Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Zaterdag 14 Februari 1903. So. 7526. Aan de Katholieken van Schiedam Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 150 Franco per post door geheel Nederland - 2.-— Afzonderlijke Nummers0.05 OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke ge raar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan B. IIus, te Aarianderveen, en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een Stoom» meelmolen, in het pand staande alhier aan de Westvest no. 45, kadaster sectie C no 969. Schiedam, den 12den Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Kennisgeving. Her-Verpachting van gemeentegrond ter gelegenheid van de jaarmarkt of kermis. éen standplaats voor een Stoomdraai- molen en twee standplaatsen voor Wafelkramen, gedurende de aan staande jaarmarkt of kermis in Juli 1903. Schiedam, den 13den Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Door het Leo-comilé voor de viering van s Pausen zilveren feest is de volgende cir culaire verspreid Nog slechts eene kleine tijdsruimte scheidt ons van den grooten dag, waarop geheel de katholieke wereld in feestdos zal opgaan lot de viering van het jubeltij, gewijd aan onzen hooggeschatten en beminden Paus Feuilleton. Naar het Duitsch.) 3) (Slot.) Dan is er nog een derde Bertha, van wie otzelfde vertela wordt, een Bertha uit de ste eeuw, de moeder der Karolingers. Ook lJ was een ijverige huisvrouwen bekwame /Plnst®r- Daar 21J ^reede platte voeten had, - oo zeide door het vele spinnen) noemde en haar koningin Ganzevoet (Fransch- ine pédauque). In de kathedraal van ouiouse is zij ook met een spinrokken breide voeten afgebeeld. en Leo XIII, die vijf-en-twintig jaren lang op den stoel van Petrus gezeteld, met krach tige hand de berk van Christus bestuurd heeft en ten spijt van zijne vijanden, de bewondering wekt van alle volkeren, eerbied afdwingt van zijne vervolgers en voor de geheele wereld is het nLumen in Coelo", het licht aan den hemel. Den hemel dankend voor die weldaad ons allen in Hem geschonken, kloppen onze harten van oprecht kinderlijke liefde voor Hem, ons aller Vader. Niemand zal mogen ot willen achterblijven hulde te brengen aan den grooten, onteiibaren Paus en waarachtigen Koning van Romewij houden ons overtuigd, dat ailen zonder onderscheid met geestdrift zuilen instemmen in den blijden lofzang over geheelde aarde te Zijner eere aangeheven. Welnu dan, vlechten wij een heerlijken krans uit de schoonste bloemen, die wij bezitten ons geloof, onze liefde en offer vaardigheid. Deze hulde aan den grooten Paus Leo XIII moet eene algemeene zijn. iMaar hoe zal in de woningen der min der begunstigden feestvreugde kunnen heer- schen, wanneer daar armoede en gebrek zich doen gevoelen Zuilen wij feestvieren, zonder hen 1 Zal onze vreugae volmaakt zijn, wanneer de arme mets heeft om met ons feest te vieren Neen, gij zult van uwen overvloed mede- deelen, ook zij zullen feestvieren en nooit zuhen zij den dag vergeten, dien God, zoo iieerlyk schoon, aan zijn Kerk geschonken neelt. Wij doen dan met het volste vertrouwen een öeroep op uwe zoo hoog geroemde offervaardigheid, die zich ook ditmaal niet zal verioocnenen, om op dien dag eene buitengewone, neen, eene rijke bedeeling te schenken aan hen, die zoo dierbaar zijn aan het hart van onzen Jubileerenden Paus de armen en weezen, voor hen en voor hen alléén zullen uwe milde bijdragen worden besteed. Behalve de kerkelijke feestviering, welke U later van den kansel zal bekend gemaakt worden, zal U een waarlijk genotvolle avond aangeboden worden, om dien zeld- zamen feestdag voor U allen onvergetelijk te maken. PRIJS DER ADVERTENTIÈN; Var, 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meerQ.10 \oor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Al deze Bertha's zijn nog personen uit de geschiedenis, maar een anaere Bertha-sage gaat nog verder. Men Komt dan terecht ui de Duitsche godenleer, waar in de twaalf Heilige nacn- ten (Kerstmis) Bertna (Uercüta, Brecntel) met den wilden jager door de lucht trekt. Met een spinrokKen in de hand vliegt zij door de lucht met een geheeie schaar ongedoopte kinderen. Haar verscmjnen doet luie menschen en stoute kinderen beven zij bestraft en doodt ze soms, maar vlijtige menschen en zoete kinderen öeioont ze en geeti nun gescneiiken. Vertoornd trapt zij met daar breede voeten op den ploeg, dien de luie boeren op het veld neten uggen. Men kan duidelijK aan de afdruksels narer voeten zien, dat zij ganze-voeten heeft. Gaat zij met rond, dan zit zjj in den In het vertrouwen, dat U de Commissie in haar streven wel zult willen steunen, geeft zij U kennis, dat bij U in den loop dezer week eene inteekenlijst zal worden aangeboden, hopende door algemeene deel neming en rijke giften den H. Vader Paus Leo XIII op waardige wijze te huldigen. Schiedam, 12 Februari 1903. J. M. Langewen, Voorzitter. H. A. Verhoeven, T, H. J. A. Coppens I °^er-Voorz. A. C. A. Nolet, Penningmeester. J. B. Schiphorst, Secretaris. W. A, Beukers. M. L. Honnerlage Grete. Th. A. j. Zoetmulder. P. J. Zoetmulder. ALGEMEEN OYERZICHT. 13 Februari 1903. Uit de Belgische Kamer. De zitting der Belgische Kamer was gisteren ook voor ons, Noord-Nederlanders, belangwekkend, minder om de geruchtma kende beraadslagingen die er werden gevoerd, dan wel om de belangwekkende wetsontwerpen die werden ingediend. In de Kamer heeft de minister-president De Smet de Naeyer een wetsontwerp ingediend, waarbij de alcohol accijns van 100 op 150 tr. per H. L. wordt verhoogd. De opbrengst dezer verhooging zal strekken tot opheffing van het recht op ongebrande koffie en vermindering van het recht op georande, voorts tot versterking der pen sioenkassen voor werklieden, tot delging der openbare schuld en het bouwen van arbei derswoningen. Volgens nader bericht heeft het hoofd van het Kabinet ook nog bij de Kamer ingediend een wetsontwerp, dat buiten- landsche vennootschappen, welke in België succursalen hebben, belast. Hij heeft doen opmerken, dat België het eemge land zal zijn, waar thee en koffie vrij zijn van recht. De minister verzoent, dat z(jn ontwerpen als urgent naar eene commissie ad hoe zouden worden gerenvoyeerd. De rechterzijde sprak nare goedkeuring uit; namens de gematigde linkerzijde ver zette Hymans zich tegen een ouderzoek bij urgentie,, daar ae vraagstukken, welke berg, in het hoi bij de bron, waar-zij den ooievaar de ongeboren kindertjes overgeeft. Ta harer eer at men op Beichieadag (5 Jan.) zoete brij en Karpers. De zwaan, de gans, ae sneeuw, alles wat wit is, was haar toegewijd. Men stelt naar ook soms als een zwaan voor. Nu nog een vraag: hoe komt het,dat de sage der Witte Vrouw in bijna alle vorsten huizen bestaat Zonder twijfel droeg de bouw der burchten en kasteeien veel bij tot deze sage. Men bouwae ze meest op bergen, en bergen waren in de Gerinaansche oudneid Bertha of Berchta toegewija. Men stelae deze voor als c® godin des doods en zij woonde in de bergen. Daarbij kwam nog, dat volgens oud- Germaansch geloof koningen en adel van bi) deze ontwerpen rijzen, van het aller hoogste belang zijn. Leo zeer heftig debat ontstond. De socia listen verweten de regeering de staatkunde van den staatsgreep te volgen. De minister-president De Smet de Nayer protesteerdehij zeide, dat het ontwerp eerst s ochtends onderteekend was en niemand er van op de hoogte was buiten de leden van het Kabinet. Hij verzette zich tegen de uitdrukking der socialisten, die van konkelarijen hadden gesproken. De socialist Van der Velde zeide, dat de regeering bare inkomsten zoekt in de zakken der werklieden. Hij vroeg of de Seriaat is bijeengeroepen. De Smet de Naeyer, antwoordde dat de beraadslagingen gisteren moesten afloopen het kwam er niet op aan, hoe iaatdan zou de Senaat heden worden bijeengeroepen} Het ontwerp op de buitenlandsche ven nootschappen treft ook de vennootschappen, die een succursaal in België hebben met een recht van 2 pet, op de in België gemaakte winsten, met de verplichting jaar lijks hun baians openbaar te maken in den Moniteur Beige, De renvoyeering naar eene commissie ad hoc door den minister-president in de Kamer gevraagd, betreft het ontwerp tot verhooging van de rechten op alcohol en de vermindering van de invoerrechten op koffie. De Kamer heeft de urgentie toegestaan met 76 tegen 13 stemmen. De oppositie heelt tal van amendementen voorgesteld, welke het een na het ander zijn verwor pen een strijd van rechts tegen links. Om half tien is het voorstel der regeermg om een commissie te benoemen, welke onaiiddelyk over de voorsteilen zal beraad slagen, aangenomen met 77 tegen 10 stemmen. Furnemont vroeg beraadslaging bij gesloten deuren, waartoe is besloten. Turkije bereidt zich ten oorlog. De onbetrouwbaarheid van het Turksche dementi betreffende de troepenmobilisatie, o.a. te Adrianopel en Mouastir, wordt, vol gens de Times, daardoor versterkt, dat een agaat van een der mogenheden tegenover de Regeermg te Sofia deze mobilisatie be ven gd en haar karakter «louter defensief" de goden afstamden zoo stammen de oude komngen van Zweden van Odin, die van Noorwegen van Tnor af. Ook de Frankische korungen uit het Merovingische huis stam- can van een meerman. Ook Lohengrin had geen ouders hij kwam van de zee ia een schip door een witten zwaan getrokken (de zwaanBerchta's vogel). riet is dus geen wonder, dat de ge- slacnten die van de goden meendea at te stammen, ook dachten, dat zjj onder bizcfidere bescnermmg der goden stonden en een persoonlijk verscuynen üij naderen de;, dood, ot oagetuKken uiet meer dan na.ourhjk was. En wie was beter in staat dit te doen dan Berchta, de stamvrouw, voural voor de Honeuzohern NIEUWE SO Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHIEDAM zijn voornemens op Donderclag den Februari 1903, des namiddags ten twee ure, ten Kaadhuixe, bij opeuDare iuschrijviug te her-verpachten B® voorwaarden van verpachting met de daarbij behoorende tcekening liggen van at beden ter 'ttzage op de Gemeente-Secretarie (afd. financiën) en zijn tegen betaling van cent per exemplaar aldaar verkrijgbaar. Be gezegelde formulieren voor de inschrijving bij bovengemelde verpachting zijn mede aldaar te beko men tegen de betaling van 3Z'/s cent per exemplaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1