Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar®:. Vrijdag 13 Februari 1903. No. 7525. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Voor het Nederlandsch College te Rome. Op toch, Katholieken, en geeft aan de roepstem gehoorf25. Hoogst welkom is ons deze royale gift, de eerste na de opening der lijst ontvangen. Nu de tijd, waarop 's Pausen zilveren jubilee meer openlijk zal gevierd worden, steeds meer nadert, vertrouwen wij, dat het goede voorbeeld hier door den onbe kenden inzender gegeven, in ruimen kring navolging zal vinden. Ditmaal toch wordt gevraagd niet voor den H. Vader-zelven, maar ter voldoening aan zijn innig verlangen, te Rome een college te stichten voor zijn Hollanders, een college, waar Neêrlanas katholieke jongeling - schap de godsdienstige wetenschap bij de groote bronnen-zelven zal putteneen college dat een nieuwe band zal vormen tusschen het katholieke Nederland en het eeuwige Rome. Wij, Katholieken van Nederland, die er steeds een eer in gesteld hebben door den Opperpriester te Rome ais zijne trouwe, meest verknochte kinderen geprezen te worden, zullen zeker niet nalaten de groot- sche, edelmoedige gedachte des Pausen te helpen verwezenlijken. Wij herhalen dus het woord van den edelen gever hierboven Op toch, Katholieken, en geeft aan de roepstem gehoor ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Februari 1903. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. Blijkens telegrammen uit Washington maakt Bowen bekend, dat hij bet Engelsche protocol betreffende de regeling van het Venezolaansche conflict aannam. Hij ver gat dan echter er bij te veegen, dat de Engelsche gezant zelf pas het protocol wil onderteekenen, wanneer Bowen ook met Duitschland en Italië tot overeenstemming zal gekomen zijn. Venezuela is thans bereid, aan ieder der Feuilleton. Naar het Duitsch.) 2) Wij zullen nu den oorsprong van het ontstaan dezer sage nagaan. Allen stemmen hierin overeen, dat het do geest van een afgestorvene is, die in het graf geen rust kan vinden. Het zou een gravin Kunigonde von Orlamünde en een *okere Bertha von Rosenburg zijn, wier geesten in de kasteelen ronddwalen. Gravin Kunigonde von Orlamiiude, een Jonge weduwe, die op het kasteel Plassen burg m frankenland woonde, beminde den schoo- nen burggraaf Albrecht von Zollern Niirn- org (1361); maar een huwelijk met haar stonden, zooals Albrecht klaagde, vier °ogen in den weg. De gravin dacnt, dat hij drie blokkeerende mogendheden dadelijk 550 uit te betalen. Daarmede zijn de ï»eerste-rangs" eischen van Engeland vol daan daarentegen heeft Duitschland ten laste van Venezuela voor ongeveer£ 66,000 aan eerste-rangsvorderingen, d. w. z. zoodanige die reeds door de regeering nader onderzocht en billijk bevonden zijn. Deze Duitsche eiscben waren aan Castro en Bowen bekend, voordat de onderhandelingen te Washington begonnen, en Duitschland verlangde, dat in hetDuitsch Venezolaansche protocol allereerst deze schuldvorderingen erkend, onderscheidenlijk geregeld werden. Na vee! tegenstribbelen heeft Bowen thans voorgesteld, dat Venezuela, behalve de bovengenoemde 5500, voorshands nog 30,000 in mindering op de eerste-rangs eischen van Duitschland zal betalen, binnen dertig dagen. Waarschijnlijk zal de Duit sche regeering dit voorstel aannemen, waarmede dan een grondslag tot overeen stemming voorhanden zou zijn, aangezien van Jtalië'skant geen ernstige moeilijkheden van dezen aard meer verwacht schijnen te worden. Op spoedige opheffing der blokkade zou dan ook gehoopt mogen worden. De nog overblijvende punten van geschil, aan het Haagsche Hof voor te leggen; zullen gesplitst worden in een reeks van afzonderlijke vragen, met welker beant woording wel eenige tijd zal heengaan. Een araadbencht uit Curagao, in dato 10 Febr., meldt nog Wegens de aanwezigheid van de Restau- ration te Willemstad heeft de Venezolaan sche consul aldaar verzocht beslag op het schip te leggen en dit dadelijk terug te zeDden, aangezien volgens het volkenrecht een van de Venezolaansche marine buitge maakt schip met in een Curagaosche haven binnen gebracht mag worden. De consul heeft er ook tegen geprote steerd, dat Duitschland Curagio gebruikt om den voorraad voor zijn schepen aan te vullen. haar heide zonen uit het eerste huwelijk meende, en doodde in waanzin de knapen door speldepnkken in het hoofd; volgens anderen liet zij ze door haar jager Hager in het woud ombrengen. Tevergeefs, de vier oogen, die Albrecht meende, waren die van zijn broeder en van zijn neef. Hy wendde zich vol afschuw van de moordenares af, die krankzinnig in den kerker stierf. Na dien tijd gaat zij als Witte Vrouw rond en voorspelt als een wrekende geest dood en onheii aan net geslacht van Albrecht, die haar tot moordenaros harer kinderen maakte. In de audere sage over Bertha von Rosen burg komt zy meer voor ais een deelnemende waarschuwing. Bertha, uit het in 1611 uitgestorven machtige geslacnt von Rosenburg uit Bo- hemen, was in 1449 reeds vroeg kinderlooze weduwe van een heer van Licntenstein. Zij droeg steeds witte kleeueren, en daar in de middeleeuwen, wit als rouw gold, noemde men haar reeds bjj haar levenae Witte Vrouw. De werkstaking in Spanje. Draad berichten uit Madrid staan vol bijzonderheden over de werkstakingen. Te Vigo duurt de staking onder het spoorweg personeel voort, in Coruna is eer. dreigende beweging ontstaan in de ertssmelterijen te Cadix ging het gisteren heftig toe. Daar zijn de bakkerijen en slagerswinkels gesloten. Uren lang hebben duizenden stakers op straat een schrikbewind uitgeoefend. Acht duizend werklieden wilden het lijk van een kame raad op hun schouders naar het kerkhof brengener ontstond toen een gevecht met de gendarmen, die van hun vuurwapenen gebruik maakten een man werd gedood en verscheiden gewond. Patrouilles herstelden 's avonds de rust. In den ministerraad gisteren gehouden, zeide de premier Stlvela, dat hij geen voorstander is van het afkondigen van den staat van beleg, zoolang het bij plaatselijke ongeregeldheden blijft, Het wordt bevestigd, dat de toestand te Cadix verbetert. Te Coruna is een beweging gaande om tot algemeene werkstaking te komen. Ook de toestand in Catalonië is ver beterd. Te Reus is de staking geheel afgeloopen. Patroons en werklieden zijn tol overeenkomst geraakt. Het Dresdener Hofdrama. Het Dresdener Hofdrama heeft de treurige ontknooping gevonden, die te voorzien was. In het vorstelijk echtscheidingsproces zijn gisteren als deskundigen gehoord prof. Leopold, directeur van de koninklijke kliniek voor vrouwen en prof. Fiedler, lijfarts des Komngs. De beraadslagingen, die 's ochtends om tien uur begonnen waren, werden 's middags door een pauze van een uur afgebroken. De uitspraak in het echtproces daarna gegeven, luidde Wegens echtbreuk van beklaagde met den taalonderwijzer Giron wordt het huwe lijk tusschen partijen ontbonden. De schuld Ais voortrellelijke huisvrouw steeds een sleutelbos dragende, wijdde zij zich geheel aan de zorg voor armen en zieKen de armen kregen op Depaalde dagen karpers met zoete brij. Zelfs na naar dood wandelde zij nog op hei slot Rosenburg om te zien of alles in orde was, en zieken en armen de voorgeschreven maaltijden ontvingen. Zij verscheen ooksieeds met treurige gelaatstrekken, als den Rosen- burgers eenig onheil bedreigde. Na net huwelijk van Wiitielm von Rosen burg met de dochter van den keurvorst Joachim II (1561) zag men Bertha ook in net slot te Berlijn en op de andere kasteelen der Hohezollern. Op de Boheemsche burchten die m net geslacht der Sctiwarzenburgers overgingen, ziet men nog het portret van Bertna. Zij is voorgesteld met de linkerhand het witte Kleed opnoudend, in de rechter een staf of spinrokken, waarmede zy op geöeime teekens van een tooverkring wijst. Aan de oone zyde draagt zy een sleutelbos, op den rechterschouder bloeieude rozen. Het smalle bieeke gelaat verraadt diepe droef neid; haar diende lokken hangen over de schouders. 1 gt bij beklaagde. De proceskosten komen ten laste van beklaagde. Natuurlijk heeft het Saksische Hof met het instellen van dit proces slechts bedoeld de burgerlijke verhouding tot de plichtver- geten prinses te regelen. Als goed Katho liek kent de Saksische kroonprins geen echtscheiding. Slechts de opheffing van de verplichting tot samenwonen kan voor hem bestaan. De Oostenrijksche militiewet. De commissie uit het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp op de militie aangenomen en een voorstel tot invoering van den tweejarigen diensttijd verworpen. Uit de Balkan-staten. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat een agent van een der mogendheden de Bulgaarsche regeering verzekerd heeft, dat de mobilisatie van Turksche troepen louter defensief is. Intusscnen is er reeds een groote troepenmacht op de oostelijke grens samengetrokken. Daar staan 30.000 man voetvolk en 1500 man ruiterij onder Moestafa-pasja. Ia dato 11 dezer wordt uit Zimeny ge- gemeld De Koning en de Koningin van Servië zijn hier om 9.15 aangekomen. Een compagnie-soldaten bracht hun het eere- saluut. De bank van Kroatië heette hen welkom uit naam van den Keizer van Oostenrijk. De Servische minister van Oorlog vergezelt den Koning. Zooals men weet, komt het Servische koningspaar naar Zimeny om daar een bezoek te brengen aan het graf van koning Milan, die aldaar binnen de wanden van een Grieksch-orthodox klooster zijn laatste rusplaats vond. Een draau bericht uit Salonika meldt Verleden Vrijdag hadden soldaten een bende opstandelingen omsingeld in een dorpje by Kesna in het wilajet Monastir. Twee andere troepen opstandelingen omringden daarop de -soldaten, die verslagen werden. Twee officieren en vijftien soldaten sneuvelden. Maar reeds in 1433 verscheen de Witte Vrouw op den stamburcht, eu of- schoonde gravin von Orlemünde reeds in de 14ie eeuw leefde, kan man toch niet aannemen, dat zij reeds in 1433 tot een vetscbymog als Witte Vrouw aanleiding ge geten heeft. Want deze Witte Vrouw droeg reeds een sleutelbos en witte rozen als de Witte Vrouw op den Schalksburg, maar het onheilspellende in ue verschijning is er toch reeds. Het bewijst, dat het tevergeefs zou zyn, in de Witte Vrouw een bepaalde persoonlijk heid te zoeken. Wat ons van Bertba von Rosenburg ver teld wordt, vertelt men ook reeds van een andere Bertha in de lOie eeuw, de gemalin van koning Rudolf II van Bourgondië. Men stelt haar zelfs voor op deu troon zittend, in 't wit, met een spinrokken in de hand. Deze Bertha was de dochter van den hertog der Allemannen, Burkhart, vau wiens ge slacht de Hotieuzollern afstammen. (Slot wlgtlt NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1