genoemd heeft. Uit diezelfde bron wordt gemeld, dat op de oostelijke grens van Mace donië een troepenmacht geconcentreerd is van niet minder dan 30.000 man voetvolk en 1500 ruiters onder bevel van Moestafa- pacha. Dat er, zooals elk jaar tegen het einde van den winter, in dit gedeelte van des Sultans rijksgebied een opstand broeit, bewijzen overigens wel de bloedige botsingen, zooals ,er reeds een werd gemeld uit Salonika. Volgens draadbericht uit Constantinopei zijn veertien bataljons Redifs van het derde legerkorps, welks hoofdkwartier te Salonika is, onder de wapenen geroepen, volgens de officieele lezing om de veertien bataljons te vervangen, die in den jongsten herfst tijdens de troebelen in Macedonië zijn opge roepen en die zich nog onder de wapenen bevinden. Deze lezing wordt echter niet algemeen geloofd. Men gelooft, dat de batal jons, die verleden jaar bijeengeroepen zijn, aangehouden zullen worden. Chamberlain's reis. In eene redevoering gisteren te Port Elizabeth gehouden, zeide Chamberlain, dat zijn reis tweeërlei doel hadeen boodschap van vrede en verzoening te brengen en de voorrechten en verplichtingen van Zuid- Afrika haar plaats in het Rijk aan te wijzen. De lucht is gezuiverd in Zuid-Afrika het kan een beteren toestand tegemoet zien. De oorzaak van den tegenwoordigen chaotischen toestand in de Kaap is een geheel ongerechtvaardigde achterdocht. De Zuid-Afrikaners moeten wederzijds verge ten, dat zij Hollanders zijn geweest of Engelsch. Zij moeten nu alle burgers wezen van het vereenigde rijk. De Londensche Standard verneemt uit Port Elizabeth, dat men bij Chamberlain's ontvangst aldaar vol geestdrift was. Negen adressen werden den minister aangeboden. In het adres uit Uitenhage werd ook ge- weaen op de gevaren, die de werkzaamheid van den Bond voor Kaapland medebrengt de adressanten sporen aan tot wettelijke maatregelen daartegen. Chamberlain ant woordde, dat de vrije bevolking der Kaap kolonie zelf moest beslissentoch moest hij het een onbevredigenden en zonderlingen toestand noemen, dat terwijl de wrok in de Boerenlanden wegsterft, deze blijft voort leven in de Kaapkolonie. Chamberlain zeide voorts, dat toekenning van amnestie aan de opstandelingen en verzoening onmogelijk waren, zoolang er een gedeelte der bevolking van de Kaapkolonie was, dat de vaderlands lievende plichten misdaden noemde. Betui gingen van gehechtheid en trouw waren niet voldoende; daden werden vereischt. De correspondent van de Standard zegt, dat de ter verwelkoming van Chamberlain opgekomenen allen imperialisten waren de Bondspartij schitterde door afwezigheid. Sir Gordon Sprigg was weggebleven, omdat men hem gewaarschuwd had, dat het slecht met hem zou kunnen afloopen. De opstand in Marokko. Volgens den correspondent van de limes te Tanger zijn de Ritfioten geneigd, de partij van Boe-Hamara te kiezen, omdat de ambtenaren van den Sultan zich zoo gehaat hebben gemaakt. De zending van des Sultans oom derwaarts zou dan ook beoogen, door wegzending van die ambte naren en door andere concessiën te trachten, een grooten opstand in Er Rif te voor komen. Het Dresdener Hofdrama. Uit Brussel wordt in zake het beruchte drama nog gemeld Het is niet juist, dat prinses Louise Antoinette ongesteld zou zijn. In tegenstel hng met de berichten der Weener bladen kan worden beweerd, dat zij heider van geest is. Ook is het niet waar, dat zij opgesloten iszij is geheel vrij in haar doen en laten. Het bericht, dat Paus Leo XIII tusschen beiden zou zijn gekomen om de scheiding te weeg te brengen, is van allen grond ontbloot. Gisteren namiddag is de taalonderwijzer Giron te Brussel teruggekeerd. De aanslag te Constantinopei. De apothekersleeriing Hatschekian, die den aanslag tegen den Armenischen patri ark Ormanian gepleegd heeft, is te Constantinopei ter dood veroordeeld. Het zelfde vonnis werd geveld over zijn medeplichtige, die op de vlucht is. Andere medeschuldigen kregen gevangenisstraf, waaronder twee levenslang. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam. 13 Februari 1903. Uit de Bijlagen. Door do baggerlieden H. Wor en J. Batenburg zijn bij den Raad adressen inge diend om hen eenige ondersteuning te geven uit de gemeentekas. De adressant Wor is sedert anderhalf jaar, de adressant Batenburg sedert 1 Janu ari 1.1. eervol ontslagen. In strikten zin is dus op hen met toepasselijk het bij het Raads besluit van 23 December 11. vastgestelde nieuwe art. 11 van de verordening op de gemeente-reinigingB. en W. zijn van oordeel, dat de geest van het gewijzigd art. 11 der verordening op de gemeente reiniging wel bedoelt hen een pensioen toe te kennen over de jaren van tijdelijken dienst bij de gemeente. Zij stellen voor de adressen in hunne handen te stellen ter afdoening in dien geest. Ingevolge de aanneming van het voorstei- Gouka om bij de bepaling van den dienst tijd der werklieden der gemeente-reiniging ook te doen medetellen de jaren die zij daaraan verbonden ziin geweest, vóór dat deze in eigen beheer was genomen, stellen B. en W. voor te besluiten aan die werk lieden, wanneer zij in het genot van pensioen worden gesteld, boven dat pensioen toe te kennen een jaarlijksche toelage, berekend overeenkomstig de bepalingen der pensioen verordening naar het aantal dienstjaren achter hunne namen vermeld op den bij dat besluit behoorenden staat. Door B. en W. wordt voorgesteld om waar bij ongevallen, die blijvende ongeschikt heid ten gevolge hebben, de uitkeering in verband met de ongevallenwet hooger is dan het gemeentelijk pensioen te bepalen dat bij toepasselijkheid van de ongevallenwet de pensioenvereeniging buiten werking wordt gesteld. De vereeniging »S. A. Vernède" had zich tot den Raad gewend met bet verzoek om bij overlijden van gemeente-ambtenaren aan de nagelaten betrekkingen nog drie maanden traktement uit te keeren. B. en W. stellen voor op dit verzoog gunstig te beslissen. Door B. en W. is aan den Raad inge diend een ontwerp-verordening tot wijziging der verordening tot regeling van net getal, de rangen en de jaarwedden der ambte naren ter secretarie en boden der gemeente, in verband met de toezegging bij de be handeling der begrooting gedaan. Het salaris van den tweeden adjunct bode wordt daarin bepaald op f 150 tot f 300. De vergoeding voor het opmaken van het gemeenteraadsverslag indien dit bij wijziging van het personeel der secretarie door een der ambtenaren mocht worden opgemaakt, wordt daarin voorts gebracht van f 150 op f 200 per jaar. Door B. en W. is bij den Raad ingediend een ontwerp-verordening regelende de be zoldiging van opzichters en klerk bij ge meentewerken, overkomstig de besluiten bij de behandeling der begrooting genomen. Tevens is daarbij gevoegd een tweetal ontwerpen tot wijziging der bestaande ver ordeningen, regelende de benoeming en net ontslaan van dit personeel en van de gemeente-werklieden Waar het in den laatsten tijd het streven van B. en W. is geweest om zooveel moge lijk de regeling der jaarwedden van de gemeenteambtenaren bij verordening te doen geschieden en de minima en maxima van die jaarwedden te bepalen, achten zij dit ook voor den havenmeester gewenscht. Reeds heeft de Raad een stap in die richting van periodieke verhooging gedaan door den havenmeester vrijdom van woning toe te staan. Volgens de voorgestelde regeling zal het salaris van den havenmeester, behalve het genot van vrije woning, van f900—f1200 bedragen. Inlijving Lotelingen. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is bepaald, dat de lotelingen voor de nationale militie voor de lichting 1902, die zjjn aangewezen ter vervanging van hen, die het vorige jaar na hun inlijving zijn afgekeurd, op Donderdag 12 Maart a.s. ingelijfd zullen worden. De lotelingen voor de lichting 1903, die voor den dienst zijn aangewezen en voor volledige oefening zijn bestemd, zijnde nos. 1 tot en met 114, zullen op Zaterdag 14 Maart a.s. worden ingelijfd, met uitzondering van hen, die verzocht hebben bij de zee militie te mogen komen. Zij, die nrs. 115 tot en met 158 hebben getrokken, voor zoover zij voor den dienst zijn aangewezen, zullen op 25 Mei a.s. in dienst moeten komen, en zijn voor korte oefe ningen bestemd. Feestavond Paus-jubilee. Het programma voor den feestavond ter gelegenheid van 's Pausen jubilee op Dins dag 3 Maart a. s. is verschenen De muzikale uitvoering door een gemengd koor van pl. ra. 130 dames en heeren onder directie van den heer Georg Rijken van Rotterdam,met medewerking van de bekende solisten en begeleiding van »net Haarlemsch Muziekkorps", zal worden ingeieid met Handel's Hallelujah (gemengd koor met orkest). Daarna zuilen een paar fragmenten, voor tenor en sopraan, uit Handels orato rium Der Messias worden ten gehoore gebracht. Zooals men weet, zal de feestrede worden gehouden door den weleerw. heer L. J. J. Hageraats, rector te 's Gravenhage. Na de pauze zal woruen uitgevoerd Lobgesang van Meudelsonn Bartholay, voor gemengd koor, sou en orkest. Ten slotte zal een Hulde aan den Paus, op de woorden van ur. Scnaepinau z. g,, door alle aanwezenaeu woi den gezotigeu. Woning- Maatschappij „Samenwerking De rekening en verantwoo. ding over 1902 van deze naamlooze vennootscnap is ver schenen en daaruit blijkt, dat aan dividend ad 4 pet. 's jaars is uitgekeerd t 595-20 aan het fonds voor algemeene belangen 10 pet. der overwinst f 29.31, en vervallen aandeel der huurders f 24.49 te zamen f 53.80, voorts 16 pet. der nuuruitkeering aan de huurders f 248.05. Onder de ontvangsten zijn f 653.93 van de intrestrekening en f284.34£ van de exploitatie der woningen. De totale opbrengst der huur bedroeg 11703.43, en de kosten van exploitatie der woningen f 1419.08£. Be geldelijke uitkomst is dus gunstig aan de aandeelhouders kan 4% dividend worden uitgekeerd en aan de huurders 16% der huur, waarvan de helf der aan- deelen. Van de 17 huurders zijn er thans 12 aandeelhouders samen voor f 440,11 gewe- wezen huurders heoben aandeel voor f 220. De directeur eindigt zijn verslag met een opwekking tot coöperatieven bouw van arbeiderswoningen. Be gewone algemeene vergadering van aandeelhouders wordt heden (Vrijdag) gehouden. Veertigjarig jubilee. Er werd heden gefeest bij de firma Bosman den Arend, manufacturers, in het Broersveld alhier. Het was de dag, waarop Willem van Leeuwen vóór 40 jaren bij haar in dienst trad. Gedurende dien tijd heeft Van Leeu wen zijn patroons tot groote tevredenheid trouw en eerlijk gediend, wat den heer Jos. M. Bosman aanleiding gaf hem heden morgen met dezen heagelijken en onver- getelijhen dag geluk te wenschen, hem tevens een cadeau in enveloppe overhan digend. Groot en talrijk was de belangstelling, welke den jubilaris van verschillende zijden te beurt viel. Van den heer Arn. Bosman ontving de jubilaris een fraaien stoelvan het personeel uit Rotterdam een sierlijke hangklok en voorts van familieleden, vrienden enz. mede eenige stoffelijke wijzen van belangstelling. Moge het Willem Van Leeuwen gegund zijn, nog vele jaren in dienst van de firma Bosman den Arend werkzaam te zijn Ter aanvulling van hetgeen wij gisteren meldden omtrent de viering van het koperen priesterfeest van den weleerw. heer A. G. van den Berg kunnen wij nog mededeelen, dat het Te Deum van Verhey onder de oefeningen van de Congregatie van de H. Familie zal uitgevoerd worden door de koorsectie met de Zangvereeniging »St. Cecilia",onderafdeeiingderafd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, in het geheel circa 60 zangers. Boor de politie aimer is gisteren de 47-jarige J. J. B. aangehouden, die ver dacht wordt ten nadeele van een brander te dezer stede een fust te hebben ontvreemd. De politie is er in geslaagd het fust, dat reeds uit elkaar was geslagen, bij een kuiper in besiag te nemen. Be dader is na verhoor en opgemaakt proces-verbaal weder op vrije voeten gesteld. Ten politiebureele vertoeft een vrouw, wier geestvermogens niet normaal zijn. Een voerman trof haar gisteren-avond op den Rotterdamscnen aijk aan, terwijl zij daar rondzwierf. Vermoedelijk is zij van Lekkerkerk afkomstig. In een gisteren-nacht gehouden verga dering van de Rotterdamsche Politieagenten - Vereeniging,door ruim 200 leden bijgewoond, is na öreeavoerige discussie besloten niet loe te treden tot de Federatie van politie agenten in Nederland. Te Rotterdam is met de Harwichboot aangekomen de equipage van den Scheve- mugschen logger Elisabeth Cornells SCH 324, welk schip dezer dagen bij IJmuiden overstoomd is, en waarvan de opvarenden te Harwich waren aangebracht.. Men meldt ons uit Maasland Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat de commissie tot wering van schoolverzuim in het afgeloopen jaar slechts tweemaal is samengekomen om een geval van betrekkelijk schoolverzuim te behandelen; absoluut verzuim komt hier heel met voor- In de groote steden zal het wel anders gesteld zijn. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, op het daartoe strekkend verzoek, toegestaan, zelve het risico te dragen by de toepassing der Ongevallenwet 1901. Boor den minister van Oorlog is aan de commandeerende officieren der korpsen en gedetacheerde onderdooien der korpsen van het leger last gegeven, dat de verkoop van sterkedrank in de militaire cantines voor- loopig moet worden gestaakt. Naar men mededeelt, zou generaal- majoor jhr. J. C. van der Wijck den over leden luitenant-generaal H. C. P. de Bruijn opvolgen als commandant der landmacht in Ned.-Indië. Lil'. Jysjl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2