Nieuwe Sièiè Courant TWEEDE BLAD Tai Man 15 Februari 1903. Trail Stain- ei Gewentel® Mis. ALGEMEEN OVERZICHT. 14 Februari 1903. Dnitschland en Engeland tegen Venezuela. De oplossing van het Venezolaansch con flict schijnt nu nabjj te zijn. Uit vertrouwbare bron verneemt Wolffs- bureau te Washington, dat de onderhande lingen ter zake van Venezuela tot een bevre digende uitkomst hebben geleid, zoodat de onderteekening der protocollen heden of morgen kan verwacht worden. Volgens nader bericht uit Washington, verwachtte Bowen, dat de Engelsche-Duit- sche en Italiaansche protocols gisteren-avond tusschen zeven en acht ure op de Engelsche ambassade zullen worden geteekend. Italië liet zijn verzoek om een hooge betaling in contanten vallen. Een particulier telegram uit Berlijn meldt nog, dat de onderteekening van de proto collen betreffende Venezuela door de blok- keerende mogendheden, waarbij de blokkade wordt opgeheven nu plaats heelt, nadat Bowen namens Castro alle eerste rangs- eiscben van Duitschiand 66000) heeft erkend en er in toegestemd heelt, dat de betaling geschiedt met wissels die vervallen tusschen 15 Maart en 15 Juli. Als waarborg dienen de douane-ontvangsten van La Guaira en Porte-Cabello, waarvan Belgische douane beambten het beheer overnemen. Zoodra Venezuela uit deze ontvangsten de wissels niet prompt betaalt, worden de Duitsche eischen voor alle andere voldaan. Ten aanzien van niet eerste rangeischen der blokkeerende Mogendheden verlangen deze geen voorrang boven andere bestaande crediteuren, maar wel een afzonderlijke behandeling, waarbij alle drie de blokkee rende mogendheden als éen groep van crediteuren optreden en het Haagsche Hof van Arbitrage over hun rechten uitspraak willen laten doen, ingeval Boven nog meer nieuwe voorstellen doet, waardoor deze kwestie van afzonderlijke behaideling insge lijks te Washington worden beslist. Want oogenschijnlijk scheppen Bowen en zijn vrienden er zeer weinig behagen in, dat in 't algemeen het Haagsche scheidsgerecht, een Europeesche rechter dus, in de beslech ting van het geschil wordt betrokken. In een rede te Liverpool deelde de En gelsche minister-president Balfour gisteren de ontvangst van een bericht van lord Landowne mede, dat alle moeilijkheden betreffende de Venezolaansche kwestie uit den weg zijn geruimd. De Engelscbe en Duitsche protocols zijn beide aangenomen, Er is geen hinderpaal meer, die een slot- regeling binnen een behoorlijken tijd heeft te vertragen. Verder zeide de eerste minister dat de Monroe-leer in Engeland geen vijanden had. Het zou een groot voordeel voor de bescha ving zijn, wanneer de Vereenigde Staten er zich meer aan gelegen lieten liggen, om het rijzen van moeilijkheden tusschen Europeesche en Zuid-Amerikaansche regee- ringen te voorkomen door laatstgenoemden de beginselen der internationale wellevend heid beter in acht te doen nemen. Met betrekking tot de samenwerking met Duitschiand sprak Balfour krachtig zijn afkeuring uit over het voortdurend aanblazen van internationale autoriteiten, die een groote bron van internationale zwakheid waren. De toenemende toepassing van samenwerking der groote mogendheden is onontbeerlijk voor het behoud van den vrede en den voortgang der beschaving. Als voorbeeld wees hij op den toestand der Balkan-Staten, die nu bezorgdheid wekt. Het Europeesch concert is zeker geen meesterstuk, maar toch beter dan afzonderlijk optreden. Uit de Belgische Kamer. De duisternis van den nacht week reeds bijna voor den uaderenden morgen, toen de Belgische Kamer gisteren eindelijk met de beraadslaging over de nieuw ingediende wetsontwerpen der Regeering gereed kwam. Nadat de furnémont gevraagd had de beraadslaging met gesloten deuren te houden, werd daartoe besloten, maar nauwelijks had het huis dos een half uur geduurd, toen klokke tien uur een schorsing der zitting volgde, teneinde aan de benoemde commissie gelegenheid te geven tot beraad slaging. Deze was te haif twaalf geëindigd. Onmiddelijk daarop werden de openbare deoatten herval en, zooals wij reeds zeiden, zij duurden tot den ochtend voort. Van debatten kon eigenlijk geen sprake zijn, daar de obstructionistische redenaars slechts stonden te oreeren voor enkele partijge- nooten en verder voor slapende tegenstan ders. Voor het argument van den slaap zwichtte ten slotte ook de socialistische overredingskrac it. Wat wel de reuen mag wezen van de verwoede oppos.tie der socia listen tegen het wetsontwerp op den alcohol De socialistische afgevaardigde Denis eindigde gisteren-naent een lange redevoe ring met deze wooruen, die op boven gestelde vraag het antwoord geven: Het wetsontwerp tot verhooging van den accijns zal aan de regeering millioenen verschaffen, die haar de gelegenheid zullen geven nog lange jaren het evenwicht te behouden en de democratie te onderdrukken. Eindelijk werd gisteren-ochtend vijf uur de zitting geschorst tot gisteren-middag twee uur. Ook die voortgezette zitting gat echter niets dan een reeks twistgesprekken tusschen de aanhangers der regeering en die der oppositie. Verschillende afgevaar digden maakten de opmerking, dat, nu elke beraadslaging onmogelijk is, men de zitting gerust kon opnefien. De eerste-minister drong er op aan, dat er terstond over het ontwerp zou gestemd woraen. Ten slotte werd de zitting om 7 uur opgeheven en de voortzetting bepaald op heden ochtend lü ure. Uit de Fransche Kamer. De beruchte Humbert-zaak was gisteren het onderwerp eener heftige beraadslaging in de Fransche Kamer. De afgevaardigden Binder interpelleerde de regeering over de rol van ministers en andere po.itieke personages in de Humbert- zaak, om het zedelijk peil te bepalen, zooals hij zeide, van de regeering, waarvan Combes voorzitter is. Spreker viel heftig de parlementaire wereld aan. H,j werd tot de orde geroepenvervolgens werd de seucuur over hem uitgesproken. Binder ging, nadat nem verzocht was van de tribune te komen, voort met spreken. President Lockroy zette- daarna zijn hoed op en de zitting werd geschorst. Bij de hervatting der zitting zeide Vallé, de minister van justitie,: Ik neb mij genaast te weten te komen of hier te lande schurken en dieven het recht hebben, fat soenlijke menschen te beschuldigen. Eerst verwijt men mij, dat ik de schuldigen niet heb doen arresteeren. Nu werpt men mij voor de voeten, dat ik ze heb laten aan houden. Op verzoek van den minister-president Combes werd besloten deze interpellatie te verdagen tot na de behandeling der andere reeds vroeger ingediende. Bij het debat over het privilegie der alcoholstokers uit eigen oogst (boulleurs de crü) weidde Poincaré uitvoerig uit over een voorstel om art. 17 en volgende te splitsen. Hij achtte Rouviers concessies denkbeeldig. Rouvier bestreed het voorrecht der ge noemde alcoholstokers en de splitsing, die ten slotte met 219 tegen 212 stemmen verworpen werd. Uit de Baikan-staten. De krijgstoerustingen van Turkjje hebben Bulgarije er toe geleid der Russische regee ring hare bezwaren te doen kennen, die echter blijkbaar aan de Newa weinig waar deering hebben gevonden. Op de nota met bezwaren der Bulgaar- sche regeering tegen de Turksche krijgs toerustingen in Macedonië heeft het kabinet van St. Petersburg streng afwijzend geant woord, dat Bulgarije vóór alle dingen zelf voor rust en vrede moest zorgen. Het ant woord van de Oostenrijksche regeering was in welwillende bewoordingen vervat. Vertrouwelijke berichten uit de Balkan- staten maken duidelijk, dat er daar werkelijk sterk wordt aangestuurd op het doen uitbreken van ernstige verwikkelingen, waarbij bijzonderlijk de politieke eerzucht van vorst Ferdinand wordt geprikkeld. Intusschen worden de berichten over het mobiliseeren van Tarkscne troepen zoowel te Weenen als te Sofia tegengesproken. De Londensche Times verneemt uit Con- stantinopel, dat de Sultan weigert het door den grootvizier gevraagde ontslag te ver- leenen. De opstand in Marokko. De correspondent van de Times te Tanger geeft een samenvatting van brieven, die de pretendent aan de Berberstammen heeft toegezonden. Daarin zegt de preten dent, dat de jonge en onervaren sultan volkomen onder den invloed van de christenen staat, wien hij Marokko wil overleveren. Daarom bezweert Boe-Hamara de stammen hem, »den voorlooper van den Messias", bij te staan, daar hij dan de christenen verjagen en den Islam in den ouden luister herstellen zal. Draadlooze telegrafie. De Italiaansche senator Gfaiaberti heeft een wetsontwerpingediend, ten doel hebbende een zeer krachtig radiographisch station op te richten, waardoor Rome met de landen aan de andere zijde van den Atlantischen oceaan en van de Middellandsche zee (o.a, met Argentinië) zou worden verbonden. Schiedamsche Gezondheidskolonies. Het tweede jaarverslag dezer vereemging (over 1902) is verschenen. Dit jaar zijn de kinderen te zamen in een koloniehuisonder dak gebraent, waartoe het gebouw te Etten was gehuurd, Den ln Juli vertrokken 29 kinderen daarheen en verbleven er 4 weken. Vier kinderen, die een verblijf aan zee noodig hadden, gingen naar de Sophia- Sticnting te Schevemngen. Van de uitgezonden kinderen bezochten er 13 de openbare school, 12 de katholieke bijzondere school, 3 de protestantsche bij zondere school en 5 geen school. De resultaten der uitzending waren zeer bevredigend en varieerden van 0.4 KG. tot 17.3 KG. vermeerderd gewicht. De uitgaven beliepen over dat jaar f 854.09. Ontvangen werd f 63.50 als Oijdragen van de ouders van 13 kinderen; aan contributie werd 1379.50 ontvangen. De ontbrekende f 400 werden op verschillende wijze bijeen gezameld. De vereeniging hoopt, dat meerdere con- tribueerenden zich zullen aansluiten en dat zich daarbij ook anderen dan voorstanders der openbare school zullen voegen; deze laatsten betalen thans 6/7 van de gezamen lijke contributie; zij wijst er toch op, dat bijna evenveel kinderen van de bijzondere als van de openbare scholen werden uit gezonden. Door de Schiedamsche Gezondheidskolonie is blijkens in dit nummer voorkomende advertentie tegen Donderdag 19 Februari een feestavond georganiseerd, welke ten voordeele der kas zal strekken. Het programma van dien avond belooft veel. Mevrouw Alida Tartaud-Kiein, de gevierde Rotterdamsche actrice, zal eemge voor drachten ten beste geven. Door den heer T. Besseling zal een proloog, uit den Paljas worden gezongen, terwijl de heer J. P. Speenhoff eenige verzen zal reciteeren met guitare-begeleiding. Ook een leerlinge van den heer Andreoli zal haar medewerking verleeuen. De heer C. M. J. Tromp uit Rijkwijk, wien de vorige week zoo'n groot succes bij een uitvoering van »Symphonia" te Rotterdam ten deel viel, zal met zijn uit muntend vioolspel zeker veel tot het welslagen medewerken. Hierbij zal het echter niet blijven. Het volijverige bestuur heeft den bezoekers nog eenige verrassingen bereid; er zal gelegenheid zijn tot dansenin het kort alles is gedaan om voor een hoogst gezel- ligen avond te zorgen.. Het liefdadige doel, dat bij dezen feest avond voorstaat, zal zeker door de bezoekers niet vergeten worden. Op aanwijzing van een rijzend koopman werd gisteren-ochtend door twee knechts van de brug over de Provinciale Vaart aan den Haagweg, onder de gemeente Vrijenban (onmiddellijk nabij Delft), opgehaald het lijk van den sedert 10 Januari te Rotterdam, zijne woonplaats, vermisten 64 jarigen heer H. N. M. v. Z, Het lijk werd naar de gemeente begraafplaats te Delft overge bracht. De politie, in het bezit van het portret van den overledene, stelde de identiteit van het lijk vast. ÖIN.XESLASI). H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en H. M. de Koningin- Moeder, woonden gisteravond de voorstelling bij van nGroote Stadslucht" door de Kon. Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel", m den Schouwourg te 's Gravenhage gegeven. De vorstelijke personen werden ontvangen door den heer De Wijs, voorzitter van den Raad van Beheer van het Kon. Ned. Tooneel en den heerK.F. van Bijleveit, administrateur. De ministers van Binnenlandsche zaken en van Financiën gelet op art. 1 van het Kon. besl. van 24 September 1902 (Stbl. no. 179) en op hunne beschikking van 3 October 1902 (Stct. van 4 October 1902)brengen ter algemeene kennis dat, met ingang van 14 dezer, het verbod van in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf - en beddegoed uit Kaapstad wordt ingetrokken. Het Dagelijksch Bestuur van den Lande- lijken Bond van gemeentewerklieden zal op 21 Februari op audiëntie gaan bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde een mondelinge toelichting te geven over het adres in zake het scheidsgerecht. Door den minister van Oorlog is ter kennis van de korpsen gebracht, dat alle postduivenstations worden vereemgd onder het toezicht van ééu persoon, onder den titel van directeur van 's Rijkspostduiven- stations, en dat mitsdien het toezicht op die stations zal worden geregeld en over gedragen door de zorgen van den chef van den Generalen Staf. De Minister van Oorlog heeft besloten tot bet instellen van eene commissie tot her ziening van de militaire administratieve voorschriften. Als voorzitter dier commissie is aangewezen de generaal-majoor hoofd intendant F. A. Thomése, terwijl de benoe ming der leden spoedig verwacht kan worden. Deze maatregel is een uitvloeisel van het rapport der veertienton-commissie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, overeenkomstig de uitspraak van den Militieraad, beslist, dat, ook krachtens de nieuwe Militiewet, art. 56 dier wet, waarbij bevoegdheid is verleend aan twee lingbroeders om onderling van nummer te wisselen niet toepasselijk is, geen vrijstelling VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5