Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 Februari 1903. Toewijzing. De perceelen griend-, riet- en biesland der gemeente, welke de vorige week in het openbaar zijn verhuurd, doch waaromtrent B. en W. de beslissing over de al of met gunning nog aanhielden, zijn nu toegewezen aan den hoogsten mijner, de heer S. Boel houwer te Giesendam, voor de som van f 1490.— per jaar. De Arbeidsbeurs. (Opgave 7 Februari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens rijwielvak. Personen be kend met rijwielvak. Barbiersleerling. Behangersjongen. Eenige personen bekend met vijlen. Kuipers (halfwas). Kuipersjongen. Een loodgieter (oekend met fitterswerk. Een loodgietersjongen. Boerenknechts. Schoenmakersjongen. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Brandersknechts. Distillateursknechts. Schippersknechts. Koetsiers. Een tabaksbewerker. Een borstelmaker. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een loodgieter. Boerenknechts. Mouters. Een schoenmaker. Een schoenmakers jongen. Een Slagersknecht. Kisten makers. Ververs. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Iemand voor breiwerk. Mannenzang. Door Schiedams Mannenkoor «Orpheus" wordt een cursus voor mannenzangopgericht. Jongelingen met eenigen muzikalen aanleg en die den leeftijd van 17 jaren bereikt hebben, kunnen zich bij een der bestuursleden aanmelden voor dezen cursus, welke bij voldoende deelneming met primo Maart e. k. een aanvang zal nemen. Wij vertrouwen, dat onder het kunst minnend Schiedamsch publiek voldoende deelneming voor dezen cursus zal gevonden worden en aldus het denkbeeld van Orpheus' bestuur, nieuwe jeugdige krachten voor de Vereeniging te winnen, tot uitvoering zal komen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politieEen kinderrokje, een kinderzak met zakdoek enz., een jongensjasje en een sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een zwart hondje bij C. de Jong, L. Nieuwstraat 411een lap en een mouw Van een kinderjurkje bij J. v. d. Berg, N. Haven 163®een schildersdiamant bij W. Elgers, Polderstraat 32een paar bruine handschoenen bij wed. v. Dijk, Rotterd. dijk Iseen staart van e»n boa bij P. Groenendaal, Broersvest 81 een gouden damesring bij J. Bijtel, Villastraat 20. Heden-ocbtend omstreeks 9£ uur is het paard, gespannen voor de vrachtwagen van den heer Klein, op de Hoogstraat, gevallen. Na veel moeite werd het dier weder staande gebracht. Het ongeval veroorzaakte eenigen tijd stremming in het verkeer van wagens. Morgen (Zondag) zal het telegraafkantoor alhier geopend zijn als op werkdagen. De firma Van der Lugt en Zoon te Rot terdam heeft van de bouwmaatschappij «Maasland" op Fetjenoorö een groot errem aangekocht tot herbouwing harer verorande stoomkuiperij en houtzagerij, waaraan 600 werklieden verbonden zijn. De namen der opvarenden van den ver ongelukten logger Triton door de aanvaring van den stoomtrawler Judith zijn P. van Keulen, schipper, 36 jaar, gehuwd en drie kinderen J. Poldervaart, 22 jaar, gehuwd en lk.; J. Vink, 45 jaar, gehuwd 2 kin deren D. Vink, 15 jaar, ongehuwd W. Spanjersberg, 19 jaar, ongehuwd en F, Poldervaart, A. van Schalk en P. Heishout, alle drie 20 jaar oud en ongehuwd en A. Vermeulen, 14 jaar. Alle negen afkomstig uit Vlaardingen en uit Pernis een drietal P. de Kok 29 jaar, geh, en 4 kd., A. v. d. Engel, 50 jaar, geh. en 2 kd. en B. Mole naar, 27 jaar, ongehuwd. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren vergezeld van Hare Zuster de Vorstin van Bentheim een bezoek van ruim anderhalf uur aan het particulier kabinet van schil derijen van Dr. Bredius ten diens huize aan de Prinsengracht. Rondgeleid door den eigenaar betichtigden de vorstinnen met belangstellende aandacht de verzameling kunstschatten. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten, is Hr. Ms. pantser schip Piet Hein, onder bevel van den kapitein ter zee J. G. Snethlage, na 3 dezer Suez te hebben aangedaan, den 5n d. a. v. te Port Saïd aangekomen, en lag het in het voornemen van den commandant op laatstgenoemden datum van daar te ver trekken ter voortzetting vaa de reis naar Nederland. De St. Ct. bevat de wet van den 12den Januari 1903, houdende goedkeuring van de overeenkomst betreffende de suikerbe- lasting, den 5den Maart 1902 te Brussel gesloten tusschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, België, Spanje. Frank rijk, Groot Britannië en Ierland, Italië en Zweden. Door de Regeering is aan de Eerste Nederl, Electriciteits-Maatschappij concessie verleend tot aanleg over den rijksweg van een electrische tram Maastricht—Heerlen. De audiëntie van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid zal a.s. Dinsdag en die van den Minister van Justitie a.s. Woensdag niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken brengt, onder verwijzing naar de aankon diging in de Staatscourant van 22, 23 en 27 Januari jl. ter algemeene kennis dat thans ook in de benoeming van andere dan administratieve ambtenaren en agenten bij de Rijksverzekeringsbank is voorzien. Derhalve kan op verdere sollicitaties naar welke betrekking ook bjj die bank, niet meer gelet worden. Aan het ministerie van koloniën is be richt ontvangen, dat de le-luitenant E. de Kok te Djambi op expeditie licht gewond is. Aan het Departement van Oorlog wordt dezer dagen zeer krachtig gearbeid, in verband met de oproeping der verlofgangers en de voorbereiding van andere maatregelen. Kamerverkiezingen. De kiesvereeniging Algemeen 3elang te Barneveid heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Ede gesteld mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van buitenlandsche zaken. Uit Almeioo wordt ons nog geschreven, dat mr. Aalberse in de vergadering van de R. K. kiesvereeniging Ons Recht aldaar tot candidaat is gesteld met 54 stemmen tegen 6 op baron Van Voorst tot Voorst. De heer Aalberse werd in de vergadering aangeprezen ais de waardigste opvolger van mgr. dr. Schaepman, die hem bij zijn leven als 't ware had aanbevolen. De anti-revolutionnairen zullen naar alle waarschijnlijkheid den katholieken candidaat steunen. Zij stellen geen eigen man. Daarentegen treden de liberalen en soci alisten wel tn 't krjjt. (C.) Ned. Lederfabrikanten. Door het bestuur is aan hoeren leden van den Bond van Nederlantlsche Leder- fabrikanten" volgend schrijven verzonaen In onze op 26 Januari 11. gehouden vergadering zijn ter sprake gekomen «de lage lederprijzen en de hooge huiden- prijzen en de gedragslijn van den Bond in deze". Men was algemeen van gevoelen, dat de reeds ingetreden prijsverhooging niet zoo belangrijk is als de omstandigheden zouden rechtvaardigen en zelfs nog niet door alle fabrikanten in toepassing ge bracht wordt. Gemis aan samenwerking werd als eeD der hoofdoorzaken beschouwd van 't niet sneller en krachtiger invoeren der prijs verhooging, Daarom besloot het bestuur de jaarlijk- sche, algemeene vergadering in plaats van in April reeds te beleggen op Maandag 2 Maart a.s. des namiddags half twee te Tilburg, ten einde door onderlinge op wekking en bespreking de middelen te zoeken, welke toegepast zuilen worden om het gewenschte doel te bereiken. B. en W. van Haarlem stellen voor f 2500 toe te staan, ten einde met het oog op de Woningwet een plan te laten opmaken voor de uitbreiding der gemeente. Op dat plan zal worden aangegeven hoe en wat moet worden gebouwd. Het orgel in de Groote Kerk verkeert in een toestand die het nemen van maat regelen ter verbetering dringend voorschrijft. Daarom vragen B. en W. een crediet van f 18.000. De Arbeidersbeweging. Het bureaupersoneel der H. IJ. S. M. en S.S. te Rotterdam zal dezer dagen eene vergadering houden, teneinde zich solidair te verklaren met de spoorwegarbeiders ter verkrijging van lotsverbetering. Vanwege de hoofdbesturen der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel en van de federatie is een scbrijven aan het spoorwegpersoneel de Hollandsche Spoor gezonden, waarin leedwezen wordt uitgesproken, dat de personen, die niet hebben medegestaakt, lastig werden gevallen. Men verzekert dat verschillende beamb ten bij de Houandscheri Spoor, leden van den Bond van Spoor- en Ti aiuwegpersoueeel te 's-GravenUage, voor nuu lidmaatschap van den Bond Oedanüt i^boeu, daar zij zich niet kunnen vereen.gen met de wijze van werken van dit lichaam, zooals deze zich bij de jongste gebeurtenissen heeft geopenbaard. De Volksbanier deelt mede, dat juist vóór het uitbreken van de spoorstaking een poging was opgezet om een secretariaat voor Ned. R. K. spoorwegpersoneel op te richten. Ontwerp-statuten en huishoudelijk reglemeHt zyn reeds gereed, en de stich- tingsvergadering toegankelijk voor alle R. K. spoorwegpersoneel is reeds bepaald. De stationschef te Haarlem liet van het perron verwijderen een man, die rondliep met een bord, waarop een oproeping stond voor een vergadering van het spoorweg personeel op heden avond. In de gisteren-avond gehouden vergadering van stalhouderspatroons te Amsterdam werd de correspondentie met de Koetsiersver. D. E. V. overlegd. De vereenigin g wenschtte thans weder arbitrage, doch deze wordt, na door D. E. V., zooals bekend is reeds tweemaal te zijn verworpen, niet meer aanvaard. In een gisteren gehouden vergadering van de koetsiers werd medegedeeld, dat de burgemeester niet was ingegaan op het voorstel der patroon om een onpartijdige commissie samen te stellen, zoodat alle eischen gehandhaafd blijven en de staking voortduurt. Het bestuur van den Centralen Bond van gemeentewerklieden te Amsterdam verdedigt zich uitvoerig in een manifest tegen de beschuldiging van slechte leiding der werk lieden, waaraan de huidige toestand zou t' wijten zijn en werpt die terug op de lang' zame werking van het gemeentebestuur ter zake der belangen van de werklieden- Aan de werklieden bij de gemeentebe* drijven te Amsterdam is een manif«st gericht, om hen tot matiging aan te sporen cioor de besturen van De Christ.-Nation»'0 Werkmansbond, Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium", Ned. R. K. Volksbond, St. Josephs Gezellen-Vereeniging, Chr. Werkl- Vereen. «Maarten Luther", R. K. Vereeniging «De Eendracht", en het Christelijk ArbeidS' secretariaat. Naar het Volk beweert, zijn een def (oorlogs)schepen de stokers gecommandeerd om voor de gasfabriek te Amsterdam 10 werken. Zij hebben eenparig besloteB 10 weigeren. Men begint zich thans allerwege ong0' rust te maken over de gevolgen eene* eventueele staking hier en daar worden zelfs reeds voorbereidende maatregelen getroffen om gewapend te zijn, wanneet water, gas enz. niet langer ten dienste zullen staan. Zoo deelt de Tel. mede, dat de directeuf van het telegraafkantoor, met het oog op de staking en de daaruit voortvloeiende opschorting van gas-toevoer, heeft aange' kocht 100 petroleumlampen, 1500 kaarsen en een vat petroleum van 200 liter. Ook anderen zullen ongetwijfeld dit voorbeeld van vooruitziende voorzichtigheid volgen. Gisteren vergaderdén de gedelegeerden van de verschillende categorieën van gemeentewerklieden, met het bestuur van den Centralen Gemeentewerkiiedenbofld. Na afloop der vergadering begaf het bestuur van den Bond zich naar den burge- meester. Door de gemeentewerklieden te Amster dam is heden besloten, met de staking aanstaanden Maandag nog niet aan '0 vangen. De termijn, waarop het antwoord van het gemeentebestuur op het ultimatum wordt verwacht, is verlengd. In de dienstiokalen van het Postkantoor te Amsterdam is eene missive opgehangen van den directeur-generaal, waarin deze zijn tevredenheid betuigt over de houdiDg van hen, die zich met de staking en het' geen daaruit voortvloeide niet inlieten en in het bijzonder over hen, die zich naar de bevelen hunner superieuren gedroegen. Voorts heeft hij goedgevonden de doof den directeur van het Postkantoor ver strekte vergoeding en vermelding van hen* die voor* eene belooning in aanmerking komen. Het in verschillende provinciale bladen de ronde doende bericht, betreffende een verplaatsing van de kantoren der firm» Wm. H. Muller te Amsterdam is onjuist* De firma is reeds te Antwerpen verte genwoordigd en denkt er niet aan haf» zaken hier op te heffan. Ook van het vertrek van eenige tabaksfirma's daar tef stede naar Bremen, was ter beurs niet» bekend. Ook te Maastricht zijn, met het oog op eventueele gebeurtenissen te Amsterdam de militairen in de kazernes geconsigneerd. Aan het Berl. Tagebl. wordt door een Duitscher, die in alte bescheidenheid va0 zich zelf vertelt, dat hij «nauwkeurig de toestanden kent," uit Hattem geschreven) dat in Amsterdam een werkstaking is uit' gebroken onder de politie-beambten. Der; tienhonderd van hen zouden er de sabel en den helm bij hebben neergelegd 1... Het bericht in ons jongste nummer* betrekkelijk de werkstaking bij de firm» P. W. van de Wejrer, te Utrecht, behoef' verbetering. Den stakers is n.l., met uitzon dering van drie leiders, gelegenheid gegeven om den arbeid te hervattn; maar tegen ö0' oude loon en zonder dat verhooging '3 toegezegd. Zondag-middag wordt te Utrecht een bijeenkomst gehouden van het dagelykscb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2