die zich steeds vechtend naar de muren van Fez terugtrok. Volgens later ontvangen telegrafische berichten is de Ria-stam er in geslaagd Boe- Hamara uit Fez te bevrijden. Men vreest, dat 't met het prestige van den Sultan ge- daan zal zijn, wanneer dat laatste bericht waarheid biykt te bevatten. Chamberlain's reis. Binnen enkele dagen zal zich uit Pretoria een deputatie naar Gnamberlain begeven met het verzoek de Zuid-Atnkaanscn e politie, die de kolonie veei geld kost, at te sc aften. Ook zal tot den minister het verzoek worden gericht zorg te willen dragen, dat de hoeven en andere bezittingen der Boeren zullen worden hersteld, gelijk lorn Kitchener beloofde en eindelijk dat den Boeren het geld zal worden teruggegeven» dat men hun heeft afgenomen om daarvan de onderhoudskosten der concentratie-kam pen te kunnen dekken. Sir Gordon Sprigg stelt zich voor opnieuw op amnestie voor de Kaapsche rebellen aan te dringen. Uit Bloemfontein wordt aan de Standa rd gemeld, dat De Wet daar pas is aange komen, nadat Chamberlain triomfantelijk was binnengehaald. De Wet was opgehou den doordat hij zijne hand bezeerd had. Duitschiand en Engeland tegen Venezuela. De vertegenwoordigers der blokkeerende mogendheden beraadslagen thans over een nieuw voorstel betreffende een vergelijk, dat aan Steinburg wordt toegeschreven,'en volgens hetwelk de blokkeerende mogend heden gedurende die maanden als preferente schuldeischers behandeld zouden worden. Aspiroz, de Mexicaansche gezant, heeft Bowen medegedeeld, dat Mexico zich aan gesloten heeft bij de Staten die voor hun onderdanen schadevergoeding eischen van Venezuela. Het bedrag wordt op 18000 begroot. Volgens een telegram uit Willemstad aan de New-York Herald is er Maandag slag geleverd tusscnen de troepen van generaal Castro en de opstandelingen op 25 K. M. ten zuiden van Caiacas. Het gevecht had geen beslissend resuitaat opgeleverd, maar bet gerucht liep, dat de opstandelingen vooruitdrongen. President Kruger. Sommige Fransche bladen bevatten ongunstige berichten over den gezond heidstoestand van den oud-president Kru- ger. Zoo meldt men uit Metone, dat hij zichtbaar vermindert en zich lusteloos gevoelt en in een toestand van algemeene ontmoediging verkeert. Zoo lang hij te Me ton is heeft by slechts eenmaal den voei gezet buiten net hek van de villa Qena, om de grotten van Baonissi Rossi te zienanders komt bij nooit buiten dan om in den tuin op een ruststoel onder de schaduw van de boomen te verwijlen. De eemgen, die hij ziet, zijn mevrouw Eioff, zijn doenter, dr. Heymans en zjjn twee secretarissen; anders wordt niemand bij hem toegelaten, ten einde hem niet te vermoeien. De lusteloosheid of zwakte van deu ouden man is zóó groot, dat hy volgens de berichten zelfs zyc By bal met meer zoo geregeld als vroeger ter hand neemt. Diefstal in het keizerlijk paleis. In het keizerlijk paleis te S.nt-Petersburg is ein brutale diefstal gepleegd van eenige kosioare Gooehns, uie Bestemd waren tot versiering van de parucu tere vertrekken NIEUWE SCHIEO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1