Stads- en Gewestelijk Nieuws. België's onafhankelijkheid. Binnenkort zal een commissie benoemd worden om de feestelijke viering voor te bereiden van den 75en verjaardag van België's onafhankelijkheid, in 1905. De regeering heeft besloten, hiervoor aan de Kamers 5 millioen frs. te vragen. In 1881, bij het vijftigjarig jubileum, besteedde men van regeeringswege 7 mil lioen francs. Keizer Wilhelm's bewaking. Om het opdringen van het publiek in den Thiergarten tegen te gaan, wanneer de Keizer uitrijdt, worden de rijen van politieagenten verdubbeld. Men zegt, dat dit vooral geschiedt om de grasperken, die anders door het publiek plat getrapt worden, te beschermen (1 j Ook onder de Linden stast thans in den omtrek der voornaamste kruispunten, bijna om de drie passen een agent io uniform op het korte eindje van het paleis tot aan de Brandenburgsche poort ongeveer 70 uniformenbovendien nog een aantal leden van de geheime politie in het politiek bij het uitrijden van den Keizer. De nood In Bretagne. Door de mildheid der Franschen, begaan met het bittere lot der visschersbevolking in Bretagne, ten gevolge van het verhuizen der sardijnen naar andere kusten, is aan den nood een spoedig en afdoend einde gekomen. Binnen enkele dagen waren reeds een paar millioen frank aan geld bijeenge bracht, terwijl bovendien de ingekomen voorraad aan levensmiddelen, kleeren enz. een ontzaglijke waarde vertegenwoordigt. De sardijnenvisschers en hun gezinnen hebben thans brood, vleescb, groente, brand stof tot het voorjaar, warme kleeren, nieuwe netten, en men houdt zich ernstig bezig met maatregelen, om een terugkeer van den nood te verhinderen. President Kruger. In het Berliner Tageblatt schrijft een ooggetuige uit Mentone 7 dezer, dat Kruger er tamelijk goed uitziet. Terw.jl hij in den tuin van zijn villa wadelende, zich met zijne omgeving onderhield, was zijn stem op vijftig pas afstand te hooren. Bij het terug gaan naar huis groette hij de verzamelde menigte. Groote brand in Galicië. Drie honderd en zeventig huizen en een aantal openbare gebouwen zijn door een hevigen brand te Kuty in Galicië vernietigd. Ongeveer vijfhonderd gezinnen zijn nu zon der voedsel en zonder dak. Schiedam, 12 Februari 1903. Kermis verpachting Heden-namiddag ten 2 ure werd doorB." en W. in het openbaar bij inschrijving verpacht 18 standplaatsen voor de aanstaan de kermis. Voor schommels of draaimolens A plein van den voormalige molen »de Witte" 280 c.a., C plein van den voorma lige molen sde Dubbele Arend" 180 c.a., beiden aan de BroersvestA. D. J. van Dom, Amsterdam, voor f 150.50; wed. Gallard, Amsterdam, voor f 135.35; J. M. Vermeulen, Amsterdam, f290.gegund; C. J. M. Vermeulen, Amsterdam, f316.— H. Her man, Dortmund, f301,20 gegund. voor stoomdraaimolens, hippo dromes of dergelijke inrichtingen daar mede gelijk te stellenB op het eerste genoemde plein 400 c.a., en D op het tweede genoemde plein 400 c.a. A voor de zelfde inrichtingen als in B en D, alsmede voor bioscopen of in rich tingen daarmede gelijkte stellen: Ei en E3 beiden ter groote van 300 c.a. of voor beide te samen aan het Overschiesche plein B. L Overmeer Tewe te Gent, f403.— G. Wolf, Roermond f 424.gegund Joh. Lindeman, Rotterdam,' t 45.W. Overmeer, Doetichem, f 300 J). M. van Velzen, Delft, f 150.—E. T. G.' Xafflaire, Gent, Bioscope, f237.— gegund A. A. Mullens, Breda, Bioscope fill.— voor beignets-, poffertjes- en' wafelkramen, F. op de Groote Markt 286 c. a., £r. op de Groote Markt 96 c. a., H. op de Broersvest 72 c. a., 1. mede op de Broersvest 72 c. a., K. op de Broersvest 108 c. a., L. op de Broersvest 42 c. a., M. op de Broersvest 42 c.a., en N. op de Groote Markt 42 c. a.F. B. Tegelaar, Rot terdam, f276.J. W. Koolsbergen, Rot terdam, f90.— P. Koppen, Amsterdam, f 279.97, gegund G. J. W. Koolsbergen, Rotterdam, f 80.—, gegund C. J. Visser Jr. Rotterdam, f 30.75C. J. Visser—Heystek, Rotterdam, f 60.—H. D. N. Visser, Rotterdam, f105-; J. M. Dongen, Rot terdam, f 195.06 gegund C. J. Visser van Schaik, Rotterdam f 140.50; A. Heijstek, Rotterdam, f 150.— 1. P. L. Vuur, den Haag, f 105,J. M. Bongers, Rotterdam, f 167.51 C. J. Visser v. Schaik, Rotter dam, f 165.55 gegund; D. N. Visser, Rotterdam, f 100.- A. Muller, Rotterdam, f 146.25; K. Gebr. Tegeiaar, Gouda of Rotterdam, f 205.05; J. W. Koolsbergen, Rotterdam, f 125.A. Muller, Rotterdam, f 165.50; J. H. Bongers, Rotterdam, f 192.56 C. de Haan, Rotterdam, f212.—, gegund; M. P. Heijstek, Rotterdam, f 90,—, gegund. voor gebakkramen, O. op de Broersvest 24 c. a., O. Jac. Steenbeek, Rott., f35.A. C. Gordeau, den Haag, f 25.11Wed. Steenbeek, Rott., f 50.05» gegund; W. Goosen, Rotterd. f 16.—M. Beekveld, Vlaardingen, f35.-; Joh. Lin deman, Rott. f 80.— H. Stom, Amsterdam, f 38.04P. op de Broersvest 24 c. a. P. C. J. VisserHeijstek, Rott., f 40.— gegund Jact Steenbeek, Rott., f30.— A. C. Gor deau, Den Haag, f25.-; en Q. in de Lange Kerkstraat 24 c. a.: Q. Joh. Lindeman, Rotterdam, f 35.—M. Beekveld, te Vlaar- dingen f45.— gegund; Jac. Steenbeek, Rotterdam, f20.— A. C. Gordeau, den Haag, f 25. voor een fotografie-tent, R. op de Broersvest 45 c. a., ingekomen waren hier voor de volgende inschrijvingR. A. Maas, Rotterdam, f6.30; J. de Leeuw, te Gent. f 27.17,5vVed. Koster, te Gent. Perceel D. is nietgegund, waarvoor, evenals voor de niet inschreven perceelen L. en IV., eene nieuwe verpachting zal worden uit geschreven. Raadsverkiezing. De betrokken districts-afdeeling van de R. K. Kiesvereeniging uRecht, Plicht en Orde" heeft in hare vergadering op gisteren avond tot voorloopige candidaten bij de Raadsverkiezing op Dinsdag 17 dezer gesteld de heeren L. H. F. A. Faure en A. J. van de Poel. Zooals men weet, zal definitief over de candidaatstelimg beslist worden in de alge- meene vergadering, die aanst. Maandag avond wordt gehouden. S. O. V. In de vergadering van gewone en buiten gewone leden der Officieren-Vereeniging gisteren-avond gehouden, is over het lot der Vereeniging nog met definitief beslist. Na langdurige besprekingen, waarbij uit kwam, dat algemeen de ontbinding der Vereeniging zou worden betreurd, werd besloten, dat eenige buitengewone leden alsnog pogingen zullen aanwenden om nieuwe leden voor beide afdeelingen te winnen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdag 25 Febr. a. s. Het resultaat van bedoelde pogingen zal dan definitief tot de al- of niet ontbinding der Vereeniging doen besluiten. Koperen Priesterfeest. Zooals men weet, hoopt de weleerw. heer A. G. Van den Berg, kapelaan der O. L. Vrouw. Visitatiekerk, Zondag a.s. zijn koperen priesterfeest te vieren. Dat dit jubilee van een priester, die in zijne veeljarige werkzaamheid te dezer stede de achting en genegenheid van Schiedams Katholieken in ruime mate heeft gewonnen, veelzijdige deelneming zou vinden, was wel te denken. Vooral de corporatiën, waaraan meer bijzonder zijne priesterlijke werkzaamheid was gewijdde Congregatie van de H. Fa milie en de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, zullen zich niet onbetuigd laten. Bij de receptie, die de geachte jubi laris, na de Hoogmis te 10 uren, doorhem op te dragen, zal geven, zal dit afdoende blijken. De Congregatie van de H. Familie zal vooral hare dankbare stemming vertolken doordat de koorsectie zal uitvoeren het Te Deum van Verhey, dat de feestelijke oefening op aanst. Zondag zal besluiten. Zilveren Priesterfeest. In den loop van dit jaar wacht ons ook een zilveren priesterfeest. De weleerw. pater P. van den Heuvel, kapelaan der Singelkerk, hoopt den lOn Augustus zijn zilveren priesterfeest te vieren in de paro chie, die hem reeds als een volijverig priester leerde kennen. Onze stadgenoot, de heer A. F. J. Beukers, heeft 11. Zaterdag met goed gevolg het examen ter verkrijging van het diploma als ingenieur, te Karlsruhe afgelegd. Een 500-tal Rijn-, binnen- en beurt schippers hebben te Rotterdam een ver gadering gehad ter bespreking van het verkrijgen van Zondags- en nachtrust. Als sprekers traden op de heeren Hermans, S.-D., J. de Jonge, adviseur van den Alg. Rijnschippersbond, Muller, ex-voorz., Duy- maer van Twist, lid der Tweede Kamer, schipper Bouwman, A. Hoorn, voorz. A. R. S.- bond en anderen. Er werd een voorloopige commissie benoemd, belast met de voorbereidende werkzaamheden. Deze commissie bestaat uit de heeren J. A. Volker, J. de Jonge. W. v. Wijk, schipper Bouwman, F. Vergouts, A. Brink Hogestad v. Yseke, H. Looch en H. Rosebrand. BINXEXLaXU. Bij Kon. besluit is genandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Rnoon, bepalende dat op 1 Mei jaarlijks tot de openbare school worden toegelaten kinderen die den zesjarigen leeftijd bereikt hebben en bovendien, voor zoover de plaatsruimte het toelaat, kinderen die vóór 1 Nov. van het loopende jaar den leeftijd van 6 jaren bereiken; daar Ged. Staten oordeelen, dat bij toelating éénmaal 'sjaars de minimum leeftijd 5£ jaar behoort te zijn. H. M. de Koningin-Moeder zal een ge deelte van de feestelijke bijeenkomst van de Vereeniging tot wering van schoolver zuim in den Haag, op 18 Februari ter gelegenheid van het zilveren feest te houden, bijwonen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog, ad interim minister van marine, zal Vrijdag, en die van den minister van Binnenlandsche zaken Zaterdag niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat met 1 April ter Algemeene Landsdrukkerij op eene aan- vangsjaarwedde van f 1000 zijn te vervullen de volgende betrekkingen :lo. meesterknecht ter drukkerij 2o. meesterknecht ter binderij. Maximum leeftijd 40 jaar. De minister van Financiën heeft bepaald, dat op 1 April a.s. en volgende dagen te Arnhem zal worden gehouden het examen voor de betrekking van kommies 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. In de commissie voor bedoeld examen zijn benoemd: tot lid en voorzitter de heer J. C. van der Meer, inspecteur te Amersfoorttot leden H. van de Ven. G. den Hartogh, P. van der Meulen en J. fi. van den Dries, inspecteurs te Waalwijk» Groenio, Heerenveen en Eindhoven. Kamerverkiezing; te Almelo. De anti-revolutionaire kiesvereenigicg »Nederland en Oranje" te Almelo heeft besloten, de candidatuur van mr. J. P. M. Aalberse voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Almelo te steunen. De Arbeidersbeweging. Van betrouwbare zijde verneemt het Vad., dat na de conferentie op 31 Januari tusschen den minister van Waterstaat en de directie der H. IJ. S. M. een door de Regeering betreurd misverstand rees. Het plotseling toegeven van de directiën der beide maatschappijen aan de eischen der werklieden moet der Regeering zeer onver wacht zijn gekomen, die in de overtuiging verkeerde in dergelijk belangrijk besluit vooraf te zullen worden gekend. In eene vergadering Dinsdag-avond alhier in »Constantia", gehouden heeft de heer F. W. N. Hugenholtz getracüt zijne bekende handeling aan het station te Haarlem tijdens de staking te rechtvaardigen. Wij ontleenen daaromtrent het volgende aan het betrokken verslag der Ct. Ook werd de ergernis gewekt door spr.'s optreden aan het station te Haarlem. Spr. verhaalde in kleuren en geuren de ware toedracht der zaak. In de eerste plaats dat hij, bij ontstentenis van de besturen der spoorwegvereenigingen die te Amsterdam confereerden met het hoofdbestuur als secretaris van het Haarl. Arb. Secretariaat de aangewezen man was om de leiding der organisatie te voeren. Toen het telegram tot staking kwam, werd dit bevel uitgevoerd. Om echter die boel aan het stationwaar nog steeds treinen aankwamen in de richting naar Amsterdam niet in 't honderd te laten loopen gat spr. het gezamenlijke per soneel den raad al het materiaal en goederen in de loodsen op te bergen. Intusschen was, daar het eerste telegram niet duidelijk was gesteld, uit nadere opüelaering gebleken, dat rondom Amsterdam een cordon zou worden gevormd en kon dus het loopen van 2 treinen éen naar Rotterdam en de andere naar Rosendaal, door ae staking geen beletsel zijn. Toen heeft spr. den chef meegedeeld, dat die treinen konden vertrekken en spr's optreden is in 't geheel met een op-zij-zetten van den stationschef geweest. De directe van de H. IJ. S. M. verzocht de Opr. Haarl. Ct. te melden, dat de berichten ais zou de stationschef te Haarlem met den heer Hugenholtz voor het loopen van treinen op 31 Jan. in overleg zijn getreden, van allen grond ontbloot zijn. De stationschef, door den heer Hugenholtz aangesproken, heeft, zoo wordt in de Opr. Haarl. meegedeeld, dezen verwezen naar een op het station aanwezig hoog geplaatst ambtenaar, die toen juist de leiding van den treinenloop overnam. Het is, volgens de mededeeiing in het Haarlemsche orgaan, echter beslist onwaar, dat aan den heer Hugenholtz de vraag gedaan is, of een trein al of niet mocht vertrekken. Naar men van wei-ingelichte zijde aan het Dbl. v. Gouda mededeelde, hebben ook te Gouda veel beambten der staatsspoor bedankt voor het lidmaatschap der Nederl. Vereen, van spoor- en tramwegpersoneel, omdat zij nimmer geneigd zijn deel te nemen aan een staking door het spoorweg personeel en zich evenmin kunnen vereenigen met het beginsel van staken. Naar aanteidmg van berichten over leden vermeerdering van de Ned. Vereeniging van spoor en tramwegperzoneel vernam de iV. Ct. uit goede bron, dat er in het geheel ruim 1500 leden zijn bijgekomen. Een juiste opgaaf is met geen mogelijkheid te geven, daar elke post weder een groot aantal nieuwe leden brengt. Onder hen, die in den laatsten tijd het lidmaatschap opzegden, is bijna geen enkele beambte, wel enkele commiezen der H, L S. M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2