Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Zondag 15 Februari 1903. So. 7527. EERSTE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. BEROEPSWET. De Burgemeester van Schiedam, Schiedam, den 14den Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERS1EEG. Parijsche Kroniek. De zee is in de laatste maanden wreed geweest voor hen, die zij gewoonlijk doet leven en het zijn vooral de kusten van Bretagne en aan het Kanaal, welke door het eensklaps verstoken blijven der gewone aanvoer van sardines en haringen hare visschers-bevolking door ellende en gebrek overvallen zagen. Het seizoen was zeer slecht voor de visscbers, die zich toch al met weinig moeten tevreden stellen en dus niets kunnen sparen voor de slechte dagen. De sardine, zoo menigvuldig in de vorige jaren, was dit jaar als door een boozen geest verjaagd en duizenden gezinnen hierdoor Van bunne broodwinning beroofd, werden in de grootste armoede gedompeld. De huip is spoedig van alle zijden gekomen en reeds een paar millioen francs werden er bijeen gebracht en aan de hulpbehoevende uitge deeld. Met ongerustheid vraagt men zich echter af, wat er van die arme bevolking komen moet, indien deze plotselinge viscb- schaarste in deze streken eens gewoonte ging worden en de zee aldaar voor goed onbevolkt werd? Arm Bretagne. niet alleen moest het zijn goede moèdige brave bevol king in haar geloof als getrouwe Katnolieken en in haar heiligste rechten ais Fransche burgers op allerhande wijze vervolgd en bekort zien, doch ook zijne stoffelijke belangen werden in hun hart getroffen en dreigen tot eene iangzame ondergang. De wegen der voorzienigheid zijn wel ondoor grondelijk 1 In de Kamer worden met betrekkelijk ®poed de verschillende begrootingen afgedaan. die van het onderwijs heeft de berouw bobbende minister-,president Combes gele genheid gevonden zijn »mea culpa" te doen ooren. Deze treurige leider gelooft nog rankrijk te regeeren, terwijl hij mets tteer dan de bediende, de knecht der loges is. Hij had nog even eene opwelling van onafhankelijkheid gevoeld en zijn geest, nog niet geheel los van vroegere en betere indrukken, was zonder het te willen wat hooger gestegen dan de vrijdenkers-collec- tivisten dit verlangden en hij voelde onmiddelijk, dat zij hem aan den draad trokken en viei op commando nog Jager dan hij ooit gestaan heeft, want wat de dagbladen van zijne verontschuldigingen ook mogen gemaakt hebben, een feit is het, dat hij zich ai zeer treurig verschoond heeft en de lezing van het Journal Officiel kon een ieder onpartijdige van het belacne- lijke zijner houding overtuigen. Zeer belangrijk waren deze week de finantieele debatten en bij herhaling hing er zekere atmosfeer van een naderend einde in de Kamer. De minister van finan ciën maakte zich meermalen erg boos en verklaarde dan, dat bij het met zoude zijn, die eene begrooung met 50 millioen in de ficit aan den Senaat zal voorieggen. Reeds bij de eerste stemming over het al of niet belasten der lijfrenten met 4% en over eene belasting op de vreemde levensverze kering-maatschappijen in Frankrijk wer kende, kreeg de regeering 315 tegen 241 stemmen, dank aan de stemmen dar rech terzijde en gematigde republikeinen, want een gedeelte der radicalen en ai de socia listen stemden tegen. Bij de behandeling van de door den minister Rouvier voorgestelde aceijusen op den alcohol der «bouiileurs de cru", dat wil zeggen, de landoouwers, die uit hunne vruchten zelf alcohol mogen stoken en tot heden daarvoor geen accijnsen betaalden, was de strijd weder zeer hevig en liep het ministerie gevaar bare getrouwe meerder heid uiteen te zien springen. Het belang van de schatkist en dus net land, komt bij die meerderheid met in aanmerking, zoodra het mandaat dezer afgevaardigden, die bijna allen beloofd hadden de jbouiileurs de cru", hunne stemmers, te zullen verdedigen en beschermen tegen een misbruik, dat reeds al veel te lang bestaan beeft en zoo komt de politiek, welke hier het minst mede te maken had, de plannen om de begrooting in zoowat evenwicht te brengen, brutaal en bewimpeld dwarsboomen, omdat het even tueel aannemen dezer accijnsen aan een zeker getal afgevaardigden hun zetel zoude kunnen kosten of de repuonkeinsche verde diging schaden. Zal de minister van financiën moeten toegeven, dan kan hij de beloften, door hem bij herhaling afgelegd, van zijn plannen door te voeren, onmogelijk houden en zal hij de verwarde financiën aan anderen te redderen geven. In het leger doen zich voortdurend incidenten voor, welke op de meest duide lijke wijze de anarchie, die ook daar begint door te dringen, doen uitkomen. Bij de lotingen werden anti militaristische lie deren gezongen en de vlag bespot, een zeventigtal soldaten te Poitiers verlieten zonder permissie de kazerne en maakten zich aan de ruwste in-discipline schuldig. Op de Polytechnische school te Parijs wei gerden zestig leerlingen een geschreven examen af te leggen en werden eenvoudig bij de regimenten in de provinciën ingelijfd. En terwijl van alle kanten stakingen en verschillen onder de burgers van alle standen met den dag en overal, ons vader land niet uitgezonderd, zich heviger beginnen voor te doen, kondigen hier de Dreyfusards, Jaurès, DePressensé en Reinach de herleving van »i'affaire" aan. In eene redevoering kort geleden te Vierson gehouden, beloofde Jaurès, die in zijn genre zoowat Gambetta wil na-apen, mededeelingen te zullen doen, welke de vernietiging van het vonnis, door den krijgsraad te Rennns tegen Dreyfus uitgesproken, tengevolge zouden hebben. Hoewel men mets met zekerheid weet, veronderstellen verscmliende bladen dat Jauiès in de Kamer een nieuw bewijs, dat Dreyfus tweemaal onschuldig veroordeeld werd, za) tractiten te leveren om zoodoende opnieuw eene' revisie dezer vonnissen te verkrijgen. Dit sensatie-makend optreden van Jaurès beeft natuurlijk een zuiver politieke strek king en moet alleen dienen om de bioc republicaine, daar het begon te scheuren, wat vaster te maken. Het onafhankelijk dagblad I Eclair vraagt dan ook met grond waarom die Dreyfus-zaak steeds in het parlement moet behandeld worden? Het parlement is toch geen rechtelijke macht De Kamers hebben van vonnissen door regelmatige reenters gewezen, geen kennis te nemen. Waar hebben de senatoren en afgevaardigden opdracht gekregen mo gelijke rechtelijke dwalingen tehersteilen Doch men beroept zich op een rechter, die de wet niet kent Wat is dan de rede, dat men nier niet dadelijk naar den wettigen rechter gaat en daar langs ver boden wegen traent te komen? Bovendien, is het met in het oog luopend, dat de voornaamste beiangheobende zich hierbij geheel onthoudt. Waarom zoude de ex- kapitein Dreyfus, na tweemaal net slacht offer eener rechterlijke dwaling te zijn geworden, zelfs daarover niet klagen? Zoo Jauiès een papier ontdekt heeft, waaruit een nieuw feit zoude bewezen worden, dat tot eene herziening aanleiding kon geven, waarom heeft hij dit kostbaar stuk dan niet aan hem medegedeeld, wiens eer het moet hersteilen? Men begrijpt niet, waarom de familie zwijgt en Jaurès spreken gaat. Het blijkt dus uit alles dat er van dit nieuw en geruchtmakende optreden door Jaurès, dat bij de discussie over de ver kiezing van den nationalist Syveton, in het 2de arrondissement, waarbij hy den secre taris Mesureur versloeg, plaats had, bitter weinig goeds te verwachten is. De bloc republicaine, hoe machtig en tyranniek ook, heeft immers, noch de roeping, noch het recht, den ex-kapitein Dreyfus dour meer derheid van stemmen onschuldig te ver klaren en te rehabiliteeren. Waarom dan al die nuttelooze opschudding en het heropenen die noodlottige affaire, welke aan Frankrijk tot dusverre niets dan onrust, haat en schade berokkend heeft Fideuus. Parijs, 1—14 Febr. 1903. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Februari 1903. Gemeenteraad. De agenda der in ae Raadszitting op Woensdag 18 dezer te behandelen onder- werpen luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. ingekomen stukken. 3. Beuoemiug van een ambtenaar van den Burgerlyken Stand. 4. Voorstel van B. en W. inzake het sluiten van scnolen bij besmettelijke ziekten. 5. Adressen van H. Wor en J. Baten burg, gewezen baggerueden bij de gemeente- reiniging om pensioen uit de gemeentekas met advies van B. en W. 6. Verzoek van J. Feteris om ontheffing voor een jaar van de verpiicnting nem opgelegd by art. 7 der pensioenverordening om ontslag te vragen als scnouwer der stutten en rollagen van de distilleerketels; met advies van B. en W. 7. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van net St. Jacobs-Gastüuis dienst 1902; met adviss van B. en W. 8. Ontwerp besluit (model B) tot af- en overscaryving van posten op de gemeente- begrooting, dienst 19ü2. 9. Ontwerp-besluit (model B) tot af- en overscdryving van posten op de gemeente- begrooting, dienst 1903. 10. Ontwerp besiuu (model C) tot wijzi- ging der gemeeme-oegrooung, dienst 1903, 11. Voorstel van B. en W. tot het inzenden van een adres aan H. M. de Koningin om verhooging van het Rijks subsidie voor de Hoogere Burgerschool. 12. Adres K. van Erpecum en anderen houaenae verzoek om atstand van een stuk gemeentegrond ten behoeve van het voetoaispel; met advies vac B. en W. 13. Adres van het oestuur der vereemging vb. A. Vernèaeom uitbetaling van 3 maanden salaris by het overlijden van gemeente ambtenaren en bedienden aan hun iiagelateD betrekkingenmet advies van B. en W. 14. Voorstel van B, en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het getal, de rangen en de jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie en de gemeente boden. 15. Ontwerp-verordening regelende de benoeming en jaarwedden van den opzichter der gemeentewerken, den opzichter der plantsoenen en den klerk ten kantore der gemeentewerken en eventueel voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en bedienden aan anderen opdraagt krachtens art. 145 der gemeentewet en van de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie voor de gemeentewerken. 16. Ontwerp-verordening tot regeling van de benoeming en de jaarwedde van den havenmeester. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 3 der pensioenverordening in ver band met het in werking treden van de Ongevallenwet 1901. 18. Voorstel van B en W. tot vaststelling van een ontwerp-oesiuit inzake het voorstel Gouka betreffende pensionneenng van ambtenaren bij den reinigingsdienst. NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT brengt ter openbare kennis io. dat ingevolge art. 14 van het Kon. besluit van 8 December 1902 Staatsblad no. 212) de aanvragen ter bekoming van e n kaart als werkgever of werk man aan de Afd. A. der gemeente-Secretarie van l6 Februari tot 30 April a s. van 's morgens 9 tot '8 middags 4 nar voor ieder ter lezing liggen j 2o. dat aanvragers van kaarten voor gemachtigden worden uitgenoodigd hun aanvragen mondeling, doch onder overlegging van 26 kaarten van werkgevers of 62 kaarten van werklieden te doen aau de Afd. A. der gemeente-Secretarie, tusschen 9 uur 's morgens en 4 uur *8 namiddags en dat deze aanvragen uiterlijk 1 Maart a.s. moeten zijn ingekomen So. dat de voordracht ter benoeming in den Raad ven Beroep moet geschieden op de kaarten der gemach tigden, door het vereischt aantal gemachtigden gelijk tijdig in te leveren, aiieriijk 19 Maart a.s., ten gemeentehuize van de woonplaats van den caudidaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1