p™. j"f.*™, De heer T. van Hiele, referendaris, chef der afdeeiing comptabiliteit en verificatie aan het ministerie van financiën, heeft tegen 1 April zijn ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Kamerverkiezingen. De heer mr. P. J. M. Aalberse trad te Almelo op voor de leden der r:-k. kiesver- eeniging «Ons Recht" en voor die der anti- revolutionnaire, kiesvereeniging «Nederland en Oranje", waarin hij verklaarde, dat hij, als hij gekozen wordt, het Chr. ministerie zal steunen en zijn gedragslijn bepalen naar Wat hij noemt het politiek testament van dr. Schaapman, neergelegd in diens laatste groote politieke redevoering, gehouden in het vorige jaar te Sneek op den Katholieken Landdag. Deze heeft toen de gedragslijn bepaald voor de leden der regeeringspar- tijen en kwam tot de conclusieGeen strijd, dus eenheid, geen overhaasting, dus beleid, geen verzuim dus werkzaamheid. De heer mr. W. H. de Beaufort, door de liberalen in het district £de candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, is bereid, niette genstaande hij zich voor geruimen tijd naar het zuiden van Frankrijk heeft begeven, voor de kiezers te komen optreden. Mgr. dr. Schaepman. f In de kerk van den H. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam, waar het priesterkoor in rouw was gehuld, is gisteren ochtend op verzoek van de R. K. Kiesver eeniging district V aldaar, eene plechtige H. Mis voor de zielerust van wijlen mgr. dr. Schaepman door den pastoor der kerk, den zeereerw. heer Van Zanten opgedragen. Na afloop hield de celebrant een korte toe spraak, waarin hij de verdiensten schetste van den overledene als priester, literator en staatsman en ten slotte een gebed vroeg voor de zielerust van den ontslapene. Ook in de kerk van den H. Antonius van Padua te Haarlem is aan het in rouw ge hulde hoofdaltaar door den pastoor, den zeereerw. pater Royakkers, een plechtige Requiem-mis gecelebreerd. De Arbeidersbeweging. Het voornemen is de vergadering, bedoeld in het dezer dagen gemelde onderhoud van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, inspecteur der Staatsspoorwegmaatschappij, met per soneel der verschillende stations gehouden, en in welke de oprichting van een nieuwe vereeniging van welgezinde leden van het spoorwegpersoneel zal besproken worden, oog deze week te Utrecht te houden. De beambten, die deze bijeenkomst wen- schen bij te wonen, zijn door de directie der S.S. in de gelegenheid gesteld met een vrij biljet naar Utrecnt te gaan. Een ambtenaar der H. IJ. S. M. ver zoekt het volgende mede te deelen Op de vergadering Zondag-avond 8 f ebruari jl. te Rotterdam genouden waren aanwezig 14 ambtenaren, die besloten eene motie aan de directie der H. IJ. S. M. te zenden. Op de volgende vergadering, die genouden Werd op Maandag-avond 9 Februari jl., en waar 84 ambtenaren eenwezig waren, ver- blaarden 20 van oordeel te zijn, dat het inzenden van eene motie geheel overbodig was. In een te Eist (Betuwe) gehouden ver gadering van de afdeeiing aldaar der Vereeniging van Spoor- en tramwegperso neel is met algemeene stemmen besloten de houding van het hoofdbestuur goed te beuren. Namens een «voorloopig comité tot organiseering van den dienst bjj staking" 18 een oproeping verspreid voor een groote Protestmeeting op Zondag 22 Febr. a. s. 16 Utrecht te houden tegen den eedbreuk Van onze medearbeiders en tegen de jam merlijke gebeurtenissen der laatste dagen »an Jan. 1903. Van de katholieke spoorwegmannen te s"Hertogenbosch is een oproeping uitge gaan om tot een Roomsch-Katholieke organisatie van R.' K. spoorwegpersoneel te komen. Naar de N. R, Ct. verneemt, is thans reeds over het geheele land een postdienst georganiseerd door middel van automobielen rijtuigen en stoomschepen, indien er weder staking mocht komen in den spoorwegdienst. Indien noodzakelijk, kan deze organisatie ieder oogenblik in werking treden. De vergadering eergisteren-avond ge houden tot vorming van een vereeniging van onderbazen en daarmede gelijkstaanden bij gemeentedienst te Rotterdam, toonde dat maar weinig sympathie voor het denk beeld der voorloopige commissie bestond, zoodat de leider constateerde, dat het plan vrijwel échec had geleden. Het dagelijksch bestuur van de Vereeni ging van koetsiers en conducteurs verbonden aan de Haagsche tram, verzoekt mede te deelen, dat de conferentie Zondag j.l. gehouden tusschen dit bestuur en den directeur der tramweg-maatschappij, den heer Stipnaan Luiscius, alleen in zoover tot een bevredigend resultaat heeft geleid, dat genoemde directeur overweging van de eischen van het personeel heeft toegezegd en beloofd die aan de directie te zullen onderwerpen. Bij het lossen van eenige schuiten in den Haag, o. a. aan het Zieken en aan den Zwartenweg, werd eergisteren en vandaag de hulp der politie ingeroepen om te voor komen, dat de mannen, die het loswerk verrichtten, bemoeilijkt werden door stakende steenlossers. In eene gisteren gehouden vergadering van de leden der kappers- en barbiersbe- diendenvereeniging «Ons Streven" in den Haag werd besloten, eene lijst aan de patroons voor te leggen van verhoogd loon en verkorten arbeidsduur. Bij niet inwilliging hiervan zou witlicht tot een staking daar ter stede overgegaan worden. Naar aanleiding van de circulaire der Nationale Federatie van Transportarbeiders, betrokken in het vervoer van goederen en personen te water en te iand, tot aan beveling van schippers, die lid zijn van den Nederlandschen Binnenschippersbond te Amsterdam, verzoekt het bestuur van den Algemeenen Bmnenscnippersbond mede te deelen, dat deze in geeuerlei verbinding staat met den Ned. Binnenschippersbond. Te Arnhem is eergisteren avond proces verbaal opgemaakt tegen een openbaar onderwijzer, die onuer de miliciens de bekende sociaal democratische manifesten verspreidde. De afd. Almelo der S. D. A. P. heeft beproefd voor het houden van vergaderingen ook zalen te verkrijgen m Ootmarsum, Tubbergen en Weerseio. In Tubbergen wilde niemand een zaal voor dat doel afstaan en de gehuurde zalen in Ootmarsum en Weerseio werden reeds den volgenden dag weer afgezegd. 100 personen derwaarts vertrekken! Vooral de gunstige berichten, die velen van hunne familieleden uit Amerika krijgen, doen ver scheiden personen besluiten de reis te aanvaarden. Het ijs langs de kust te de Lemmer is zoover opgeruimd, dat de haven weder voor de scheepvaart geopend is. De haven- en seinlichten zijn weder ontstoken. Gisteren is doordeExpioitatiemaatschappij «Scheveningen" aanbesteed den bouw van een winkelgalerij met bijbehoorende wer ken, langs den strandboulevard te Sche veningen minste inschrijver J. van den Elshout Gz., te Scheveningen, voor f 322,000, met werkstakingsvoor waarden. De andere werken, ten bedrage van 2 ton, zjjn buiten deze aanneming. Men meldt aan de O. Haarl. Ctdat het bericht als zou de ex-Staatssecretaris dr. Reitz binnenkort naar Zuid Afrika ver trekken om zich daarna in Mexico te ves tigen, onjuist is. De heer Reitz keert binnenkort naar Holland terug en wordt 28 Februari te Rotterdam verwacht. Het is evenwel nog met bepaald, waar hij zich definitief zal vestigen. Zijn zoon, de heer Joubert Reitz, vertrok Zondag 1.1. naar Madagascar, waar dus alsdan drie zoons zullen vertoeven. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de landverhuizing naar Noord-Amenka weer in vollen gang. Deze maand zullen ongeveer Men meldt uit Breda Ter vervanging van de detachementen infanterie te Amsterdam zal het 2e bataljon 6 regiment, onder luitenant-kolonel Yan Tricht, te Amsterdam worden gedetacheerd. Waarschijnlijk vertrekt het aanstaanden Maandag. GEMENGD NIEUWS. Te Rhenen had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Een 4-jarig kind van den arbeider P., aldaar, die bij afwezigheid van de moeder zich te dicht bij den kachel waagde had het ongeluk met vuur in aan raking te komen, waardoor het deerlijk verbrandde. Geheel verminkt vond de moeder bij hare thuiskomst het kind op den vloer liggen. In zake de mishandeling van den beren leider Chr. Chodachowitz te Zoelen werd Dinsdag-middag door de justitie te Tiel een onderzoek ingesteld. Het resultaat daarvan is van dien aard geweest, dat aanleiding is gevonden om zekeren Jac. Pluim, een der vermoedelijke daders, wonende te Zoelen, te doen arresteeren en in verzekerde be waring testellen. Dit is Woensdag geschied. De «trek" naar Amerika begint dit voor jaar al vroeg in het Oldambt. Van Oostwold vertrekken den 21en dezer een 5-tal ge zinnen en ettelijke jongelieden, in het geheel een kleine 40 personen. Dat is het begin. Later gaan er nog meer. Het mag dus straks wel de tijd der boeldagen heeten. Alle publieke veilingen hebben plaats wegens emigratieplannen. A m b t e 1 ij k e vergissing. De fa milie van O. aan den Dubbeldamschen weg te Dordrecht is op zeer onaangename wijze dupe geworden van een ambtelijke vergis sing. Achttien jaren geleden verloor zij een zoontje van zes maanden, waarvan destijds behoorlijk aangifte werd gedaan. Thans ontvingen de ouders een oproeping voor dien jongen om zich te doen inschrijven voor de nationale militie. te Londen woonde zou uit logeeren gaan zij Een dame die voor eenigen tijd sloot haar huis en liet hare bedienden met kostgeid gaan. Eenige dagen later kwam zij in een rijtuig gezeten een werkloozen- optocht tegen en werd haar een bus voorgehouden. Reeds stak zij de hand uit tot een gift, toen zij in den bedelaar haar eigen huisknecht herkende. Marconi hoopt de wetenschap weldra te kunnen verrijken met een nieuwe practi- sche uitvinding, nameljjk de draadlooze telefoon. Rechtszaken. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde T. J. M. L., directeur van de automobielen- fabriek «Simplex" te Amsterdam, die op den straatweg tusschen Rotterdam en Overschie in zijn automobiel gezeten, met een zweep naar twee schapendrijvers sloeg tot t 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De door bekl. aangevoerde noodweer werd door de rechtbank onaannemelijk geacht. Een distillateur te Schiedam werd gisteren door de Rotterdamsche rechtbank veroor deeld wegens uitslag van resp. 6 kruiken en 15 kruiken gedistilleerd uit een distil leerderij aan de Korte Haven te Schiedam, niet gedekt door een vervoerbiljet tot 2 geldboeten van f100 en f40.62j, subs. 20 en 8 dagen hechtenis. H. B., huisvrouw van W. L werd wegen s het smokkelen van gedistilleerd te Schiedam in een varkensblaas, inhoudende 3,9 L., veroordeeld tot f25 boete, subs. 5 dagen. De slijter B. S-, te Schiedam, beschul digd van inslag van gedistilleerd, niet gedekt door documenten, werd vrijge sproken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft behalve ten aanzien van de straf, het vonnis bi i estigd van de rechtbank aldaar, waarbij Wybe C., oud 32 jaar, vroeger koopman te Sneek, die Jurjer. Sadeaius met een mes een levensgevaarlijke verwonding heeft toe gebracht, is veroordeeld tot 3 jaren ge vangenisstraf. Het hof heefr die straf verzwaard tot 4 jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. Laatste Berichten. Belangheboenden worden eraan herinnerd, dat morgen de laatste dag is om hunne na nen, zoo die daarop nog niet mochten voorkomen, te doen plaatsen op de kiezers lijsten. Naar gemeld wordt, is tegen een pp oen alhier proces-verbaal opgemaakt in zake de beroepswet, omdat deze het for- mn ier niet behoorlijk ingevuld en op tijd ingeleverd heeft. (S. Cf.) Het thé dansant, gisteren-avond ten Pal ,ize gegeven, werd bijgewoond door H. M de Koningin-Moeder, die met haar gevolg even voor negen uur ten Hove verscheen. Behalve de leden der Hofhouding waren ongeveer 600 genoodigden tegenwoordig, waartoe behoorden de in den Haag aanwe zige leden van het corps diplomatique, de ministers, leden van de hooge collegiën van Staat, van de rechterlijke macht, van gewestelijk en gemeentelijk bestuur, opper en Hoofdofficieren van zee- en landmacht, hoofdambtenaren van ministerieels depar tementen, enz. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins begaven zich tegen kwart vóór tien uur naar de groote balzaal, waar toen onmid dellijk het dansen een aanvang nam en om 12 uur de Cotillon begon, terwijl het bal, dat zeer geanimeerd was, om 1 uur ein digde. Door de Koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers werd veel nieuwe, pas verschenen dansmuziek uitgevoerd. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 13 Feb. 1903. Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Vrijdag 13 Feb. Moutwijn 17l/t per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Summing vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: f8. Jei« :vsr: f12.— AKST. proef f 13.50. Pr ina Graanspiritus f 147»—f 15. Spoeling fl.80. Berlijn. Spiritus in loco Ham. I Spirit, p. F.b f Maart/April. Nfw-York. Maïs 43.10 17.— 17.— 17.— 17.— •27s- 13%. 13%. 137* r(* 12 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 13 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. i jnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 12 Feb. 1.47 cM. 13 Feb. 1.54 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Lo ien kort f 12.15 Disc. 4 pCt. Ps. »s -48.22$ 3 Ar verp. - 48.15 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 12 Febr. Heden waren aangevoerd 1638 stuks ran- dersn, waarvan 570 ossen, 213 stie ren t55 koeien. Men betaalde voor os; i. fr. 080 a 0.92, stieren tr. 0.71 4 0.81, koeien fr. 0.71 a 0.31 per kilo» 11 Feb. 58.- 12 Feb. 13 Feb. Z f.) 12 Feb. De goederenmarkt was heden gealoten. S MSTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3