des Keizers. Eea uitgebreid onderzoek heeft nog niet geleid tot het vinden der dieven. Opstand in Jemen. De Arabische bevolking om Sana in Jemen is in vollen opstand. De minister van oorlog heeft gelast er de Syrische bataljons heen te zenden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Februari 1903. Zuster Ciaudia's gouden feest. De zaai der Officierea-Vereeniging bood gisteren-namiddag een schouwspel, zooals zij slechts zelden in haar veeljarig bestaan heeft te zien gegeven de groote ruimte geheel gevuld met de tallooze leerlingen der zustersscholen i een bonte mengeling van veelkleurige toiletjes, waarbij de zwarte kappen op de witte habijten der eerw. zusters Dominicanessen zeer eigenaardig afstaken een breede rij van feestgenooten, waaronder de eerw. geestelijken - ook enkele eerw. broeders met de leden der St. Willibrordus-Stichting de eereplaatsen innamen en waaronder ook vele dames oud leerlingen werden opgemerkt. Daar trad eindelijk de hooge feestelinge met eenige harer medezusters binnen. Wel komstfanfares van het kieine maar dappere orkest schetterden haar tegemoetbloemen werden gestrooid langs den weg van haar, wie heel dit feest, door de jubileerende zusters haren leerlingen aangeboden, op de eerste plaats gold. Toen de goude jubilarisse haren zetel had ingenomen, ging het scherm op en eene breede schare leerlingen in feestelijken tooi er, stemming stond daar gereed om de hooggeachte moeder der scholen het wel komstlied toe te zingen. Nadat de laatste strofen van dit hooggestemde lied in de zaai hadden weerklonken, trad een drietal meisjes van elke school een de jonge dames Marie Schiphorst, Jeanne van der Meer en Marie Reherman voor het voetlicht en hielden een allerliefste samen spraak, waarbij zij het voorwerp onthulden, dat inmiddels op het podium was geplaatst een serafine-orgel tot begeleiding van den zang in de scholen het geschenk der dankbare leerlingen der jubiiaresse aange boden met den wensch dat daarvan, onder hare leiding, in de scholen vele jaren een vruchtbaar gebruik zou worden gemaakt. Lustige fanfares begroetten de aanbieding van dit inderdaad zeer practisch geschenk! Een «lang zal ze leven" getuigde van de instemming die dit huldeblijk in den breeden kring der feestgenooten vond. Moge voor de jubileerende moeder der scholen dit zoo prac tisch geschenk vele jaren een aangename herinnering zijn Toen aldus bet veelbelovend kinderfeest was ingeleid, nam de uitvoering van het zeer gevarieerd program een aanvang. Allereerst werd opgevoerd een tooneel- stukje «Uit de eerste tijden van het chris tendom", drama in 3 bedrijven. Dit stukje, dat een eigenaardige samenstelling ver-' eischte, daar het uit den aard der zaak slechts uit damesroilen kon bestaan, werd door de leerlingen goed afgespeeldvoordracht en actie waren over 't geheel zeer goed; het stukje bleek goed ingestudeerd. Nadat dit stukje den feestgenooten geruimen tijd had bezig gehoudeD, werd Okhuysens optreden met applaus begroet. De onovertroffen hofprestidigitateur wist ook nu jongeren en ouderen uitstekend te vermakenvooral de ponograaf was een gewild nummer en de vertooning daarna door zijn helper met de «sprekende poppen" gegeven, was vooral den jongeren een kolfje naar de hand. Niet minder succes hadden Okhuysens lichtbeelden, waaroij vooral de portretten van de jubilarisse, eerw. heeren pastoors en be stuursleden der St. Willibrordus-Stichting een stormachtig applaus wekten. Een belangwekkend nummer van het program was ook vooral het laven dei- dorstige, heesche keeien, waarby de klein- tjes zich met opmerkelijke gretigheid aan limonade en gebakjes te goed deden. Toen eindelijk allen wel voldaan en naar geest en hart verkwikt waren, was het uur van scheiden gekomen en met Okhuysens Adieu riepen de gasten in hunne feestelijke zangen aan dejubileerende moeder der scholen een hartelijk vaarwel toe vaar wel, leef gelukkig, gouden jubilarisse, nog tal van jaren, tot eenmaal de onverwelkbare hemel- kroon den glans uwer jubilee-krone doet verdooven. Sinds gister-avond wordt uit de ech telijke woning in het Broersveld vermist vrouw W. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Door den winkelier J. v. d, L., wonende aan de Hoogstraat, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij gisteren-avond op de Hoog straat door eenige straatbengels is gemoles teerd en mishandeld. De belhamels zijn door de politie opge spoord en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De 26 jarige C. J. Schouten, wonende Zalmstraat 26, had heden-morgen 11 uur in de branderij van den heer J. H. van Gent, aan de Noordvest, het ongeluk van een trap, leidende naar den meelzolder, te vallen. Hij kwam met zijn lendenen terecht op een kist. Zwaar inwendig gekneusd, werd hij door de politie per orancard naar zijn woning vervoerd. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Nederl. Jongel. verbond op 21 Mei a. s. (Hemelvaartdag) zijn verschillende plannen voor feestviering te Amsterdam in bewerkingteneinde de leden en vrienden van het verbond naar de hoofdstad te voeren en de leden van het jongelingsverbond op gereformeerden grondslag naar hunne ver gaderplaats (Dordrecht), worden evenals de vorige jaren, door de organisateurs der zoogenaamde Schiedamsche Utrechtsche Bondstreinen weer plannen voor extratreinen beraamd. ioonrekening voor hunne klanten met let. per werkuur te verhoogen. Het is gebleken, dat het gerucht, dat te s-Gravenhage in diplomatieke kringen heeft geloopen, over een verplaatsing van den Duitschen gezantschapsraad naar Caracas, geen grond had. Een dergelijke Oenoemmg is ook niet te verwachten. Het ongeluk, den heer Goeman Borgesius overkomen, Olijkt reeds 8 dagen geleden te hebben plaats gehad. Hij is d*n ook reeds zoo goed als hersteld. Echter mag hij nog in geen vergadering optreden, zoodat een aangekondigde spreekbeurt is moeten worden uitgesteld. Men meldt aan de liheinisch Westfcilische Zlg., dat president Kruger, volgens de geneesheeren, aan longontsteking lijdt. Kamerverkiezingen. Bij de eergisteren gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor Middelburg zijn officieel candidaat gesteld de heeren J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) en mr. C. Lucasse (anti-rev.) Men meldt uit Almelo aan de N. Ct. De katholieke kiesvereeniging Ons Recht alhier stelde gister-avond den heer mr. P. J. M. Aalberse, wethouder te Lei,den, candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district. Men verneemt, dat de anti-revolutionaire partij geen candidaat zal stellen. Ms. kamerheer-ceremoniemeester, en pr'flS Hendrik zijn adjudant, kapitein jhr. Suchtelen van de Haare, aangewezen 151 H. M. en de Prins bij den plechtigen diens' en teraardebestelling te vertegenwoordig'11 Zaterdag 28 Februari a. s. zal in h®' Gebouw voor Kunsten en WetenscbapP®0 te 's Gravenhage de nieuwe Afdeeling v8° Eigen Hulp, de naamlooze Vennootschap Maatschappij van Eigen hulp tot verzekering tegen schade veroorzaakt door brand door diefstal met buiten braak, worden op gericht. In den ouderdom van lOOjj jaar is te Rotterdam overleden de weduwe J. W. Kramer, geb. A. Verkerk. De oude vrouw woonde in de Generaal van der Heyden- straat. BINNENLAND. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en H. D. H. de Vorstin van Bent- heim woonden gister-avond gedeeltelijk het Diligentiaconcert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven hage, by. De gewone audiëntie van den minister van Buitenlandscbe Zaken zal op Vrijdag 6 Februari a.s. niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat mitsdien eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Ede, heeft bepaald, dat de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 17 Februari e. k., de stemming, noo noodig, op Dinsdag 24 Februari, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 2 Maart e. k. De staat van militieplichtigen, die voor de lichting van 1903 tot den dienst zijn aangewezen en aan wie, op grond van de derde in verband met de vierde zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901, bij Kon. besluit van 31 Januari 1903 no. 30, tot 1 Maart ontheffing van den werkelijken diepst in verleend,is vastgesteld, en bevat 18 namen- Mgr. dr. Schaepman. -f- Gisteren-ochtend 10 uur had in de kerk van de H. Cartharina aan den Singel te Amsterdam een zeer plechtige uitvaartdienst plaats voor de zieierust van mgr. dr Schaepman. Het kerkgebouw, geheel gevuld met vrienden en vereerders van den overledene, was door kunstenaarshand geheel in rouw gehuld. Het H. Misoffer werd opgedragen door den pastoor-deken, den hoogeerw. heer mgr. Schweitzer, geassisteerd door de eerw. heeren kapelaans der parochie. Het koor van 60 zangers zong op uit nemende wijze het Requiem van Verhuist. Na de H. Mis tueid mgr. M. J. A. Lans president van het bisscnoppelijk seminarie te Warmond en kanunnik van het kathe draal kapittel, een lijkrede of liever een gedachtenisrede, die tr ffena schoon was, en waarin hij Scnaepman sctietste als den voortreffelijker! priester en vurigen katholiek De plechtigheid was zeer indrukwekkend. Zij werd gehouden op initiatief van ue heeren De Bont, Wiegman, Koelman en Schölvinck, die met andere aanzienlijke katholieken een comité vormden. In de parochiekerk van O. L. Vr. Hemel vaart te Leiden, had gisteren een plechtig gezongen Requiem plaats voor zaliger mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. Geassisteerd door de weleerw. heeren kapelaans der kerk en eenige heeren geestelijken van elders werd het H. Misoffer opgedragen door den deken van Leiden, den zeereer- waarde heer Dessens, pastoor der parochie. Uitgevoerd werd de eerste missa Perosi. Eene overtalnjke schare belangstellenden vulde het kerkgebouw. Eene gedachtenis rede werd niet gehouden. De heer H. Fermin, te 's-Gravenhage is voornemens uit te geven; een buste van Mgr. dr. Schaepman, gemodelleerd door dep beeldhouwer Tood Dupuis. De buste (2/3 levensgroot) wordt slechts bij inteekening afgeleverd en wordt niet in den handel verkrijgbaar gesteld. De prijs in echt Kons is gesteld op 125 en in pleister 115 per exemplaar. Ter bestrijding van de onkosten der Ongevallenwet hebben de timmermans bazen te Qusterhout unaniem besloten de De plechtige lijkdienst voor en de begra fenis van baron van Brienen van de Groote Umdt, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, zullen plaats hebben in de kerk te Wassenaar, Vrijdag 6 dezer. H. M. de Koningin heeft jhr. Van de Poll, Ort De Transportstaking. Be anti-sociaal-democratische vereeniging' van spoorwegpersoneel «Recht en Plicht" te Utrecht heeft in eene druk bezocht' vergadering de volgende motie aangenomen «De Vereeniging teekent uitdrukkelijk protest aan tegen de treurige wanordelijk heden bij het spoorwegverkeer van de laatst' dagenontkent ten sterkste, dat de Recb' en Plichts gemeene zaak hebben ge maak' met deze onbezonnen stakingspreekt ha»f diepe verontwaardiging uit over de pressi' en laffe bedreigingen, die door de socialisten zijn gebruikt om dit machtsvertoon te makenziet haar gevoelens vertolkt in de waardige houding van een der leden van het hoofdbestuur, den hoofdconducteur S. B. J. Nibbeke, die zich met zijn viaggestok door een tiental socialisten heenwerktei om op lastgeving van zijn inspecteur den trein van Amsterdam naar Den HHHg te kunnen begeleiden, en gaat over tot de orde van den dag." Gisteren werd te Rotterdam weer een stampvolle nachtvergadering van spoorweg personeel gehouden. Petter uit Amsterdam kwam spreken over de staking, teneinde hier de ontevredenheid weg te nemen, wijl geen looneisch doorge voerd is; bij deelde mede, dat het hoofd bestuur den bestaanden toestand onmogelijk achtte, daar de cijfers van de verslagen aanduidden, dat een geringe verhooging de geheele winst der Maatschappijen opslokken zou, er is geen denken dus aan, dat deze toegestaan zou worden en dus zou het succes in de waagschaal zijn gesteld. De verzekering is echter gegeven, dat spoedig, ais den Maatschappijen tijd gegeven is om de inkomsten te vermeerueren, daartoe za' wordeD overgegaan. Tenslotte werd eene motie van vertrouwen in het Hoofdbestuur aangenomen. Een correspondent uit een der hoofd plaatsen schrijft aan het Hblad Het gebeurde Maandag-morgen dat de waarnemende stationchef twee politiek gekleede personen verwijd-rde van de rail' en hun zeide op de perrons te gaan. Hij kende de menschen met. Denzelfden middag nog ontving hij een officieel schrijven uit Amsterdam, vanwege de Federatie der Transportarbeiders, o.m. geteekend door door Petter, waarin hem werd aangezegd) dat hij voortaan beleefder had op te treden tegen bestuursleden der organisatie, wij' er anders een klacht zou worden ingediend bij de directie der Holl. IJz. Sp. Mij. Uit Amsterdam werd gisteren-avond aan het Utr. Dagblad het volgende geseind In een heden verschenen extra nummer van het orgaan der Vereeniging van Spoof- en Trampersoneel is de otficieele mede' deeling gepubliceerd, dat de aldeelingen en correspondentschappen zich moeten voor bereid houden om op het eerste teeken van het hoofdbestuur te staken en op d' eerste oproeping zich naar den Haag f begeven. Dit geldt allereerst voor het personae' te s-Gravenhage en de lijnen Haarlem Rotterdam en Gouda—Den Haag. Deze maatregel is in hoofdzaak genomen ter voorkoming dat de volksvertegenwoor diging een wet aanneemt, waarbij b«' recht van staken aan het personeel word' ontnemen. Nog steeds wordt er, ten gevolge van 4» plaats gehad hebbende staking in h«'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2